Аутор Тема: Српски ДНК Пројекат- примједбе  (Прочитано 140819 пута)

Аксић

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #20 послато: Април 07, 2015, 09:26:57 поподне »
Јерковићу,

Пре неких два месеца стигли су ми преостали панели и ја се сада питам зашто ме не преместиш код Дуњиће? Сва је прилика да су ми они блиски и ја верујем да јесу и ти си писао да су ми Дуњићи блиски. Молим те када ме будеш преместио, избриши оно изнад што пише "род Дуњићa".

И још нешто би те замолио, у питању је нека мала исправка... пре неки дана поставио си неколико хаплотипова у Српски ДНК пројекат. Видео сам јуче да си за оног Перића написао Перић(Павичић)  без размака и без слово и. Ја сам лепо написао како да упишеш његова презимена:  Перић (Павичићи)   
Приметио сам и када се кликне на линк на презиме Перић уопште не преусмерава на портал порекло где људи испод остављају коменетаре. Није Перић изузетак постоје извесан број презимена о којим нема никакве информације на портал порекло. Очекујем ове исправке за Перића а и за друга презимена.
« Последња измена: Април 08, 2015, 12:16:37 пре подне Аксић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #21 послато: Април 08, 2015, 12:02:24 поподне »
Не постоји српско-хрватско говорно подручје, нити постоји српско-хрватски језик. Језик којим се говори у Србији, Хрватској, БиХ и ЦГ је – српски језик. Сви на овом форуму добро знамо како, кад, зашто и чијом заслугом је настао тзв. српско-хрватски језик. У данашњој држави Хрватској говори се српским језиком, с једне стране унакаженим неким новоскованим речима, а с друге обогаћеним неким старим српским речима које је наш кукавни народ заборавио заменивши их туђицама. А Хрвати могу да га називају како год хоће, тај језик није хрватски, нити је језик којим се говори у БиХ бошњачки, а ни онај у ЦГ црногорски / матерњи. Све је то један – српски језик.

У том смислу, иако је моје познавање генетике незнатно, усудио бих се и ја дати неки предлог о класирању резултата тестирања у-хромозома. Пратећи траг српског језика којим популација западног Балкана говори, у табеле би требало уврстити све тестиране из Србије, ЦГ, БиХ, Хрватске, без обзира на њихово национално и верско изјашњење. Опет, на српском говорном подручју имамо Мађаре, Шиптаре, Цигане, итд, који не спадају у српски етнос. Можда би их требало некако посебно обележити, али не и искључити, јер је у историји било много случајева одрођавања, те данас, нарочито међу Мађарима и Шиптарима има потомака одрођених Срба.

И за околне државе и популације требало би направити неке посебне табеле за резултате који показују сличност са онима из српског подручја, ради упоредне анализе. Нарочито из Македоније, јер један део тамошњег становништва има српско пореко, као и што један део становништва српских земаља вуче корене од македонских Словена и Влаха. Уврстио бих и резултате из Словеније, јер знамо да је у прошлости било насељавања области данашње Словеније од стране српског народа (Бела Крајина). А то би могло да важи и за Мађарску, Румунију, Бугарску и Албанију.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #22 послато: Април 21, 2015, 10:00:00 пре подне »
Као што већ рекох критеријуми су дефинисани и објашњени раније. Пројекат се назива Српским због свог циља, а то је утврђивање поријекла српских породица, а не због обухвата базе.
-U tabeli ima Hrvata bez ijednog iole srodnog Srbina, to je činjenica, evo na primer Čotić Q1a3. Ja stvarno ne vidim kakve veze ima njegov haplotip sa poreklom ijedne srpske porodice.
-Takođe, nije mi jasno da li testirani lično mora da se složi da želi da bude u "Srpskom DNK Projektu" ili može biti ubačen bez da se pita.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #23 послато: Април 21, 2015, 10:13:31 пре подне »
-U tabeli ima Hrvata bez ijednog iole srodnog Srbina, to je činjenica, evo na primer Čotić Q1a3. Ja stvarno ne vidim kakve veze ima njegov haplotip sa poreklom ijedne srpske porodice.

То не можеш да знаш! Ако ту везу у овом тренутку не видиш, то не значи да не може да буде везе. Шта ако се накнадно појави неки сродан хаплотип међу Србима?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #24 послато: Април 21, 2015, 10:16:15 пре подне »
-U tabeli ima Hrvata bez ijednog iole srodnog Srbina, to je činjenica, evo na primer Čotić Q1a3. Ja stvarno ne vidim kakve veze ima njegov haplotip sa poreklom ijedne srpske porodice.
-Takođe, nije mi jasno da li testirani lično mora da se složi da želi da bude u "Srpskom DNK Projektu" ili može biti ubačen bez da se pita.

