Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154317 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #660 послато: Новембар 27, 2019, 04:35:22 поподне »
Било је још неких идеја за које није било места на грбу, па су остављене за челенку ако и када се буде радила.

Мање је више - неписано је правило у хералдици, а садржај овог грба то и доказује.



Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #661 послато: Јул 21, 2020, 05:40:47 поподне »
Поздрав, занимала бих ме искуства прављења породичних грбова , шаљите ваше грбове и напишите њихова значења :). Ја планирам да направим грб пошто мој "род" нема грб.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #662 послато: Октобар 28, 2020, 02:08:54 поподне »
Сад сам после дужег времена погледао наш Грбовник и видјех грб Војислава Симоновића који је феноменалан. Војо, један од најљепших грбова имаш. Избор кациге је невјероватно добар, као и челенка, јединствено, чиста десетка.  :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #663 послато: Новембар 05, 2020, 03:16:09 поподне »
Da li je neko od Vas napravio porodicni grb? I koga ste koristili za taj rad?
Pozdrav

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #664 послато: Новембар 05, 2020, 04:49:13 поподне »
Da li je neko od Vas napravio porodicni grb? I koga ste koristili za taj rad?
Pozdrav
Предлажем да прочитате тему од почетка
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #665 послато: Новембар 05, 2020, 07:06:38 поподне »
Предлажем да прочитате тему од почетка

Ok. Vazi

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #666 послато: Новембар 05, 2020, 09:07:47 поподне »
Kao i uvek hand made Ojler!
Meni je lep, veseo  ;)

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #667 послато: Новембар 06, 2020, 12:24:57 пре подне »
Kao i uvek hand made Ojler!
Meni je lep, veseo  ;)
Слажем се, осим што мени није леп. :D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #668 послато: Новембар 06, 2020, 10:03:57 пре подне »
Код грба је најважније добро осмислити његов садржај. Грб је увек најбоље правити као лични грб. Симболи на грбу требају представљати грбоносца као личност. Нашу личност, бар не у националним оквирима, не одликују чињенице да смо Срби, или у верским оквирима, да смо православне или неке друге вере. Такву врсту идентификације, хералдички посматрано, могли бисмо рећи да доживљавамо кроз грб Краљевског дома Карађорђевића.

За осмишљање властитог грба, инспирацију можете потражити у старим грбовницима, у којима често имате на хиљаде грбова. Успут ћете кроз доступну литературу о симболима и њиховим значњенима проверавати значења појединих симбола који вам привуку пажњу. Тако ћете у једном тренутку открити и који је ваш основни симбол, који ћете моћи да пресликате на цео ваш живот. Тај симбол вам је био одувек познат, али нисте знали да тај симбол осликава целу вашу личност. Тако ћете створити реалну везу између вас и вашег грба.

Кад видите свој грб, видећете себе, и то ће бити добар грб.

Наравно, грб није један симбол, али није добро решење ни грб с мноштвом симбола. Грб се састоји од штита, челенке и пар речи, које најчешће представљају животни мото грбоносца. Ту има довољно места да се укључи четири-пет-шест симбола, које треба увезати у једну сторију, а свакако треба водити рачуна и о томе да по симболима и њиховом распореду не подударите с неким већ постојећим грбом.

Цртање грба је као и цртање родослова. Можете га цртати сами, јер код грба је најважније да је хералдички исправно нацртан. Уколико желите да вам га неки уметник нацрта, треба наћи уметника који познаје хералдичка правила, јер осим што ћете платити тај рад, важно је да рад буде у складу са хералдичким правилима.



Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #669 послато: Новембар 08, 2020, 02:44:28 пре подне »
Е, сад сте ме подстакли да и ја почнем озбиљно да размишљам да израдим породични грб, дакле не мој лични. Вјероватно ћу више од половине живота провести на истраживању сопственог поријекла, па би било фино и да мојим потомцима оставим још понешто уз ту књигу о поријеклу, рецимо озбиљан породични грб који задовољава све хералдичке норме. Претпостављам да би преко 90% моје родбине рекло да сам полупао, али ко зна, кад прође једно 300-400 година, можда неко од потомака буде и поносан на свој породични грб и мене његовог далеког претка :)

Ово су ми почетне идеје водиље:

  • Слава Свети Сава. Да ли користити сам лик Светог Саве по узору на његову аутентичну икону из Манастира Милешева или можда нешто што симболизује његов лик или дјело (нпр. храстов лист или стабло храста, Растко)?
  • Поријекло од Дробњака, братство Косовчићи: Користити црвено поље са два бијела крста (застава Косача - Војводства Светог Саве), под којом су се Дробњаци борили у Косовској бици предвођени Косовчићима.
  • Можда употребити типичну Викиншку кацигу са два рога, умјесто средњовијековне витешке, да симболизује наше директно поријекло по мушкој хаплогрупи I1 P109.
  • Глава коња, или цијело тијело коња. Асоцира на три најкарактеристичнија занимања мојих предака: Ратници, сточари и поносници (кириџије, фурмани). Некада смо носили и презиме Коњокрад, јер су наши преци украли коња од једног бега, и то је био упечатљив догађај из прошлости. Можда да коњ држи мач и крст који симболизују вишевјековне борбе али и страдања?
  • Лист храста би исто био пожељан и као старословенски симбол, и симбол природе.
  • Доминантне боје грба: Црвена, плава и бијела.

Сви савјети су и више него добро дошли.  :)

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #670 послато: Новембар 08, 2020, 08:58:46 пре подне »


Е, сад сте ме подстакли да и ја почнем озбиљно да размишљам да израдим породични грб, дакле не мој лични. Вјероватно ћу више од половине живота провести на истраживању сопственог поријекла, па би било фино и да мојим потомцима оставим још понешто уз ту књигу о поријеклу, рецимо озбиљан породични грб који задовољава све хералдичке норме. Претпостављам да би преко 90% моје родбине рекло да сам полупао, али ко зна, кад прође једно 300-400 година, можда неко од потомака буде и поносан на свој породични грб и мене његовог далеког претка :)

Ово су ми почетне идеје водиље:

  • Можда употребити типичну Викиншку кацигу са два рога, умјесто средњовијековне витешке, да симболизује наше директно поријекло по мушкој хаплогрупи I1 P109.

Сви савјети су и више него добро дошли.  :)

Ја појма немам о хералдици, не знам да ли постоји неко уобичајено представљање Викинга, али сигурно знам да, у стварности, кациге са роговима нису носили. Иначе, пуно успеха желим у том подухвату.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #671 послато: Новембар 08, 2020, 09:43:47 пре подне »
Ја појма немам о хералдици, не знам да ли постоји неко уобичајено представљање Викинга, али сигурно знам да, у стварности, кациге са роговима нису носили. Иначе, пуно успеха желим у том подухвату.
Да, у праву сте. Управо сад прочитах да је од многих викиншких кацига пронађена у ствари само једна са роговима, и да се тај узорак не може користити као типичан. Далеко од тога да бих желио да у грбу претјерано наглашавам викиншке симболе, али мислим да би било фино поставити нешто од њих. На примјер, или симбол њихове праве кациге, и то би било сасвим довољно, или нпр. можда ону њихову сјекиру? Ни ја се не разумијем у хералдику, и на том пољу сам апсолутни почетник. Нпр, волио бих ако могу, умјесто гесла на латинском, да ставим презиме на ћирилици, али нисам сигуран да ли је то у складу са правилима? 

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #672 послато: Новембар 08, 2020, 09:50:23 пре подне »


...
Нпр, волио бих ако могу, умјесто гесла на латинском, да ставим презиме на ћирилици, али нисам сигуран да ли је то у складу са правилима?

На овом форуму сам прочитао да Пољаци, рецимо, имају хералдички систем који је веома стар и разрађен (ако сам правилно схватио), али је потпуно несагласан са правилима која важе у западној Европи. Дакле, нема потребе да се робује неким правилима. Неће, верујем, никакав жири да одлучује о прихватању тог грба.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #673 послато: Новембар 08, 2020, 10:26:36 пре подне »

На овом форуму сам прочитао да Пољаци, рецимо, имају хералдички систем који је веома стар и разрађен (ако сам правилно схватио), али је потпуно несагласан са правилима која важе у западној Европи. Дакле, нема потребе да се робује неким правилима. Неће, верујем, никакав жири да одлучује о прихватању тог грба.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Не би требало давати савете о стварима које се не познају. Наравно да морају да се поштују хералдичка правила ако се жели нешто назвати грбом. Ако ће да се наслика било шта и да се не робује хералдичким правилима, може и то наравно, али то онда није грб.
« Последња измена: Новембар 08, 2020, 10:28:23 пре подне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #674 послато: Новембар 08, 2020, 10:30:20 пре подне »
Не би требало давати савете о стварима које се не познају. Наравно да морају да се поштују хералдичка правила ако се жели нешто назвати грбом. Ако ће да се наслика било шта и да се не робује хералдичким правилима, може и то наравно, али то онда није грб.
Извињавам се због свог, лоше прикривеног, мишљења да је читава прича око хералдике помало детињаста.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #675 послато: Новембар 08, 2020, 10:41:11 пре подне »
Извињавам се због свог, лоше прикривеног, мишљења да је читава прича око хералдике помало детињаста.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Па добро, то је у реду. Мада, ме знам који је део детињаст, пошто је хералдика призната помоћна историјска дисциплина. А то да ли ће неко данас правити свој грб, боже мој. Има и много детињастијих ствари којима се људи баве. Некоме је све ово чиме се бави Порекло детињасто и небитно.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #676 послато: Новембар 08, 2020, 10:55:47 пре подне »
Претпостављам да би преко 90% моје родбине рекло да сам полупао
:D Тако ти је то код нас, шта год да почнеш, питаће те, "шта ће ти то", "шта ти имаш од тога" и слично.

Цитат
Поријекло од Дробњака, братство Косовчићи: Користити црвено поље са два бијела крста (застава Косача - Војводства Светог Саве), под којом су се Дробњаци борили у Косовској бици предвођени Косовчићима.
Не можеш користити симболе других породица. Можеш урадити неку алузију на то, али убацивати изравно не.

Цитат
Можда употребити типичну Викиншку кацигу са два рога, умјесто средњовијековне витешке, да симболизује наше директно поријекло по мушкој хаплогрупи I1 P109.
Ево једног викиншког шљема.

Нпр, волио бих ако могу, умјесто гесла на латинском, да ставим презиме на ћирилици, али нисам сигуран да ли је то у складу са правилима? 

Стави мото на српском, а презиме се не пише у траку.


« Последња измена: Новембар 08, 2020, 10:58:44 пре подне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #677 послато: Новембар 08, 2020, 10:58:57 пре подне »


...
Некоме је све ово чиме се бави Порекло детињасто и небитно.

То мишљење већ не делим.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #678 послато: Новембар 08, 2020, 11:09:47 пре подне »
:D Тако ти је то код нас, шта год да почнеш, питаће те, "шта ће ти то", "шта ти имаш од тога" и слично.
Баш тако, дословце тим ријечима ће ти солити памет и направити те будалом...  :D

Да, мислим да би се тај викиншки шљем сасвим фино уклопио. Наравно, црвена подлога са два бијела крста користити као мотив, а не "претендовање" на војводство.

Виђао сам многе грбове са написаним презименима, и мислим да је то посебно присутно у хрватској хералдици, можда по узору на Илирску или неку другу хералдику? Грбови наших оптина по правилу сви имају називе у траци?


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #679 послато: Новембар 08, 2020, 06:01:29 поподне »

  • Слава Свети Сава. Да ли користити сам лик Светог Саве по узору на његову аутентичну икону из Манастира Милешева или можда нешто што симболизује његов лик или дјело (нпр. храстов лист или стабло храста, Растко)?
  • Поријекло од Дробњака, братство Косовчићи: Користити црвено поље са два бијела крста (застава Косача - Војводства Светог Саве), под којом су се Дробњаци борили у Косовској бици предвођени Косовчићима.
  • Можда употребити типичну Викиншку кацигу са два рога, умјесто средњовијековне витешке, да симболизује наше директно поријекло по мушкој хаплогрупи I1 P109.
  • Глава коња, или цијело тијело коња. Асоцира на три најкарактеристичнија занимања мојих предака: Ратници, сточари и поносници (кириџије, фурмани). Некада смо носили и презиме Коњокрад, јер су наши преци украли коња од једног бега, и то је био упечатљив догађај из прошлости. Можда да коњ држи мач и крст који симболизују вишевјековне борбе али и страдања?
  • Лист храста би исто био пожељан и као старословенски симбол, и симбол природе.
  • Доминантне боје грба: Црвена, плава и бијела.

Сви савјети су и више него добро дошли.  :)

По мени, сама ова прича о крађи коња идеална је за грб.
Рецимо, на штиту јахач на коњу, што представља претка који је украо коња. над њим три симбола: један за ратнике, један за сточаре и један за поноснике. Испод, лист храста.

Извињавам се на лошем цртежу, лошим пропорцијама и буквално свему лошем у извођењу, али овако нешто:

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"