Аутор Тема: Јеврејске (сефардске) породице на Балкану  (Прочитано 4252 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Јеврејске (сефардске) породице на Балкану
« послато: Септембар 16, 2017, 02:02:26 пре подне »
Није начета тема, али је занимљива...списак презимена и породица које воде порекло од Сефарда на простору Балкана...
« Последња измена: Септембар 16, 2017, 02:05:51 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Јеврејске (сефардске) породице на Балкану
« Одговор #1 послато: Април 19, 2018, 12:32:46 пре подне »
Аbravanel/Абраванел

Ова породица је сефардског порекла и гуглањем о њима можете наћи много података  тако да нећу о томе писати.

Пре једно 8-9 година имао сам прилику да упознам, сада почившег, Марка Абраванела из Београда. Са другарима је долазио да игра шах петком у сениорском клубу на Савском венцу у коме сам тада радио као социјални радник. Једном приликом, када су у клубу били само шахисти, а Марко је био "непаран", почели смо причу о генеалогији у мојој канцеларији.  Био сам задивљен са каквом проницљивошћу ми је постављао питања о мом патрилинеарном пореклу (као да сам "полагао тест знања" о материји која је и другима позната), тако да ми је још увек нелагодно што сам "скоро све" испричао, чак и оно што сада тајим од шире јавности. Постао сам веома заинтересован: "Ко је Марко?" и "Ко су Абраванели?". На "прву лопту" добићете информацију да су Абраванели Јевреји Сефарди, пореклом из Јеврејеске колоније са Пиринејског полуострва (Португалија и Шпанија), да су из Јудиног племена (једно од 12 старозаветних)  и то да су из Давидове лозе. Годину и по дана ме "успорило" у конципирању "опште генеалошке слике", али корак уназад је користан да би се прикупила нова сазнања.
Дакле, Абраванели су стара сефардска породица, некада рабинске традиције, пореклом из Левијевог "племена" (Левити су старозаветно јеврејско племе без територије и чинила су га дислоцирана свештеничка братства), чији припадници (неки) још увек живе у Србији, на Балкану.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Јеврејске (сефардске) породице на Балкану
« Одговор #2 послато: Април 19, 2018, 01:10:09 пре подне »
Ових дана траје манифестација "Дани Израела у Крагујевцу", која је отворена 11.04. изложбом у музеју "21. октобар" , "Писма Хилде Дајч", која је страдала у логору Старо Сајмиште...У Дому Омладине су пројекције израелске кинематографије. Од крагујевачких Јевреја, познајем браћу Александра и Чедомира Штајн ( први је бивши колега из школе, сада помоћик градоначелика, други је глумац крагујевачког позоришта), али нисам причао са њима на тему порекла (тј. када су се њихови населили у Крагујевац)...
Чедомир Штајн, глумац Књажевско-српског театра у Крагујевцу


« Последња измена: Април 19, 2018, 01:14:43 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Јеврејске (сефардске) породице на Балкану
« Одговор #3 послато: Април 19, 2018, 09:21:27 поподне »
... Од крагујевачких Јевреја, познајем браћу Александра и Чедомира Штајн ...
Претпостављам да нису Сефарди већ Ашкенази и да им је германофонско презиме у оригиналу Stein. Пошто су Ашкенази, тешко је погодити хаплогрупу - могу бити E, G, R, I, N, T и то само на основу блиц-погледа на https://www.familytreedna.com/public/steindnaproject?iframe=yresults, а увидом у све доступне базе, попис хаплогрупа би се увећао.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Јеврејске (сефардске) породице на Балкану
« Одговор #4 послато: Април 21, 2018, 01:19:51 пре подне »
Претпостављам да нису Сефарди већ Ашкенази и да им је германофонско презиме у оригиналу Stein. Пошто су Ашкенази, тешко је погодити хаплогрупу - могу бити E, G, R, I, N, T и то само на основу блиц-погледа на https://www.familytreedna.com/public/steindnaproject?iframe=yresults, а увидом у све доступне базе, попис хаплогрупа би се увећао.
Да, вероватно су Ашкенази, јер је Милош насељавао привреднике и стручњаке из Аустроугарске, међу којима је било и Ашкеназија...пре тога је била мала сефардска заједница.
Kratka jevrejska istorija Kragujevca
Do 1788. godine Kragujevac je bio malo mesto pod turskom vlašću u kojem je živeo tek poneki Jevrejin. Smatra se da je postojala i sefardska zajednica iza koje nije ostalo tragova.

 Tek u XIX veku pronalazimo više Jevreja u ovom gradu, najviše zahvaljujući privrednoj politici kneza Miloša Obrenovića. Jevreji su se bavili trgovinom i zanatima, ali njihov broj nikada nije dostizao velike razmere kao u drugim mestima u Srbiji. Jedan od istaknutijih Jevreja koji je živeo u ovom periodu, Josip Šlezinger, delovao je u Kragujevcu između 1831. i 1840. godine. U ovom periodu postojala je i Sinagoga poljskih Jevreja čije je osnivanje potpomogao knez Miloš.

Između dva rata jevrejski hram se nalazio u privatnoj kući u Dušanovoj ulici. Zajednica nije bila bogata, pa je prostor jevrejskog kluba obezbedio jedan od članova u svojoj kući gde se sada nalazi hotel Kragujevac.
Iz različitih svedočanstava znamo da su Jevreji u Kragujevcu, kao i u drugim mestima u Jugoslaviji, aktivno učestvovali u srpskom društvu. Bioskop Pivnica, koji je funkcionisao od kraja Prvog svetskog rata pa sve do Drugog svetskog rata, otvorio je Jevrejin po imenu Jichak Pinhas. Imao je 500 sedišta i bio je jedan od tri postojeća u gradu.

http://haver.rs/kratka-jevrejska-istorija-kragujevca/
Josif Šlezinger (Sombor, 1794 — Beograd, 1870) srpski je kompozitor jevrejske narodnosti iz Vojvodine koji je živeo i radio u Somboru, Novom Sadu, Kragujevcu i Beogradu. Smatra se začetnikom srpske građanske muzičke kulture s početka XIX veka.
Šlezinger, po narodnosti češki Jevrej, a ne Nemac, kako se to ponegde pogrešno misli, svoje početno muzičko obrazovanje stekao je kod svoga oca (Menahem Šlezinger, bio je kantor ondašnje jevrejske opštine) i privatnih učitelja u Somboru i Novom Sadu .
Godine 1829. Šlezinger je prešao u Šabac gde je davao časove iz muzike, a 1831. godine na poziv Kneza Miloša, odlazi u Kragujevac, kneževu prestonicu. Tamo je bio učitelj muzike, osnivač i „kapelmajstor“ Knjaževsko-srbske bande. Ova banda je svirala u Knjaževsko-srpskom teatru Joakima Vujića i teatru Atanasija Nikolića, kao i na državnim svečanostima, paradama, balovima i na dvoru kneza Miloša.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%88%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D1%84_%D0%A8%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D0%B5%D1%80