Аутор Тема: Jокановићи  (Прочитано 8314 пута)

jokan

  • Гост
Jокановићи
« послато: Април 10, 2016, 06:02:13 поподне »
Порекло презимена Јокановић
« Последња измена: Април 10, 2016, 07:42:51 поподне млађо »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Jокановићи
« Одговор #1 послато: Април 10, 2016, 07:11:11 поподне »
Порекло презимена Јокановић
Постављаш питање или констатујеш?
« Последња измена: Април 10, 2016, 07:43:10 поподне млађо »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Jокановићи
« Одговор #2 послато: Април 10, 2016, 10:03:46 поподне »
Не знам, Јокане, од којих Јокановића си ти, али ево малог доприноса, према браћи Миљанићима:

1. Јокановићи Требјешани – Никшићи (Вир, Ступови), од њих су и Лопушине у Дробњаку и Ускоцима (Струг, Љевишта, Сировац);

2. Јокановићи - Предојевићи од Билеће, преселили се у Ластву (Никшић), сродни су им: Албијанићи и Гашовићи / Гашићи; од њих су у Црнчу (Пива) као Вујадиновићи; затим и у Затријебчу, Врбици, Дољанима (Кучи); у Подгорици са презименом Доброшанин, а од њих у Златици и Маслинама (Кучи) са презименом Јокановић; од истих су и у Улцињу, досељени 1887;

3. Јокановићи из Пиве (Трса, Горње Црквице), потичу из Бањана, звали су се Којовићи.

Никшићки (и дробњачко-ускочки) славе Светог Луку, а Пивљани (Којовићи) Ђурђевдан. За Предојевиће не знам.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Jокановићи
« Одговор #3 послато: Април 10, 2016, 10:05:16 поподне »
Не знам, Јокане, од којих Јокановића си ти, али ево малог доприноса, према браћи Миљанићима:

1. Јокановићи Требјешани – Никшићи (Вир, Ступови), од њих су и Лопушине у Дробњаку и Ускоцима (Струг, Љевишта, Сировац);

2. Јокановићи - Предојевићи од Билеће, преселили се у Ластву (Никшић), сродни су им: Албијанићи и Гашовићи / Гашићи; од њих су у Црнчу (Пива) као Вујадиновићи; затим и у Затријебчу, Врбици, Дољанима (Кучи); у Подгорици са презименом Доброшанин, а од њих у Златици и Маслинама (Кучи) са презименом Јокановић; од истих су и у Улцињу, досељени 1887;

3. Јокановићи из Пиве (Трса, Горње Црквице), потичу из Бањана, звали су се Којовићи.

Никшићки (и дробњачко-ускочки) славе Светог Луку, а Пивљани (Којовићи) Ђурђевдан. За Предојевиће не знам.

Јокановићи који су од Предојевића славе Св.Николу.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Jокановићи
« Одговор #4 послато: Април 10, 2016, 10:06:35 поподне »
Благодарим на допуни, Лука!
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Jокановићи
« Одговор #5 послато: Април 10, 2016, 10:10:45 поподне »
Благодарим на допуни, Лука!

 :)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Jокановићи
« Одговор #6 послато: Април 11, 2016, 04:42:34 поподне »
:)
Neki Jokanovići u Trebinju slave i Šćepanjdan. Od njih su valjda Đuzelovići u Trebinju i Turanjani u Ljubinju.

Jelic

  • Гост
Одг: Jокановићи
« Одговор #7 послато: Април 11, 2016, 06:53:32 поподне »
Neki Jokanovići u Trebinju slave i Šćepanjdan. Od njih su valjda Đuzelovići u Trebinju i Turanjani u Ljubinju.

Да ли су ти требињски Јокановићи огранак Предојевића или су засебан род?

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Jокановићи
« Одговор #8 послато: Април 11, 2016, 07:00:51 поподне »
Да ли су ти требињски Јокановићи огранак Предојевића или су засебан род?

Од ових Јокановића из Требиња што славе Шћепан-дан су, по предању, Пјешчићи из Пиве, Самобора, Автовца. Баба ми је од ових Пјешчића...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Jокановићи
« Одговор #9 послато: Април 11, 2016, 07:02:46 поподне »
Према Милићевићу, и билећки и требињски Јокановићи славе Светог Николу и истог су порекла, од Предојевића.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Jокановићи
« Одговор #10 послато: Април 11, 2016, 07:08:55 поподне »
Према Дедијеру, Јокановићи:
- у Чепелици и Билећи, од Предојевића, Свети Никола
- у Требијову, Свети Стефан
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Jокановићи
« Одговор #11 послато: Април 11, 2016, 07:11:13 поподне »
Ова два рода можда имају исто порекло, али је дошло до промене славе.
Нисам сигуран да ли они Јокановићи из Куча имају везе са овим херцеговачким. Не бих рекао.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Jокановићи
« Одговор #12 послато: Април 11, 2016, 07:20:21 поподне »
Ова два рода можда имају исто порекло, али је дошло до промене славе.
Нисам сигуран да ли они Јокановићи из Куча имају везе са овим херцеговачким. Не бих рекао.

