ДНК порекло > Дискусије о хаплогрупама

Подграна J2b2a-L283>Z597>Z2507>Y15058>Z38240>Z38241>PH1602 код Срба

(1/3) > >>

Небојша:
Како нема посебне теме о овој подграни J2b-L283, користим ову прилику да је отворим. Изостаће дужи уводни текст, пошто су непосредни повод за отварање теме новости са Yfull. Ова подграна се код нас најчешће јавља на простору Централне и Јужне Србије, као и на простору Крајине (искључиво слава Св. Лука). Већина Срба припада подграни J-PH502>Y40288, а неке паралелне подгране пронађене су на старим налазиштима у Далмацији. Треба нагласити да за разлику од већинске J2b-L283>Z638, ова подграна нема тако значајно упориште код Албанаца.

Као што је раније најавио, Владимир је организовао тестирање појединих J-PH1602 родова.



Париповић (Лучиндан) из Крајине припада, код Срба најчешћој, Y40288 подграни, где се од раније налазе Боторићи (Алимпијевдан) из Старог Влаха. Ова веза ће по свему бити раносредњовековна.

Корићанац (Мратиндан), Краљево, по предању из Никшића, стара слава Лучиндан, припада подграни J-A30137 и чини исти род са Албанцем са Косова.

Усамљен на стаблу, у оквиру J-Y40288*, остао је Бугарин из околине Пазарџика.


Доста је изенађујуће што је Корићанац испао сасвим друга подграна у односу на Крајишнике, с обзиром да је реч о веома сличном хаплотипу. Промена на 393 (12) у овом случају може бити индикативна. За даље тражење неке матице крајишких Лучинштака може бити интересантан тест Ожеговића из околине Херцег Новог. Област је близу никшићке територије, а по маркерима, Ожеговић не делује превише далеко од Крајишника који славе Св. Луку.

vid.knezevic:
Овде би, колико знам , требали припасти и крајишки Опачићи, тј , њихов део који припада овој грани. Као што знамо они су, као и већина крајишких већих родова , разнородни генетички.

Црна Гуја:
Небојша, надам се да ми нећеш замерити, али мало сам изменио назив теме, тј. додао сам неколико SNP-ова у низ како би људи боље разумели где се тачно налази ова грана. Мислим да бисмо ради прецизности требали користити L283 уместо M241, јер је грана M241 ипак јако стара (око 9800 година), и само њена подграна L283 (старости око 5600 година) је присутна у Европи (и скоро нигде ван Европе), док је друга подграна Z2432 заступљена искључиво у Азији.

Небојша:

--- Цитат: Црна Гуја  Септембар 01, 2023, 06:41:54 поподне ---Небојша, надам се да ми нећеш замерити, али мало сам изменио назив теме, тј. додао сам неколико SNP-ова у низ како би људи боље разумели где се тачно налази ова грана. Мислим да бисмо ради прецизности требали користити L283 уместо M241, јер је грана M241 ипак јако стара (око 9800 година), и само њена подграна L283 (старости око 5600 година) је присутна у Европи (и скоро нигде ван Европе), док је друга подграна Z2432 заступљена искључиво у Азији.

--- Крај цитата ---

Није проблем. Ја сам упростио мало зато што је већини познато да су код Срба значајније присутне две подгране J2b-M241, PH1602 и Z638. Већина верујем не зна за ове подгране у низу, али није лоше да стоји цео филогенетски низ.

Владимир Бојановић:

--- Цитат: Небојша  Септембар 01, 2023, 01:56:21 поподне ---Доста је изенађујуће што је Корићанац испао сасвим друга подграна у односу на Крајишнике, с обзиром да је реч о веома сличном хаплотипу. Промена на 393 (12) у овом случају може бити индикативна. За даље тражење неке матице крајишких Лучинштака може бити интересантан тест Ожеговића из околине Херцег Новог. Област је близу никшићке територије, а по маркерима, Ожеговић не делује превише далеко од Крајишника који славе Св. Луку.

--- Крај цитата ---
Поздравио бих отварање нове теме, Небојша ми је олакшао посао јер сам имао у плану о овим резултатима да пишем на теми Никшићи, с обзиром да се тамо бавимо и истраживањем прибраћених генеалогија роду Никшића са славом Св. Лука.

Искрено, не видим шта бисмо дубинским тестом Ожеговића добили, из разлога што Ј-PH1602 хаплотипова нема нигде у околини Никшића и шире, као ни међу бројним тестираним Жупљанима, а и стара слава Ожеговића је Аранђеловдан. Дакле, Чево је била очито транзитна зона приликом миграције предака Ожеговића ка Херцег Новом. Осим тога, Ожеговић има приличан број разлика на маркерима у односу на крајишке лучинштаке. Уколико би упоредили хаплотипове Ожеговића, Корићанца и Боторића са њима, Ожеговић има 5 разлика, Корићанац 4 док Боторић има 6, па смо видели на крају шта смо добили. А добили смо везу крајишких Лучинштака са Корићанцем старости око 1700 година и везу са Боторићем стару око 1300 година, тако да ни веза Ожеговића није свакако из млађег периода одн. сасвим сигурно је старија од најстарије никшићке мутације I-FT190799 (900 година). Самим тим и због свега осталог наведеног, ни од прибраћености крајишких лучинштака Никшићима Оногошта и њиховом заједничком исељењу из тога краја на запад - нема ништа.

По мом мишљењу, битније је тестирање Опачића I-PH908, пре свега како би се сазнало да ли су ти далматински и крајишки лучинштаци уопште припадници FT190799, а у случају плуса и којим Никшићима су најближи, а ја типујем да су најближи неком већ испрофилисаном огранку Лимских/Тарских Никшића. Тако бисмо и индиректно сазнали одакле су једни Ј-PH1602 кренули на запад, а други на југ, а то је по свој прилици област око Бијелог Поља и/или Мојковца, управо где је и матица Никшића и одакле и кроз коју су се и одвијале бројне миграције српског становништва ка Херцеговини, Крајини и Далмацији током средњег века.

Обезбеђен је узорак Опачића I-PH908, у случају позитивног резултата на никшићку мутацију, новотестирани ће поручити WGS у некој од наредних акција у Nebuli.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију