Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 356651 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1120 послато: Децембар 14, 2019, 07:33:23 поподне »
Превидео сам назив рада, погледао сам само Атлантишев цитат Радона:
"Zanimljivo da postoji izvesni Nemanja Blagojević koji je 2017 radio mater rad pod nadzorom docenta Vladimira Aleksića (str 13). Ne znam da li je u pitanju isto lice

https://portal.filfak.ni.ac.rs/izbor-u-zvanja/item/download/1159_488825237aec07ec6438c40f513c3ebe

Rad je u svakom slučaju pun materijalnih grešaka i predrasuda makar što se tiče haplogrupe J1 i J2"

Е сад, сама тема мастер рада, иако није директно везана за генетику, чим је Радон поменуо те грешке и предрасуде везане за Ј1 и Ј2, значи да су те ствари могле да се провуку код непотковане комисије што се тиче генетике, чим је то прошло (и ко зна шта је још могло да прође). Делим Платиново мишљење да је "Порекло" вероватно испред наше академске заједнице у овој теми (тумачење генетике у контексту историје и порекла народа), јер активно прати најновије актуелности у свету, а верујем да је и у светском врху...У том смислу можда постоји вероватноћа да уколико неко са таквим ставовима а са слабим познавањем генетике, прође са својим радом код неке комисије. Овај Немања Благојевић може бити извесни аларм, тј. да ускоро добијемо првог доктора наука, који може да пропагира нешто што нема подлогу, а у исто време, штитиће га легитимитет академске титуле (не знам на ком факултету, претпостављам да је државни, што ће му дати на тежини)
« Последња измена: Децембар 14, 2019, 07:39:35 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1121 послато: Децембар 14, 2019, 07:38:47 поподне »
Цитат: ДушанВучко
Е сад, сама тема мастер рада, иако није директно везана за генетику, чим је Радон поменуо те грешке и предрасуде везане за Ј1 и Ј2, значи да су те ствари могле да се провуку код непотковане комисије што се тиче генетике, чим је то прошло (и ко зна шта је још могло да прође). Делим Платиново мишљење да је "Порекло" вероватно испред наше академске заједнице у овој теми (тумачење генетике у контексту историје и порекла народа), јер активно прати најновије актуелности у свету, а верујем да је и у светском врху...У том смислу можда постоји вероватноћа да уколико неко са таквим ставовима а са слабим познавањем генетике, прође са својим радом код неке комисије. Овај Немања Благојевић може бити извесни аларм, тј. да ускоро добијемо првог доктора наука, који може да пропагира нешто што нема подлогу, а у исто време, штитиће га легитимитет академске титуле (не знам на ком факултету, претпостављам да је државни, што ће му дати на тежини)
Магистарски рад му није о генетици као што написасмо.
Мастер рад му је на тему Оружје, оруђе и опрема српског средњовековног ратника.
Радио је мастер на тему која нема везе са овим што је трабуњао:

Тема мастер рада: Оружје, оруђе и опрема српског средњовековног ратника

Овај хаплогрупизам и "кљосовизам" му мислим не би прошао ни на једном државном факултету...барем се надам.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1122 послато: Децембар 14, 2019, 07:41:26 поподне »
Магистарски рад му није о генетици као што написасмо.
Извини, мислио сам да је Радон поменуо грешке које се налазе у магистарском раду, да је "провукао" неке ствари везане за генетику у контексту рада који није везан за генетику...Ово је Радонов цитат:
"Zanimljivo da postoji izvesni Nemanja Blagojević koji je 2017 radio mater rad pod nadzorom docenta Vladimira Aleksića (str 13). Ne znam da li je u pitanju isto lice

https://portal.filfak.ni.ac.rs/izbor-u-zvanja/item/download/1159_488825237aec07ec6438c40f513c3ebe

Rad je u svakom slučaju pun materijalnih grešaka i predrasuda makar što se tiče haplogrupe J1 i J2"
па сам мислио да су те грешке и предрасуде које помиње, везане управо за мастер рад, иако сам рад није везан за генетику...Обриши моје постове, јер сам очигледно погрешно протумачио радонов пост који си цитирао
« Последња измена: Децембар 14, 2019, 07:48:44 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1123 послато: Децембар 14, 2019, 08:07:15 поподне »
Izvinjavam se ako sam napravio zabunu :(

J1 i J2 haplogrupe sam spominjao u kontekstu njegovog novinskog teksta objavljenom na portalu Balkan info. Na žalost, nisam pronašao njegov master rad na internetu.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1124 послато: Децембар 14, 2019, 08:11:53 поподне »
Izvinjavam se ako sam napravio zabunu :(

