Аутор Тема: Стара Србија-Срби и Албанци  (Прочитано 83235 пута)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #200 послато: Децембар 05, 2016, 04:31:31 поподне »
Сада ћу ја вас замолити да будете објективни, јер док вашу парадржаву насталу на физичком, правном и сваком другом облику насиља (којом руководе људи који су лично крвавили своје руке до лаката убијањем цивила и заробљених полицајаца и војника) и протеривањем стотина хиљада Срба и других неалбанаца не призна сама држава Србија, ви никада нећете бити заиста независни. Отуд и сви ови преговори и притискање Србије од стране ЕУ и америчких "пријатеља". Да сте ви већ независни, све ово би било потпуно непотребно, јер нико ништа Србију у том случају не би ни питао.  ;)

Питање за вас је да ли већ влада Србије није фактички признала иако то није још јавно објавила.  Запањујуће је да су управо они који су се највише бусали у груди и србовали као што је премијер Вучић и мнистар Дачић највише урадили у дефактно признавању Косова.

Кад ће до фактичког признања доћи не знам али мислим да је у догледу десетак година.
И кад се то деси биће мало повике и ништа више у Србији. На Косову ће да славе неко време а онда долази повратак у реалност и живот какав је тамо.

Добра ствар признања ће бити да ће се затворити круг Српско-албанских сукоба и да ће за пар генерација однос бити као између Срба и Албанаца из Албаније (без икаквих неспоразума).

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #201 послато: Децембар 05, 2016, 04:50:09 поподне »
Питање за вас је да ли већ влада Србије није фактички признала иако то није још јавно објавила.  Запањујуће је да су управо они који су се највише бусали у груди и србовали као што је премијер Вучић и мнистар Дачић највише урадили у дефактно признавању Косова.

Кад ће до фактичког признања доћи не знам али мислим да је у догледу десетак година.
И кад се то деси биће мало повике и ништа више у Србији. На Косову ће да славе неко време а онда долази повратак у реалност и живот какав је тамо.

Добра ствар признања ће бити да ће се затворити круг Српско-албанских сукоба и да ће за пар генерација однос бити као између Срба и Албанаца из Албаније (без икаквих неспоразума).

Полако са прогнозама, ко зна шта све може да се деси за десетак година. Пре десетак година нико није ни сањао да ће избити она велика економска криза, да ће доћи мигранти са Блиског Истока или да ће се ЕУ наћи пред вратима распада, па се то ипак десило. Тако исто, ми нисмо пророци па да знамо шта ће се дешавати 10 година од овог тренутка, то што је ситуација око Космета оваква каква је тренутно, не значи да ће таква бити и у будућности. Цео свет је у јесен 1941. био уверен да ће албански савезник Хитлер освојити Москву и тиме задати смртни ударац Совјетском Савезу, али се ситуација преокренула, и 1945. се совјетска застава вијорила над Рајхстагом. Као што сам већ напоменуо, и Албанци и Хрвати су се у ратовима 20. века увек кладили на погрешног коња, прво је била Отоманска Империја и Аустроугарска, затим фашистичка Немачка и Италија, и напослетку САД и НАТО, за које још увек не знамо да ли су погрешни, али ако следимо историјски низ, онда дефинитивно јесу.  :) Једини проблем нас Срба је што те наше победе и учествовање на победничкој страни нисмо знали да искористимо на прави начин, зато нас је и стигла казна крајем 20. века, по мом мишљењу.

Мислим да хипотетичка дефакто независност Космета не би донела никакво побољшање односа, напротив, то би остао замрзнути сукоб, спреман да се распали када то некој великој сили буде одговарало. Као што је Милош већ напоменуо, не могу се градити добри односи на тај начин да једна страна добије све што прижељкује, а друга страна не добије ништа.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #202 послато: Децембар 05, 2016, 04:57:15 поподне »
Питање за вас је да ли већ влада Србије није фактички признала иако то није још јавно објавила.  Запањујуће је да су управо они који су се највише бусали у груди и србовали као што је премијер Вучић и мнистар Дачић највише урадили у дефактно признавању Косова.

Кад ће до фактичког признања доћи не знам али мислим да је у догледу десетак година.
И кад се то деси биће мало повике и ништа више у Србији. На Косову ће да славе неко време а онда долази повратак у реалност и живот какав је тамо.

Добра ствар признања ће бити да ће се затворити круг Српско-албанских сукоба и да ће за пар генерација однос бити као између Срба и Албанаца из Албаније (без икаквих неспоразума).

Могу потврдити да принцип куване жабе, коју спроводе актуелне власти, дају резултата на терену.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #203 послато: Децембар 05, 2016, 05:50:00 поподне »
Могу потврдити да принцип куване жабе, коју спроводе актуелне власти, дају резултата на терену.

Шта то значи ?

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #204 послато: Децембар 05, 2016, 06:10:47 поподне »
Мислим да хипотетичка дефакто независност Космета не би донела никакво побољшање односа, напротив, то би остао замрзнути сукоб, спреман да се распали када то некој великој сили буде одговарало. Као што је Милош већ напоменуо, не могу се градити добри односи на тај начин да једна страна добије све што прижељкује, а друга страна не добије ништа.
Албански политичари су дугорочно гледано направили огромну грешку са једностраним проглашавањем независности. Да је било памети код њих искористили би повољну ситуацију у којој су се налазили и понудили би поделу по етничким линијама. Српске власти би можда чак и пристале да у Србији остане једино север Косова, али да је понуђена и област око Каменице и Грачанице то би било трајно решење којим би се решили српско-албански односи дугорочно. Међутим, уместо тога су бахато одлучили да узму све чиме ризикују да све и изгубе првом приликом када дође до промене геополитичке ситуације. А до тога ће доћи пре или касније, само је питање времена. Цену погрешних одлука политичара ће платити обичан народ као и обично. Српска Крајина је најбољи пример за то.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #205 послато: Децембар 05, 2016, 06:23:25 поподне »
Шта то значи ?

Назив је настао током 19. века, када су се вршили експерименти који су показали да када жабу ставиш у врелу воду,  она одма’ искаче,  али када је ставиш у хладну воду и полако загреваш, она бива жива скувана,  а да и не примети. Чак јој је и лепо. Е тај принцип се и сад примењују и српске власти по питању Косова; не гурају нас у врелу воду одједном, јер ћемо да искочимо, него нас кувају полако, док нас не скувају , а нама лепо...

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #206 послато: Децембар 05, 2016, 07:49:00 поподне »
Питање за вас је да ли већ влада Србије није фактички признала иако то није још јавно објавила.  Запањујуће је да су управо они који су се највише бусали у груди и србовали као што је премијер Вучић и мнистар Дачић највише урадили у дефактно признавању Косова.

Кад ће до фактичког признања доћи не знам али мислим да је у догледу десетак година.
И кад се то деси биће мало повике и ништа више у Србији. На Косову ће да славе неко време а онда долази повратак у реалност и живот какав је тамо.

Добра ствар признања ће бити да ће се затворити круг Српско-албанских сукоба и да ће за пар генерација однос бити као између Срба и Албанаца из Албаније (без икаквих неспоразума).

Ja se apsolutno slazem da su navedena gospoda veleizdajnici i da ce kad-tad morati u zatvor  :o

Ali evo posto se bavimo prognozama, ja cu odmah reci da je Srbija dotakla istorijsko dno, u svakom pogledu, nastavak ovog posrnuca svakako vodi u nestanak Srba, onda naravno Kosmet je vas.
No, ako kojim slucajem Srbi preteknu, sta ce se desavati?
Pre sega vidimo kako uticaj Amerike slabi i to pred nasim ocima, takodje vidimo i kako se EU raspada, tako da podmazivanje evropske birokratije novcem od trgovine narkotika i organa, nazalost uglavnom Srba, sve manje figurira kao nesto bitno. Sta ce se onda dalje desavati sa Srbim i Albancima? Vratice se svoji dugorocnim saveznicima, Srbima su to Rusi, Albancima Turci i Arapi, to su ti faktori dugog trajanje, tako da ce dosta zavisiti od te zelene transferzale i prodora islama na Balkan, ako Albanci ne uspeju da vezu svoje brodic za islamisticku struju ili ako islam dozivi poraz u Evropi, Albaniji se okruzena pravoslavnim i proruskim susedima jako crnko pise. Ilustrovan je podatak da je Srbiji cak i ovako, oprosticete sjebana, i dalje vojna sila az Balkan, koji bi teoretski za par nedelja stavili pod kontrolom citav Kosmet. To da li je Kosovo priznato ili nije, nece biti ni bitno, videli smo da je jedino pravo koje se danas priznaje sila, uostalom da li ce civilizovana Evropa i buducnosti priznavati drzavu nastalu na nacin kao Kosovo? Jao diskutabilno.  Ako pak Albanci uspeju preko Turske i zelene transferzale da uspostave ovde jako ustrojenu drzavu i odskocnu dasku za dalje sirenje islama, onda oni izlaze kao pobednici, naravno cena ce biti mala Saudisjka Arabija u sred jugoistocne Evrope. To mu dodju neka moja predvidjanja :)