Јокановићи из Куча су тестирани као Е - В13?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Jокановићи
« Одговор #13 послато: Април 11, 2016, 07:45:21 поподне »
Не знам за то. Откуд ти податак?
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Jокановићи
« Одговор #14 послато: Април 11, 2016, 07:48:56 поподне »
Не знам за то. Откуд ти податак?

У пројекту постоји Јокановић из Александровца који слави Св.Николу и налази се у роду Куча :)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Jокановићи
« Одговор #15 послато: Април 12, 2016, 12:53:28 пре подне »
Да ли су ти требињски Јокановићи огранак Предојевића или су засебан род?
Kađu od Predojevića. Turanjani u Ljubinju žive još od polovine 17. vijeka. Spremni za ovu akciju testiranja.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Jокановићи
« Одговор #16 послато: Април 12, 2016, 12:56:48 пре подне »
Према Милићевићу, и билећки и требињски Јокановићи славе Светог Николу и истог су порекла, од Предојевића.
Nemam želju da ispanem grub, ali Risto Milićević i Studo Mandić nisu baš neki izvori.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Jокановићи
« Одговор #17 послато: Април 12, 2016, 07:04:47 пре подне »
Nemam želju da ispanem grub, ali Risto Milićević i Studo Mandić nisu baš neki izvori.

Суштински Милићевић се и не може сматрати извором, јер је углавном по абецедном реду скупио податке који су, иначе, највећим дијелом, Дедијерови. Е сад питање је да ли је Дедијер поуздан извор?

Како год, Дедијер јесте обавио теренски рад, али оно што важи за сва  предања- неке ствари се морају узети са резервом. За Херцеговину недостаје писаних извора, пописа становништва из задњих 300-400 година, или парохијских књига.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Jокановићи
« Одговор #18 послато: Април 12, 2016, 07:55:56 пре подне »
Nemam želju da ispanem grub, ali Risto Milićević i Studo Mandić nisu baš neki izvori.

Није ми јасно зашто поредити Ristu Milićevića i Studu Mandića.
Ристо је преписао оно што је Дедијер већ чуо и написао, а Студо преко 95% преписао оно што је на споменицима и архивима остало давно записано.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Jокановићи
« Одговор #19 послато: Април 12, 2016, 10:22:53 пре подне »
Драги форумаши. Нисам школован научник, нити се бавим неком науком, ово овде радим из хобија. Као и велика већина осталих.
При истраживању порекла неког рода, водимо се подацима којима располажемо.
Књига Риста Милићевића није извор у строго научном смислу, већ комилација (као и још многои радови). Али, извор података јесте, јер Милићевић податке није измишљао, већ их је преписао из других извора. Дедијер је податке сакупљао према Цвијићевој методолошкој школи. Како није располагао другим изворима, његова "Херцеговина" се углавном темељи на подацима које је прикупио од самог становништва.
О Херцеговцима имамо обиље података из касног средњег века и са почетка турске владавине. Затим, што неко написа, имамо празнину, све до времена кад су Млечани и Аустријанци оставили разне пописе, углавном војног карактера (крај 17, 18. век). Ти подаци можда говоре о кретању становништва у модерно доба, али не много и о ранијем његовом пореклу.
Зато, мислим да не треба олако да одбацујемо оне податке којима располажемо, макар они били мале научне снаге. Јер, углавном немамо бољих.
Ако релативизујемо нешто што је неко прибиљежио на терену од оних о којима се пише, онда тако можемо да релативизујемо и многе друге изворе и "изворе". Ако се упустите у читање "Насеља српских земаља", закључићете и сами да се великом већином темеље на подацима пописаним на терену, да упростим - предањима становништва. Нема ту много историјских споменика и докумената. Онда, је ли то озбиљан научни извор?
Циљ нам је да (ја барем тако све ово доживљавам), конкретно овом Јокановићу, мало отворимо пут за даље истраживање свог порекла. Поставимо податке којима располажемо, па после човек може даље да се истражује.
Ако ћемо да критизирамо (као она два маторца на балкону у "Мапет Шоу"), онда све ово писаније нема много смисла.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Jокановићи
« Одговор #20 послато: Април 12, 2016, 10:51:49 пре подне »
Браво Небо, мислим да си у праву и у потпуности се слажем са тобом.

