Аутор Тема: Порекло презимена Ћебеџић  (Прочитано 1270 пута)

Ван мреже srbo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Порекло презимена Ћебеџић
« послато: Март 23, 2020, 02:06:19 поподне »
Некада до 1900 су живели у Сарајеву, по попису Сарајевске цркве и славили Митровдан а ми славимо Св. Луку. прадеда Лука рођ. 1865 тако му пише у дедином венчаном листу. Једном ми се навио један на Фејсу да су се нјегови презивали Ћебеџић а зашто су променули презиме у Јагодиће незна. То је све што знам о својима.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Порекло презимена Ћебеџић
« Одговор #1 послато: Март 23, 2020, 03:17:11 поподне »
Поријекло презимена је вјероватно од особе која је се бавила продајом ћебади. Слично презиме је и Ћебеџија.
Било је Цинцара трговаца у Сарајеву, али и Срби су се бавили овом дјелатношћу. Интересантна је и крсна слава и једна и друга.
Јесте ли се тестирали? То је најбољи начин да се нешто сазна.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло презимена Ћебеџић
« Одговор #2 послато: Март 23, 2020, 05:59:34 поподне »
Некада до 1900 су живели у Сарајеву, по попису Сарајевске цркве и славили Митровдан а ми славимо Св. Луку. прадеда Лука рођ. 1865 тако му пише у дедином венчаном листу. Једном ми се навио један на Фејсу да су се нјегови презивали Ћебеџић а зашто су променули презиме у Јагодиће незна. То је све што знам о својима.
Ќебо,реко ти је Грк шта ти је чињети а ти види шта ќеш.Имам неки осјеќај да те знам.Грешим ли?

Ван мреже srbo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Порекло презимена Ћебеџић
« Одговор #3 послато: Март 28, 2020, 09:16:32 пре подне »
u Srbiji ima prezime Čebedzići poreklom iz sela GERZUVA  kod Šipova i preselili se u Srpsku Crnju oko 1920god.  U mom istraživanju u Srbiji osim nas nema niko .