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #207 послато: Децембар 05, 2016, 07:55:07 поподне »
Ja licno mislim da je za Srbe Kosovo i Metohija, ili-ili pitanje, biti ili ne biti, totalno sam fatalista u tom pogledu, ako Srbi ne povrate Kosmet ili bar daju sve od sebe da to urade, nece ni postojati kao nacija u buducnosti.

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #208 послато: Децембар 05, 2016, 09:57:32 поподне »
Што се тиче повратка под сувернитет Србије, то је нереално и независнос Косова је завршен процес.

Када говоримо о разликама између Срба и Албанаца, било би занимљиво видети како бих прошао на Фољеји или где другде када бих написао нпр. да је само питање дана када ће се српска војска вратити на Космет?

Неки кажу да је наша величина и предност што уважавамо туђа мишљења и да ми тиме показујемо како смо паметнији и изнад тих других (не знам само коме то доказујемо и ко ће то да цени, да неће учитељ у школи?  ;D).

Пре бих се угледао на Албанце по том питању, који плурализам мишљења решавају по хитном поступку. Зато су они стигли у својим замислима ту где јесу, а ми због те наше ,,велике врлине'' пролазимо како пролазимо, зар не господине Руговац?
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #209 послато: Децембар 05, 2016, 10:02:14 поподне »
Ja licno mislim da je za Srbe Kosovo i Metohija, ili-ili pitanje, biti ili ne biti, totalno sam fatalista u tom pogledu, ako Srbi ne povrate Kosmet ili bar daju sve od sebe da to urade, nece ni postojati kao nacija u buducnosti.
Амин. Само што постоји сијасет начина да се то уради, а да не подразумева узалудно губљење људских живота на обе стране. Људима је углавном прва асоцијација на повратак нечега рат и страдање, а живимо у времену где ратови које смо имали прилике да осетимо на нашој кожи више неће постојати.
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #210 послато: Децембар 05, 2016, 10:38:25 поподне »
Питање за вас је да ли већ влада Србије није фактички признала иако то није још јавно објавила.  Запањујуће је да су управо они који су се највише бусали у груди и србовали као што је премијер Вучић и мнистар Дачић највише урадили у дефактно признавању Косова.

Вероватно нисте у могућности да увидите да су управо СФРЈ и на крају Србију рушили исти они идеолози који су је направили (Титини генерали), а чији су се идеолошки очеви пре тога из петних жила трудили да сруше Краљевину Југославију... Можда знате и сами да се КПЈ водила оном дрезденском идеологијом, да је тзв. великосрпски буржоаски хегемонизам увек крив за све и свја. (ова мантра је успешно искоришћена за наставак приче о српској кривици од стране западних медија током ратова '90-их, али и данас).
Два дотична господина су из те приче. Први је наводно бивши јуноша странке која је смишљена како би окупила на једно место наивне патриоте, завела их и злоупотребила и својим ,,радом'' компромитовала српско име. Та странка је смишљена од истих оних господара система из којег је други поменути господин, перјаница СПС-а, партије лоше нашминканих комуниста Србије, који када су видели да је национализам популаран и да користећи га могу да задрже своје столице, ето њих као највећих бранилаца Српства. Зато не треба ништа да Вас зачуђује, што су они данас највеће евроунијате, виде да то има прођу код људи и хоп, ето их, тако је то са антинационалним комунистима нажалост, њима је једина водиља лични интерес. Приметићете да свугде где су нас они ,,бранили'', Срба више нема.
Не би, господине Руговац, била таква прича да Србију воде поштени и национално мислећи људи, не би овако прошли ни Срби, а ни остали наши суседи (мислим у лошем смислу), али то је већ за неку другу тему...

