Аутор Тема: I2-PH908>FT14506>Y56203  (Прочитано 30539 пута)

симо

  • Гост
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #200 послато: Новембар 18, 2018, 12:37:36 поподне »
Ово име Доброгост ме потсећа на топониме из Потарја: Добриловина и Гостиловина.  :)

Гостиловина као топоним је већ дата у повељи (дио горе постављен) заједно са Прошћењем, Стричином, Бистрицом, све данас позната села и села у нахији Лимски Никшићи из 15. вијека. Спомињу се у том склопу и два заселка: Добрихнина и Бјелојевина. Добрихнина би веома лако могла да буде Добриловина.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #201 послато: Новембар 18, 2018, 02:37:41 поподне »
У Стонској епархији владао је јак утицај Дубровника и прије смрти цара Душана, православни свештеници су послати у манастире на Свету Гору и плаћано им је у дукатима све до 18 вијека. Занимљиво је да су их распознавали тако што је дукат преполовљен на пола и дат један дио свештеницима, а други Дубровчанима. Приликом сусрета у Дубровнику сваке године морали су упоредити тај златник.
Властеличићи са осталим становништвом су послије смрти Душанове 1335. неки покрштени, а многи су добровољно напустили Пељешац и отишли на сјевер. Дубровчани са одушевљењем 1371. године спомињу да су са краљем Лудовиком покрстили становништво које је ту дошло из рашког краљевства .
Исто су радили са становништвом Дубровачког Приморија 1399 и Конавла 1427.

И овдје би се могла крити та веза.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #202 послато: Новембар 18, 2018, 03:06:32 поподне »
« Последња измена: Новембар 18, 2018, 04:53:28 поподне НиколаВук »

симо

  • Гост
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #203 послато: Новембар 18, 2018, 03:25:58 поподне »
У Стонској епархији владао је јак утицај Дубровника и прије смрти цара Душана, православни свештеници су послати у манастире на Свету Гору и плаћано им је у дукатима све до 18 вијека. Занимљиво је да су их распознавали тако што је дукат преполовљен на пола и дат један дио свештеницима, а други Дубровчанима. Приликом сусрета у Дубровнику сваке године морали су упоредити тај златник.
Властеличићи са осталим становништвом су послије смрти Душанове 1335. неки покрштени, а многи су добровољно напустили Пељешац и отишли на сјевер. Дубровчани са одушевљењем 1371. године спомињу да су са краљем Лудовиком покрстили становништво које је ту дошло из рашког краљевства .
Исто су радили са становништвом Дубровачког Приморија 1399 и Конавла 1427.

И овдје би се могла крити та веза.

Дубровчани се нису држали договора из продајног уговора који су 1333. године потписали са краљем Душаном,а то је да: "пребива поп српски и да поје у црквама, које су у Стону и у Рту (Пељешцу)".

Међутим, рекао бих да је ова продаја била само кулиминација несређеног стања у Хуму кроз читав 13. вијек. Проблеме српским краљевима правили су њихови рођаци, потомци Мирослављеви, који су се повремено одметали и склапали савезе са католичким силама: Угрима и Дубровчанима. Хумски кнез Петар је тако одвојио западни Хум, са десне стране Неретве и владао у њему. Андрија је колико толико био лојалан Немањићима, али се већ његов син Радослав заједно са Дубровчанима и Бугарима удружио против српског краља. При томе је признао врховну власт угарског краља. Том приликом је у налету Бугара спаљен и опљачкан манастир св. Петра и Павла на Лиму.  Тек што су се Немањићи консолидовали у Хуму крајем 13. вијека, почели су напади Шубића,а након истих и отказивање послушности властеле Бранивојевића српском краљу, који су касније неславно завршили. Све су ово у трећој деценији 14. вијека капитализирали Дубровчани и Котроманићи, први преузимајући управу над Стоном и Пељешцем,а други освајајући долину Неретве до мора.

