Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2480849 пута)

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8580 послато: Август 20, 2022, 04:07:58 поподне »
Ђурашевић, Никољдан, Богути, Цетиње

Припада хаплогрупи R1b-U106>S263>S264>S497>Z304>A10971>BY18859>BY18860. Хаплотип одликују благо повишена вредност DYS439=13, као и благо снижене вредности DYS392=12, DYS456=15 и DYS576=16. Најближа поклапања има са Карадаглићем из истог села, Бановићем из Доњих Села код Цетиња и једним још увек нејавним резултатом из околине Бара, од све тројице разликује се на 4 од 23 упоредива маркера. Овим тестом је потврђено да су Ђурашевићи део братства Сарапа:

„Сарапи“ (Никољдан) су разгранато братство, које чине родови: Бановићи (Прекорница, Доња села), Вучковићи (Прекорница), Лаличићи (Прекорница, Доња села) Вукићевићи и њихов огранак Карадаглићи (Богути), Вујановићи (Богути, Доња села), Маркишићи (Богути, Доња села), Ђурашевићи (Богути, Доња села) и Калуђеровићи – Никовићи, или Николићи (Зачир), који су део мешовитог зачирског братства Калуђеровића.

Сарапи су потомци Божине Сарапа који је у време Ивана Црнојевића дошао у Љуботињ, према братственом предању, из Сарајева. Иако су прво били у сукобу, Црнојевић је дозволио Божини да се насели у Љуботињ због неке услуге коју му је овај учинио у Млецима. Да ли је Божина добио властелинство од Ивана Црнојевића, или је и у Босни био властелин, није познато, али се у повељи Ђурђа Црнојевића наводи Божинин син Брајко Сарап као властелин (у братственом родослову, он се наводи као Бранко).

https://www.poreklo.rs/2016/02/06/bratstva-plemena-ljubotinj/

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8581 послато: Август 20, 2022, 04:48:47 поподне »
Ђорђевић, Никољдан, Ресавица, Деспотовац

Припада хаплогрупи R1b-U152>L2. Поседује потпуно поклапање на 18 упоредивих маркера са једним нејавним резултатом влашког порекла из околине Ћуприје, који је SNP потврђен као L2+, а то му је уједно и једино блиско поклапање у табели са мање од 5 разлика на маркерима. Тестирани је у упитнику навео да се његов чукундеда преселио из Ресавице у Исаково код Ћуприје. Фамилија је носила презиме Илијини на влашком, а данас су то Илићи. Истом роду припадају и Ђорђевићи, Пауновићи и Петровићи. По предању су старијим пореклом негде са југа Србије или из оближњих крајева Македоније или Бугарске. Све ово упућује да се заиста ради о роду влашког, односно старијег источнороманског порекла, а због прилично ретког и специфичног хаплотипа било би добро сазнати и којој млађој грани испод L2 припадају. Због тога бих Ђорђевићу препоручио дубински WGS тест, који је и даље на попусту код компаније Dante Labs по цени од 199 евра:

https://dantelabs.com/products/whole-genome-sequencing

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8582 послато: Август 20, 2022, 05:04:02 поподне »
Исаково је влашко село. R-L2 има много античких узорака из централне Европе (Словенија, Чешка, Аустрија, Француска )у периоду када су тамо хронолошки живели Келти (Hallstatt, La Tène). Тако да поменути може а и не мора бит' потомак Келта, романизованих наравно. Ово је наравно спекулација, али можда га заинтересује да копа даље.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8583 послато: Август 20, 2022, 05:42:52 поподне »
Дамјанац, Јовањдан, Сливља, Гацко

