Аутор Тема: Mitrovdan...  (Прочитано 10753 пута)

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #20 послато: Август 17, 2017, 01:05:25 поподне »


Ko je Martindan? Nikako da shvatim....a vidim da je veoma zastupljen tamo...Zanimljiva teorija,i bolja od  one da su Crkvu Svetog Mitra ozidali neki koji su dosli iz Sremske Mitrovice....Odakle je tvoj rod?
Нисам се бавио том тематиком (ко је Мартиндан), али мислим да из жеље да се затре српско поријекло неке породице односно на наговор њихових бискупа мијењају Митровдан у Мартиндан.
Моји Грци су старином из Дабарског поља, а предаље каже да смо од Дубровника дошли у Дабар. Иначе кажу да смо од Грка, а и хаплогрупа ми потврђује да су ми претци из тог источног дијела Медитерана.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #21 послато: Август 17, 2017, 01:19:27 поподне »
Нисам се бавио том тематиком (ко је Мартиндан), али мислим да из жеље да се затре српско поријекло неке породице односно на наговор њихових бискупа мијењају Митровдан у Мартиндан.
Моји Грци су старином из Дабарског поља, а предаље каже да смо од Дубровника дошли у Дабар. Иначе кажу да смо од Грка, а и хаплогрупа ми потврђује да су ми претци из тог источног дијела Медитерана.

Мартиндан је дан слављења ранохришћанског светитеља Св. Мартина из Тура (у данашњој Француској), који је био врло популаран код католика, изгледа поготово код саског становништва у средњовековној Србији, јер доста породица за које се претпоставља да су саског порекла (а код неких је то у великој мери и потврђено тестирањем) славе Мратиндан. Наша црква тог дана (11. новембра по старом, 24. новембра по новом календару) прославља Св. Краља Стефана Дечанског, али и по датуму (11. новембра католици обележавају Св. Мартина) и по специфичном називу се види да је првобитна слава тих родова, можда док су још били у католичанству или у процесу приступања православљу, била Св. Мартин.

https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_of_Tours

Наравно, ово са променом Митровдана у "Мартиндан" вероватно има везе са настојањем католичког свештенства и монаштва да затру православни траг код поменутих породица.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #22 послато: Август 17, 2017, 01:53:35 поподне »
Моји рођаци (и део предака) стари Земунци имају ову славу, али се шушка да би могли да буду Цинцари. Гледаћу да прибавим неког од њих за тест. У ствари, гледаћу да набавим двојицу, јер су међусобно удаљени 6 генерација... то би могло да да известан 'генетски опсег презимена' (колико разумем да се ипсилон ген ипак помало мења), а и да потврди мој рад на састављању стабла   :)
Ко зна, можда њихов резултат буде неко чудо невиђено  ;D
Platine mozemo i tebe da ukljucimo,nadji dvojicu i spremi keš ;) pravimo dogovor  da utadimo DNK za sve u Mačvi koji slave Mitrovdan.
.pored toga u kontaktu sam sa momkom koji si preziva Salata,pored familije Kralji jedina za koju sigurno znamo da su pravoslavni...raspolozen je da uradimo DNK i njega,i on bi mogao biti kljuc za ovo...kako je tvoje prezime?

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #23 послато: Август 17, 2017, 01:57:17 поподне »
Мартиндан је дан слављења ранохришћанског светитеља Св. Мартина из Тура (у данашњој Француској), који је био врло популаран код католика, изгледа поготово код саског становништва у средњовековној Србији, јер доста породица за које се претпоставља да су саског порекла (а код неких је то у великој мери и потврђено тестирањем) славе Мратиндан. Наша црква тог дана (11. новембра по старом, 24. новембра по новом календару) прославља Св. Краља Стефана Дечанског, али и по датуму (11. новембра католици обележавају Св. Мартина) и по специфичном називу се види да је првобитна слава тих родова, можда док су још били у католичанству или у процесу приступања православљу, била Св. Мартин.

https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_of_Tours

Наравно, ово са променом Митровдана у "Мартиндан" вероватно има везе са настојањем католичког свештенства и монаштва да затру православни траг код поменутих породица.
Тaman sam obradio porodice koje slave Mitrovdan u Popovu...sad moram i Martindan :)..