J1 i J2 haplogrupe sam spominjao u kontekstu njegovog novinskog teksta objavljenom na portalu Balkan info. Na žalost, nisam pronašao njegov master rad na internetu.
И ја се извињавам :) и академској заједници такође, али без обзира, опрез није на одмет ( имаћемо ускоро доктора наука који може своје заслужено звање из области историје, да из незнања злоупотреби сутра за своја тумачења генетике, ако не промени своје ставове из ове области). Погрешно тумачење твог поста, опет је покренуло питање академске заједнице, што је Платин рекао, можда и САНУ или неке друге институције кад би се упознале са овим што ради "Порекло", нека трибина на САНУ или на факултету за историју, да се направи презентација на факултетима, да студенти чују за ово
« Последња измена: Децембар 14, 2019, 08:19:24 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1125 послато: Децембар 14, 2019, 09:28:11 поподне »

Е сад, сама тема мастер рада, иако није директно везана за генетику, чим је Радон поменуо те грешке и предрасуде везане за Ј1 и Ј2, значи да су те ствари могле да се провуку код непотковане комисије што се тиче генетике, чим је то прошло (и ко зна шта је још могло да прође). Делим Платиново мишљење да је "Порекло" вероватно испред наше академске заједнице у овој теми (тумачење генетике у контексту историје и порекла народа), јер активно прати најновије актуелности у свету, а верујем да је и у светском врху...У том смислу можда постоји вероватноћа да уколико неко са таквим ставовима а са слабим познавањем генетике, прође са својим радом код неке комисије. Овај Немања Благојевић може бити извесни аларм, тј. да ускоро добијемо првог доктора наука, који може да пропагира нешто што нема подлогу, а у исто време, штитиће га легитимитет академске титуле (не знам на ком факултету, претпостављам да је државни, што ће му дати на тежини)

САНУ је као египатска пирамида, унутра имаш, част ријетким изузецима, само мумије које још увијек нису научиле ни компјутер користити, који само знају, тј. набубали су напамет гомилу књижурина написаних у 19. вијеку. Колико ли је само наука еволуирала од тада, а они се држе прастарих метода. Гледам само колико Јевреји улажу у науку и образовање, већ је деценијама на снази стереотип да нема Јевреја који је сточар, молер или фризер, него да су сви директори фирми и универзитетски професори. Зато и јесу моћни и утицајни, зато и јесу респектабилна сила на глобалној геополитичкој сцени, док се с нама сви ћушкају као с лоптом, чак је и зец зинуо на нас да нас прождере. Сваки проблем потиче од необразовања. Постали смо необразована нација, зато нам је једна од најпопуларнијих личности Миљана Кулић, док за неког врхунског научника кад умре питамо је ли био пјевач народне или забавне музике. Оно што би морало бити мотор и покретач еманципације народа постало је само једна пука форма.

