Аутор Тема: Доганџићи  (Прочитано 16355 пута)

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Доганџићи
« послато: Септембар 01, 2017, 04:18:56 поподне »
Занимају ме све информације о мом презимену. Мој деда се из Пећи на Косову доселио у Београд, али је он преминуо а мој тата не зна скоро ништа о пореклу Доганџића. Слава нам је Свети Стефан.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Доганџићи
« Одговор #1 послато: Септембар 01, 2017, 04:27:02 поподне »
Занимају ме све информације о мом презимену. Мој деда се из Пећи на Косову доселио у Београд, али је он преминуо а мој тата не зна скоро ништа о пореклу Доганџића. Слава нам је Свети Стефан.

Кao штo peкox нa дpугoj тeми, пpeзимe je нacтaлo oд туpcкe peчи зa Coкoлape-Дoгaнџиje. Tpeбaлo би дa je peч o Дoгaнџићимa из ceлa Cвpкe кoд Пeћи, кojи cлaвe Cв. Cтeфaнa. Peч je o cтapиницимa...

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Доганџићи
« Одговор #2 послато: Септембар 01, 2017, 04:28:17 поподне »
Занимају ме све информације о мом презимену. Мој деда се из Пећи на Косову доселио у Београд, али је он преминуо а мој тата не зна скоро ништа о пореклу Доганџића. Слава нам је Свети Стефан.

Постоје неке индиције да Доганџићи са славом Светим Стефаном везују своје порекло за Куче.

Данило Стијовић у свом раду Ономастика дела северне Метохије (ОП, Београд, 1998, стр. 180, 251) бележи Доганџиће у селима Велику Крушево и Сврке:

- Доганџић, једна кућа. Чувају предање да су из Куча и да су најстарија српска кућа у Метохији. Слава Свети Стеван. Информатор Цветко Доганџић (52 г.).

- Доганџић, четири куће. Најстарији становници села („староседеоци од памтивека“). Слава Свети Стеван; мала слава Свети Стеван. Информатор Милован Доганџић (45 г.).



На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Доганџићи
« Одговор #3 послато: Септембар 01, 2017, 04:32:44 поподне »
Постоје неке индиције да Доганџићи са славом Светим Стефаном везују своје порекло за Куче.

Данило Стијовић у свом раду Ономастика дела северне Метохије (ОП, Београд, 1998, стр. 180, 251) бележи Доганџиће у селима Велику Крушево и Сврке:

- Доганџић, једна кућа. Чувају предање да су из Куча и да су најстарија српска кућа у Метохији. Слава Свети Стеван. Информатор Цветко Доганџић (52 г.).

- Доганџић, четири куће. Најстарији становници села („староседеоци од памтивека“). Слава Свети Стеван; мала слава Свети Стеван. Информатор Милован Доганџић (45 г.).

Имaмo кaндидaтa зa тecтиpaњe упpaвo oд oвиx Дoгaнџићa у oквиpу "100 Cpбa ca jугa Cpбиje и KиM"...

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Доганџићи
« Одговор #4 послато: Септембар 01, 2017, 04:39:14 поподне »
Имaмo кaндидaтa зa тecтиpaњe упpaвo oд oвиx Дoгaнџићa у oквиpу "100 Cpбa 2 jугa Cpбиje и KиM"...

То је одлично. Дакле, имаћемо и одговор на питање, јесу ли Кучи или су нешто друго? ;)

Нађох још један податак везан за ове Доганџиће:

Догднџић, три куће. У Ђаковицу су дошли 1950. године из села Сврке код Пећи. Доганџића има y Пећи, y селу Сврке, у Краљеву, Великој Плани и Титовом Ужицу. Чувају предање да су им даљи преци пореклом из Куча y Црној Гори и да су y село Сврке дошли пре неколике стотине година. Овде су били чипчије на имању бегова. Велика слава: Свети Стеван; мала слава: Свети Стеван (летњи). Информатор Живко Доганџић (1928).

Извор: Алија Џоговић, Ономастика Ђаковице и суседних села, ОП, Београд, 1987, стр. 227
« Последња измена: Септембар 01, 2017, 04:53:32 поподне Amicus »



На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Доганџићи
« Одговор #5 послато: Септембар 01, 2017, 04:41:51 поподне »
То је одлично. Дакле, имаћемо и одговор на питање, јесу ли Кучи или су нешто друго? ;)

Нађох још један податак везан за ове Доганџиће:

Догднџић, три куће. У Ђаковицу су дошли 1950. године из села Сврке код Пећи. Доганџића има y Пећи, y селу Сврке, у Краљеву, Великој Плани и Титовом Ужицу. Чувају предање да су им даљи преци пореклом из Куча y Црној Гори и да су y село Сврке дошли пре неколике стотине година. Овде су били чипчије на имању бегова. Велика слава: Свети Стеван; мала слава: Свети Стеван (летњи). Информатор Живко Доганџић (1928).

Извор: Алија Џоговић, Ономастика Ђаковице и суседних села, ОП, Београд, 1987, стр. 227

Цeнтap им je ceлo Cвpкe. Oдaтлe cу ce paceљaвaли. Вeзивaњe зa Кучe мoжe бити или из пpaктичниx paзлoгa или пpeдcтaвљajу oнaj cтapиjи cлoj у Кучимa...
« Последња измена: Септембар 01, 2017, 04:53:53 поподне Amicus »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Доганџићи
« Одговор #6 послато: Септембар 01, 2017, 04:54:40 поподне »
Врло занимљиво. Док сачекамо 100 Косоваца, било би корисно ако би Милица наговорила на тестирање неког од својих мушких сродника за Српски ДНК дан, да сазнамо хаплогрупу ових староседелаца у Метохији пре времена.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Доганџићи
« Одговор #7 послато: Септембар 01, 2017, 04:58:01 поподне »
Врло занимљиво. Док сачекамо 100 Косоваца, било би корисно ако би Милица наговорила на тестирање неког од својих мушких сродника за Српски ДНК дан, да сазнамо хаплогрупу ових староседелаца у Метохији пре времена.  ;)

И ja нaгoвapaм ocтaлe ca cпиcкa иcтo тo, aли нe вpeди... :)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Доганџићи
« Одговор #8 послато: Септембар 01, 2017, 05:40:58 поподне »
U Svrkama je 1913. bilo jedno domaćinstvo Dogandžića.  Milovan sin Jeremije je bio glava domaćinstva.  Domaćinstvo je najbogatije među Srbima u selu po količini stoke koju je posjedovalo i poreza koji je plaćalo.  Dva srpska i dva albanska domaćinstva u selu se prezivaju Kuč.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Доганџићи
« Одговор #9 послато: Септембар 01, 2017, 05:47:03 поподне »
U Svrkama je 1913. bilo jedno domaćinstvo Dogandžića.  Milovan sin Jeremije je bio glava domaćinstva.  Domaćinstvo je najbogatije među Srbima u selu po količini stoke koju je posjedovalo i poreza koji je plaćalo.  Dva srpska i dva albanska domaćinstva u selu se prezivaju Kuč.

Oтудa мoждa и вeзивaњe зa Кучe... Jeднo дoмaћинcтвo je у тo вpeмe пpeдcтaвљaлo зaдpугу, кoja je мoглa дa бpojи oгpoмaн бpoj члaнoвa...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Доганџићи
« Одговор #10 послато: Септембар 01, 2017, 08:02:35 поподне »
Постоји и знаменити род Доганџића из Доње Гуштерице код Липљана. Ово о њима бележи Урошевић у "Косову":

"Средњовековни помени Гуштерице односе се, изгледа, на Горњу Гуштерицу, јер се из предања зна да су Доњу Гуштерицу основали Доганџићи. Помени из турског времена, из 18. века, у вези са соколарством, односе се на ову (Доњу) Гуштерицу, јер су то соколарство обављали ти Доганџићи, по чему им је дошло и презиме (соко турски: тоган). Само су ти Доганџићи имали своју земљу у селу, што је сигурно дошло од привилегије коју су имали као соколари, јер су били дужни да соколове шаљу на двор; остали родови су били чифчије у Џинића из Приштине.

Родови: Доганџићи (32 к., Св. Јован). Управо имају две славе, јер, поред старе славе Св. Јована, завели доцније и славу
Св. Николе. Стари су досељеници и оснивачи села. Доселили се од Тетова да избегну освету, јер су „поубијали арамије у својој кући“. Досељење им је старије од оних помена соколарства у овом селу средином 18. века."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Доганџићи
« Одговор #11 послато: Септембар 01, 2017, 08:37:45 поподне »
Одједном много информација.  :) Хвала свима. Имам неколико питања, надам се да нећу бити превише досадна.
Моји преци су били соколари? Шта то тачно значи? Чиме су се са тим соколовима тачно бавили?
Шта су чипчије?
Шта се зна о Кучима? И шта значи старији слој у Кучима?
Какво је то истраживање "100 Срба са југа Србије и КиМ", о чему се ту ради?
Шта је то тестирање мушких сродника, јел то има везе са овим тестирањем 100 Срба?
Ко су ови други Доганџићи, имају ли они неке везе са нама?

Извините ако сам вас сморила са питањима.  :)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Доганџићи
« Одговор #12 послато: Септембар 01, 2017, 08:55:47 поподне »
Iz kanun-name Vidinskog sandžaka 1586. godine.  Zakoni za sokolare su bili identični širom osmanske države.

Цитат
Sokolari i jastrebari su oslobođeni davanja: harača, ispendže, ušura od onog što su zasijali i požnjeli na baštinama koje lično obrađuju, ušura od šire, ušura
od košnica, resuma na svinje, resuma na ovce (ako imaju više od 100 ovaca, na svake dvije ovce iznad stotine računa im se jedna aspra davanja), izvanrednih nameta i uobičajenih tereta. Takođe je zabranjeno sandžak-begovima i vilajetskim subašama da od sokolara sakupljaju ječam, da ih tjeraju na košenje livada i da ih tjeraju na rabote.  Za harač sposobni, dorasli sinovi sokolara, njihova braća i bratanci daju ispendžu i harač prema procjeni i uz znanje kadije na dobro, srednje i loše. Od neoženjenih sinova, sposobnih za rad i zaradu uzima se 25 aspri ispendže. Ako sokolari ili članovi njihovih domaćinstava ostvaruju prihode izvan svojih baština, obavezni su da plaćaju porez.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Доганџићи
« Одговор #13 послато: Септембар 01, 2017, 08:56:14 поподне »
Одједном много информација.  :) Хвала свима. Имам неколико питања, надам се да нећу бити превише досадна.
Моји преци су били соколари? Шта то тачно значи? Чиме су се са тим соколовима тачно бавили?
Шта су чипчије?
Шта се зна о Кучима? И шта значи старији слој у Кучима?
Какво је то истраживање "100 Срба са југа Србије и КиМ", о чему се ту ради?
Шта је то тестирање мушких сродника, јел то има везе са овим тестирањем 100 Срба?
Ко су ови други Доганџићи, имају ли они неке везе са нама?

Извините ако сам вас сморила са питањима.  :)

Зашто би била досадна, овде тиме бавимо, тако да је свако питање добродошло.

Елем, за соколаре, можда ће Милош знати боље, па нека он одговори

Чипчије, или исправније чифчије, били су зависни, потчињени сељаци на чифлуку, земљишном поседу, у турском феудалном систему. Били су у таквом неповољном положају да их је власник земље увек могао протерати са те земље. Због таквог друштвеног положаја, сељаку се није омгућавао напредак, па ни градња бољих објеката за становање.

О Кучима се свашта понешто зна, а овде је о њима је највише речено на теми Кучи-Мрњавчићи E1b, коју је пожељно отпочетка испратити. ;)

Што се тиче истраживања, ових 100 Срба са југа Србије и КиМ, јесте истраживање које је започело наше друштво са Биолошким институтом прошле године, али које је тренутно на чекању. У питању је генетичко истраживање порекла по мушкој линији, на основу кога се могу одредити ствари попут даљег географског порекла, те сродства са другим до сада тестираним породицама.

Тестирање мушких сродника је управо то, с тим да се може радити и изван великих истраживања, а једна таква повољна прилика биће и за 13 дана, поводом Српског ДНК дана.

Ови други Доганџићи вероватно немају везе са вашима.



Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Доганџићи
« Одговор #14 послато: Септембар 01, 2017, 10:09:43 поподне »
Ако сам добро разумела, моји су били зависни сељаци, али су били и соколари што значи да су били у повољнијем положају од осталих сељака? Паво је написао да су имали неке олакшице око плаћања пореза. Мало сам читала о том тестирању по мушкој линији, мислим да ту не могу жене да се тестирају? Постоји мислим и неки тест где могу жене да се тестирају, јел би могла ја тај тест да узмем? Јел би ми то много помогло око откривања моје породичне историје?

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Доганџићи
« Одговор #15 послато: Септембар 01, 2017, 10:16:24 поподне »
Ако сам добро разумела, моји су били зависни сељаци, али су били и соколари што значи да су били у повољнијем положају од осталих сељака? Паво је написао да су имали неке олакшице око плаћања пореза. Мало сам читала о том тестирању по мушкој линији, мислим да ту не могу жене да се тестирају? Постоји мислим и неки тест где могу жене да се тестирају, јел би могла ја тај тест да узмем? Јел би ми то много помогло око откривања моје породичне историје?

Паво је написао објашњење за порекло вашег презимена, а чифчијски статус је нешто друго. У датом примеру, неко је некад био соколар, али његови потомци су се умножили, и наравно да нису сви били соколари. Они који су изашли из тога привилегованог занимања, могли су поред осталог да постану и чифчије, што се овде у неком од случајева и десило.

Што се тиче тестирања, да би се испитали Доганџићи, треба неки мушки потомак да се тестира. Постоји врста тестирања и за жене, али резултати тих тестирања не говоре много о пореклу, као што говоре резултати мушке днк. Тако да, ако бисте тестирали брата, оца, стрица или рођака, могло би се утврдити да ли имате неке везе са Кучима, а и ако не бисте, утврдило би се са киме имате. Погледајте неке од тема тамо где су и Кучи-Мрњавчићи, па ћете видети отприлике како то функционише. ;)



Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Доганџићи
« Одговор #16 послато: Септембар 01, 2017, 10:22:25 поподне »
Ако сам добро разумела, моји су били зависни сељаци, али су били и соколари што значи да су били у повољнијем положају од осталих сељака? Паво је написао да су имали неке олакшице око плаћања пореза. Мало сам читала о том тестирању по мушкој линији, мислим да ту не могу жене да се тестирају? Постоји мислим и неки тест где могу жене да се тестирају, јел би могла ја тај тест да узмем? Јел би ми то много помогло око откривања моје породичне историје?

Мораћеш тестирати неког по директној мушкој линији, нпр. оца, рођеног брата, очевог брата, деду по оцу итд.
Мушки У хромозом се преноси са оца на сина, тј. наслеђује по мушкој линији.

Тест би свакако помогао, ако не тренутно онда у будућности. Добијени тезултати су уствари бројке које се упоређују са резултатима тестираних припадника у бази порекла али и неким другим базама.
Циљ је пронаћи поклапање, или најближе сроднике. У случају да нема блиских то не значи да их неће бити приликом нових тестирања. Све чешће се тестирају људи из Србије тако је и база из дана у дан све већа.


Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Доганџићи
« Одговор #17 послато: Септембар 01, 2017, 10:58:55 поподне »
Kako su Dogandžići u Svrkama bili relativno imućni, mislim da su imali svoju zemlju i da nisu bili čifčije.  Na žalost, u knjizi Đorđa Mikića "Društvene i ekonomske prilike kosovskih Srba u XIX i početkom XX veka" u kojoj se navode izvještaji za srpska sela na Kosovu i opisi njihovog imovinskog stanje, Svrke su navedene samo sumarno, kao selo s 5 srpskih domova. 

Domaćinstvo Dogandžića u Svrkama 1913. posjeduje 4 konja, 54 brava i 2 goveda.  Drugih 12 srpskih domaćinstava sva zajedno imaju samo 4 konja, a niti jedno od od 14 albanskih domaćinstava nema više od 2 konja.  Broj ovaca je najveći u selu, a uzgajanjem goveda se očito nisu ni bavili.  Konj je tad bio jako skup.  Od 410 seoskih srpskih domaćinstava u tadašnjim kapetanijama Peć i Đakovica, samo 10 ih ima više konja od Dogandžića. 264 srpska domaćinstva uopće nemaju konja, a samo 37 srpskih domaćinstava ima više od jednog.  Obradiva zemlja nije popisana, ali su je Dogandžići morali imati dosta da bi imali razloga držati četiri konja.

Ovo sve ukazuje na to da su vjerojatno imali svoju zemlju, što opet ukazuje da su vjerojatno "starosjedioci" kao što i samo predanje roda kaže.  Rođakanje s Kučima je vjerojatno zbog tog što su Kuči bili jaki u samom selu, kao što Miloš veli.  Četiri kuće Dogandžića su iz Svrka iselili u Goraždevac nakon 2. svjetskog rata.  Oni su za vrijeme rata izbjegli iz sela u Goraždevac i bili smješteni kod Krstovića i Božanića iz Goraždevca.




Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Доганџићи
« Одговор #18 послато: Септембар 01, 2017, 11:16:53 поподне »
Ако сам добро разумела, моји су били зависни сељаци, али су били и соколари што значи да су били у повољнијем положају од осталих сељака? Паво је написао да су имали неке олакшице око плаћања пореза. Мало сам читала о том тестирању по мушкој линији, мислим да ту не могу жене да се тестирају? Постоји мислим и неки тест где могу жене да се тестирају, јел би могла ја тај тест да узмем? Јел би ми то много помогло око откривања моје породичне историје?

Тест који се препуручује за истраживање породичне историје и којег могу радити и жене и мушкарци се зове Фемили Фајндер. Ту се гледа генетика и са очеве и са мајчине стране, до неких пет генерација уназад а понекад може и више.

Ево и линк
https://www.familytreedna.com/products/family-finder

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Доганџићи
« Одговор #19 послато: Септембар 02, 2017, 10:03:39 пре подне »

Моји преци су били соколари? Шта то тачно значи? Чиме су се са тим соколовима тачно бавили?


Coкoлapcтвo je зaпpaвo билa вpcтa лoвa. Coкoлapи cу лoвци кojи лoвe птицe и cитну дивљaч пoмoћу coкoлoвa...