« Последња измена: Август 17, 2017, 03:03:53 поподне НиколаВук »

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #24 послато: Август 17, 2017, 02:02:26 поподне »
Не знам јесте ли читали ово https://docs.google.com/file/d/0B3ma9plMXxAEcWZSSVU4WUJCT1k/edit , па онда полако

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #25 послато: Август 17, 2017, 03:18:48 поподне »
Platine mozemo i tebe da ukljucimo,nadji dvojicu i spremi keš ;) pravimo dogovor  da utadimo DNK za sve u Mačvi koji slave Mitrovdan.
.pored toga u kontaktu sam sa momkom koji si preziva Salata,pored familije Kralji jedina za koju sigurno znamo da su pravoslavni...raspolozen je da uradimo DNK i njega,i on bi mogao biti kljuc za ovo...kako je tvoje prezime?
Ја сам... нешто друго :) Моје презиме је сигурно у 10 најпопуларнијих па сумњам да би ми и слава помогла у разврставању. Нисам још урадио тест, али ускоро ћу, па ћу тачно да знам како стоје ствари.
Моји Земунци (моја бака је одатле) ће, надам се, да ме послушају и прихвате тест. Нагађа се да су Цинцари (можда их тестирање буде 'испратило' чак до Солуна, што је породично предање). Уједно ћу да будем у прилици да проверим распоред породичног стабла на коме је у том делу око 800 људи и у које сам уложио две године рада. Треба да тестирам двојицу који су рођаци тако што им је шести предак заједнички.

Пре свега желим да ја урадим тест и добијем резултате. Верујем да ће боље да послушају мој пример него моју празну причу  :)

Мислим да ћу, ако све прође добро, да набавим десетак узорака до нове године. Много је презимена на мом породичном стаблу ;D
« Последња измена: Август 17, 2017, 03:20:33 поподне Platin »

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #26 послато: Август 17, 2017, 07:15:21 поподне »
Kakk god meni se svidja teorija od Grka...da utvrdim poreklo pa da idem na Halkidiki da trazim i drzavljanstvo i neki plac :D

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #27 послато: Август 18, 2017, 01:11:57 пре подне »
Мислим да најдаље може да се наслеђује 4. колено, а рођаци су много дуже у Србији  :)

Тест ће да покаже.

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #28 послато: Август 18, 2017, 05:30:38 пре подне »
U Makedoniji,u Skopskoj Crnoj Gori,ima dosta Srba (šta više ima više familija)koji slave Mitrovdan... Nije mi to nikad bilo zanimljivo dok mi Grk nije ukazao na moguće Cincarsko poreklo...Salate(od Dragojlovića) i Kralji u Popovom potiču od plemena Riđani u CG,zna se da su bili Vlasi...Dragojlovića ima i dalje u CG,spustili su se u Boku,samo ako neko može da mi pronadje podatak koju slavu slave...Eto ga ceo put da rekonstruišemo....doduše samo u teoriji...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #29 послато: Август 18, 2017, 09:27:48 пре подне »
U Makedoniji,u Skopskoj Crnoj Gori,ima dosta Srba (šta više ima više familija)koji slave Mitrovdan... Nije mi to nikad bilo zanimljivo dok mi Grk nije ukazao na moguće Cincarsko poreklo...Salate(od Dragojlovića) i Kralji u Popovom potiču od plemena Riđani u CG,zna se da su bili Vlasi...Dragojlovića ima i dalje u CG,spustili su se u Boku,samo ako neko može da mi pronadje podatak koju slavu slave...Eto ga ceo put da rekonstruišemo....doduše samo u teoriji...

Риђани су, као и суседни Никшићи и остали херцеговачки власи, били то у сталешком смислу, а не у етничком. О томе је већ доста писано на форуму, на разним темама, а и генетика је потврдила да породице за које се са великом сигурношћу може рећи да потичу од Риђана поседују хаплогрупу која се најпре може везати за Словене (I2a PH908), тј. у овом случају Србе. Слично је и са многим другим породицама које порекло воде од херцеговачких влаха. Дакле ови власи као сталеж немају никакве везе са Цинцарима чија је матица увек била у Епиру (планина Пинд), и већином потичу од Срба досељених још од времена Ираклија на те просторе.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #30 послато: Август 18, 2017, 11:20:22 пре подне »
Platine mozemo i tebe da ukljucimo,nadji dvojicu i spremi keš ;) pravimo dogovor  da utadimo DNK za sve u Mačvi koji slave Mitrovdan.
.pored toga u kontaktu sam sa momkom koji si preziva Salata,pored familije Kralji jedina za koju sigurno znamo da su pravoslavni...raspolozen je da uradimo DNK i njega,i on bi mogao biti kljuc za ovo...kako je tvoje prezime?
Салате и Краљи јесу једини православни родови у Равном. Мада поријекло Краља може бити и у Вођенима код Љубиња, гдје постоји врло стар писани споменик Стојана Краља. У љубињском крају, још само Макере славе Митровдан.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #31 послато: Август 18, 2017, 11:25:44 пре подне »
Цинцарских породица у Херцеговини нема. Једино се помиње презиме Гога у Зијемљима код Невесиња, и те исте Гоге у Чепикућама код Сланог(Дубровник). Остале породице Цинцарског поријекла с краја средњег вијека су прошле кроз Херцеговину и заустављале се у Сарајеву и околини и Бањалуци. Данас ако у Херцеговини тј. Требињу и околини има неко поријекло Цинцарско, онда је досељен послије другод св. рата.