Ту непотребну организацију треба просто расформирати, јер ионако већ деценијама никакве користи од ње. У склопу тог радикалног заокрета такође треба укинути ово смеће од комунистичког просвјетног система, ово мрцварење 12 година по школској клупи, као и колективно образовање, гдје се не уважавају индивидуални капацитети појединца, а онда подстаћи принцип самообразовања. Дај сваком да се образује на своју руку и да у пракси покаже знање како би могао радити у струци. Па ако сам ја у стању да усавршим француски језик (одвратан ми је, али је ово само примјер) за 4 мјесеца, зашто да га студирам 4 године? Да бих, у духу марксизма и "једнакости", "сачекао" оног што ће и послије 4 године натуцати француски "по вуковски"?
Ја сам с 3 године знао оба званична писма, па сам ипак морао прва два разреда чекати да сви моји вршњаци науче сва слова.
Све нека формалност, све неки сертификати. Нико не цијени знање, само титуле. А колико сам ја видио неписмених људи с титулама доктора наука, могао бих о томе књигу написати.
« Последња измена: Децембар 14, 2019, 09:30:08 поподне Одисеј »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1126 послато: Децембар 14, 2019, 09:54:32 поподне »
Ту непотребну организацију треба просто расформирати, јер ионако већ деценијама никакве користи од ње.
Што се тиче САНУ, мислим да треба да постоји, без обзира имали или немали користи од ње. Њу видим као неку вертикалу наше науке, као што је и црква вертикала наше духовности. Па иако имамо и у цркви људе који можда не доприносе својим примером  оним вредностима чији је корен Светосавље, она мора да постоји. Тако имамо и у САНУ оне који заслужују ту да буду, а и оне који не доприносе њеном утицају на друштво, који су самозадовољни ту а живе у свом фиктивном времену од пре 100 година. Да ли је она добра или не, то је по мени тренутно питање, више везано за њих саме, али та институција мора да постоји. Можемо да причамо о квалитету самих институција, али само на тренутном нивоу, али не сме пасивност или лоше стање у некој институцији да доведе у питање њено постојање...Значи, Црква, војска, САНУ, морају да постоје , без обзира на то какви су патријарх и владике, начелник генералштаба и генерали или председник академије наука и академици. Ако тренутно и немамо користи од САНУ, што каже Радош Бајић, (тј. што се каже у мом крају), "Нека га, нек "ћути" " :)
« Последња измена: Децембар 14, 2019, 10:01:39 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1127 послато: Децембар 14, 2019, 10:19:11 поподне »
Што се тиче САНУ, мислим да треба да постоји, без обзира имали или немали користи од ње. Њу видим као неку вертикалу наше науке, као што је и црква вертикала наше духовности. Па иако имамо и у цркви људе који можда не доприносе својим примером  оним вредностима чији је корен Светосавље, она мора да постоји. Тако имамо и у САНУ оне који заслужују ту да буду, а и оне који не доприносе њеном утицају на друштво, који су самозадовољни ту а живе у свом фиктивном времену од пре 100 година. Да ли је она добра или не, то је по мени тренутно питање, више везано за њих саме, али та институција мора да постоји. Можемо да причамо о квалитету самих институција, али само на тренутном нивоу, али не сме пасивност или лоше стање у некој институцији да доведе у питање њено постојање...Значи, Црква, војска, САНУ, морају да постоје , без обзира на то какви су патријарх и владике, начелник генералштаба и генерали или председник академије наука и академици. Ако тренутно и немамо користи од САНУ, што каже Радош Бајић, (тј. што се каже у мом крају), "Нека га, нек "ћути" " :)

Академску елиту свакако морамо имати, говорим само о облику у којем је тренутно (и традиционално) устројена, што свакако треба мијењати. Ево, навео сам конкретан примјер на теми коју је Небо отворио о идентитетској проблематици у ЦГ.  Примјера ради, ако бисмо негдје нас пар с овог форума организовали јавну онлајн дебату с Ћосовићем и његовим истомишљеницима, лако бисмо историјским, језичким и генетским аргументима срушили њихове митове као куле од карата. Иако нико од нас који овдје пишемо (нек ме исправи неко ако гријешим) није студирао ни генетику ни историју. Али имамо то знање којим можемо на сваком мјесту и у свако вријеме доказати неоснованост Ћосовићевих бајки. Није нам никакав сертификат за то потребан.
С друге стране, ми у нашим академским "институцијама" имамо ликове који ће на њихове митове одговарати архаичним гусларским приступом, нпр. цитирањем Његоша и патетичном реториком. У таквим околностима и против таквих дебатаната, Ћосовић и екипа испадају не само као образоване и научно потковане свезналице,  него и као носиоци прогресивних идеја, а његови неистомишљеници као неки митомани који историју уче уз гусле и десетерац и који из шуме излазили нису. То се и дешава, управо је тим методом омладини у Црној Гори огађен традиционални идентитет њихових предака као нешто "сељачко" и "примитивно", а у једној малограђанској средини гдје се људи стиде села то је пало као кец на десетку. Ту је наша академска елита оманула, све креће одатле.

Дакле, не сматрам да академске институције треба да престану постојати, него да се радикално измијени њихово устројство. Ово овако више не иде, са оваквом академском сценом лоше нам се пише.

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5154
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1128 послато: Децембар 14, 2019, 10:38:11 поподне »
Иако нико од нас који овдје пишемо (нек ме исправи неко ако гријешим) није студирао ни генетику ни историју.

Ја сам имао пет из историје у основној школи и побиједио сам на општинском такмичењу Титовим стазама револуције. Чисто да се зна.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1129 послато: Децембар 14, 2019, 10:43:38 поподне »
Одисеј, да не цитирам, све се слажем...помињао сам раније ситуацију где сам покушавао да разуверим дипломираног етнолога у његовим ставовима, па ме само саговорник "разуверио" тврдњом како је он етнолог а ја музичар :) а то је управо то што кажеш, да је ово овде својеврстан факултет, где се могу научити неке ствари које нису можда учили они који су се школовали за то и имају то звање. А могу мислити на вишем нивоу, што помињеш Ћосовића и следбенике. Али и то је све у реду, ово ће једног дана бити верификовано...можда идемо неких само 50так година испред друштва, колико год нам изгледало да је све ово нешто што се подразумева, у ширем контексту још мора времена да прође и још ћемо бити сведоци разних трабуњања

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1130 послато: Децембар 14, 2019, 10:59:00 поподне »
...помињао сам раније ситуацију где сам покушавао да разуверим дипломираног етнолога у његовим ставовима, па ме само саговорник "разуверио" тврдњом како је он етнолог а ја музичар :)
Или сам причао са енологом?  ;D

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1131 послато: Децембар 15, 2019, 08:13:54 пре подне »
Све ми се чини да нама "фали један папир", али да се боље разумемо у порекло (по генетици) од БУ или САНУ.

Предлажем да им пошаљемо понеко писмо, са добрим намерама у борби против глупости. Само да нађемо коме послати.

Академска заједница је свесна претње.
http://m.seecult.org/vest/apel-protiv-novog-talasa-pseudoistorije-i-mitomanije

У културном додатку Политике од 14.12. је објављен чланак посвећен монографији Горана Николића и Предрага Петровића "Полускривени економски феномени" у којој се осим економијом и демографијом баве и пореклом, генетиком и хаплогрупама Срба и Европљана. Тема за економисте.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1132 послато: Децембар 15, 2019, 05:22:45 поподне »
Добро је да су се огласили, али то је само апел. Док то не стигне као вест од 3 минута у дневник, ништа нисмо направили. И то не за културни дневник!

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1133 послато: Јануар 08, 2020, 05:10:17 поподне »
Vidim na FB svi dijele intervju Vuka Bacanovica sa Sinisom Jerkovicem. Jedan od boljih intervjua koje sam citao iz ove oblasti.

https://preokret.info/index.php/2020/01/08/sinisa-jerkovic-nacionalni-identitet-nije-geneticka-kategorija-ali-se-genetika-desava-u-okviru-naroda/

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5154
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1134 послато: Јануар 08, 2020, 06:15:20 поподне »
Vidim na FB svi dijele intervju Vuka Bacanovica sa Sinisom Jerkovicem. Jedan od boljih intervjua koje sam citao iz ove oblasti.

https://preokret.info/index.php/2020/01/08/sinisa-jerkovic-nacionalni-identitet-nije-geneticka-kategorija-ali-se-genetika-desava-u-okviru-naroda/

Нажалост, Бачановић је пожурио са објављивањем. Нисам стигао да ауторизујем уводни дио у којем погрешно пише да сам главни уредник Српског ДНК Пројекта. Писао сам му да то исправи. Ниам ауторизовао ни моје слике са фејсбука нити карте, али шта је ту је. Битно је да су одговори на питања пренесени интегрално, онакви какве сам и написао.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1135 послато: Јануар 08, 2020, 07:00:43 поподне »
Нажалост, Бачановић је пожурио са објављивањем. Нисам стигао да ауторизујем уводни дио у којем погрешно пише да сам главни уредник Српског ДНК Пројекта. Писао сам му да то исправи. Ниам ауторизовао ни моје слике са фејсбука нити карте, али шта је ту је. Битно је да су одговори на питања пренесени интегрално, онакви какве сам и написао.
Dobre su slike hajde, ne mozes na slikama biti kao Ja npr :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1136 послато: Јануар 08, 2020, 07:35:57 поподне »
Vidim na FB svi dijele intervju Vuka Bacanovica sa Sinisom Jerkovicem. Jedan od boljih intervjua koje sam citao iz ove oblasti.

https://preokret.info/index.php/2020/01/08/sinisa-jerkovic-nacionalni-identitet-nije-geneticka-kategorija-ali-se-genetika-desava-u-okviru-naroda/

Одмерено и прецизно...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1137 послато: Јануар 08, 2020, 07:40:34 поподне »
Одмерено и прецизно...

Овај чланак се слободно може слати онима који су заинтересовани за тестирање али не знају коју информацију би тиме тачно добили, односно шта им тај резултат конкретно може рећи. Одлично написано.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1138 послато: Јануар 08, 2020, 07:52:57 поподне »
Vidim na FB svi dijele intervju Vuka Bacanovica sa Sinisom Jerkovicem. Jedan od boljih intervjua koje sam citao iz ove oblasti.

https://preokret.info/index.php/2020/01/08/sinisa-jerkovic-nacionalni-identitet-nije-geneticka-kategorija-ali-se-genetika-desava-u-okviru-naroda/

Одличан текст. Надам се да ће га прочитати што више људи којима је генетичка генеологија непознаница и да ће читајући тај текст добити интерес да се и сами тестирају.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1139 послато: Јануар 08, 2020, 07:59:42 поподне »
Шта рећи за Синишу. Стандардно добро и одмерено.
"Наша мука ваља за причешћа"