Цитат
Кад ће до фактичког признања доћи не знам али мислим да је у догледу десетак година.
И кад се то деси биће мало повике и ништа више у Србији. На Косову ће да славе неко време а онда долази повратак у реалност и живот какав је тамо.

Имао сам прилике да се сусретнем са оваквим размишљањем у коментарима и код других Ваших сународника. Није лоша та тактика, ми смо добили шта смо хтели и сада треба да живимо као праве комшије. Нико нормалан не жели рат и страдање и да не живи са својим суседима без проблема, али зар заиста очекујете да било који добри Србин пређе преко свега тога икада, као да је то готова прича?  На основу онога колико познајем албански менталитет било би наивно да поверујем да то заиста мислите, иако сам из ,,круга двојке'' ;D

Цитат
Добра ствар признања ће бити да ће се затворити круг Српско-албанских сукоба и да ће за пар генерација однос бити као између Срба и Албанаца из Албаније (без икаквих неспоразума).

Ако мислите на однос Срба и Албанаца какав постоји у Републици Албанији, не бих пожелео ни најгорем непријатељу да доживи такву судбину какву имају Срби у Републици Албанији.
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #211 послато: Децембар 05, 2016, 10:49:26 поподне »
Албански политичари су дугорочно гледано направили огромну грешку са једностраним проглашавањем независности.

Да су можда тада знали или желели, па да пристану да се интегришу у потпуности у државни систем, имали бисмо ситуацију као у БЈРМ, улазак антидржавних елемената (да се тако удбашки изразим ;D) у комплетан државни апарат, дакле албански би био службени језик, не само од од Растелице до Јариња, већ до Суботице. Могли су да направе далеко већи пробем да тако кажем, вероватно би позивањем на разне европске конвенције и права на крају испословали своју заставу и на Дому народне Скупштине, не само на зградама општине у Прешеву и Бујановцу о Дану албанске заставе. Срећа у несрећи па су њихови ментори ипак желели невидљиву окупацију остатка Србије само за себе...
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #212 послато: Децембар 05, 2016, 11:11:30 поподне »
Амин. Само што постоји сијасет начина да се то уради, а да не подразумева узалудно губљење људских живота на обе стране. Људима је углавном прва асоцијација на повратак нечега рат и страдање, а живимо у времену где ратови које смо имали прилике да осетимо на нашој кожи више неће постојати.

Da se ne lazemo oruzijem oduzeto, samo se oruzije moze vratiti. Sad zavisi od Srba da li hoce da vrate Kosmet ili ne i koliko ce biti pametni pri tom vracanju. Jedna od specificnosti Srba je i to sto spadaju u te takozvane proto-nacije, znaci nacije pre nacije, pre druge polovine 19. veka kada su uglavnom i nastajale, i to ponajvise duguju kosovskom mitu, tako da sto se mene tice, ako se Srbi odreknu Kosova, oni vise i nisu Srbi. Mozda mogu postati nesto drugo, pa makar se isto zvali Srbi, ali sta se pod tim imenom podrazumevalo stolecima, sigurno da vise nece moci biti,

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #213 послато: Децембар 05, 2016, 11:22:36 поподне »
Када говоримо о разликама између Срба и Албанаца, било би занимљиво видети како бих прошао на Фољеји или где другде када бих написао нпр. да је само питање дана када ће се српска војска вратити на Космет?

Неки кажу да је наша величина и предност што уважавамо туђа мишљења и да ми тиме показујемо како смо паметнији и изнад тих других (не знам само коме то доказујемо и ко ће то да цени, да неће учитељ у школи?  ;D).

Пре бих се угледао на Албанце по том питању, који плурализам мишљења решавају по хитном поступку. Зато су они стигли у својим замислима ту где јесу, а ми због те наше ,,велике врлине'' пролазимо како пролазимо, зар не господине Руговац?