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029>YP417>YP6047>FT285270. Хаплотип му је веома близак модалном, без неких специфичних вредности. Најближе поклапање има са Ђукићем из Цетине код Цивљана који такође слави Јовањдан, разликују се на само 1 од 23 маркера. Постоји велики број поклапања са 2 разлике на 23 маркера, од којих ћу поменути само оне географски најближе, а то су Спајић из Камена код Рогатице (Никољдан) и Томић из Супача код Милића (Ђурђевдан). Грани FT285270 припадају још двојица тестираних из Сливље који славе Никољдан, Пикула и Драшковић. Дамјанац се од Пикуле разликује на 2 од 19, а од Драшковића на 4 од 23 упоредива маркера. Тестирани је у упитнику навео да им је старије презиме било Даковић, и да су у Сливљу досељени из села Ћуриловца код Даниловграда. Тестом је такође утврђено да Дамјанци из Сливље нису генетички повезани са Дамјанцима из Шипачног код Невесиња, за које је утврђено да припадају хаплогрупи N2.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8584 послато: Август 20, 2022, 06:58:35 поподне »
Тестом је такође утврђено да Дамјанци из Сливље нису генетички повезани са Дамјанцима из Шипачног код Невесиња, за које је утврђено да припадају хаплогрупи N2.
Да би ово утврдили, треба урадити обухватније тестирање из оба села.

Ван мреже Бубуљ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8585 послато: Август 22, 2022, 07:50:49 поподне »
Бубуљ је вероватно повезан са још неким породицама из Крајине које славе Јовањдан, попут Грмуша и Крњаја. Занимљиво је да није повезан са претходно тестираним презимењаком из Мелиновца, који припада хаплогрупи R1a-M458>L1029.

Ja sam radio dnk testiranje, da bih utvrdio poreklo i pobio ono verovanje da imamo veze sa Bjelopavlicima. Naravno da nemamo i to je samo neko pretpostavio. Moja haplogrupa je R1a-M458-L1029 i tu su jos :  Kesici, Kalanj, Pavkovic, Tesla, Plecas, Raseta, Maricic, Zakula, Bukvic, Shorak, Zagorac, Delic, Obradovic, Stankovic, Galovic, Papic.

Bubulji su iz sela Meljnovac, inace to se selo zvalo i Meljinovac, pa i posle 1780 godine Meljinac, u narodu su ga zvali Meljenac. A on se zvanicno zove Melinovac. Zato sto Austrougari nisu imali LJ vec L. Bilo je nekoliko kuca u delu sela Meljinovac koji se zove Vršak. Tu je kuću imao i moj cukundeda Petar. Moj pradeda Djuro se iz sela Melinovac preselio 1921 godine u Bihać, pa 1958 godine u Bačku Palanku. Te godine oko 1915 jeste bilo 3 porodice Bubulja, oni su se već iseljavali. Bili su teški uslovi za zivot u tom selu. Ove godine sam prvi put obišsao selo i video da ima pomaka i sto se tice infrastrukture, pa i naseljavanja u smislu povratka nekih porodica koje su otisle pre 30 i 40 godina. HEP je instalirao bandere za struju, posut je sitni tucanik na putu te se lakse dolazi do sela. Uglavnom, ima napretka. Ja planiram da sebi uzmem neko zemljiste tamo i da imam svoje imanje. Selo na Pljesevici, okruzeno sumom, izvornom vodom, u blizini reka Una, a na 90km i more (Zadar). Na oko 30 km je i Plitvicka jezera.
Ja sada trenutno istrazujem kako se selo zvalo u istoriji, u izvodu iz maticne knjige rodjenih mog pradede, pravio sam ispravke i to na stari dokument od mog dede, gde je pisalo da je pradeda rodjen u Meljnovcu. Postoje slike table ulaza u selo iz 1960 godine, gde pise Meljnovac.

Ван мреже Бубуљ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8586 послато: Август 22, 2022, 08:00:11 поподне »
Bubulj, Bihać (Račići)   pravoslavci sv.Jovan. Po predanju iz Bjelopavlica



best long poems for recitation in english

Bubulji iz Racica, iz Tomine kod Sanskog mosta, Lohovskih brda...svi su oni poreklom iz Like. Iz sela Melinovac. Po nekom verovanju, postojala su 4 brata i svaki je isao vremenom na svoju stranu, uz porodice. Ja sam administrator grupe na FB "Bubulji" , okupio sam oko 120 Bubulja iz raznih krajeva. Neke zelim da motivisem, da se testiraju, pogotovo ove iz Tomine, jer ih ima dosta. Tu je bio Mirko Bubulj koji je imao 14 dece. Logicno je da ih je sada puno.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8587 послато: Август 22, 2022, 10:40:05 поподне »
Ристић, Ђурђевдан, Горњи Раковац/Маглај

