Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2616158 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3180 послато: Фебруар 17, 2017, 10:26:36 поподне »
Филимоновић, Св.Врачи, Доња јошаница, Блаце/Топлица/СРБ

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Нема неког посебно блиског од досад тестираних. Занимљиво је да кад сам гледао остале I2-CTS10228 који славе Св.Враче, крајишки Ерори и нису тако предалеко од Филимоновића 4/18 мада због географске удаљености тешко је објаснити једну такву везу.

Оставићу податке о поријеклу које је навео сам тестирани:

"Филимоновићи у топличкој Доњој Јошаници су огранак братства Ф(В)илимоновић – Кадић из Лешка, Лепосавић, који су досељени у Топлицу након ослобођења односно, Берлинског Конгреса а пре доношења Закона о насељавању новоослобођених крајева и то на имање које је Јаков Вилимановић, родоначелник Филимоновића у новом крају, за ратне заслуге, добио од Краља Милана Обреновића.

Филимоновићи – Кадићи припадају старијем племену Ковачана, које је након Аустријско-турских ратова, у Лешак пресељено из Ковачице, у непосредној близини Бајгоре, североисточно од Косовске Митровице, о коме су детаљније писали Атанасије Урошевић и Радослав Павловић ( необјављени списи који се чувају у Етнографској збирци САНУ)."

Не знам да ли Рудић помиње Филимоновиће/Вилимоновиће. Ако би евентуално даљим пореклом били из динарских крајева, то би можда објаснило ову "везу" са Ерорима, мада је код I2a то крајње непоуздано на основу 18 маркера (једино та слава мало уноси сумњу).

Помиње се ово ретко презиме и у Рашкој, што није далеко.





(Рашка и околина, Милија Маликовић)

Остало је убацити у пројекат и Петковића I2a DS, као и двојицу J2a.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3181 послато: Фебруар 17, 2017, 10:29:01 поподне »
Јегдић, Никољдан и Ђурђевдан, Превиш/Дробњак/ЦГ

Постоје два рода Јегдића у Дробњаку.
Једни су Балотићи, ту спадају: Томићи, Зарубице, Јегдићи, Матељевићи, Ђедовићи, Новаковићи, Сератлићи. Очито је из те групе тестирани.
Други су од Златнопојасовића (огранак Шљиванчана), који се не рачунају у Новљане.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3182 послато: Фебруар 17, 2017, 10:32:58 поподне »
Филимоновић, Св.Врачи, Доња јошаница, Блаце/Топлица/СРБ

Познајем једну породицу Павловића, који су од ових Филимоновића. Њихово предање је да су они од Кадића из Бјелопавлића, протераних из ЦГ након убиства књаза Данила. Сад, да ли је то измишљена прича због оног другог презимена Кадић, или ту има неке истине, тема је за истраживање. Пре свега - имају ли неке генетске блискости с Ковачевићем из Бјелопавлића?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3183 послато: Фебруар 17, 2017, 10:37:03 поподне »
Филимоновић, Св.Врачи, Доња јошаница, Блаце/Топлица/СРБ

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Нема неког посебно блиског од досад тестираних. Занимљиво је да кад сам гледао остале I2-CTS10228 који славе Св.Враче, крајишки Ерори и нису тако предалеко од Филимоновића 4/18 мада због географске удаљености тешко је објаснити једну такву везу.

Оставићу податке о поријеклу које је навео сам тестирани:

"Филимоновићи у топличкој Доњој Јошаници су огранак братства Ф(В)илимоновић – Кадић из Лешка, Лепосавић, који су досељени у Топлицу након ослобођења односно, Берлинског Конгреса а пре доношења Закона о насељавању новоослобођених крајева и то на имање које је Јаков Вилимановић, родоначелник Филимоновића у новом крају, за ратне заслуге, добио од Краља Милана Обреновића.

Филимоновићи – Кадићи припадају старијем племену Ковачана, које је након Аустријско-турских ратова, у Лешак пресељено из Ковачице, у непосредној близини Бајгоре, североисточно од Косовске Митровице, о коме су детаљније писали Атанасије Урошевић и Радослав Павловић ( необјављени списи који се чувају у Етнографској збирци САНУ)."