-Чотић је убачен по основу критеријума да је са подручја обухвата базе. Не мора да значи да се неће појавити Чотићу близак Србин.

- сви тестирани су већ објавили своје податке на јавним базама, а презиме и хаплогрупа група нису лична идентификација, тако да не видим проблем да резултати буду уврштени на пројекат (уз објашњење у уводном тексту да убацивање на Пројекат не значи аутоматски проглашавање некога Србином)

Све смо ово, ја мислим, већ једно двадесет пута претресли и објаснили, али иста питања се стално врте и врте. По мени потпуно небитна и бесмислена.


Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #25 послато: Мај 16, 2015, 08:10:01 пре подне »
Да ли може да се намести да се у табели српског ДНК пројекта на DYS425 може видети удвајање које имају неки из групе тестираних Н1а П189.2?

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #26 послато: Август 15, 2015, 02:19:48 поподне »
Питање за администраторе:

Приметих да Новаковић I2a из Велике Попине није убачен у табелу Српског днк пројекта. Да ли је разлог то што се не може утврдити којој подграни припада?

13 23 17 11 14-15 13 14 11 32 17 15 20 11 15 10

Хвала

Аксић

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #27 послато: Август 15, 2015, 04:55:57 поподне »
Небојша, разлог је што Јерковић заборавља, некада је заиста био озбиљан по том питању, а сад слабо води рачуна о томе.

Ево још неких хаплотипова које Јерковић није убацио. Царић вероватно са Кордуна, припадник хаплогрупе И2а, мислим да је Нортх. Карану су стигли панел један и два и он не припада Мацурама и Јерковић га само изместио и груписао у посебни кластер, али додатне маркере још увек није допунио.

За овог Новаковића сам и ја знао да још увек није убачен на С. Д. Пројекат. Ја сам у понедељак оставио додатне маркере за Савић-Крамовића и размишљао сам ако до следећег понедељка тј. за два дана ако не убаци додатне маркере Савића, да онда изнесем примедбу.  Мене заиста нервира ово што је Јерковић одуговлачи са непостављањем хаплотипова, молим Јерковић да одма кад добије  резултате да у најкраћем року поставља резултате на пројекат и да буде озбиљнији као што је некада био зар ја и Небојша, Ђорђо и не знам ко још треба да по стоти пут понављамо да си неки хаплотип заборавио а све хаплотипове имаш на тему ново тестирани.

     

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #28 послато: Август 15, 2015, 05:05:45 поподне »
Небојша, разлог је што Јерковић заборавља, некада је заиста био озбиљан по том питању, а сад слабо води рачуна о томе.

Ево још неких хаплотипова које Јерковић није убацио. Царић вероватно са Кордуна, припадник хаплогрупе И2а, мислим да је Нортх. Карану су стигли панел један и два и он не припада Мацурама и Јерковић га само изместио и груписао у посебни кластер, али додатне маркере још увек није допунио.

За овог Новаковића сам и ја знао да још увек није убачен на С. Д. Пројекат. Ја сам у понедељак оставио додатне маркере за Савић-Крамовића и размишљао сам ако до следећег понедељка тј. за два дана ако не убаци додатне маркере Савића, да онда изнесем примедбу.  Мене заиста нервира ово што је Јерковић одуговлачи са непостављањем хаплотипова, молим Јерковић да одма кад добије  резултате да у најкраћем року поставља резултате на пројекат и да буде озбиљнији као што је некада био зар ја и Небојша, Ђорђо и не знам ко још треба да по стоти пут понављамо да си неки хаплотип заборавио а све хаплотипове имаш на тему ново тестирани.

   

Па, Аксићу, човјече уништи ме скроз. Признајем да сам сад мало оптерећенији својим послом па не стижем све да унесем на вријеме, али на крају ипак унесем. Неке хаплотипове заиста и заборавим, то је тачно, зато је и добро да постоји ова тема, гдје су примједбе сабране на једном мјесту, па онда одједном могу да ријешим све.

Млађо ми је исто доста помагао, али се деси да и мени и њему промакну неки хаплотипови. Увијек ми је лакше кад се скупи већа група хаплотипова да их унесем одједном него једног по једног. Зато мало стрпљења молим.

Генерално сређивање пројекта ћу урадити кад се у њега буду убацивали тестирани из рада САНУ.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #29 послато: Август 15, 2015, 05:07:55 поподне »
Питање за администраторе:

Приметих да Новаковић I2a из Велике Попине није убачен у табелу Српског днк пројекта. Да ли је разлог то што се не може утврдити којој подграни припада?

13 23 17 11 14-15 13 14 11 32 17 15 20 11 15 10

Хвала

Има ли маркера 635 и који је извор за Новаковића? Београдска лабораторија?

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #30 послато: Август 15, 2015, 05:30:59 поподне »
Полако, није ништа толико страшно.

Сви ми имамо своје послове и приватне обавезе и то је приоритет. С обзиром да Синиша тренутно сам уређује Српски днк пројекат, треба имати разумевања.


Синиша, ево комплетних резултата:



Оно што упада у очи јесте вредност 23 на маркеру DYS 390, што и није типично за наше I2a DN.

Очекивао сам да ће бити ближи Родићу (због места порекла, предања и славе). Видим да је прилично усамљен у табели днк пројекта. Верујем да је тешко проценити ко му је близак на 23 маркера? Таква је ситуација код већине I2a Дин.



« Последња измена: Август 15, 2015, 05:44:28 поподне Небојша »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #31 послато: Август 15, 2015, 05:50:35 поподне »
Полако, није ништа толико страшно.

Сви ми имамо своје послове и приватне обавезе и то је приоритет. С обзиром да Синиша тренутно сам уређује Српски днк пројекат, треба имати разумевања.


Синиша, ево комплетних резултата:



Оно што упада у очи јесте вредност 23 на маркеру DYS 390, што и није типично за наше I2a DN.

Очекивао сам да ће бити ближи Родићу (због места порекла, предања и славе). Видим да је прилично усамљен у табели днк пројекта. Верујем да је тешко проценити ко му је близак на 23 маркера? Таква је ситуација код већине I2a Дин.

Не бих искључио повезаност са Родићем. Ставио сам га у посебан род јер још нема довољно маркера да би тврдили ово или оно. Мутација на маркеру 389-1 и 389-2 може се рачунати као једна и остаје још разлика на маркеру 390. То и није пуно разлике у односу на Родића. Хоћу рећи да је могуће да су повезани. Исто важи и за везу са родом В у Динарик Сјеверу.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #32 послато: Август 15, 2015, 06:04:43 поподне »
Све примједбе које је Аксић изнио су ријешене. У табелу је убачен и хаплотип Кецмановића од прије неки дан.

Видиш, Аксићу, да се исплати некад и подвикнути. Само немој да ти пређе у навику...

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #33 послато: Август 15, 2015, 07:28:43 поподне »
Za broj 28 (prezime Grbović) u tabeli nije navedena podgrupa po ISOGG nomenklaturi, a pod SNP stoji P109 umjesto "L22 P109" kao ostalima.
Takođe, za njegovu Krsnu slavu fali link a izgleda da to imaju svi ostali u tabeli osim katolici i muslimani?

Naravno, ovo su sitni detalji ali pomalo može da "bode u oči"  :)

Jedna druga stvar kad već pišem..
Đukić ima test od 111 markera a uvedeni su "samo" 67.
Možda i nije toliko važno ali u slučaju I-P109 ima više drugih u tabeli na Srpskom DNK projektu sa Y111, pa mislim da bi trebalo uvesti i Đukićeve ostale markere.
(Siniša, šaljem ti .csv)

Pozdrav,
Željko
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #34 послато: Август 18, 2015, 12:33:34 поподне »
Допуна Података:

Мислим да је веома важно да у табели српског ДНК пројекта уз презимена стоје и славе и места (села) из којих су тестирани пореклом. Такође, већ сам писао о томе да би, по мом мишљењу, то место порекла требало да буде оно у ком је предак живео 1910. године.

хаплогрупа Е: Милановић, са славом Петровдан, пореклом је из Горње Трешњевице код Аранђеловца.
Сретеновић, са славом Трифундан, пореклом је из Дражинића (засеока Рудног) близу манастира Студеница. То је у садашњој општини Краљево. У Крушевцу живе касније одсељени потомци.

хаплогрупа И2: Златановићи из Ботуња славе Никољдан. Мислим да је боље уз место порекла додати Лепеница (пошто за нека презимена стоји Гружа) или само Крагујевац (као најближе веће место). Пивара је несрећно изабрано име градске општине Крагујевца која усто никад није ни заживела. Ботуње, као село из кога је био Господар Младен (Миловановић), помало се ружно легитимише, као некакав фабрички погон, а то бар ми на сајту не морамо да радимо

Божовићи из Ибарског Колашина су из места Придворица. Мој брат ожењен је од те породице.

Стојчић је из Модре Стене код Бабушнице, о чему је већ било речи.

Милићевићи И2 дин С су из села Мирашевац код Раче Крагујевачке.

Већ сам писао да треба унети хаплотипове И2 дин Н за Стојшина из Српске Црње и Ћирића из Милошевца (слава св Аћим и Ана).

Вујчићи И2 дин Н су из Доброг Дола код С. Паланке.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #35 послато: Август 18, 2015, 01:32:24 поподне »
Допуна Података:

Мислим да је веома важно да у табели српског ДНК пројекта уз презимена стоје и славе и места (села) из којих су тестирани пореклом. Такође, већ сам писао о томе да би, по мом мишљењу, то место порекла требало да буде оно у ком је предак живео 1910. године.

хаплогрупа Е: Милановић, са славом Петровдан, пореклом је из Горње Трешњевице код Аранђеловца.
Сретеновић, са славом Трифундан, пореклом је из Дражинића (засеока Рудног) близу манастира Студеница. То је у садашњој општини Краљево. У Крушевцу живе касније одсељени потомци.

хаплогрупа И2: Златановићи из Ботуња славе Никољдан. Мислим да је боље уз место порекла додати Лепеница (пошто за нека презимена стоји Гружа) или само Крагујевац (као најближе веће место). Пивара је несрећно изабрано име градске општине Крагујевца која усто никад није ни заживела. Ботуње, као село из кога је био Господар Младен (Миловановић), помало се ружно легитимише, као некакав фабрички погон, а то бар ми на сајту не морамо да радимо

Божовићи из Ибарског Колашина су из места Придворица. Мој брат ожењен је од те породице.

Стојчић је из Модре Стене код Бабушнице, о чему је већ било речи.

Милићевићи И2 дин С су из села Мирашевац код Раче Крагујевачке.

Већ сам писао да треба унети хаплотипове И2 дин Н за Стојшина из Српске Црње и Ћирића из Милошевца (слава св Аћим и Ана).

Вујчићи И2 дин Н су из Доброг Дола код С. Паланке.

Лепеничанине, хвала на примједбама. Све је исправљено. Унесен је и Стојшин. Ћирића не могу наћи, ко је дао његове податке?

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #36 послато: Август 18, 2015, 02:06:32 поподне »
Јерковићу, видим да ниси изместио хаплотип Савића из И2а Динарик...због чега?

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #37 послато: Август 18, 2015, 02:34:18 поподне »
Наш Невски је одавно дао податке за Ћирића које му је послао Проговац I2c из Милошевца код В. Плане. Проговчева мајка је од Ћирића, староседелаца у Милошевцу (славе св Аћима и Ану)

13    24    15    11    14-15    11    13    12    13    11    32  17    8-10    11    11    25    15    21    33    12-14-15-15 11    10    21-21    15    12    18    17    34-35  11    10

Кад веч пишем да напоменем да и Коњевићу R1b, који је за сада сврстан са мном, уместо L21 треба ставити ознаку U152, а на R1b пројекту је добио ознаку U152> L2> FGC13620> FGC13616 et al.

Поздрав и хвала за исправке!

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #38 послато: Август 18, 2015, 02:57:41 поподне »
Јерковићу, видим да ниси изместио хаплотип Савића из И2а Динарик...због чега?

Пребацио сам га у И2а Динарик Југ.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #39 послато: Август 18, 2015, 03:00:02 поподне »
Наш Невски је одавно дао податке за Ћирића које му је послао Проговац I2c из Милошевца код В. Плане. Проговчева мајка је од Ћирића, староседелаца у Милошевцу (славе св Аћима и Ану)

13    24    15    11    14-15    11    13    12    13    11    32  17    8-10    11    11    25    15    21    33    12-14-15-15 11    10    21-21    15    12    18    17    34-35  11    10

Кад веч пишем да напоменем да и Коњевићу R1b, који је за сада сврстан са мном, уместо L21 треба ставити ознаку U152, а на R1b пројекту је добио ознаку U152> L2> FGC13620> FGC13616 et al.

Поздрав и хвала за исправке!

Унешено. По неким вриједностима овај Ћирић ми се чини блиским роду Мириловића, али га нисам сврстао с њима због разлике у маркерима. Било би добро да тестира Z17855.