Аутор Тема: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима  (Прочитано 3295 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #20 послато: Фебруар 21, 2021, 05:41:06 поподне »
Коначно су стигли и резултати BigY700 теста за Луковића, Јовањдан, Врсјенице, Сјеница

Потврђено је да припада грани I2-L38>BY25363 односно Y125026 на YFull стаблу. Прегледао сам новеле Луковића и Милошевића и испод BY25363 не дијеле ниједан заједнички новел, тако да ова грана изгледа разноврсна међу Србима.  Сад и већа маркерна разлика са Милошевићем има логике. Немам увида у приличан број BIGY резултата на BY25363* нивоу, па можда ту буде неки који има дијељене новеле са Луковићем. И то би се требало знати за неколико дана. На том нивоу се тренутно налази чак девет појединаца.

И даље не знам шта да мислим за ову грану, словенска експанзија ми је и даље најлогичније објашњење за наглу експанзију у 4-6 вијеку наше ере на тако широком простору.
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 05:52:29 поподне drajver »

Ван мреже Cole

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • I2-L38>BY25363
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #21 послато: Фебруар 22, 2021, 02:18:18 поподне »
Поштовани,

у овој теми су до сада сакупљене информације о Милошевићима из Премеће и Луковића из Врсјеница.

На форуму се раније по другим темама писало још о следећим породицима који припадају I2-L38 хаплогрупи. У наставку навешћу презимена и линк ка поруци/теми (по абецедном реду):
У бази Српског ДНК Пројекта наведена су још следећа 2 презимена:
  • Илић, Никољдан, Лозовик (Велика Плана)
  • Кнежевић, непознато, непознато
« Последња измена: Фебруар 22, 2021, 03:34:57 поподне НиколаВук »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #22 послато: Фебруар 25, 2021, 08:41:41 пре подне »
Милошевићи из Премеће дијеле два СНП-а са недавно тестираним Мађаром Bessenyei: BY184790 и BY185563, тако да је формирана нова грана испод BY25363. Мислим да би се ово презиме Bessenyei етимолошки могло довести у везу са Печенезима.

Ово би могло бити интереснантно за ову хаплогрупу јер су одређени Печенези насељени управо око Меглена гдје је ова ахаплогрупа прилично разноврсна:

"After centuries of fighting involving all their neighbours—the Byzantine Empire, Bulgaria, Kievan Rus', Khazaria, and the Magyars—the Pechenegs were annihilated as an independent force in 1091 at the Battle of Levounion by a combined Byzantine and Cuman army under Byzantine Emperor Alexios I Komnenos. Alexios I recruited the defeated Pechenegs, whom he settled in the district of Moglena (today in Macedonia) into a tagma "of the Moglena Pechenegs"

Онда би и присуство ове гране у Русији и источној Европи могло имати смисла. При томе ово свакако није нека оригинално печенешко турска грана, већ су је печенези као популација могли разнијети на различите стране Европе у временски кратком периоду.

Иначе, не знам да ли сам помињао раније, и румунска породица Исак из Страже код Вршца такође припада хаплогрупи BY25363.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #23 послато: Фебруар 26, 2021, 10:20:05 поподне »
Милошевићи из Премеће дијеле два СНП-а са недавно тестираним Мађаром Bessenyei: BY184790 и BY185563, тако да је формирана нова грана испод BY25363. Мислим да би се ово презиме Bessenyei етимолошки могло довести у везу са Печенезима.

Ово би могло бити интереснантно за ову хаплогрупу јер су одређени Печенези насељени управо око Меглена гдје је ова ахаплогрупа прилично разноврсна:

"After centuries of fighting involving all their neighbours—the Byzantine Empire, Bulgaria, Kievan Rus', Khazaria, and the Magyars—the Pechenegs were annihilated as an independent force in 1091 at the Battle of Levounion by a combined Byzantine and Cuman army under Byzantine Emperor Alexios I Komnenos. Alexios I recruited the defeated Pechenegs, whom he settled in the district of Moglena (today in Macedonia) into a tagma "of the Moglena Pechenegs"

Онда би и присуство ове гране у Русији и источној Европи могло имати смисла. При томе ово свакако није нека оригинално печенешко турска грана, већ су је печенези као популација могли разнијети на различите стране Европе у временски кратком периоду.

Иначе, не знам да ли сам помињао раније, и румунска породица Исак из Страже код Вршца такође припада хаплогрупи BY25363.

 Баш сам се питао с ким ће Бешењи бити у вези. И ја сам помислио на Моглен и насељавање Печенега тамо, но ипак није изгледало да ће бити ближе повезани.

 Вјероватно ово јесте печенешка веза за Милошевиће.

 Не би рекао да је сва BY25363 повезана с Печенезима јер се у Мађарској јавља и другдје, изгледа да су и разни огранци ишли са Словенима, но занимљиво да се и у Куманији јавља један врло кратки хаплотип који је I-Y125026, стога очито да је имала веза и са туркијским популацијама.

 Ти Грци, један тврди да је од могленских Влаха поријеклом, као и да они нису старинци у том селу (Теодоракион/Тудорци).

 Они и македонски админ сматрају да је ово германска грана, мени се чинило да је прије везана за Келте, односно како је НиколаВук сугерисао Анарти или Котини.

Ван мреже Cole

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • I2-L38>BY25363
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #24 послато: Децембар 22, 2023, 10:01:14 пре подне »
Асановић, Никољдан, Доњи Кокоти, Подгорица

Припада хаплогрупи I2a2b-L38>S2606>Y13076>PH1237>Y31038>BY25359>Y125026. Од карактеристичних вредности издвајају се сниженe DYS393=13, DYS458=15 и DYS456=13. Од раније тестираног Мирановића из Доњих Кокота (Никољдан), и од Милошевића из Премеће код Чачка (Никољдан), који је дубински тестиран као Y125026>BY184790 разликује се на 4 од 23 маркера, и они су му најближа поклапања у нашој бази. Препорука за даље тестирање је неки од дубинских тестова (WGS или BigY-700). Овај тест је потврдио предање о сродству Асановића и Мирановића:

https://www.poreklo.rs/2013/03/20/poreklo-prezimena-selo-donji-kokoti-podgorica/

Ради комплетности постављам резултат Асановића и овде у одговарајућој теми наше хаплогрупе.