Аутор Тема: Племе Пипери  (Прочитано 43764 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Пипери
« Одговор #40 послато: Април 27, 2017, 03:41:44 поподне »
Да, сад видех да је и Шаботић G2a.
Није немогуће да су Шаботићи огранак Зоговића.
Додуше, слабо познајем генеалогију муслимана на северу ЦГ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Племе Пипери
« Одговор #41 послато: Април 27, 2017, 10:22:07 поподне »
Зоговићи су дошли у Полимље негде почетком 18. века, према њиховој причи из Старе Црне Горе (Цетиње - Бајице). Део је остао у Горњем Полимљу (Зоговићи и Крџићи), а део се населио у Шекулар, у Мезгале. О њима смо писали већ више пута, то је онај инцидент са Васојевићима из 1851. године, када су се сви иселили у Метохију (кога занима, има на теми о Шекулару). Од њих имамо двојицу тестираних (Петровић и Пејковић) са истим резултатом G2a Р15.


Постоји предање у Кучима са су Зоговићи предигли из Кривог Дола у Кучима, што је логичније и знатно ближе од Бајица.


Ако ме сећање не вара Пипери су у Плаву Гутићи, Марковићи, Јасавићи, Новићевићи.

Од ових су православни једино Новићевићи, остали су Бошњаци данас.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Пипери
« Одговор #42 послато: Април 27, 2017, 10:34:05 поподне »
Постоји предање у Кучима са су Зоговићи предигли из Кривог Дола у Кучима, што је логичније и знатно ближе од Бајица.

Није немогуће. Хаплогрупа им је атипична. Али, можда као неко старије становништво.

Према предању Зоговића, њихово путешествије из Бајица иде преко Скадра (где су се склонили због крви), па одатле у Горње Полимље. Кучи му дођу успут, па је могуће да су се тамо задржали неко време и одатле отишли даље, за Машницу и Шекулар. Ко ће то данас утврдити...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Племе Пипери
« Одговор #43 послато: Април 27, 2017, 11:05:58 поподне »
Ја први пут чујем да су исељни Мезгаљани сродни Зоговићима. Одакле те информације?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Пипери
« Одговор #44 послато: Април 27, 2017, 11:36:21 поподне »
Ја први пут чујем да су исељни Мезгаљани сродни Зоговићима. Одакле те информације?

Имаш код Дашића у раду "Шекулар и Шекуларци од помена до 1941. године", као и код Богдана Зоговића – "Братство Зоговића кроз прошлост". А, ако се добро сећам, и код Оташевића у "Велика и Полимље".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Племе Пипери
« Одговор #45 послато: Април 27, 2017, 11:46:20 поподне »
Имаш код Дашића у раду "Шекулар и Шекуларци од помена до 1941. године", као и код Богдана Зоговића – "Братство Зоговића кроз прошлост". А, ако се добро сећам, и код Оташевића у "Велика и Полимље".


Дашића имам а ово су новије књиге. Кад помену Оташевића из Рженице, Јеси читао књигу о Нововићима из Рженице. Они су јако занимљиви јер су од двс брата Новова сина Црногрци Нововићи и Албанци Нововићи. Њу имам.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Пипери
« Одговор #46 послато: Април 28, 2017, 09:14:41 пре подне »
Јеси читао књигу о Нововићима из Рженице. Они су јако занимљиви јер су од двс брата Новова сина Црногрци Нововићи и Албанци Нововићи. Њу имам.

Нисам.
На жалост, немам ове две књиге које поменух (Оташевићеву и Зоговићеву), узимао сам их из библиотеке.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Basovic990

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Племе Пипери
« Одговор #47 послато: Мај 03, 2017, 10:58:54 поподне »
Zna li neko nesto o Basovicima i njihovom poreklu?