Како је свим тим догађајима пролазило српско становништво тих крајева, тешко је рећи, јер о томе нема довољно извора.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #204 послато: Новембар 18, 2018, 03:48:08 поподне »

Заправо се види да је сав посјед који је имала црква Стонска послије 1254. године преписан Лимској цркви као новом сједишту епископије. Међутим, оно што је занимљиво јесте да је веза Захумља и Потарја/Полимља старија од прмjештања сједишта епископије, јер и Стонска црква има посједе у Полимљу и Потарју. Осим тога црква св. Петра и Павла у Бијелом Пољу је задужбина Мирослављева што се види и из повеља. Остаје питање зашто је један захумски кнез (Мирослав) имао посједе и задужбину тако далеко од Захумља, у Полимљу. И откад је та веза.


Раније сам писао да је Сима Ћирковић сматрао да је управо Полимље баштина Немањића. Такође је и присутна јака веза са Захумљем. Ако узмемо као тачну тезу да су Немањићи само наставак Вукановића, онда је жупан Вукан могао једино од Бодина да добије земљу у Полимљу, а сам би био пореклом из Захумља. Међутим далазак влаха може бити везано једино за манастирска имања. Па тако и долазак влаха касније познатих као Тарски Никшићи се могло десити најраније око 1190. а најкасније око 1250. Опет је реалнија ова друга опција, јер су као власи манастрског имања најпре могли бити формирани око Стона, а затим у том статусу, прелском центра епархије у Полимље и они бивају пребачени. Могуће да је иста ствар задесила и Никшиће, који су опслуживали манастир на Луштици, са стаништима на Грбљу, а затим пребачени у Морачу око 1250-их. Остаје да се нађе та веза између Т. Никшића и Никшића.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #205 послато: Новембар 18, 2018, 06:15:12 поподне »
Личи ми на ћала  ;D  Свака част Симо , покушавао сам фотографију цркве управо да нађем...Али оно је стварно занимљива претпоставка уколико би сам назив био из периода пре досељавања...(тј. континуитет тог назива)
Imalinas da skupimo po 500 din. Ako čovjek nije testiran da mu uplatimo neki test...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #206 послато: Новембар 18, 2018, 06:26:37 поподне »
Imalinas da skupimo po 500 din. Ako čovjek nije testiran da mu uplatimo neki test...
Ја сам за

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #207 послато: Новембар 18, 2018, 06:30:37 поподне »
Како са њим ступити у контакт?

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #208 послато: Новембар 18, 2018, 06:36:49 поподне »
Како са њим ступити у контакт?
Oво је страница организације Союз Православных Хоругвеносцев којом председава
http://www.pycckie.org/info/index.shtml
http://www.pycckie.org/info/lds-n.shtml
[email protected]
[email protected]
« Последња измена: Новембар 18, 2018, 06:44:45 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #209 послато: Новембар 19, 2018, 04:32:15 поподне »
Да ли се може у вези ових влаха стонске цркве, наћи нека корелација са оближњом црквом Св. Михајла, коју је по свему судећи подигао Михајло краљ Дукље? Односно, да ли би можда култ Архангела Михајла међу локалним становништвом, а везан за ову цркву, дао одговор можда о изворној слави потоњих Тарских Никшића? Наравно уколико узмемо као тачну тезу да су били власи стонске цркве, а затим додељени цркви на Лиму.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #210 послато: Новембар 19, 2018, 05:28:34 поподне »
Oво је страница организације Союз Православных Хоругвеносцев којом председава
http://www.pycckie.org/info/index.shtml
http://www.pycckie.org/info/lds-n.shtml
[email protected]
[email protected]
Hajde da to u četvrtak bude jedna tačka dnevnog reda....

симо

  • Гост
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #211 послато: Новембар 19, 2018, 08:05:48 поподне »
Да ли се може у вези ових влаха стонске цркве, наћи нека корелација са оближњом црквом Св. Михајла, коју је по свему судећи подигао Михајло краљ Дукље? Односно, да ли би можда култ Архангела Михајла међу локалним становништвом, а везан за ову цркву, дао одговор можда о изворној слави потоњих Тарских Никшића? Наравно уколико узмемо као тачну тезу да су били власи стонске цркве, а затим додељени цркви на Лиму.

Без обзира што није назначена тачна локација ових влаха Стонске и Лимске цркве, некако сма ближи мишљењу да су ти власи становали негдје у Полимљу. Кад су краљеви Милутин и Стефан Дечански 20-тих година 14. вијека укрупњавали посјед цркве св. Петра и Павла, придодали су истом још неколико цркви и посједа, прије свега стари манастир св.Богородице Бистричке (данас манастир Вољавац) са црквом у Кичави (данас манастир Кичава/Кладник) као и цркву св. Николе на Сиротини, Богородичину цркву у Кутанском. Сви су ови посједи били у полимском крају. Занимљиво је да Богородица Бистричка и Кичава нису имале влахе, док су цркве на Сиротини и Кутанском имале. Ево тог дијела из повеље краља Дечанског:



Управо из разлога што је влаха било још у околини Лимске цркве, и што су спомени влаха старији у источнијим дијеловима српске државе, мислим да је извјесније да су се и власи стонске цркве налазили негдје у Полимљу на њеним полимским посједима.
 

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #212 послато: Новембар 19, 2018, 08:14:38 поподне »
Без обзира што није назначена тачна локација ових влаха Стонске и Лимске цркве, некако сма ближи мишљењу да су ти власи становали негдје у Полимљу. Кад су краљеви Милутин и Стефан Дечански 20-тих година 14. вијека укрупњавали посјед цркве св. Петра и Павла, придодали су истом још неколико цркви и посједа, прије свега стари манастир св.Богородице Бистричке (данас манастир Вољавац) са црквом у Кичави (данас манастир Кичава/Кладник) као и цркву св. Николе на Сиротини, Богородичину цркву у Кутанском. Сви су ови посједи били у полимском крају. Занимљиво је да Богородица Бистричка и Кичава нису имале влахе, док су цркве на Сиротини и Кутанском имале. Ево тог дијела из повеље краља Дечанског:


Управо из разлога што је влаха било још у околини Лимске цркве, и што су спомени влаха старији у источнијим дијеловима српске државе, мислим да је извјесније да су се и власи стонске цркве налазили негдје у Полимљу на њеним полимским посједима.
Цениш да су ти власи манастирски, били изворно у Полимљу а не у Хуму? Мислим одређено на Y56203

симо

  • Гост
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #213 послато: Новембар 19, 2018, 08:29:27 поподне »
Цениш да су ти власи манастирски, били изворно у Полимљу а не у Хуму? Мислим одређено на Y56203

За ове влахе који се конкретно помињу у повељи Стонске и Лимске цркве (а ради се о истим власима), рекао бих да су лоцирани у Полимљу. Да ли можемо аутоматски с њима повезати Y56203 не знам, можда су Y56203  накнадно ушли у влашки статус. Ипак се мора узети у обзир њихова разноврсност и присутност у Захумљу, док су у Полимљу присутни кроз један род-Тарских Никшића, па сљедећи ту логику правац миграције за Y56203 би ипак био из Захумља у Полимље.

симо

  • Гост
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #214 послато: Новембар 19, 2018, 08:44:16 поподне »
Иначе цркве св. Богородице у Кутањској и св. Николе на Сиротињу, које су имале своје влахе,а које су 1320-тих придодат посједима Хумске епископије нису никад до краја лоциране. Један од аутора (Јелица Грујић) сматрала је чак да цркву св. Николе треба тражити у Захумљу. Ево извода који говори о поменутој теми из књиге "Епископије и митрополије српске цркве у средњем вијеку"



Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #215 послато: Новембар 19, 2018, 09:26:30 поподне »
За ове влахе који се конкретно помињу у повељи Стонске и Лимске цркве (а ради се о истим власима), рекао бих да су лоцирани у Полимљу. Да ли можемо аутоматски с њима повезати Y56203 не знам, можда су Y56203  накнадно ушли у влашки статус. Ипак се мора узети у обзир њихова разноврсност и присутност у Захумљу, док су у Полимљу присутни кроз један род-Тарских Никшића, па сљедећи ту логику правац миграције за Y56203 би ипак био из Захумља у Полимље.