Припада хаплогрупи I2-PH908. Посједује неколико рјеђих вриједности маркера попут DYS19=15, DYS391=10, DYS456=16, DYS576=17, али нема хаплотипова са којима би дијелио већину ових вриједности и био близак по хаплотипу. Од слављеника Ђурђевдана, најближи му је Пиљак из Дубрава/Гламоч са којим дијели неке од карактеристичних вриjeдности маркера, али је по укупној удаљености хаплотипа на 4 разлике од 23 маркера. На подручју Маглаја и ближе географске околине Ристић нема блиskих поклапања.

Нисам нашао у етнографској литератури детаљније податке о овој озренској породици. Тестирани је оставио податак да су прије Раковца, живјели у Сеони код Бочиње.

Препорука за даље тестирање:
I2-M423 Panel код Yseq или још боље неки од дубинских тестова (BIGY700, Dante,Nebula)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8588 послато: Август 22, 2022, 11:06:17 поподне »
Митровић, Никољдан, Церова/Ариље

Припада хаплогрупи I1-FGC22061, роду Дробњака. Има практично модалан хаплотип за овај род, велики број блиских поклапања, која не морају имати филогенетски значај. Н аподручју Ариља, најближи су им Николићи из Миросаљаца, који такође славе Никољдан. Од Митровића се разликују на 2 маркера од 23. Међутим и ову везу би требало провјерити SNP тестирањем.

Митровићи, који су се раније презивали Дмитровићи, потичу од удовице Пауне Гајчанске, тј. од њеног сина Обрада који je рођен 1838. године. Обрад је носио презиме Дмитровић па је могуће да је то презиме или наследио од оца или му се отац звао Дмитар. Тестирани наводи предање да је име овог најранијег претка било Дмитар Јанковић и да је прије 200 година живио у Церови. Самим тим, овај Дмитар могао је бити отац Обрада.

Препорука за даље тестирање:
I1-L22 Panel код Yseq или још боље неки од дубинских тестова (BIGY700, Dante,Nebula)

Ван мреже Бубуљ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8589 послато: Август 23, 2022, 10:10:33 пре подне »
Да, Грмуша му је најближи, географски, по слави, а и деле 19=17, 576=17 (имају 3 разлике на 23 маркера). Како је обојици генетички близак Ђорђевић из околине Алексинца, даљим пореклом из околине Гњилана, можда не би било лоше да покушају да тестирају Y140541, на који је Ђорђевић позитиван, иако су географски прилично удаљени.
Ja bih zaista trazio zvanicni rezultat od gospodina koji je otvorio temu za Bubulje iz Racica. Ja sam na vasem sajtu jedini testirani Bubulj. Nasao sam rodjake iz sela, zive u Apatinu, Sneza i Ljilja Bubulj, njihov pradeda i moj cukundeda su bili rodjena braca. Mile i Petar.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8590 послато: Август 23, 2022, 03:23:35 поподне »
Зар он није од Хрвата Каранушића из околине Сплита? Бар се раније тако потписивао.
https://teoloskipogledi.spc.rs/sr/hieromonk-irinej-karanusic-bulovic:47

Kada kažeš od Hrvata? Misliš bukvalno na hrvatsko poreklo? Znači onda po njegovom potpisivanju on bi bio pravoslavni Hrvat? Govorim u kontekstu onoga šta je on mislio da jeste i kako se potpisivao?