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #32 послато: Август 18, 2017, 02:15:47 поподне »
Салате и Краљи јесу једини православни родови у Равном. Мада поријекло Краља може бити и у Вођенима код Љубиња, гдје постоји врло стар писани споменик Стојана Краља. У љубињском крају, још само Макере славе Митровдан.
Moje predanje kaže da smo iz Popova,i to je verovatno tačno...E sad Erići su došli u Mačvu krajem XVII ili početkom XVIII veka,a tada su u Hercegovini prelazi sa pravoslavlja  na katoličku veru i obratno bili skoro pa normalna stvar...Ne treba zanemariti na katoličke porodice koje obeležavaju Mitrovdan...Ja sam u kontaktu sa Salatama,Petar Salata iz Bgd opet ima kontakt sa familijom Kralj,sada trenutno nastanjuju Trebinje...radim na tome da i  oni urade DNK...pa videćemo...

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #33 послато: Август 18, 2017, 02:16:47 поподне »
Цинцарских породица у Херцеговини нема. Једино се помиње презиме Гога у Зијемљима код Невесиња, и те исте Гоге у Чепикућама код Сланог(Дубровник). Остале породице Цинцарског поријекла с краја средњег вијека су прошле кроз Херцеговину и заустављале се у Сарајеву и околини и Бањалуци. Данас ако у Херцеговини тј. Требињу и околини има неко поријекло Цинцарско, онда је досељен послије другод св. рата.
Taman sam se ponadao da mogu dobiti neki plac oko Soluna...

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #34 послато: Август 18, 2017, 03:39:17 поподне »
Taman sam se ponadao da mogu dobiti neki plac oko Soluna...
Имају двије грчке породице али србизоване до краја, Анђелопољи и Галаноси.

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #35 послато: Април 19, 2018, 08:06:41 пре подне »
Dobar dan...ja da pokrenem moje sa Mitrovdanom...Moram se pohvaliti da smo rodoslovno stablo priveli kraju...mislim na moje Eriće iz Metkovića...Od mog sina sam spustio do 12 kolena unazad...za 11 imamo dokaze,dvanaesti je po predanju(koje opet ne bi trebalo imati grešku,i 11 je bio u istom predanju,i njega smo dokazali u spisima)...U Mačvu smo došli oko 1736...iz Popovog Polja (verovatno Ravno)...eto toliko ;)
.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #36 послато: Април 19, 2018, 08:53:49 пре подне »
Шта би са тестирањем?

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #37 послато: Април 19, 2018, 12:27:13 поподне »
Имају двије грчке породице али србизоване до краја, Анђелопољи и Галаноси.

Да ли су те две породице тестиране? Занимљиво би било знати њихове ХГ, бар мени, мада србизовани Грци могу бити различите ХГ.

Митровдан слави моја породица и рођаци од истог претка (Милутиновић, Јовановић, Новаковић) из Драгова, а скоро сам прочитала да је мала слава (преслава, не знам разлику, пошто ни мој отац није знао за то) Света Тројица. По свему судећи изгледа да смо србизовани Грци, иако се сматра по предању да смо из Црне Горе (Брда).

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #38 послато: Април 19, 2018, 03:56:27 поподне »
Да ли су те две породице тестиране? Занимљиво би било знати њихове ХГ, бар мени, мада србизовани Грци могу бити различите ХГ.

Митровдан слави моја породица и рођаци од истог претка (Милутиновић, Јовановић, Новаковић) из Драгова, а скоро сам прочитала да је мала слава (преслава, не знам разлику, пошто ни мој отац није знао за то) Света Тројица. По свему судећи изгледа да смо србизовани Грци, иако се сматра по предању да смо из Црне Горе (Брда).
Галанос, једна породица у Требињу, мислим да су дошли у задњих 50 година. Није тестиран.
Анђелопољ је старија породица мислим у Мостару била давно, не знам има ли ико од њих сад жив.

Многе породице које славе Митровдан не морају имати никакву везу са Грцима. Конкретно у Херцеговини већина који славе су вјероватно узели славу због цркве којој гравитирају(у Равном Салате или Бухе у Гацку). Наравно не сви, јер ја не знам откуд да моји славе Митровдан( можда је славимо од прије доласка Турака, а можда смо некад гравитирали некој цркви, нпр цркви Св. Димитрија у Равном). Све су опције могуће.
« Последња измена: Април 19, 2018, 04:02:08 поподне Грк »

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #39 послато: Април 19, 2018, 08:26:36 поподне »
Многе породице које славе Митровдан не морају имати никакву везу са Грцима.

Наравно, али је већа вероватноћа да су Грци ако су ХГ Т, невезано за Митровдан (то је разлог више).