Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 188349 пута)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #580 послато: Децембар 31, 2020, 11:23:03 поподне »
Зна ли неко нешто о прибору 931429, Батало, I-A873 ?

Видим да йе скоро урађен Велики Ипсилон, али не нађох ништа о њем.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #581 послато: Децембар 31, 2020, 11:42:09 поподне »
Зна ли неко нешто о прибору 931429, Батало, I-A873 ?

Видим да йе скоро урађен Велики Ипсилон, али не нађох ништа о њем.

Батало је формирао нову подграну са Петровићем из Горњег Комрена код Ниша. Писао је Драјвер о томе:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4757.msg150154#msg150154
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #582 послато: Децембар 31, 2020, 11:54:11 поподне »
Батало је формирао нову подграну са Петровићем из Горњег Комрена код Ниша. Писао је Драјвер о томе:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4757.msg150154#msg150154

Хвала, Николо Вуче. Не знам како ми йе ово промакло.

И очекивано йе да Батало и Петровић имайу зайедничке ПЙРове испод А873, йер имайу такође и неколике нередовне ознаке зайедничке койе я немам.
Занимљив исход, обзиром да су земљописно веома удаљени.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 199
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #583 послато: Фебруар 10, 2021, 10:57:48 поподне »
Danas mi ističe drugi rok za nadogradnju sa Y37 na big Y. Još uvek ništa  :(

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #584 послато: Фебруар 11, 2021, 12:36:05 пре подне »
Danas mi ističe drugi rok za nadogradnju sa Y37 na big Y. Još uvek ništa  :(
Најважније је да је узорак већ код њих. Ако се стрпимо мало више... шта да се ради. То је највећи изазов који може да се догоди са њима.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #585 послато: Фебруар 11, 2021, 06:45:19 пре подне »
Danas mi ističe drugi rok za nadogradnju sa Y37 na big Y. Još uvek ništa  :(

Изгледа да је на FTDNA опет неки застој са BigY тестовима.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #586 послато: Фебруар 11, 2021, 02:45:29 поподне »
 Има обавјештење ФТДНА. Уредници су могли да виде да више неће давати план када ће резултати бит готови јер немогу да се држе тога, а то прави сметњу послије. Тако да треба мало више стрпљења.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #587 послато: Фебруар 15, 2021, 08:28:36 поподне »
Пројекту је приступио Гаћеша, Никољдан, Грачац, Лика

Урадио је тест на 111 маркера и припада грани I2-Z17855>A16413>A20030. Вјероватно испод овог нивоа дијели још неки СНП са Љешњанима Војинићима са којима је по маркерима најближи (осам маркера разлике на 111 маркера).

Припада крајишкој грани ове хаплогупе у којој су још Паројчић, Лабус, Пепић.

Презиме је постојало већ почетком 18. вијека, кад се први пут помиње у пописима на подручју Далмације (у Кистањама) и Лике (Грачац). Ту их је било и до посљедњих ратова, у Далмацији у Добропољцима, а у Лици у Грачацу и Штикади.

Очигледно су били дио личко-далматинских сеоба у Славонију и Срем у 18. вијеку, јер су у западној Славонији прилично бројни,а помињу се и у Срему.

Из Лике су исељавали у западне дијелове Босанске Крајине гдје их има у више насеља. С њима се повезују још нека крајишка презимена, Болтићи у Унцу, Пјевићи у Поуњу.

Матица овог рода би могла бити на подручју крајишког Грахова, вјероватно у оквиру неке од група у влашком статусу настањене на том подручју у 16. вијеку. Даље поријекло свакако треба тражити на подручју црногорских Брда.

У предањима спомињу старије презиме Војводић.
« Последња измена: Фебруар 15, 2021, 08:31:13 поподне drajver »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #588 послато: Фебруар 15, 2021, 08:52:24 поподне »
Пројекту је приступио Гаћеша, Никољдан, Грачац, Лика

Урадио је тест на 111 маркера и припада грани I2-Z17855>A16413>A20030. Вјероватно испод овог нивоа дијели још неки СНП са Љешњанима Војинићима са којима је по маркерима најближи (осам маркера разлике на 111 маркера).

Припада крајишкој грани ове хаплогупе у којој су још Паројчић, Лабус, Пепић.

Презиме је постојало већ почетком 18. вијека, кад се први пут помиње у пописима на подручју Далмације (у Кистањама) и Лике (Грачац). Ту их је било и до посљедњих ратова, у Далмацији у Добропољцима, а у Лици у Грачацу и Штикади.