Ван мреже Šebek

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8591 послато: Август 29, 2022, 11:35:46 поподне »
Pozdrav svima!
Skoro sam uradio ovaj test i rezultat je E1b1b>v13.
Ja sam iz familije Šebek,selo Jablanovo opstina Bistrica Bijelo Polje.
Prezime je jako retko i nema nas puno,krsna slava je Sveti Djordje,ne znam puno o precima mozda 4-5 generacija unazad.Postoji vise razilicitih prica o tome odakle poticu Šebeci,ali sve je to nekako nepouzdano,ako bilo ko ima neka saznanja,bio bih vam zahvalan da podelite to sa mnom.

Ван мреже archduke

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 71
  • I1-Z63-Y13946-PH220
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8592 послато: Август 30, 2022, 07:44:27 пре подне »
У Прељини, код Чачка, постоји фамилија Шебековић, коју зову, као и потес где су им куће, Шебеци. Можда сте истог порекла.

Ван мреже Деус Вулт

  • Ст. Рашка и Ст. Влах
  • Почетник
  • *
  • Поруке: 49
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8593 послато: Август 30, 2022, 08:55:58 пре подне »
Pozdrav svima!
Skoro sam uradio ovaj test i rezultat je E1b1b>v13.
Ja sam iz familije Šebek,selo Jablanovo opstina Bistrica Bijelo Polje.
Prezime je jako retko i nema nas puno,krsna slava je Sveti Djordje,ne znam puno o precima mozda 4-5 generacija unazad.Postoji vise razilicitih prica o tome odakle poticu Šebeci,ali sve je to nekako nepouzdano,ako bilo ko ima neka saznanja,bio bih vam zahvalan da podelite to sa mnom.
Засад је једино сигурно да предање које имају Шебеци да су поријеклом из Дробњака и да су потомци Новице Церовића није истинита, јер Церовићи припадају Роду Дробњака-Новљана и хаплогрупи I1>P109>FGC22061.
Мада није искључено да сте због славе св.Ђорђа из Дробњачког краја, која је најбројнија у том племену.

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8594 послато: Август 30, 2022, 03:31:14 поподне »
Цитат
Pozdrav svima!
Skoro sam uradio ovaj test i rezultat je E1b1b>v13.
Ja sam iz familije Šebek,selo Jablanovo opstina Bistrica Bijelo Polje.
Prezime je jako retko i nema nas puno,krsna slava je Sveti Djordje,ne znam puno o precima mozda 4-5 generacija unazad.Postoji vise razilicitih prica o tome odakle poticu Šebeci,ali sve je to nekako nepouzdano,ako bilo ko ima neka saznanja,bio bih vam zahvalan da podelite to sa mnom.

Jedan moj navrndeda je iz Sebeka. Poslao sam Vam mejl.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8595 послато: Септембар 02, 2022, 10:46:37 поподне »
Шебек, Ђурђевдан, Јабланово, Бијело Поље, E-V13>Z1057

Хаплотип тестираног поседује карактеристичне вредности маркера DYS549=14 и DYS533=13. На једном маркеру се разликује од хаплотипа једног претходно тестираног Шебека чији резултат још није објављен. На четири маркера се разликује од хаплотипова неколико тестираних, од којих вреди споменути једино Вуцељу (Аранђеловдан, Прекаја/Дрвар) чији хаплотип такође поседује вредност макрера DYS549=14.

Тестирани је навео да су старија презимена Шебека била Церовић и Раковић, а ранија матица Тушина код Шавника. Милисав Лутовац је за Шебеке једино навео да потичу из Дробњака, без прецизнијих података о родовском пореклу.

Предање тестираног се може одбацити с обзиром да Церовићи припадају роду Дробњака - Новљана и хаплогрупи I1.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8596 послато: Септембар 02, 2022, 11:13:48 поподне »
Видић, Ђурђевдан, Окучани, E-V13>Z1057

Хаплотип тестираног поседује карактеристичне вредности маркера DYS391=11 и DYS481=21. Најближа поклапања има са тројицом тестираних из Ковачевца код Младеновца, који славе Ђурђиц: од хаплотипова Петровића и Живановића се разликује на два маркера, док се од хаплотипа Стојковића разликује на три маркера. Са свом тројицом дели поменуте две карактеристичне вредности маркера, али се такође и разликује од свих на маркерима DYS456 и DYS533. Ако и не припадају истом генетичком роду, вероватно припадају истој млађој грани.

Тестирани је навео да Видићи према предању потичу са Кордуна.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8597 послато: Септембар 02, 2022, 11:26:09 поподне »
Малетић, Петковдан, Велика Плана, Прокупље, E-V13>Z5017>CTS9320>Z16988>BY155704>Z13591

Припада роду Бјелопавлића и поседује модални хаплотип овог рода.

Тестирани је навео да је ранија матица породице до 1878. године била у Горњем Крњину код Лепосавића. Шест задруга са око 70 чланова се 1878. године иселило у Велику Плану и Мршељ у прокупачком срезу. У Горњем Крњину су сигурно живели од друге половине 18. века, а о ранијем пореклу нема података. Са овим резултатом је утврђено да Малетићи даљим пореклом потичу из Бјелопавлића, што је и било за очекивати с обзиром на славу.

Бјелопавлићи су убедљиво највећи српски род на северу Косова. О овом роду имамо засебну тему на форуму:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=715.0

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8598 послато: Септембар 03, 2022, 12:06:08 поподне »
Малетић, Петковдан, Велика Плана, Прокупље, E-V13>Z5017>CTS9320>Z16988>BY155704>Z13591

Припада роду Бјелопавлића и поседује модални хаплотип овог рода.

Тестирани је навео да је ранија матица породице до 1878. године била у Горњем Крњину код Лепосавића. Шест задруга са око 70 чланова се 1878. године иселило у Велику Плану и Мршељ у прокупачком срезу. У Горњем Крњину су сигурно живели од друге половине 18. века, а о ранијем пореклу нема података. Са овим резултатом је утврђено да Малетићи даљим пореклом потичу из Бјелопавлића, што је и било за очекивати с обзиром на славу.

Бјелопавлићи су убедљиво највећи српски род на северу Косова. О овом роду имамо засебну тему на форуму:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=715.0

Чини ми се да смо добили резултат “давно исељених Малетића” из Кобиље Главе, за које је Лутовац навео да су одсељени пре него што се населили Краговићи.

Лутовац је забележио да су се Малетићи давно иселили у Метохију, о чему сведоче бројне исељене породице из Метохијског Подгора у Топлицу крајем 18. века, које данас носе партонимичка презимена, али себе племенски називају Малетићи (укључујући и Вулетиће и Вучетиће у Иван Кулу (Куршумлија) који су досељени из Мелаја (Мала Калудра)).

С обзиром да је крајем 19. века дошло до смене становништа у Средњем Ибру, Лутовац није имао увид у структуру становништва у том периоду те није поменуо тестиране Малетиће исељене из Горњег Крњина.

Иако није директно везано за Малетиће, тестирањем у претходне две године смо добили хаплотип још једног братства које припада роду Бјелопавлића, а које је крајем 19. века потпуно исељено из Резала. У питању су Чарапићи (Величковић и Савић из Мачковца код Куршумлија).

Ван мреже Nikola М

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 138
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8599 послато: Септембар 03, 2022, 03:27:02 поподне »
Видић, Ђурђевдан, Окучани, E-V13>Z1057

Хаплотип тестираног поседује карактеристичне вредности маркера DYS391=11 и DYS481=21. Најближа поклапања има са тројицом тестираних из Ковачевца код Младеновца, који славе Ђурђиц: од хаплотипова Петровића и Живановића се разликује на два маркера, док се од хаплотипа Стојковића разликује на три маркера. Са свом тројицом дели поменуте две карактеристичне вредности маркера, али се такође и разликује од свих на маркерима DYS456 и DYS533. Ако и не припадају истом генетичком роду, вероватно припадају истој млађој грани.

Тестирани је навео да Видићи према предању потичу са Кордуна.

Видића на Кордуну је било у неколико села: Пољана Војнићка, Жариште (други називи: Партизанско жариште, Хрватско Жариште) док је стари назив Жаришта било Свињарица или Свињаричко Брдо и у селима Михољско и Војишница.