Ван мреже Aleksa_sportske

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Племе Пипери
« Одговор #48 послато: Фебруар 26, 2018, 09:52:38 пре подне »
Ima li bratstava u Piperima koja slave sv. Trifuna? Žujovići, koji su bili kumovi mojoj familiji (koja slavi Trufina) po doseljavanju u Gružu su Piperi, pa verujem da su se zajedno doselili iz istog plemena.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Племе Пипери
« Одговор #49 послато: Фебруар 26, 2018, 12:05:18 поподне »
У Пиперима се слави већином Аранђеловдан, Видовдан, Томиндан, Св. Симеуна, Св. Јована, Никољдан, Митровдан, Ђурђевдан,  то су углавном главне славе.
Највише се слави Аранђеловдан.
Преславе су: Петковдан, Спасовдан, Лучиндан, Илиндан, Велика Госпојина.
Већином је преслава Петковдан 26. јула.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Племе Пипери
« Одговор #50 послато: Мај 26, 2018, 12:46:16 поподне »
 Neko je pomenuo, cini mi se Rugovac, da su Pileta (predak Piletica) i predak Scekica dva brata te zbog toga ne vjeruje da su Scekici (kojih zaista ima dosta) rodom Piperi.
Piletici i Scekici jesu zaista istog porijekla (po predanju) ali je njihov predak zivio znatno ranije od nastanka prezimena Piletic. Naime, Nikac Djurkov imao je sinove Radula, Nikolu i Sceka. Od Sceka, koji se iselio oko 1620-40, iz Pipera i dosao na Zalokvicu u ataru sela Zagrad su Scekici a od Radula nekoliko rodova od kojih je jedan Piletici i to u sestom koljenu nakon Radula
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Пипери
« Одговор #51 послато: Мај 26, 2018, 08:00:50 поподне »
За Шћекиће знамо хаплогрупу, а ваљало би да видимо шта су Пилетићи.
Шћекићи се гађају са претпостављеном хаплогрупом правих Пипера (R1b), док за Лутовце за сада фигурира динарик.

Очекујемо тестирање неких већих пиперских родова.

О Шћекићима смо писали по нешто на овој теми:
https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=105.msg89519#msg89519
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Племе Пипери
« Одговор #52 послато: Мај 28, 2018, 12:45:39 поподне »
За Лутовце имамо две потенцијалне хаплогрупе:
R1b - Љумовићи (грана Ђурковића)
I2-CTS10228 - исељени Божовићи
Како су и Шћекићи R1b, мислим да нема много дилеме да барем Ђурковићи припадају тој хаплогрупи. Можда једино Лутовци који славе Митровдан (међу којима су најбројнији Божовићи) припадају I2-CTS10228, али још није тестиран нико из матице са том славом.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Племе Пипери
« Одговор #53 послато: Септембар 22, 2018, 07:34:23 поподне »
Ukoliko se pokaže da su tesirani Piperi ispali R1b BY611 onda to potvrđuje da su Besi zaista pretci velikog dela Albanaca i dela Crnogoraca jer Piperi imaju predanje da su doselili iz Pirota (to je teritorij gde su živeli Besi).

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Племе Пипери
« Одговор #54 послато: Септембар 22, 2018, 08:15:20 поподне »
Руговац, а шта мислиш о могућности да је Пирот заправо Пилот?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Пипери
« Одговор #55 послато: Септембар 22, 2018, 08:29:01 поподне »
Руговац, а шта мислиш о могућности да је Пирот заправо Пилот?

Да, и мени је одавно такав закључак.
Осим тога, Беси су племе "из антике", а досељење Пипера у Брда је у време пред крај средњег века.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Пипери
« Одговор #56 послато: Септембар 22, 2018, 08:31:15 поподне »
Но, сама хаплогрупа - огранак R1b, могу бити далеки потомци Беса.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Племе Пипери
« Одговор #57 послато: Септембар 22, 2018, 08:52:43 поподне »
Pilot je Severna Albanija i to je mnogo bliže. Tako da je to moguće. Onda se otvara pitanje koji su jezik govorili. I onda se opet vraćamo na temu slovensko-albanskih uticaja i asimilacija.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Пипери
« Одговор #58 послато: Септембар 22, 2018, 09:10:52 поподне »
Onda se otvara pitanje koji su jezik govorili.

Не бих да звучи претенциозно, али мислим да су још у 14. веку сви у Пилоту, као и у далеко широј области говорили србски. Ипак је тада Србија била велика и моћна држава чији језик је био главни свим поданицима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Племе Пипери
« Одговор #59 послато: Септембар 22, 2018, 09:31:43 поподне »
Još u Nemanjinoj povelji Hilandaru, pisanoj malo prije 1200. godine, stoji da je on osvojio "од Арьбанась Пилоть."  U Dečanskoj hrisovulji iz 1330. imamo selo Kuševo u Zeti na granici s Pilotom koje je očito albansko, kao i susjedni mu katun Arbanasa koji se po svoj prilici nalazio u planinama Donjeg Pilota.  U svetoarhanđeloskoj povelji iz 1348. imamo toponime iz Gornjeg Pilota: Šiklja, Kruimada, Krsti, Sakato, Krnor.  U najmanju ruku, ovaj drugi je sigurno albanski.  A za Šiklju se i izričito spominju u povelji "и попове латиньсци кои соу у Шик'ли."