Очигледно су били дио личко-далматинских сеоба у Славонију и Срем у 18. вијеку, јер су у западној Славонији прилично бројни,а помињу се и у Срему.

Из Лике су исељавали у западне дијелове Босанске Крајине гдје их има у више насеља. С њима се повезују још нека крајишка презимена, Болтићи у Унцу, Пјевићи у Поуњу.

Матица овог рода би могла бити на подручју крајишког Грахова, вјероватно у оквиру неке од група у влашком статусу настањене на том подручју у 16. вијеку. Даље поријекло свакако треба тражити на подручју црногорских Брда.

У предањима спомињу старије презиме Војводић.

Има неких Гаћеша I2-Z17855 и на 23andMe. Иначе су по Крајини највероватније несродни (тј. има их са више хаплогрупа). Славе Јовањдан и Никољдан, а у Поуњу се за Крнетиће (Томиндан) каже да су из Северне Далмације и да су се некада звали Гаћеше. Овима са славом Никољдан сродни су једни Пјевићи из Босанске Крајине.

Интересантно што помиње Војводиће. Петар Рађеновић за Гаћеше из Бјелајског поља каже следеће:

"Гаћеша — три куће у Долинама. Славе Никољдан. Звали су се некада Војводић. Неки од њихових старих имао велике гаће, па га прозваше Гаћеша. То им име остаде свима. Доселили амо пре 100 година из Грачаца. Отуда побегли од војске. Најпре се настане под Градином. Ту постану врло богати. Био им толики тор, да га никакав човек није могао „шкриљом“ (каменчићем) пребацити. Одавлен одселе једни у Слабињу кoд Костајнице, други у Липу и Хргар. Ови се прозваше Пјевићи. Пре 80 година пређу Гаћеше испoд Градине овамо у Долине."

Крајишки Војводићи са овом славом (Св. Никола) се иначе доводе у везу са Штрбцима (Карановић).

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #589 послато: Фебруар 15, 2021, 09:04:57 поподне »
Има неких Гаћеша I2-Z17855 и на 23andMe. Иначе су по Крајини највероватније несродни (тј. има их са више хаплогрупа). Славе Јовањдан и Никољдан, а у Поуњу се за Крнетиће (Томиндан) каже да су из Северне Далмације и да су се некада звали Гаћеше. Овима са славом Никољдан сродни су једни Пјевићи из Босанске Крајине.

То предање за Крнетиће ми се чини несигурним, због различите славе. Са друге стране, мислим да би крајишке Гађеше могли бити једног рода, јер колико сма видио сви славе Никољдан и сви би се могли свести на личко-далматинску матицу. Не знам који славе Јовањдан, али у Радекином списку само је Никољдан наведен као слава Гаћеша, тако је и код Јањатовића (једни само славе Ђурђевдан),а у Славонији су све Гаћеше славиле Никољдан. Ова слава је у складу и са везом са Лабусима и Паројчићима, могуће и Мандићима.

Презиме је у сваком случају приличнос старо, могло је настати и крајем 17. вијека или чак и прије тога.

Што се Војводића тиче, било би добро кад би се тестриао неко од крајишких Војводића никољштака. Њима припадају и Бокани, али и Папићи у Рорама у Гламочком пољу. Ту су чак три опције отворене R1a-BY149000, I2-Z17855 и N2.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #590 послато: Фебруар 15, 2021, 09:22:00 поподне »
То предање за Крнетиће ми се чини несигурним, због различите славе. Са друге стране, мислим да би крајишке Гађеше могли бити једног рода, јер колико сма видио сви славе Никољдан и сви би се могли свести на личко-далматинску матицу. Не знам који славе Јовањдан, али у Радекином списку само је Никољдан наведен као слава Гаћеша, тако је и код Јањатовића (једни само славе Ђурђевдан),а у Славонији су све Гаћеше славиле Никољдан. Ова слава је у складу и са везом са Лабусима и Паројчићима, могуће и Мандићима.

Презиме је у сваком случају приличнос старо, могло је настати и крајем 17. вијека или чак и прије тога.

Што се Војводића тиче, било би добро кад би се тестриао неко од крајишких Војводића никољштака. Њима припадају и Бокани, али и Папићи у Рорама у Гламочком пољу. Ту су чак три опције отворене R1a-BY149000, I2-Z17855 и N2.

Турски Дубовик, Босанска Крупа (1925.)
Пађен 1 к. (Ђурђевдан) из Далмације и Гаћеша 1 к. (Јовањдан) из Грачаца.