Поздрав за све
Вито Радовић
из Београда

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Jокановићи
« Одговор #21 послато: Април 12, 2016, 10:58:40 пре подне »
Благодарим, Вито. Драго ми је да се разумемо.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Jокановићи
« Одговор #22 послато: Април 12, 2016, 12:45:55 поподне »

Књига Риста Милићевића није извор у строго научном смислу, већ комилација (као и још многои радови). Али, извор података јесте, јер Милићевић податке није измишљао, већ их је преписао из других извора.

Ристина књига је, бар мени, веома корисна. Камо среће да постоји таква компилирана књига за, рецимо, крајишке Србе.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Jокановићи
« Одговор #23 послато: Април 12, 2016, 01:34:00 поподне »
Увијек сам се чудио критизерима, који нијесу написали ниједан ред... а о неком већем тексту, и не дај Боже књигу, са каквом лакоћом одбацују  све што је неко некад написао.  Оспоравати једног Ј. Дедијера, може само неко ко мало зна. Драгоцјено је  све што је написано и објављено (чланак, књига, податак). У том смислу, не смијемо одбацивати Р. Милићевића, Н. Студа Мандића. Ко није писао и објавио књигу о родословљу, не зна које су то Танталове муке.  Дијелим мишљење Небово, Витово и С. Јерковића. Лијепи поздрави.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Jокановићи
« Одговор #24 послато: Април 12, 2016, 01:57:50 поподне »
Увијек сам се чудио критизерима, који нијесу написали ниједан ред... а о неком већем тексту, и не дај Боже књигу, са каквом лакоћом одбацују  све што је неко некад написао.  Оспоравати једног Ј. Дедијера, може само неко ко мало зна. Драгоцјено је  све што је написано и објављено (чланак, књига, податак). У том смислу, не смијемо одбацивати Р. Милићевића, Н. Студа Мандића. Ко није писао и објавио књигу о родословљу, не зна које су то Танталове муке.  Дијелим мишљење Небово, Витово и С. Јерковића. Лијепи поздрави.
Ja sam napisao malo više od redka, nešto toga i objavio...knjigu još nisam. Spremam monografiju o hercegovačkim emigrantima u Americi, naravno i o njihovim potomcima. Imam knjigu Riste Milićevića, smatram da je korisna, ali ne znači da nema grešaka. Ima ih mnogo. Lako je za mene. Ja poznajem Hercegovinu, ali šta će neko iz Srbije koji pokušava da istraži svoje korijene? I za mene djelo, da ga ne imenujem, koje ima ambiciju da bude naučni rad  a desi ti se  za tragom fusnote iz tog ostvarenja  odeš u Dubrovnik, potrošiš novac i pod tim navedenim registrom nađeš sasvim deseti dokument, ne može biti smatrano ozbiljnim naučnim dostignućem.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Jокановићи
« Одговор #25 послато: Април 12, 2016, 06:58:09 поподне »
Wolw, кад  ово написах, нијесам мислио на Вас, већ на многе који се јављају ,на овом порталу. Вјерујем, да на  форуму сви имамо најбоље намјере, да размијенимо мишљења, сазнања. Знам да грешака има, случајних, али и намјерних... И сам  см се суочио са тим. Тако у књизи једног озбиљног научника, докуменат  који сам тражио у  Архиву на Цетињу је био наведен под једним бројем, а налазио се под  другим...  Херцеговина, ми није сфера инересовња, али радо читам текстове који се односе на њу. Посебно цијеним  Јефта Дедијера. Ех, колико грешака (штампарских и других) има код Вукоте и Акима Миљанића, али они су добар путоказ, гдје шта тражити. У Црној Гори је јако предање, а шта рећи за племенска, братственичка, па чак и породична надгорњавања, а богами и кићења туђим перјем.

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Jокановићи
« Одговор #26 послато: Март 22, 2018, 12:05:39 пре подне »
И овај Јокановић видим оставио једну поруку, без неког смисла и додатних података и више ништа. Нити је написао ко је, одакле је, шта слави и слично. А очекује да му се да одговор на његово поријекло. Стварно неозбиљно. Што се тиче Јокановића, знам да их има и у Малом Пољу код Мостара. Претпостављам да су од ових из Билеће, али нисам сигуран.