Вјера и култура Срба > Пословице, мудрости

Јеротић

<< < (7/7)

Nebo:

--- Цитат: симо  Септембар 06, 2018, 12:57:14 поподне ---Проблем је што се овдје наступа као да је Јеротић био светац и да је самим тим био непогрешив.

--- Крај цитата ---

То није тачно. Нико то овде није рекао.
Био је велики мислилац, ерудита, добродушан човек и (по мени) добар хришћанин.
Ако су то претпоставке за светост, онда се слажем.

Nebo:

--- Цитат: Dado  Септембар 06, 2018, 01:10:39 поподне ---Off topic
Vjera "u praksi" nije stvar ličnog izbora. Ona to tek postaje kasnijim odrastanjem.
Ja sam kršten kao dijete. I svoju djecu sam krstio veoma rano.
U suštini roditelji su ti koji trasiraju put.

--- Крај цитата ---

Вера јесте ствар личног избора.
Тај избор свакако захтева зрелост особе.
Деца су најбољи верници, јер све схватају много простодушније и једноставније него одрасли.
А сама чињеница да су неког родитељи крстили у раном узрасту, не значи да ће то дете бити верник кад одрасте.
Знам многе крштене који су неверници. Чак и неке који су антитеисти.

Ojler:

--- Цитат: симо  Септембар 06, 2018, 10:55:20 пре подне ---Опет кажем, овдје није ријеч о Јеротићевој личности или спасењу, већ о неким ставовима које је износио. Вјерујем да је био и добар човјек, и професор, и све остало, али мислим да нема потребе на сваку критику његовог рада извлачити цитате из Светог Писма о осуђивању ближњих.

--- Крај цитата ---

Симо, ја се стварно питам јесмо ли ми читали исте поруке:


--- Цитат ---- како је дотични доживљао православну веру којој је наводно припадао.
- увек сам презирао лицемере који се лажно представљају као верници.
- ради се о човеку који је свесно и плански ширио неправославне идеје међу верницима представљајући се као православни верник и професор на богословији.

--- Крај цитата ---

Па онда и у наставку индиректно сврставање у исти кош са свештеницима педофилима.

Ако ово није написано са намером да се дисквалификује човек, ја не знам са којом јесте.

Остали који су у овоме видели нешто ружно па одговорили библијским цитатом сад испадају некакво стадо које не знају да мисли својом главом, већ понављају као папагаји "не суди", а све у намери да бране "лик и дело", на шта се треба само лаконски осмехнути са стране. Ја бих се пре запитао зашто је толико људи помислило управо то што су написали.

Не знам за остале, али могу рећи у своје име: уопште нисам пратио рад Владете Јеротића и не знам шта је говорио на којој телевизији. Оно што знам је да је важио за једног од највећих мислилаца и великана нашег доба. Такође као ни Иван, ни ја нисам верник, па ми је тим пре помало непријатно што сам се уопште позивао на библијске цитате и нешто објашњавао на тему хришћанства (иако не сматрам да о томе не знам ништа). Отац и мајка су ме учили да је ред да се Човеку ода поштовање када премине. Небо је отворио тему управо са том намером, што је од почетка било јасно сваком добронамерном. Потпуно ми је дегутантно називати га лицемером и овде га "развлачити" један дан након што се упокојио. То није питање вере и православља већ основне пристојности. Али добро, свако ради како мисли да треба па ће, како рече Небо, наша дела говорити о нама.

Иван Вукићевић:

--- Цитат: ogixxl  Септембар 06, 2018, 06:00:13 пре подне ---Мислим да је неправедно да се читав Јеротићев опус сагледава кроз једно питање и одговор, он је имао многа питања и многе одговоре.

--- Крај цитата ---

Већ сам написао да је Јеротић имао доста неправославних ставова иако се представљао као православац. Симо је споменуо текст Владимира Димитријевића који је доступан на интернету:
https://vladimirdimitrijevic.com/images/e-knjiga/jagnje-i-zmija-vladimirdimitrijevic.pdf
Није ми проблем да цитирам још неке примере којих заиста има доста. Тако да, као што сам већ рекао, ово није изолован случај. Већини оних који су се огласили на овој теми бих препоручио да прочитају тај текст пре него што се огласе поново са својим неаргументованим ставовима.


