Анкета

Која вам се верзија заставе Републике Србије више свиђа?

стара верзија (2004-2010)
12 (44.4%)
нова верзија (2010)
15 (55.6%)

Укупно гласова: 26

Аутор Тема: Вексилологија  (Прочитано 19002 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Вексилологија
« Одговор #40 послато: Новембар 06, 2017, 12:40:37 поподне »
Ајде не држи ми лекције. Ја сам заставу Р.Српске са грбом за вријеме рата видио поред заставе РСК на једном спортском сусрету и касније посље рата у Р.Српској на улазу у зграду општине. Дакле ја сам то својим очима видио, заставу РС са грбом на црвеном штиту. Шта је званично, искрено не знам, али ово сам виђао.
Неке мене, је ћу бити мајстор а ти настави са штребањем и у наредним годинама.
Ништа лоше нисам написао, нити објавио, напротив.

Невероватно да и даље тераш по свом.
Можда да си "штребао" кад је требало, сада би схватио да ниси у праву и прекинуо ову расправу.
Дакле, не знам шта си ти видео, да ли си добро видео, или где си то видео, али једина битна ствар овде је следећа:

Застава Републике Српске се никад није мењала, и одувек је била тробојка без грба.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Вексилологија
« Одговор #41 послато: Новембар 29, 2017, 02:10:05 поподне »
Алтернативна историја - како би изгледала застава Федеративне Краљевине Југославије?  :)

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Вексилологија
« Одговор #42 послато: Новембар 29, 2017, 02:20:22 поподне »
Алтернативна историја - како би изгледала застава Федеративне Краљевине Југославије?  :)



Хм, сценарио за овако нешто био би могућ само да је, рецимо, Александар Карађорђевић крунисан за краља Југославије одмах након Титове смрти, или у неком тренутку пре 1991. године.

Овако, нека потенцијална Федерална Краљевина Југославија вероватно би била састављена од следећих федералних јединица: Србија (данашња Србија + Македонија), (можда) Црна Гора (а можда би и она била у саставу Србије), Далмација, Хрватска, Славонија, и Словенија (наследник Крањског Војводства). Не знам да ли сам још нешто пропустио.
Наравно, играмо се мало; слабо ко верује да је овако нешто могуће.  :)

Све у свему, опет шест поља.  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Вексилологија
« Одговор #43 послато: Октобар 31, 2018, 12:36:22 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/xcY2IQru2Qw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/xcY2IQru2Qw</a>
бити Србин је светиња

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Вексилологија
« Одговор #44 послато: Октобар 31, 2018, 12:57:36 поподне »
У новом филму "Заспанка за војнике" у једном од кадрова појављује се застава која је идентична једној од верзија заставе Р.С.Крајине  :D


бити Србин је светиња

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Вексилологија
« Одговор #45 послато: Децембар 17, 2018, 11:31:17 пре подне »
Нигде нисам нашао конкретно објашњење за Светог Ђорђа на застави Војводства српског која се чува у Народном музеју у Панчеву. Видим да је и на другим заставама из тог периода било места за светитеље, па се тако на застави српских добровољаца из Сомбора налазе Света три јерарха.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Вексилологија
« Одговор #46 послато: Децембар 17, 2018, 03:02:59 поподне »
Нигде нисам нашао конкретно објашњење за Светог Ђорђа на застави Војводства српског која се чува у Народном музеју у Панчеву. Видим да је и на другим заставама из тог периода било места за светитеље, па се тако на застави српских добровољаца из Сомбора налазе Света три јерарха.


Да, присуство светитеља на војним заставама може се рећи и да је неки стандард, бар када је простор угарске у то време у питању. Светитељ на застави је заштитник јединице. Наравно, овде је питање зашто је за заштитника Војводства Српског одабран баш Свети Ђорђе? Могуће да је то у некој вези са Мајском скупштином и временом оснивања Војводине?



Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Вексилологија
« Одговор #47 послато: Децембар 17, 2018, 04:38:51 поподне »
Наравно, овде је питање зашто је за заштитника Војводства Српског одабран баш Свети Ђорђе? Могуће да је то у некој вези са Мајском скупштином и временом оснивања Војводине?
И мени је најпре пало на памет да може имати везе са Мајском скупштином која је по јулијанском календару одржана почетком маја (од 1. до 3.), док Ђурђевдан ''пада'' 23. априла. Мада, може бити да је Свети Ђорђе као војник узет јер асоцира на војинство и тиме је симболизовао борбу за опстанак српског народа на тим просторима.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Вексилологија
« Одговор #48 послато: Децембар 17, 2018, 05:06:31 поподне »
И мени је најпре пало на памет да може имати везе са Мајском скупштином која је по јулијанском календару одржана почетком маја (од 1. до 3.), док Ђурђевдан ''пада'' 23. априла. Мада, може бити да је Свети Ђорђе као војник узет јер асоцира на војинство и тиме је симболизовао борбу за опстанак српског народа на тим просторима.

Мислим да је нејасно и који је орден око грба Војводства?




Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Вексилологија
« Одговор #49 послато: Децембар 17, 2018, 06:44:46 поподне »
Мислим да је нејасно и који је орден око грба Војводства?
И мени није најасније одакле је преузет. На мрежи се може наћи више реконструкција грба Српске Војводине и све садрже четири оцила, али само на печату и застави коју си поставио тај грб садржи и орден.

Мислио сам да би могао имати везе са Хабзбурзима или Карловачком митрополијом, али ми не делују слично. Остављам вама који одлично познајете хералдику да покушате разрешити ту мистерију. :)

« Последња измена: Децембар 17, 2018, 06:46:33 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Вексилологија
« Одговор #50 послато: Децембар 17, 2018, 07:38:29 поподне »
И мени није најасније одакле је преузет. На мрежи се може наћи више реконструкција грба Српске Војводине и све садрже четири оцила, али само на печату и застави коју си поставио тај грб садржи и орден.

Мислио сам да би могао имати везе са Хабзбурзима или Карловачком митрополијом, али ми не делују слично. Остављам вама који одлично познајете хералдику да покушате разрешити ту мистерију. :)


Тај орден се јавља, бар колико сам ја запазио, само на грбу са те заставе. И такође бих рекао да је то неки хабзбуршки орден. Али иако сам тражио, нисам нашао ниједан сличан, црвени шапасти крст фимбриран златно?

Добро си запазио да се сличан орден налази и на приложеном грбу Карловачке митрополије. Карловачка митрополија није имала сопствене ордене, тако да је и тај вероватно неки високи орден, чији је носилац заправо био митрополит. На неким доцнијим верзијама грба орден прераста у напрсни крст.

Ваљало би погледати портрете карловачких митрополита, да ли на некоме од њих има приказан такав крст, требало би да су сви објављени у књизи Знамења карловачке митрополије. Имам је негде на екстерном...



Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Вексилологија
« Одговор #51 послато: Децембар 17, 2018, 08:06:55 поподне »
Добро си запазио да се сличан орден налази и на приложеном грбу Карловачке митрополије. Карловачка митрополија није имала сопствене ордене, тако да је и тај вероватно неки високи орден, чији је носилац заправо био митрополит. На неким доцнијим верзијама грба орден прераста у напрсни крст.

Ваљало би погледати портрете карловачких митрополита, да ли на некоме од њих има приказан такав крст, требало би да су сви објављени у књизи Знамења карловачке митрополије. Имам је негде на екстерном...

Уочљиво је да се на сва три портрета јавља исти, црвени крст са кругом у средини и златним крајевима.

Портрет патријарха Јосифа Рајачића.



Портрет епископа Платона Атанацковића.



Портрет митрополита Мојсија Путника.



« Последња измена: Децембар 17, 2018, 08:09:54 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Вексилологија
« Одговор #52 послато: Децембар 17, 2018, 08:15:07 поподне »
Тај орден се јавља, бар колико сам ја запазио, само на грбу са те заставе. И такође бих рекао да је то неки хабзбуршки орден. Али иако сам тражио, нисам нашао ниједан сличан, црвени шапасти крст фимбриран златно?

Добро си запазио да се сличан орден налази и на приложеном грбу Карловачке митрополије. Карловачка митрополија није имала сопствене ордене, тако да је и тај вероватно неки високи орден, чији је носилац заправо био митрополит. На неким доцнијим верзијама грба орден прераста у напрсни крст.

Ваљало би погледати портрете карловачких митрополита, да ли на некоме од њих има приказан такав крст, требало би да су сви објављени у књизи Знамења карловачке митрополије. Имам је негде на екстерном...

Изгледа, да је митрополит карловачки - Стефан Стратимировић био реципиент Леополдовог ордена, установљеног од цара Франца I. 1808. (уз нобилитацију витез фон ... или барон фон ...)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_Leopold_(Austria)
http://www.capodopere2019.ro/the-order-leopold.html
http://srpskaenciklopedija.org/doku.php?id=стефан_стратимировић
« Последња измена: Децембар 17, 2018, 08:19:29 поподне Сол »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Вексилологија
« Одговор #53 послато: Децембар 17, 2018, 08:58:08 поподне »
Малопре сам погледао у поменутој књизи, па могу само да потврдим ово што си поставио, и то би могао бити Орден цара Леополда. Ево видим да ме Сол предухитри.

Нашао је и добру слику.

То је то што се тиче митрополита и грба Карловачке митрополије.

Остаје питање, који је орден на грбу Војводства Српског?

Не могу да изрежем моментално, али чисто да буде овде, бакрорез са ликом војводе Стефана Шупљикца.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/Stefan_Supljikac_color.jpg

Иако је крст сличан, према позицији у низу и боји ленте на застави, опет не бих рекао да је то тај крст.



Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Вексилологија
« Одговор #54 послато: Мај 03, 2020, 08:11:37 пре подне »
Овако ће изгледати застава НевГен Прѣдвиђача, ако не буде додатних измѣна. Милош и я йе йош трѣбамо негдѣ углавити на мрежном сѣдишти.



Пошто йе прѣдвиђач настао у Европи, застава садржи крст као њен найпрѣпознатљивийи знак, и темељ њенога наслѣђа и свѣтоназора.
Зелена маст крста прѣдставља природу Европе, йер йе од већих цѣлина на Земљи Европа найзеления. Побочне врпце су масти неба.
Све у свем, масти ми се чине недречавим и ненападним.

Горњи штит садржи знак Y, и наравно прѣдставља мужски Y хромозом. Стављайући на њега више мастий и пратеће врпце се смањуйе могућност да неко већ користи исти такав. Три остала штита садрже сликовит приказ расподѣла мужских лоза Европе, арабскога свѣта и западнога Балкана.
Остављам могућност да се у будућности балканска расподѣла замѣни расподѣлом остатка свѣта, ако йе буде било.

« Последња измена: Мај 03, 2020, 08:13:41 пре подне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Вексилологија
« Одговор #55 послато: Мај 03, 2020, 12:38:42 поподне »
Овако ће изгледати застава НевГен Прѣдвиђача, ако не буде додатних измѣна. Милош и я йе йош трѣбамо негдѣ углавити на мрежном сѣдишти.



Пошто йе прѣдвиђач настао у Европи, застава садржи крст као њен найпрѣпознатљивийи знак, и темељ њенога наслѣђа и свѣтоназора.
Зелена маст крста прѣдставља природу Европе, йер йе од већих цѣлина на Земљи Европа найзеления. Побочне врпце су масти неба.
Све у свем, масти ми се чине недречавим и ненападним.

Горњи штит садржи знак Y, и наравно прѣдставља мужски Y хромозом. Стављайући на њега више мастий и пратеће врпце се смањуйе могућност да неко већ користи исти такав. Три остала штита садрже сликовит приказ расподѣла мужских лоза Европе, арабскога свѣта и западнога Балкана.
Остављам могућност да се у будућности балканска расподѣла замѣни расподѣлом остатка свѣта, ако йе буде било.

Андрејин крст на застави, овако како је приказан, не изгледа лоше, али мислим да је било и много бољих предлога. ;)

Што се тиче грбова на застави, мислим да су они сувишни. При том, треба имати на уму да би само први био хералдички коректан, док преостала три никако не спадају у хералдички исправна решења. Зато мислим да би их све требало изоставити, и да се симболика искаже само кроз боје и Андрејин крст, који заједно дају довољно простора да се основна замисао прикаже. :)

Можда кроз још неке елегантне додатке које смо имали прилике дискутовати и који су били одлично уклопљени у Андрејин крст. По мени, ти предлози су били врхунски добро осмишљена решења, док решење овде понуђено вришти од проблема. :D



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Вексилологија
« Одговор #56 послато: Мај 03, 2020, 01:50:56 поподне »
Делим Амикусово мишљење. Као и у хералдици и у вексилологији важи правило "мање је више". Негде сам чуо да је добра застава она коју дете може да нацрта. Колико год овај предлог био идејно занимљив, тешко да би испунио ове норме.
Имао сам прилику да видим нека друга твоја идејна решења којима би се можда требао вратити. Можда да се поиграш са овако нечим:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Вексилологија
« Одговор #57 послато: Мај 03, 2020, 01:55:23 поподне »
Делим Амикусово мишљење. Као и у хералдици и у вексилологији важи правило "мање је више". Негде сам чуо да је добра застава она коју дете може да нацрта. Колико год овај предлог био идејно занимљив, тешко да би испунио ове норме.
Имао сам прилику да видим нека друга твоја идејна решења којима би се можда требао вратити. Можда да се поиграш са овако нечим:


Па да, овако нешто је много атрактивније оку, и већ на први поглед делује као бренд. ;)



Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Вексилологија
« Одговор #58 послато: Мај 03, 2020, 05:54:46 поподне »
Хвала за примѣдбе. Мени йе ипак найлѣпши од свих обликов застав андрейевски крст.



А како ви се ово чини? Ево избацих штитове с расподѣлами мужских лозъ. А мени изгледаху лѣпо, иако знам да нѣсу по правилах грбовников.
Мало йе одсѣчен грѣшком лѣви край, али на то не обраћайте пажњу.
Владивосток има грб на срѣдини крста, и то доста велик.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Вексилологија
« Одговор #59 послато: Мај 03, 2020, 07:07:47 поподне »
Ово је већ боље од претходног, с тим да би онда треба урадити као у случају заставе Владивостока, увећати грб као тамо.