Павловић за Кадиће у Лешку каже:
"Скоро у исто време кад и Јеленићи (најдаље 1750.) у Лешку су се настанили Кадићи (10 к.   Св Врачи). Дошли су из села Ковачице у Копаоничкој Шаљи-лапска страна. По предању у Ковачици су седела три брата Вилимоновића. Један од браће остао је у селу, други се одселио у неко село у околини Пећи, а трећи је дошао у Лешак и подигао кућу на месту, које се по досељеном Ковачану, прозва Ковачевац."
С друге стране,Урошевић спомиње Ковачане у селу Главотина, где каже:
"Ковачани (11 к., св. Врачи). Преселили се из Ковачице (Копаоничка Шаља) око 1830, када је Главотина имала само седам кућа. Даља старина им је у Црној Гори."
Ковачана има и у селима Борчане, Брзанце и Руцманце,, на Копаонику. Данас се сматрају Ковачанима сви они у долини Ибра, који славе Св.Враче, што у неким случајевима и није тачно, али већина води порекло од њих.
Мислим да и на тестирању "јужњака" имамо једног Ковачана, па ће се потврдити овај резултат, бар се надам...

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3184 послато: Фебруар 17, 2017, 10:37:21 поподне »
Пре свега - имају ли неке генетске блискости с Ковачевићем из Бјелопавлића?

Не бих рекао да имају.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3185 послато: Фебруар 17, 2017, 10:37:34 поподне »
Познајем једну породицу Павловића, који су од ових Филимоновића. Њихово предање је да су они од Кадића из Бјелопавлића, протераних из ЦГ након убиства књаза Данила. Сад, да ли је то измишљена прича због оног другог презимена Кадић, или ту има неке истине, тема је за истраживање. Пре свега - имају ли неке генетске блискости с Ковачевићем из Бјелопавлића?

Род Ковачана је добио име по копаоничком селу Ковачици из којег потичу. Већина српских породица из тог краја су пореклом из динарских предела, да ли су баш они из Бјелопавлића, то не бих знао.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3186 послато: Фебруар 17, 2017, 10:40:35 поподне »
Постоје два рода Јегдића у Дробњаку.
Једни су Балотићи, ту спадају: Томићи, Зарубице, Јегдићи, Матељевићи, Ђедовићи, Новаковићи, Сератлићи. Очито је из те групе тестирани.
Други су од Златнопојасовића (огранак Шљиванчана), који се не рачунају у Новљане.
Тако је. Ја сам тестирани. Јегдићи су огранак Балотића-Калуђеровића. Ови други Јегдићи, који су у Шаранцима, то презиме носе од скорије, негде од краја 19. века.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1692
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3187 послато: Фебруар 17, 2017, 10:43:08 поподне »
Данас је стигла потврда да род Орловић&Потолић припада J2-CTS2906.

http://tree.j2-m172.info/?Hg=J2a1a1a1b1a1a
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3188 послато: Фебруар 17, 2017, 10:46:57 поподне »
Тако је. Ја сам тестирани. Јегдићи су огранак Балотића-Калуђеровића. Ови други Јегдићи, који су у Шаранцима, то презиме носе од скорије, негде од краја 19. века.

Честитке на резултату, побратиме викиншки!  :)
Некако сам очекивао овај резултат за твоје братство, баш због оног назива - Балотићи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3189 послато: Фебруар 17, 2017, 10:51:52 поподне »
Честитке на резултату, побратиме викиншки!  :)
Некако сам очекивао овај резултат за твоје братство, баш због оног назива - Балотићи.
Хвала Небо  :) И ја сам очекивао али никад се не зна, тако да сам био спреман на све.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3190 послато: Фебруар 17, 2017, 11:20:04 поподне »
Филимоновић, Св.Врачи, Доња јошаница, Блаце/Топлица/СРБ

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Нема неког посебно блиског од досад тестираних. Занимљиво је да кад сам гледао остале I2-CTS10228 који славе Св.Враче, крајишки Ерори и нису тако предалеко од Филимоновића 4/18 мада због географске удаљености тешко је објаснити једну такву везу.

Оставићу податке о поријеклу које је навео сам тестирани:

"Филимоновићи у топличкој Доњој Јошаници су огранак братства Ф(В)илимоновић – Кадић из Лешка, Лепосавић, који су досељени у Топлицу након ослобођења односно, Берлинског Конгреса а пре доношења Закона о насељавању новоослобођених крајева и то на имање које је Јаков Вилимановић, родоначелник Филимоновића у новом крају, за ратне заслуге, добио од Краља Милана Обреновића.