Да би то написао прво треба да знаш албански (што би поздравио). Велики проблем на Косову је био још док сам ја ишао у гимназију касних седамдесетих да веома мало Срба је знало албански.
Да ли би било неке реакције на твој коменар видео бих. Мислим да би прошао као и ја овде.

Што се тиче плурализма мишљење после 1999 он је исти као и код Срба (свако мисли да је у праву). Пре је било тако као што пишеш али то је давно.


Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #214 послато: Децембар 05, 2016, 11:32:28 поподне »
Вероватно нисте у могућности да увидите да су управо СФРЈ и на крају Србију рушили исти они идеолози који су је направили (Титини генерали), а чији су се идеолошки очеви пре тога из петних жила трудили да сруше Краљевину Југославију... Можда знате и сами да се КПЈ водила оном дрезденском идеологијом, да је тзв. великосрпски буржоаски хегемонизам увек крив за све и свја. (ова мантра је успешно искоришћена за наставак приче о српској кривици од стране западних медија током ратова '90-их, али и данас).
Два дотична господина су из те приче. Први је наводно бивши јуноша странке која је смишљена како би окупила на једно место наивне патриоте, завела их и злоупотребила и својим ,,радом'' компромитовала српско име. Та странка је смишљена од истих оних господара система из којег је други поменути господин, перјаница СПС-а, партије лоше нашминканих комуниста Србије, који када су видели да је национализам популаран и да користећи га могу да задрже своје столице, ето њих као највећих бранилаца Српства. Зато не треба ништа да Вас зачуђује, што су они данас највеће евроунијате, виде да то има прођу код људи и хоп, ето их, тако је то са антинационалним комунистима нажалост, њима је једина водиља лични интерес. Приметићете да свугде где су нас они ,,бранили'', Срба више нема.
Не би, господине Руговац, била таква прича да Србију воде поштени и национално мислећи људи, не би овако прошли ни Срби, а ни остали наши суседи (мислим у лошем смислу), али то је већ за неку другу тему...

Имао сам прилике да се сусретнем са оваквим размишљањем у коментарима и код других Ваших сународника. Није лоша та тактика, ми смо добили шта смо хтели и сада треба да живимо као праве комшије. Нико нормалан не жели рат и страдање и да не живи са својим суседима без проблема, али зар заиста очекујете да било који добри Србин пређе преко свега тога икада, као да је то готова прича?  На основу онога колико познајем албански менталитет било би наивно да поверујем да то заиста мислите, иако сам из ,,круга двојке'' ;D

Ако мислите на однос Срба и Албанаца какав постоји у Републици Албанији, не бих пожелео ни најгорем непријатељу да доживи такву судбину какву имају Срби у Републици Албанији.


Ја сам завршио факултет у Београду добро познајем менталитет а знам и шта је круг двојке.
Веруј ми млади пријатељу да људи из круга двојке одлучују одавно би све било завршено како би одговарало нама.

Штосе тиче Албанаца из Албаније поента је у томе да они немају у себи никакав анимозитет ка Србији што је код нас Косовара изражено. На то сам мислио.

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #215 послато: Децембар 05, 2016, 11:35:21 поподне »
Oво што сам навео је моје лично мишљење које је засновано на ситуацији са терена. И ја и ти причамо хипотетички, где ја говорим о ближој будућности. Када је најлакше било да се питање севера КиМ реши силом, 1999-2003 није се смело или могло. Данас је то немогућа мисија. То је слична она прича о Томашевићима и Раденовићима-сложни и "лаки на обарачу". Сада се нажалост други ките том успешном отпору, али као што рекосмо живот је један и неће ни један Албанац жртвовати живот за север Косова,  к`о што неће ни један Србин дати сина јединица за Дреницу.  Ко каже супротно не говори истину или не зна шта је рат. Прво полазим од себе.  Не пада ми напамет да гинем за нечије интересе, док се "њихова" деца бахате,али и ако ми неко непозван закуца на врата, добиће адекватан одговор. Ми Срби имамо биолошког капацитета за још један рат,  након тога нас неће бити. Зато не размишљам о далекој будућности,  већ шта ће бити у периоду док обитавам на овом свету и где као појединац могу да дам допринос. А тај допринос је по мени продужетак врсте,  а самим тим и народа којем припадам. А и ваљда сви ми који волимо генетичку генеалогија треба томе да тежимо... јер чему све то онда.