--- Цитат: ogixxl  Септембар 06, 2018, 06:00:13 пре подне ---Зашто вадити нешто из контекста и тврдити да су његове речи лицемерне.

--- Крај цитата ---

Ништа није извађено из контекста. Јеротић је на врло јасно питање новинара самоуверено дао врло јасан и притом потпуно нетачан одговор од кога се никада није оградио, барем колико је мени познато.


--- Цитат: Nebo  Септембар 06, 2018, 12:39:18 поподне ---Човек је одговорио на сасвим исправан начин. Он није презвитер ни ђакон нити духовник да одговара на оваква питања.
Утолико није чак ни дужан да даје савете попут - питајте свог духовника.
У суштини, то и јесте ствар личног избора.
Као што је ствар нечијег личног избора да буде верник, неверник, агностик, православац, католик...
Зар Јеротић треба да даје такве инструкције?

--- Крај цитата ---

Не, он није одговорио на исправан начин. Питање је јасно гласило да ли православни верници (а не неверници, агностици, католици или не знам већ ко) могу да иду на католичку мису. Свако има право да иде да се моли где год жели, али православни верници ако то и даље желе да буду не смеју да иду на католичку мису јер у том случају директно крши најмање четири црквена канона која сам навео. Јеротић је могао да каже да није упућен, али је уместо тога изнео потпуно нетачну тврдњу да "нема правила" и да је то избор сваког православног верника. Тиме је директно навео све недовољно упућене православне вернике да водећи се за његовим ауторитетом (као што је већ речено, био је професор на богословском факултету) себе доведу у врло незавидну ситуацију уколико им је заиста стало да буду узорни православни верници.


--- Цитат: Ojler  Септембар 06, 2018, 05:18:22 поподне ---Па онда и у наставку индиректно сврставање у исти кош са свештеницима педофилима.

--- Крај цитата ---

Ово је крајње злонамерно тумачење. Никога нисам сврстао у исти кош са свештеницима педофилима, ни директно ни индиректно, а камо ли Јеротића или било кога са форума ко је устао у одбрану његовог лика и дела. Само сам рекао да се људи који немају аргументе за своје ставове или поступке редовно позивају на ту 7. главу, а таквих очигледно има неколико на овој теми. Банални пример да исто сигурно раде и свештеници педофили сам навео баш да бих указао на то да са таквим приступом буквално свако може да се на то позове, а не да бих било кога овде упоредио са њима.

Том логиком да нико никоме не сме било шта да приговори црквени судови уопште не би требало да постоје и треба их све укинути јер забога нико нема право да било коме суди.


--- Цитат: Ojler  Септембар 06, 2018, 05:18:22 поподне ---Потпуно ми је дегутантно називати га лицемером и овде га "развлачити" један дан након што се упокојио. То није питање вере и православља већ основне пристојности.

--- Крај цитата ---

Видиш, то што си сад написао јасно говори о томе да спадаш у оне којима је битнија форма од суштине. Нису ти засметале неистине, али ти је засметао начин на који су те неистине побијене. Ја свакако не бих отворио тему о Јеротићу дан након што је умро и за њега рекао да је лицемер, али када чујем како се велича његов рад и где треба и где не треба, не могу да а да не кажем шта мислим о томе. Можда је био изврстан психијатар, али говорити о њему као о "добром хришћанину" је могуће једино ако се православље не поистовећује са хришћанством што је сасвим легитиман став, али не за оне који себе сматрају православцима.

Мало мање емоција и патетике, а више аргументованог приступа дискусији не би било на одмет.

Nebo:
С обзиром да сам васпитан у духу пристојности, нећу одговарати на овај последњи пост. А имао бих свашта да напишем.
Само, молим уредника да закључа ову тему, да не бисмо надаље читали овако шта...

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију