Аутор Тема: Шта сте очекивали пре тестирања и како сте реаговали на свој резултат?  (Прочитано 33292 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Слажем се да је међу Србима најпожељнија хаплогрупа R1а, а после ње I2a Din.

Стекао сам утисак да је код наших људи најпожељнија хг управо I2a, што је негде и логично.

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Жалосно је што се наши људи који испадну E1b, готово као по правилу, након добијања резултата или повлаче или имају потребу да се доказују и оправдавају људима који припадају "пожељним хаплогрупама". Наравно, има и пар позитивних примјера.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Негде прочитах да велик број Албанаца одмах тражи скидање резултата са јавног дела форума уколико резултат покаже R1a. Не знам да ли је то тачно, али не бих ме чудило да јесте. Код нас је тотално супротно. Имам утисак да овде сви желе да буду R1a па се разочарају када резултат покаже нешто друго. ;D
Искрен да будем, пре тестирања сам желео неке раритете, попут западних грана I2a, северњачке R1a, западне R1b...жеља ми је делимично испуњена.  ;D
Жалосно је што се наши људи који испадну E1b, готово као по правилу, након добијања резултата или повлаче или имају потребу да се доказују и оправдавају људима који припадају "пожељним хаплогрупама". Наравно, има и пар позитивних примјера.
Истина...за свима треба да је за пример Ј1 екипа са форума, просто да сваки човек након читања њихових дискусија пожели да припада њиховој хаплогрупи.   :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Искрен да будем, пре тестирања сам желео неке раритете, попут западних грана I2a, северњачке R1a, западне R1b...жеља ми је делимично испуњена.  ;DИстина...за свима треба да је за пример Ј1 екипа са форума, просто да сваки човек након читања њихових дискусија пожели да припада њиховој хаплогрупи.   :)

Atlantische, hvala na zaista lepim rečima :) trudimo se da budemo što bolji.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Жалосно је што се наши људи који испадну E1b, готово као по правилу, након добијања резултата или повлаче или имају потребу да се доказују и оправдавају људима који припадају "пожељним хаплогрупама". Наравно, има и пар позитивних примјера.

Мислим да се E-V13 запоставља више него што би требало међу нама Србима. Сразмерно процентуалној присутности међу етничким Србима, заслужује већу пажњу.

Нпр. да није ентузијаста као Демић (Ј2) и Узи (N2), мислим да би се о Кричима и Р189.2 много мање причало.

Чини ми се да је убељиво најмање пожељна хаплогрупа H1-M82 због предрасуде према Ромима.

Искрен да будем, пре тестирања сам желео неке раритете, попут западних грана I2a, северњачке R1a, западне R1b...жеља ми је делимично испуњена.  ;D

Ја сам пре тестирања типовао на  I2a или Е1b (не због жеље, већ сам мислио да су ове две хаплогрупе најреалније с обзиром на поднебље на којем су одрастали моји преци). Рекао сам себи: "Шта год се "роди" нек' је живо и здраво!"  ;D

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531

Ја сам пре тестирања типовао на  I2a или Е1b (не због жеље, већ сам мислио да су ове две хаплогрупе најреалније с обзиром на поднебље на којем су одрастали моји преци). Рекао сам себи: "Шта год се "роди" нек' је живо и здраво!"  ;D
Наравно, зашто би смо један хромозом, који су нам преци преносили хиљадама година, и који је преживео разне ратове, сеобе, политичке одлуке, епидемије... сада ми одбацили, пошто нам се, јелте, не свиђа његово етничко пра-порекло. Хвала Богу таквих примера је мање од 1%, али опет постоје.
Можда дискусија око овога заслужује и посебну тему, под називом '' Шта сте очекивали пре тестирања и како сте реаговали на резултат'' или нешто слично, верујем да би било занимљивих коментара. :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Atlantische, hvala na zaista lepim rečima :) trudimo se da budemo što bolji.
Нема на чему Радоне, само наставите тако! ;)
Теме и дискусије о вашој хаплогрупи биле су ми нека ''идеја водиља'' када сам почињао са изучавањем сопствене хаплогрупе и отварања тема о њој, а свакако ту је и ваша неизмерна помоћ, као једног од ретких који се интересовао за ''моју'' хаплогрупу и пре него што сам ја добио резултат.
Поздрав! :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Нема на чему Радоне, само наставите тако! ;)
Теме и дискусије о вашој хаплогрупи биле су ми нека ''идеја водиља'' када сам почињао са изучавањем сопствене хаплогрупе и отварања тема о њој, а свакако ту је и ваша неизмерна помоћ, као једног од ретких који се интересовао за ''моју'' хаплогрупу и пре него што сам ја добио резултат.
Поздрав! :)
;)

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Искрен да будем, пре тестирања сам желео неке раритете, попут западних грана I2a, северњачке R1a, западне R1b...жеља ми је делимично испуњена.  ;D

Очекивао сам R1a (због неких Банијаца који су тестирани прије мене), а жеља ми је била E1b (због тога што волим римску и византијску историју).
Небојша је на основу фотографија мојих предака дао прогнозу да ћу вјероватно испасти нека предсловенска хаплогрупа и био је у праву, а на крају се испоставило да припадамо истој хаплогрупи (J2b-M205).
Самом хаплогрупом J2b-M205 сам више него задовољан, прије свега због тога што смо практично од нуле дошли до овога што данас знамо о њој, а уз то је и испливала врло лијепа прича о Кричима. Уз све то, показало се да је ова хаплогрупа прилично јака по мојој Крајини.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Очекивао сам R1a (због неких Банијаца који су тестирани прије мене), а жеља ми је била E1b (због тога што волим римску и византијску историју).
Небојша је на основу фотографија мојих предака дао прогнозу да ћу вјероватно испасти нека предсловенска хаплогрупа и био је у праву, а на крају се испоставило да припадамо истој хаплогрупи (J2b-M205).
Самом хаплогрупом J2b-M205 сам више него задовољан, прије свега због тога што смо практично од нуле дошли до овога што данас знамо о њој, а уз то је и испливала врло лијепа прича о Кричима. Уз све то, показало се да је ова хаплогрупа прилично јака по мојој Крајини.
Слична је била прогноза и у мом случају од стране Небојше, а мислим да си и ти исто то био рекао. Код свих предака је уз доминантни кромањон/алпид утицај постојао/постоји и неки медитерански уплив (код мене је он доминантнам, вероватно због мојих година  ;D ) што може имати везе и са нашом Y-днк неолитском хаплогрупом.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Стекао сам утисак да је код наших људи најпожељнија хг управо I2a, што је негде и логично.

Вероватно због бројности, а ту је још и мотив I хаплогрупе као најстаријих становника Европе. У том случају логика размишљања код наших људи иде отприлике овако: "Нисам словенски индо-европљанин (R1a), али су ми мушки преци дошли у Европу много раније што је још фасцинантнија чињеница".

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Очекивао сам R1a (због неких Банијаца који су тестирани прије мене), а жеља ми је била E1b (због тога што волим римску и византијску историју).
Небојша је на основу фотографија мојих предака дао прогнозу да ћу вјероватно испасти нека предсловенска хаплогрупа и био је у праву, а на крају се испоставило да припадамо истој хаплогрупи (J2b-M205).
Самом хаплогрупом J2b-M205 сам више него задовољан, прије свега због тога што смо практично од нуле дошли до овога што данас знамо о њој, а уз то је и испливала врло лијепа прича о Кричима. Уз све то, показало се да је ова хаплогрупа прилично јака по мојој Крајини.

Слична је била прогноза и у мом случају од стране Небојше, а мислим да си и ти исто то био рекао. Код свих предака је уз доминантни кромањон/алпид утицај постојао/постоји и неки медитерански уплив (код мене је он доминантнам, вероватно због мојих година  ;D ) што може имати везе и са нашом Y-днк неолитском хаплогрупом.  :)

Немојте, људи. Испашће да проричем људима предсловенске хг. :) Шалу на страну, конкретно Петар ми је увек изгледао прилично "словенски", али сам код његових предака видео извесну дозу динарско-медитеранског уплива, па због тога типовах на неку E1b или J2 (колико је то паметно на основу изгледа, наравно).

Вероватно због бројности, а ту је још и мотив I хаплогрупе као најстаријих становника Европе. У том случају логика размишљања код наших људи иде отприлике овако: "Нисам словенски индо-европљанин (R1a), али су ми мушки преци дошли у Европу много раније што је још фасцинантнија чињеница".

Мислим да је прво због бројности, а онда и због чињенице да је највише повезују са Србима.

Иначе, слажем се да се генерално мало бавимо E1b групом, с обзиром да је прилично учестала код Срба. Шта је разлог томе, не знам. Вероватно је доста комплексна и истраживање захтева пре свега доста времена/труда, али и новаца.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Вероватно због бројности, а ту је још и мотив I хаплогрупе као најстаријих становника Европе. У том случају логика размишљања код наших људи иде отприлике овако: "Нисам словенски индо-европљанин (R1a), али су ми мушки преци дошли у Европу много раније што је још фасцинантнија чињеница".
Све три ''стране'', односно припадници кромањонске I, индоевропске R1(у овом случају углавном а), неолитских G, J, E се ''хватају'' за неке делимично оправдане аргументе (да се нико не увреди, говорим више због занимљивости самог феномена ''уздизања'' сопствене хаплогрупе).  :)
I - први Европљани, најснажнији, највиши итд.  ;D
R1(а) - оригинални Словени/Срби, покорили пола света, прича се њиховим језицима од Лос Анђелеса па до Лисабона... ;D
G, J, E - цивилизовали Европу и свет кроз пољопривредну револуцију, основали прве цивилизације... ;D
Нека прости N-P189.2 братија што их нисам поменуо, не знам у који од ова 3 ''табора'' да их сврстам.  ;D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Ја сам најискреније говорећи прижељкивао да испаднем нека ретка хаплогрупа да бих могао истраживати и нешто ново открити што би допринело нашим свеукупним сазнањима и жеља ми се испунила  :D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Лично, највише сам очекивао неку И2а, највише због тадашње приче о Малешевцима, о којој дефинитивно још ништа нисмо знали... и у том смислу сам о И2а кренуо и да читам... да се упознајем... кад оно Млађо посла честитке за И1. ;D




Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Иначе, слажем се да се генерално мало бавимо E1b групом, с обзиром да је прилично учестала код Срба. Шта је разлог томе, не знам.

Неуки људи се вероватно "уплаше" овог резултата (када виде на мапи да је највећа концетрација те хаплогрупе међу косовским Албанцима).   :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
... кад оно Млађо посла честитке за И1. ;D

Да је мени јавио тај резултат, ја бих се увелико хвалио свуда по друштвеним мрежама да сам потомак Викинга.  ;D

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Једна мала анегдота.
Сећам се да сам почетком децембра 2016  послао узорак у београдску лабораторију у среду, и очекивао сам да ће бити готови до петка (максимално суботе) али се испоставило да ће доћи тек у понедељак.
Читај тај понедељак сам био жестоко деконцентрисан током целог дана, па све док нисам стигао кући и сео за компијутер размишљао свашта и у глави имао свакве сценарије...тако да сам све док није стигао мејл од Јовице у стомаку имао трему  као да играм финале Лиге шампиона или просим девојку... ;D
Када је стигао мејл, просечан човек би, видевши ону црнину на Еупедијиној на Кавказу и Анадолији за хаплогрупу G помислио свашта  :D, али добро је што сам и пре тестирања био кол'ко тол'ко упућен у генетичку генеаологију (наравно огроман део знања сам упио и упијам сваким даном након добијања резултата).  ;D

Из данашње перспективе ми је то смешно и звучи крајње лудо, али нема лагања, тако је било.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Да је мени јавио тај резултат, ја бих се увелико хвалио свуда по друштвеним мрежама да сам потомак Викинга.  ;D

Нисам ја тада био ни близу викинзима. ;D



Jelic

  • Гост
Очекивао сам Е1б, мада сам прижељкивао неку било коју ретку грану било које ХГ, и на крају добих хаплогрупу коју на овим просторима сваки трећи човек има. Без везе скроз ;D