Слажем се већим делом овога што си написао, апсолутно сам свестан да то говориш на основу личног искуства и реалног стања на терену, баш зато сам се и оградио. Свакако да је најважније имати породицу и потомство, али је исто тако важно и да она живи живот достојан слободног човека. Сматрам да немамо биолошког капацитета ни за још један рат у стилу какве смо видели у блиској прошлости.
 
Идући уском локал-патритоском логиком да свако брани само свој дом, докле бисмо стигли? Ваљда нација зато и постоји, заједница која се брине о свим својим члановима и која је цела угрожена када је угрожен и један њен члан. Да није било таквог, по мени исправног размишљања, још би Србин сном мртвијем спавао и још би цела Стара Србија била у ропским ланцима, јер зашто би се тицало тамо неког са херцеговачке чуке, како ли је некоме у ибарској долини, а тицало га се итекако.

Не мислим да је тадашње људе могло да поколеба бахаћење деце неког политичара и њихово избегавање војне обавезе (чега је увек било и биће), мислим да су људи то радили јер су сматрали да је исправно и јер су желели и веровали да треба да се жртвују за своје сународнике који нису слободни, ма где они живели.
Размишљање у стилу ,,не пада ми напамет да гинем за нечије интересе'' ме подсећа на оно, имам лошег професора, он ме не воли, лош је предавач, па ћу ја сада замрзети то о чему он предаје због њега, па нећу. Или видео сам попа како једе прасетину за време поста, па зато ни ја нећу да постим. Први никада не бих ушао у лажне ратове које воде комуњаре да би ,,бранили'' Српство. Зато смо у њима тако и прошли. Не мислим да треба гинути, мислим да је најбоље живети за бољитак заједнице чији си део.
Не мислим да је проливање било чије крви била једина могућност да се у будућности Дреница натера да плати порез и комуналије.  Уз мудру политику постоји сијасет начина да се циљ постигне без узалудног губљења људских живота. Рат је најгоре и последње решење, када нема никакве алтернативе да би се сачувао свој живот, не бих желео то никоме.
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #216 послато: Децембар 05, 2016, 11:37:23 поподне »
Да су можда тада знали или желели, па да пристану да се интегришу у потпуности у државни систем, имали бисмо ситуацију као у БЈРМ, улазак антидржавних елемената (да се тако удбашки изразим ;D) у комплетан државни апарат, дакле албански би био службени језик, не само од од Растелице до Јариња, већ до Суботице. Могли су да направе далеко већи пробем да тако кажем, вероватно би позивањем на разне европске конвенције и права на крају испословали своју заставу и на Дому народне Скупштине, не само на зградама општине у Прешеву и Бујановцу о Дану албанске заставе. Срећа у несрећи па су њихови ментори ипак желели невидљиву окупацију остатка Србије само за себе...

Општа права су једнака за све народе, па самим тим и за Албанце. Не видим шта је проблем да се у општинама где они живе корсти као службени језик, а у земљама где их има већи проценат и на државном нивоу.

Не могу ова права важити за све народе а једино не за Албанце.
Никога то не угрожава а овакви коментари не воде ничему. То је веома погрешно.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #217 послато: Децембар 05, 2016, 11:44:19 поподне »
Слажем се већим делом овога што си написао, апсолутно сам свестан да то говориш на основу личног искуства и реалног стања на терену, баш зато сам се и оградио. Свакако да је најважније имати породицу и потомство, али је исто тако важно и да она живи живот достојан слободног човека. Сматрам да немамо биолошког капацитета ни за још један рат у стилу какве смо видели у блиској прошлости.
 
Идући уском локал-патритоском логиком да свако брани само свој дом, докле бисмо стигли? Ваљда нација зато и постоји, заједница која се брине о свим својим члановима и која је цела угрожена када је угрожен и један њен члан. Да није било таквог, по мени исправног размишљања, још би Србин сном мртвијем спавао и још би цела Стара Србија била у ропским ланцима, јер зашто би се тицало тамо неког са херцеговачке чуке, како ли је некоме у ибарској долини, а тицало га се итекако.