Мислим да су овде јасне две ствари:

1) да су "Тарски Никшићи" дошли у Потарје из Захумља

2) да је долазак био "директан" и да су у Потарју најмање 550 највише 800 година. Дакле нема доказа о некој "успутној станици", попут Жупе или Ровце. Пре свега нема генетске потврде.

Пошто их 1455. већ има доста и територијализовани су, а у влашком су статусу, дуже су на том подручју и вероватно дуже у влашком статусу, посебно, јер је то област највеће концентрције немањићких задужбина, због чега између осталог,Ћирковић и сматра Полимље за баштину Немањића. Ако томе додамо целу горе наведену причу, најближе истини је да су заиста били власи стонског манастира, а пребацивањем седишта епархије и постепеног гашења манастира, они су пребачени ближе манастиру Св. Петра у Полимљу. И генетски гледано, TMRCA одговара овој причи. Он је реално 750-800 год.  Јер другачије се не може објаснити тај прелазак из долине Неретве у Потарје. Никада то нећемо са сигурношћу сазнати, али је ово, као што сам рекао, најближе истини.

симо

  • Гост
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #216 послато: Новембар 19, 2018, 09:31:35 поподне »
Мислим да су овде јасне две ствари:

1) да су "Тарски Никшићи" дошли у Потарје из Захумља

2) да је долазак био "директан" и да су у Потарју најмање 550 највише 800 година. Дакле нема доказа о некој "успутној станици", попут Жупе или Ровце. Пре свега нема генетске потврде.

Пошто их 1455. већ има доста и територијализовани су, а у влашком су статусу, дуже су на том подручју и вероватно дуже у влашком статусу, посебно, јер је то област највеће концентрције немањићких задужбина, због чега између осталог,Ћирковић и сматра Полимље за баштину Немањића. Ако томе додамо целу горе наведену причу, најближе истини је да су заиста били власи стонског манастира, а пребацивањем седишта епархије и постепеног гашења манастира, они су пребачени ближе манастиру Св. Петра у Полимљу. И генетски гледано, TMRCA одговара овој причи. Он је реално 750-800 год.  Јер другачије се не може објаснити тај прелазак из долине Неретве у Потарје. Никада то нећемо са сигурношћу сазнати, али је ово, као што сам рекао, најближе истини.

Слажем се, ово што си описао има тренутно највише чињеница на својој страни.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #217 послато: Новембар 19, 2018, 09:47:16 поподне »
Цениш да су ти власи манастирски, били изворно у Полимљу а не у Хуму? Мислим одређено на Y56203

Полићу, мислим да ће ове твоје гране бити и у Подрињу. Власи који су са саским рударима дошли у Брсково и Митровачки регион нису исти као Власи на Балкану (старовласи), питање је како су они себе звали а како су их називали други. Један од тежих задатака у рударству је био пријевоз руде, односно недовољно чистог метала, зато су се поједине породице одлучивале и за такав начин привређивања. Дакле, неко из породице би отишао да живи на локацију између рудника и Дубровника, односно Котора, прихватао робу и транспортовао је даље. Некада су на тим локацијама остајали само за вријеме сезоне а неки су се и задржали, прилагођавајући се мјештанима. Мали број тестираних у Босни тјера нас на нагађање, највероватније ће већи број тестираних из ове гране разјасниту њен миграциони пут. Чини ми се да је на овој анимацији успјешно пронађена та миграциона линија:
https://phylogeographer.com/mygrations/?hg=I2&clade=Y56203
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #218 послато: Новембар 20, 2018, 07:47:47 поподне »
Polić - Y134578 C-
ćorak :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: I2-PH908>FT14506>Y56203
« Одговор #219 послато: Новембар 20, 2018, 08:13:42 поподне »
Polić - Y134578 C-
ćorak :)



Дакле Полић:

Y134578-
Y134585-

Остале су још 4 гране.

По оној мојој "идеалној" подели Полић би требао са мном да дели 3-4 СНП-а. Па би од ових 4, још један евентуално био негативан. Лукић би нпр. с друге стране делио са мном 1-2 СНП испод Y56203.
« Последња измена: Новембар 20, 2018, 08:41:30 поподне Милош »