Могуће да је Карановић овде нешто погрешио, пошто према шематизму славе Никољдан (претежно) и Ђурђевдан.

Војводића има неколико тестираних на 23andMe:

Војводић, непознато, I2-M423
Војводић, Аранђеловдан, Беране, E-V13 (Васојевићи)
Војводић, непознато, R1a-M417

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #591 послато: Фебруар 15, 2021, 09:24:56 поподне »

Војводића има неколико тестираних на 23andMe:

Војводић, непознато, I2-M423
Војводић, непознато, R1a-M417

Можда су обојица крајишки Војводићи, тј. можда их има са двије различите групе.

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #592 послато: Фебруар 16, 2021, 03:04:30 поподне »
Могуће је да овом роду припадају и Кајтези са подручја Унца:

Кајтез, Никољдан, Прекаја, Дрвар, I2-Z17855

— Кајтези (16 к. у Пољицу, 5 к. у Жупици) славе Никољдан. Стара су и јака породица, али зачудо не знају ништа о своме ранијем пребивалишту. Живели су најпре сви у Жуници и било их ту пет брата. Двојица врло давно, пре четири колена, изиђу горе у Пољице и овде добро напредују и чељадима и имућством. Њихови одељеници отселили одавде пред буну у Ребровац и у Голеше (Бања Лука).

https://www.poreklo.rs/2013/08/30/poreklo-prezimena-selo-%c5%a1trpci-mali-bosansko-grahovo/

Има и неких Кајтазовића I2-Z17855 на 23andme. Вероватно Срби из Средње Босне. Њихова слава би требало да је такође Никољдан.

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 199
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #593 послато: Фебруар 16, 2021, 07:22:00 поподне »
Изгледа да је на FTDNA опет неки застој са BigY тестовима.
Dobio odgovor od FTDNA. Moj uzorak nije prošao kontrolu kvaliteta, te je stoga započeta analiza iz početka. Očekuju da rezultati budu gotovi do 24. Maja !!! Inače je u startu trebalo da bude završen oko 14. Januara. Preteraše ga... 😟

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #594 послато: Фебруар 17, 2021, 07:43:40 пре подне »
Dobio odgovor od FTDNA. Moj uzorak nije prošao kontrolu kvaliteta, te je stoga započeta analiza iz početka. Očekuju da rezultati budu gotovi do 24. Maja !!! Inače je u startu trebalo da bude završen oko 14. Januara. Preteraše ga... 😟

Дешавају се ти случајеви са узорцима (квалитет), али мислим да није само до тога. Очигледно имају неки општи проблем са динамиком. Не бих се пуно поуздавао у те њихове датуме. Може то бити готово и прије тог датума којег су дали.

Има она стара Његошева: Трговац те лаже са смијехом, жена лаже сузе просипљући, нико крупно ко ФТДНА не лаже.  :)
« Последња измена: Фебруар 17, 2021, 07:46:41 пре подне drajver »

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 199
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #595 послато: Фебруар 17, 2021, 08:22:26 пре подне »

Има она стара Његошева: Трговац те лаже са смијехом, жена лаже сузе просипљући, нико крупно ко ФТДНА не лаже.  :)
😂😂😂

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #596 послато: Фебруар 21, 2021, 08:08:04 пре подне »
Марјановић, Лазарева субота, Шабац, р. Источна Босна

Стигли су резултати на 37 маркера. Припада хаплогрупи R1a-Y2902>Y3226. Најближе поклапање има са једним тестираним Румуном 3/37.

Овај тестирани je раније тестиран код 23andme гдје му је стајао терминални СНП CTS3402

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #597 послато: Фебруар 21, 2021, 08:37:49 пре подне »
Марјановић, Лазарева субота, Шабац, р. Источна Босна

Стигли су резултати на 37 маркера. Припада хаплогрупи R1a-Y2902>Y3226. Најближе поклапање има са једним тестираним Румуном 3/37.

Овај тестирани je раније тестиран код 23andme гдје му је стајао терминални СНП CTS3402
Da li je negativan na sve ostalo ispod?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #598 послато: Фебруар 21, 2021, 08:51:37 пре подне »
Da li je negativan na sve ostalo ispod?

Није радио BigY, само маркере. Ово је предикција на основу маркера.

Ван мреже Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #599 послато: Март 10, 2021, 09:36:34 пре подне »
Добар дан,
малопре су објављени моји први резултати на 111 маркера. Чека се још на 700 маркера.
Није ми још одређена подгрупа.
Може ли неко да обрати пажњу и да ми да неки коментар.
Пуно поздрава