Не мислим да је тадашње људе могло да поколеба бахаћење деце неког политичара и њихово избегавање војне обавезе (чега је увек било и биће), мислим да су људи то радили јер су сматрали да је исправно и јер су желели и веровали да треба да се жртвују за своје сународнике који нису слободни, ма где они живели.
Размишљање у стилу ,,не пада ми напамет да гинем за нечије интересе'' ме подсећа на оно, имам лошег професора, он ме не воли, лош је предавач, па ћу ја сада замрзети то о чему он предаје због њега, па нећу. Или видео сам попа како једе прасетину за време поста, па зато ни ја нећу да постим. Први никада не бих ушао у лажне ратове које воде комуњаре да би ,,бранили'' Српство. Зато смо у њима тако и прошли. Не мислим да треба гинути, мислим да је најбоље живети за бољитак заједнице чији си део.
Не мислим да је проливање било чије крви била једина могућност да се у будућности Дреница натера да плати порез и комуналије.  Уз мудру политику постоји сијасет начина да се циљ постигне без узалудног губљења људских живота. Рат је најгоре и последње решење, када нема никакве алтернативе да би се сачувао свој живот, не бих желео то никоме.

Савремени свет створио је уназад 20 година модерног човека кога карактерише саможивост, себичност, безосећајност и плашљивост. Они су пуни прича о свакојаких глупости а у бити неспособни да закују ексер у зид.

Из свега овога проистиче да они (а са сваким даном их је све више) за свој народ неће и није спремно да уради ништа. Исто је код свих народа. Ту Албанци нису изузетак.

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #218 послато: Децембар 05, 2016, 11:54:01 поподне »
Да би то написао прво треба да знаш албански (што би поздравио). Велики проблем на Косову је био још док сам ја ишао у гимназију касних седамдесетих да веома мало Срба је знало албански.
Да ли би било неке реакције на твој коменар видео бих. Мислим да би прошао као и ја овде.
Говорим то на основу искуства са других четова, савршено разумеју како српски, тако и енглески ако затреба. Упознат сам са њиховом ,,толеранцијом'', а Ви сте чак завредили наклоност овде многим разумним ставовима.

Свакако, да нисам из ,,круга двојке'', да су ми у окружењу комшије Албанци или било која друга заједница, наравно да бих желео и морао да знам њихов језик, то је природно. То је грешка локалних Срба и Албанаца што се гетоизују и на тај начин губе драгоцена сазнања једни о другима која би могла да им користе, али разумем их.
Овако у мом случају би било довољно да знам албански на нивоу који би ми омогућио да се споразумем са женским друштвом, као НиколаВук што зна  ;) 

Цитат
Што се тиче плурализма мишљење после 1999 он је исти као и код Срба (свако мисли да је у праву). Пре је било тако као што пишеш али то је давно.
Тај плурализам мишљења се нарочито огледа у судбини заштићених сведока у процесу против Рамуша Харадинаја.
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #219 послато: Децембар 06, 2016, 12:13:47 пре подне »
Говорим то на основу искуства са других четова, савршено разумеју како српски, тако и енглески ако затреба. Упознат сам са њиховом ,,толеранцијом'', а Ви сте чак завредили наклоност овде многим разумним ставовима.

Свакако, да нисам из ,,круга двојке'', да су ми у окружењу комшије Албанци или било која друга заједница, наравно да бих желео и морао да знам њихов језик, то је природно. То је грешка локалних Срба и Албанаца што се гетоизују и на тај начин губе драгоцена сазнања једни о другима која би могла да им користе, али разумем их.
Овако у мом случају би било довољно да знам албански на нивоу који би ми омогућио да се споразумем са женским друштвом, као НиколаВук што зна  ;) 
Тај плурализам мишљења се нарочито огледа у судбини заштићених сведока у процесу против Рамуша Харадинаја.

Ха ха мој омиљени форумаш Никола Вук је чудо.

Мислио сам да постоје партије као и свугде друго. Напредак ће бити кад "војсковође" као Таћи, Харадинај и остали заврше испод цензуса а само недај боже да људи типа Куртија дођу на власт.

Иса Мустафа и његова партија је за сада нешто најбоље са Косово. За сада.