Аутор Тема: Презимена на -ев или -ов  (Прочитано 17120 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4194
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Презимена на -ев или -ов
« послато: Јануар 11, 2013, 10:35:07 пре подне »
Презимена са присвојним наставком -ев или -ов настају на сличан начин попут презимена са наставцима -евић и -овић, с том што се код њих изгубио наставак -ић као последица административне репресије Аустроугарске.

Ван мреже ljubomir djurdjulov

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Презимена на -ев или -ов
« Одговор #1 послато: Април 24, 2017, 02:05:58 поподне »
Прво поздрав,

Прва порука и одмах питање?

Моје презиме је Ђурђулов, славимо Славу Аранђеловдан, а према неким сазнањима (тачним или не) дуго времена, чак можда и пар стотина година се наше презиме спомиње у Банату (Иђош, Падеј), са непоузданим податком да ми је једна од чукун-бака дошла из тада српског Темишвара и да чак постоје неки подаци о презимену у тамошњој Цркви.

Како бих могао да дођем до дубљих сазнања о свом презимену и пореклу истог, тако и мом? Такође и о томе докле и окле' потичем и ко су ми преци?

Унапред хвала!

Љубомир Ђурђулов  :)

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Презимена на -ев или -ов
« Одговор #2 послато: Април 24, 2017, 06:12:14 поподне »
Љубомире, пронађох само ово у презимену Ђурђулов:

…Писано сведочење о "употреби" беодранских вешала налази се у "Иђошкој хроници" Ђурђулов Јована објављеној у Библиотеци Народног музеја у Кикинди 1951. године (страна 25 - 26). "... Дођу (једном) три лопова на Малу госпојину с коли као гости, у сумрак у авлију. Седе комшије (још) на сокаку. Дођоше код Ђурђулови год гости да прославе Малу госпојину. Ваљда да на велику нису били, па да (д) ђу за ондак: тако веле комшије...

ИЗВОР: четврта књига “Прилози за монографију Новог Милошева”, 2007.


Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Презимена на -ев или -ов
« Одговор #3 послато: Април 24, 2017, 06:31:02 поподне »
Извини, Љубомире, Али не знам да ли си покушао кад отвориш "Порекло", тамо где пише ТРАЖИ упишеш Ђурђулов. Отвориће ти се Иђош па испод Падеј са прилозима које је доставио Александар Маринковић. Ту се помињу и Ђурђулови.
Поздрав!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Презимена на -ев или -ов
« Одговор #4 послато: Мај 10, 2017, 04:12:08 поподне »
Не знам да ли се неко од вас сретао до сада са презименом Лозанов?

Овог презимена је некада било у Барањи, не знам да ли га има сада, али славили су Трифундан.

Данас налетех на једном месту да овог презимена има и у Бугарској.

Па се упитах, да нису можда неки Бугари, мислим пореклом? ???



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Презимена на -ев или -ов
« Одговор #5 послато: Мај 12, 2018, 02:04:10 пре подне »
Не знам да ли се неко од вас сретао до сада са презименом Лозанов?

Овог презимена је некада било у Барањи, не знам да ли га има сада, али славили су Трифундан.

Данас налетех на једном месту да овог презимена има и у Бугарској.

Па се упитах, да нису можда неки Бугари, мислим пореклом? ???

Мало касним са одговором,ако ће ти значити знам за презиме Лозанић,иста је основа као и ово скраћено..не чини ми се да је бугарског или било ког другог порекла осим нашег. :)
Иначе,приметио сам-вероватно не први једну интересантну ствар што се презимена на ов и ев тиче.Презимена на ов и ев,патронимске основе су типична за простор Војводине,то већ и врапци на грани знају. ;D Чак сам утиска да се можда чешће јавља у Банату него у Срему и Бачкој,поготово Срему.Можда их има и у југоисточној Србији,новопечене македонце потомке Филипа и Олимпијаде нећу ни да помињем.
Ипак од свих територија које наш народ насељава,сличну праксу давања надимка/презимена или ближег означавања рода са наставцима ов/ев примећујем једино на  простору Црне Горе.Од Марка Миљанова па на даље..доста сам таквих случајева видео,с тим што се зна скоро увек оно старо презиме-које је неретко на ић,припадност братству а ово му дође више као ближа одредница-надимак ради распознавања унутар братства.Интересантно ми је што им се надимак не завршава на ић,већ вероватно да би се намерно направила разлика између правог презимена и надимка користи се та окрњена варијанта.
Отприлике као код нас преко Дунава шпицнаме.С тим што се неретко дешава да код нас презиме и шпицнаме буду патронимски и скраћеног облика(ов/ев).
Да ли су сви -макар некада тако добијали надимак по оцу-али као скраћен облик(Милошев ,Вујадинов итд..) или је то само случајност  могао би рећи неко ко је са тих простора и упућенији је од мене.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Презимена на -ев или -ов
« Одговор #6 послато: Мај 12, 2018, 11:13:28 пре подне »
Да ли су сви -макар некада тако добијали надимак по оцу-али као скраћен облик(Милошев ,Вујадинов итд..) или је то само случајност  могао би рећи неко ко је са тих простора и упућенији је од мене.

Одговор је вероватно двострук, тј. да има и једнога и другога. Било је и скраћивања (питање од кога?), јер нека презимена се прво јављају са -ић, а касније рецимо са -ов. Међутим, нека су сигурно изворно настала са наставцима -ов, тј. тако што су нпр. потомке неког Милоша звали Милошевим, уместо Милошевићима, што је у преводу једно те исто.



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Презимена на -ев или -ов
« Одговор #7 послато: Мај 12, 2018, 11:40:16 пре подне »
Одговор је вероватно двострук, тј. да има и једнога и другога. Било је и скраћивања (питање од кога?), јер нека презимена се прво јављају са -ић, а касније рецимо са -ов. Међутим, нека су сигурно изворно настала са наставцима -ов, тј. тако што су нпр. потомке неког Милоша звали Милошевим, уместо Милошевићима, што је у преводу једно те исто.
У праву си да нема ту неке разлике али како то да то није била пракса по другим крајевима,већ си по оцу у
увек добијао презиме са наставком ић,то ми је занимљиво.:)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Презимена на -ев или -ов
« Одговор #8 послато: Мај 12, 2018, 11:46:07 пре подне »
У праву си да нема ту неке разлике али како то да то није била пракса по другим крајевима,већ си по оцу увек добијао презиме са наставком ић,то ми је занимљиво.:)

Ту је могло да издоминира неко локално правило.