Филимоновићи – Кадићи припадају старијем племену Ковачана, које је након Аустријско-турских ратова, у Лешак пресељено из Ковачице, у непосредној близини Бајгоре, североисточно од Косовске Митровице, о коме су детаљније писали Атанасије Урошевић и Радослав Павловић ( необјављени списи који се чувају у Етнографској збирци САНУ)."


Објављено је истраживање "КОПАОНИК" Радослава Павловића 2012. године и помињу се Вилимоновићи, баш како и наводи тестирани. Дакле, "Лешак: - Кадићи (10 кућа, Св. Врачеви, 1. новембра и 1. јула). Дошли су из села Ковачице, у Копаоничкој Шаљи - лапска страна. По предању, у Ковачици су седела три рођена брата Вилимоновића. Један од браће остао је у селу, други се одселио у неко село у Метохији - околини Пећи, а трећи је дошао у Лешак и подигао кућу на месту, које се по досељеном "ковачану" прозва Ковачевац."
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3191 послато: Фебруар 17, 2017, 11:35:06 поподне »
Петковић (Г. Рињ) се види тек кад се оде на опцију "сви тестирани". Нема га када се оде посебно на I2a Dinaric, где вероватно треба да буде сврстан?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3192 послато: Фебруар 18, 2017, 12:25:01 пре подне »
Курт, муслиман, Мостар, Босна и Херцеговина, хаплогрупа I2a Динарик југ

13 24 16 11 14-15 11 13 13 13 11 30 17 8-10 11 11 25 15 19 30 12-14-14-14 10 10 21-21 15 12 19 19 33-36 11 10

(FTDNA/Ysearch)

Ево шта Милићевић каже о овој породици:

"KURT (m), stare porodice nekada nastanjene u Konjicu i okolini. Imali su Ietnjikovac na Javorku. Porodica ovog prezimena ima nastanjenih i u Mostaru. Poznati čian ove mostarske porodice je Husnija Kurt (1900-1959) profesor univerziteta i istaknutl aktivista NOP-a. Bio je član predsjedništva AVNOJ-a, predsjednik Narodnog odbora za Hercegovinu, sekretar Prezidijuma narodne skupštine NR BiH, redovni profesor Poljoprivrednog fakulteta u Sarajevu"

(Ристо Милићевић, "Херцеговачка презимена")


Ван мреже Dalmati

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 74
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3193 послато: Фебруар 18, 2017, 03:27:02 пре подне »
Филимоновић, Св.Врачи, Доња јошаница, Блаце/Топлица/СРБ

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Нема неког посебно блиског од досад тестираних. Занимљиво је да кад сам гледао остале I2-CTS10228 који славе Св.Враче, крајишки Ерори и нису тако предалеко од Филимоновића 4/18 мада због географске удаљености тешко је објаснити једну такву везу.

Оставићу податке о поријеклу које је навео сам тестирани:

"Филимоновићи у топличкој Доњој Јошаници су огранак братства Ф(В)илимоновић – Кадић из Лешка, Лепосавић, који су досељени у Топлицу након ослобођења односно, Берлинског Конгреса а пре доношења Закона о насељавању новоослобођених крајева и то на имање које је Јаков Вилимановић, родоначелник Филимоновића у новом крају, за ратне заслуге, добио од Краља Милана Обреновића.

Филимоновићи – Кадићи припадају старијем племену Ковачана, које је након Аустријско-турских ратова, у Лешак пресељено из Ковачице, у непосредној близини Бајгоре, североисточно од Косовске Митровице, о коме су детаљније писали Атанасије Урошевић и Радослав Павловић ( необјављени списи који се чувају у Етнографској збирци САНУ)."

Засад су сви они који славе Св. Враче I2 , по томе би и Тинтори требали бити.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3194 послато: Фебруар 18, 2017, 04:32:56 пре подне »
Курт, муслиман, Мостар, Босна и Херцеговина, хаплогрупа I2a Динарик југ

13 24 16 11 14-15 11 13 13 13 11 30 17 8-10 11 11 25 15 19 30 12-14-14-14 10 10 21-21 15 12 19 19 33-36 11 10

(FTDNA/Ysearch)

Ево шта Милићевић каже о овој породици:

"KURT (m), stare porodice nekada nastanjene u Konjicu i okolini. Imali su Ietnjikovac na Javorku. Porodica ovog prezimena ima nastanjenih i u Mostaru. Poznati čian ove mostarske porodice je Husnija Kurt (1900-1959) profesor univerziteta i istaknutl aktivista NOP-a. Bio je član predsjedništva AVNOJ-a, predsjednik Narodnog odbora za Hercegovinu, sekretar Prezidijuma narodne skupštine NR BiH, redovni profesor Poljoprivrednog fakulteta u Sarajevu"

(Ристо Милићевић, "Херцеговачка презимена")
https://porodica-kurt.com/sazetak/

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3195 послато: Фебруар 18, 2017, 01:00:10 поподне »
Филимоновић, Св.Врачи, Доња јошаница, Блаце/Топлица/СРБ

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Нема неког посебно блиског од досад тестираних. Занимљиво је да кад сам гледао остале I2-CTS10228 који славе Св.Враче, крајишки Ерори и нису тако предалеко од Филимоновића 4/18 мада због географске удаљености тешко је објаснити једну такву везу.

Оставићу податке о поријеклу које је навео сам тестирани:

"Филимоновићи у топличкој Доњој Јошаници су огранак братства Ф(В)илимоновић – Кадић из Лешка, Лепосавић, који су досељени у Топлицу након ослобођења односно, Берлинског Конгреса а пре доношења Закона о насељавању новоослобођених крајева и то на имање које је Јаков Вилимановић, родоначелник Филимоновића у новом крају, за ратне заслуге, добио од Краља Милана Обреновића.

Филимоновићи – Кадићи припадају старијем племену Ковачана, које је након Аустријско-турских ратова, у Лешак пресељено из Ковачице, у непосредној близини Бајгоре, североисточно од Косовске Митровице, о коме су детаљније писали Атанасије Урошевић и Радослав Павловић ( необјављени списи који се чувају у Етнографској збирци САНУ)."
Ево шта на Википедији пише о овим Филимоновићима

https://sr.m.wikipedia.org/sr/%D0%A4%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D0%B8_(%D0%B8%D0%B7_%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B5_%D0%94%D0%BE%D1%9A%D0%B5_%D0%88%D0%BE%D1%88%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B5)

Рекао бих да је упитно ово везивање за Бјелопавлиће и бјелопавлићке Кадиће који славе Петковдан...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3196 послато: Фебруар 18, 2017, 01:53:21 поподне »
Видим да Курт има потпуно поклапање са Дукићем из Лике (род крајишких Стевањштка). Не знам где ће га Синиша сврстати. Вероватно је реч о прилично честом I2a DS хаплотипу, а Дукић има свега 17 маркера. У сваком случају и та крајишка група Стевањштака води порекло из Херцеговине (од племена "Озгорастовића").

Ван мреже Dalmati

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 74
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3197 послато: Фебруар 18, 2017, 02:29:02 поподне »
Стигли резултати  :D

Тинтор , Св. Врачи , Смоковић, Хрватска

Хаплогрупа J-M172


Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3198 послато: Фебруар 18, 2017, 02:30:46 поподне »
Филимоновић, Св.Врачи, Доња јошаница, Блаце/Топлица/СРБ

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Нема неког посебно блиског од досад тестираних. Занимљиво је да кад сам гледао остале I2-CTS10228 који славе Св.Враче, крајишки Ерори и нису тако предалеко од Филимоновића 4/18 мада због географске удаљености тешко је објаснити једну такву везу.

Оставићу податке о поријеклу које је навео сам тестирани:

"Филимоновићи у топличкој Доњој Јошаници су огранак братства Ф(В)илимоновић – Кадић из Лешка, Лепосавић, који су досељени у Топлицу након ослобођења односно, Берлинског Конгреса а пре доношења Закона о насељавању новоослобођених крајева и то на имање које је Јаков Вилимановић, родоначелник Филимоновића у новом крају, за ратне заслуге, добио од Краља Милана Обреновића.

Филимоновићи – Кадићи припадају старијем племену Ковачана, које је након Аустријско-турских ратова, у Лешак пресељено из Ковачице, у непосредној близини Бајгоре, североисточно од Косовске Митровице, о коме су детаљније писали Атанасије Урошевић и Радослав Павловић ( необјављени списи који се чувају у Етнографској збирци САНУ)."

Поштовани Синиша,

На почетку бих желео да Вам се захвалим на сажетој анализи халпогрупе и везе моје фамилије са другим тестиранима који се налазе у бази српског ДНК пројекта.
Истовремено бих желео да се захвалим и осталим члановима који су оставили коментаре на Форуму у вези са пореклом моје фамилије и настојаћу да се надовежем на сваки од њих како бих поделио сазнања до којих смо отац и ја дошли последњих 30-ак година.
   
Ја сам Милован Филимоновић, давалац узорка осносно, тестирани за утврђивање хаплогрупе за Филимоновиће из Доње Јошанице у Топлици. Намерно наводим село из једноставног разлога што постоји још једна фамилија која носи исто презиме у Топлици,у селу Плочник, општина Прокупље, са којим моја фамилија нема експлицитну сродничку везу.
Кроз контакт са представницима исте смо утврдили да су они у Топлички округ досељени касније, из околине Новог Пазара односно, села Раст.
Када кажем да нисмо утврдили експлицитну сродничку везу, то базирам на неким најопштијим критеријумима - неподударању крсне славе, као и одсуству било каквог породичног предања о вези Филимоновића из Доње Јошанице или Кадића из Лешка са Филимоновићима из околине Новог Пазара, који живе у неколико села на Голији и чине исту братственичку групу.
Ово исто тако важи и за Филимоновиће из околине Косовске Митровице, већу братственичку групу Филимоновића у Колубари (околина Обреновца), Филимоновиће из околине Рашке, Вилимоновиће и Вилимановиће из околине Рашке, на потезу од Биљановца до Рудна, као и Вилимоновиће из околине Бруса и Александровца.

Подробним и дугогодишњим истраживањем смо утврдили, наравно, по овим општим критеријумима, да је једини заједнички именитељ свим овим братстввничким групама презиме, које носе по неком ближем или даљем претку по имену Вилиман/Вилимон/Филиман/Филимон, које је, према нашим претпоставкама, било често у једном историјском периоду на простору западне и југозападне Србије. Сагласно томе, закључили смо да је презиме као примарни индикатор у случају утврђивања нашег порекла, непоуздан. Изузетак од овог правила би могао бити случај који смо пре неколико недеља открили а то је братственичка група која носи презиме Филимановић, чији смо огранак који живи у околини Никшића контактирали.
Са Филимановићима у околини Никшића, који представљају новији огранак Филимановића (Б. Дробњаковић их је око 1920. године регистровао као Велимановићи) из Маслошева код Крагујевца а који су по породичном предању досељени из околине Сјенице (која се у породичном предању доброг дела досељених фамилија у Шумадији узима као област порекла) делимо не само презиме већ и крсну славу – Свете Враче.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3199 послато: Фебруар 18, 2017, 02:32:15 поподне »
По питању директне или индиректне сродничке везе са братством Кадића из Бејлопавлића, готово пола века је владало мишљење да постоји директна сродичка веза између Кадића из Лешка и Кадића из Боана, које је потекло у Лешку и то искључиво на основу истоветности презимена.
Морам да признам да је ланисарање теорија о пореклу на основу оваквих паушалних претпоставки (што верујем да је случај и код многих других српских фамилија) довело до искривљивања породичног предања односно, негативно афектирало историјског памћења те су чак и старији Кадићи у Лешку ову тезу, о пореклу у Бјелопавлићима, интегрисали у „породично предање о пореклу“ иако није засновано на поузданим подацима који се могу објективно верификовати.

Осим презимена, за које смо касније утврдили да је новијег датума, о чему ћу написати пар речи у наставку, не постоји било каква друга индиција везе Кадића из Лешка, а самим тим ни Филимоновића из Доње Јошанице и Кадића (Петрушиновића) из Бјелопавлића. Крсна слава Кадића из Бјелопавлића је Света Петка док је Кадића из Лешка, Св. Врачи.

Тезу по којој су се Кадићи у Лешак населили након периода интензивног кретања по „ Турској“, подстакнутог „истрагом Кадића“, коју је иницирао Которски атентат 1860. године је оборио чланак Аврама Поповића „ Устанак у Горњем Ибру и по Копаонику од 1806 до 1813. године“ (Годишњица Николе Чупића, није ми тренутно при руци чланак да бих проверио број и годину, али са сигурношћу знам да је објављен у првих десет година двадесетог века) у коме, говорећи о мање познатим учесницима у Првом српском устанку каже: “Између многих који су ми остали непознати, ја сам забележио несумљиво ова имена...Илија Хаџић из Родеља, Ђорђе Кепа из Камена, Милисав Кадија, из Лешка (живео 120 година, а име кадија добио ради честог суђења при игри козању...“

Иако је немогуће другим изворима потврдити нову тезу, претпостављамо да је презиме Кадић заправо новијег датума односно, да се група Ковачана, која је у време Првог српског устанка живела у Лешку, добила презиме Кадићи, по надимку наведеног „Милије“, учесника истог устанка, што великом вероватноћом Кадиће лоцира у Лешку у доба Првог српског устанка, непуних 50 година пре Которског атентата и померања остатака Кадића из Бјелопавлића по територијама које су биле под турском окупацијом.

Питање којим смо се дуго бавили у фамилији јесте старост презимена Кадић и Филимоновић односно, које је проистекло од кога, и извод из чланка Аврама Поповића нам даје за право да претпоставимо да је ипак породично име Филимоновић (у било којој његовој варијанти,)старије од Кадић.
Међу топонимима у Лешку, који означавају имовину која је у власништву припадника братства Кадића се убрајају „ Вилимонов шљивак“ и „Вилимоново гувно“. Ова чињеница такође може да индикује да је родочелник ове посебне гране „Ковачана“, која се из Ковачице преселила у Лешак (40-ак километара северозападно од Ковачице код Косовске Митровице) по продирању Шаљана из Северне Албаније, услед повлачења аустријске војске након Бечког рата 1699 или Руско-аустријско-турски рата 1739, заправо живео/боравио у Лешку и да је презиме Филимоновић у свим својим варијатетима, настало у периоду након пресељења у Лешка, и претходило презимену Кадић.

Предложио бих једну хипотезу у вези са потенцијалном везом између Филимоновића-Кадића и „Ковачана“ са једне стране, и Ерора, као и других братстава који су носиоци славе Св. Врачи.

Први историјски записи који помињу Ероре у ширем подручју Крајине датирају с краја 17 и почетка 18 века, што коинцидира са временским одредницама из досада објављених податак о досељавању Ковачана у Ковачицу (Атанасије Урошевић: Старија црногорско-херцеговачка досељеничка струја на Косову, Пети конгрес географа ФНРЈ, Цетиње, 1959, стр.181-186).
Урошевић каже да су се преци Ковачана доселили у истоимено село крајем 17. или у првој половини 18. века и то из области „црногорске Херцеговине“, истовремено са продирањем Шаљана. По исказима самих  Ковачана, које је интервјуисао током свог рада на терену, утврдио је да сви славе Св. Врачеве и да сви наводе Црну Гору и Херцеговину као своју старину а само у једном случају је експлицитно наведен Колашин.

Период првог историјског помена и једних и других, датира приближно из периода Великих сеоба, и повлачења аустријске војске са терена на којима су се изводиле операције, при чему се локално становништво јужних крајева повлачило заједно са војском.

Ерори и „Ковачани“ би теоријски могли да деле заједничку постојбину и порекло у периоду од раног до касног средњег века у области Старе Херцеговине, одакле су се потенцијално расељавали, једни из економских разлога у области где рударство још увек није замрло (околина Трепче) и други из егзистенцијалних  разлога, на територије под аустријском влашћу, у организованој сеоби, након чега су од стране Аустрије распоређени дужином Војне крајине.
Географска дистрибуција Ерора, као и Тинтора, по Крајини, ми индикује такав сценарио развоја братстава  Ерор, Тинтор, као и потенцијално, многих других фамилија које насељавају подручја некадашње Војне крајине.

Наставићу причу ускоро. ..

Синиша, да ли могуће на основу поређења информација које имате за Филимоновиће и Ероре, приближно утврдити временски период раздвајања?

Истовремено, поређењем података који су исказани у бази ДНК пројекта за конкретне узорке сам утврдио да постоје већа преклапања вредности за локусе из мог узорка са узорцима тестираних који су класификовани под I2 DS. У неким случајевима је поклапање знатни веће него са неким тестираним у групи I2 DN, у коју сте уврстили мој узорак. Да ли је то могуће, да постоји већа сродност појединих припадника  I2 DN и појединих носилаца  I2 DS него са носиоцима из исте групе?
Не знам да ли то има неки утицај на анализу али сам приметио да је унета вредност за YGATAH4 локус у табели за мој узорак 10 док она у резултату који сам добио износи 11.

Велики поздрав свим пријатељима на Форуму!