Аутор Тема: Руси  (Прочитано 32819 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Руси
« Одговор #60 послато: Март 12, 2018, 03:02:57 пре подне »
На једном страном форуму сам видео да је један Рус поставио статистику за руски град Ливни https://sr.wikipedia.org/wiki/Ливни

Овако изгледа на узорку од 110

R1a - 62,7%

I2a1 - 13,6%

I1 - 8,2%

N1c - 4,5%

R1b - 3,6%

T - 2,7%

I2-M223 - 0,9%

N1b - 0,9%

E - 0,9%

J2 - 0,9%

Q - 0,9%

R1a је прилично изнад руског просека, I2a1 и I1 су нешто изнад руског просека, а N1c је доста испод руског просека. 
Одакле ова T хаплогрупа у Русији?

Изгледа да у Русији да се од југа према северу повећава проценат N1c а опада проценат R1a и I2a1.

I2а1 би требало да највећу концентрацију има у деловима према Белорусији и Украјини.
« Последња измена: Март 12, 2018, 03:11:26 пре подне Свевлад »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Руси
« Одговор #61 послато: Март 12, 2018, 12:53:17 поподне »
На једном страном форуму сам видео да је један Рус поставио статистику за руски град Ливни https://sr.wikipedia.org/wiki/Ливни

Овако изгледа на узорку од 110

R1a - 62,7%

I2a1 - 13,6%

I1 - 8,2%

N1c - 4,5%

R1b - 3,6%

T - 2,7%

I2-M223 - 0,9%

N1b - 0,9%

E - 0,9%

J2 - 0,9%

Q - 0,9%

R1a је прилично изнад руског просека, I2a1 и I1 су нешто изнад руског просека, а N1c је доста испод руског просека. 
Одакле ова T хаплогрупа у Русији?

Изгледа да у Русији да се од југа према северу повећава проценат N1c а опада проценат R1a и I2a1.

I2а1 би требало да највећу концентрацију има у деловима према Белорусији и Украјини.
Imas i statistiku za Moskvu sa mnogo vecim uzorkom.I-CTS10228 su stavili od 11 do 14 %.Regija Moskva 11 % a grad 14 %

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #62 послато: Март 12, 2018, 01:49:59 поподне »

R1a је прилично изнад руског просека, I2a1 и I1 су нешто изнад руског просека, а N1c је доста испод руског просека. 
Одакле ова T хаплогрупа у Русији?
отуда одакле и у осталим деловима европе ))

Цитат
Изгледа да у Русији да се од југа према северу повећава проценат N1c а опада проценат R1a и I2a1.
то није никаква новост. Компонента N1c улази у састав Руса тек након словенске етногенезе.

Цитат
I2а1 би требало да највећу концентрацију има у деловима према Белорусији и Украјини.
што је у овом случају и потврђено.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #63 послато: Март 12, 2018, 01:51:08 поподне »
Imas i statistiku za Moskvu sa mnogo vecim uzorkom.I-CTS10228 su stavili od 11 do 14 %.Regija Moskva 11 % a grad 14 %
кажу да је у Москви сваки трећи становник пореклом из Украјине.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Руси
« Одговор #64 послато: Март 12, 2018, 01:54:09 поподне »
кажу да је у Москви сваки трећи становник пореклом из Украјине.

Врло је могуће.

А у Београду је сваки трећи становник пореклом из Црне Горе.  ;D

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Руси
« Одговор #65 послато: Јун 02, 2019, 03:44:08 поподне »
Наишао сам на овај податак да Русија планира да уложи преко $3.3 милијарди долара за развој своје сопствене генетичке индустрије и истраживање у наредних осам година. То подразумијева и смањивање зависности од страних база података и компанија које се тим баве. Браво Руси, озбиљно као и увијек!

http://government.ru/docs/all/121600/

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #66 послато: Децембар 28, 2019, 08:55:03 пре подне »
Болно питање за сваког руског историчара. Да ли су им скандинавски Варјази направили прву државу? Погледајте реакцију двоје руских историчара на сљедећем снимку, од 29:10. Превео сам доле ниже неке занимљиве моменте.

<a href="https://www.youtube.com/v/CNeCLXZqAKI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/CNeCLXZqAKI</a>

Водитељ: Када се може мање више објективно почети говорити о блиским контактима Скандинавије и Русије? Полако се приближавам Рјурику, оно: дођите и управљајте нама, велика је наша земља, али нема реда. Основни је предмет расправе: ко нам је дао културу, да ли је она наша?

Историчари(бурна рекција): Нико није дао, нико је није дао, ни политичку културу ни државу.

Водитељ: Говоре да је преузета, дошла са стране? Дошли и научили нас?

Историчарка: То је представа 18. вијека, да је могао доћи неки човјек, преузети и организовати државу...

Историчарка: Државе које се формирају на основи варварског друштва, настају из племенских структура. Чак је и римска држава у своје вријеме настала из племенских структура, а затим је настала империја. Таква ситуација кад из племенских структура почиње да се рађа држава, та држава је нешто сасвим друго, она нема ништа заједничко са савременом државом.

Историчар: Шта је то држава у првој фази: Долази група ратника и пита групу домаћег становништва, треба ли вам заштита од некога. А они кажу: ми плаћамо Хазарима. Не плаћајте њима, платите нама. Нећете? Сад ћете видјети, па нек вас бране Хазари, ти ваши пријатељи којима плаћате. Постојала је и теорија по којој је држава институционализација рекета. То је буквално објашњење. И то је веома близу истини.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #67 послато: Децембар 28, 2019, 08:56:21 пре подне »
Занимљиво је да до краја дискусије, гости развијају тезу да је малтене опште правило да су први владари странци, па наводе сличну ситуацију са келтским Бритима и позивом Англосасима да их бране од Пикта, па да су и Ромул и Рем били странци у Риму. Углавном теза је да се скоро никад из домицилне структуре не формира владарска династија. Не чини ми се то богзна како убједљиво. Више ми се чини да Руси покушавају на најбезболнији начин да ријеше своју специфичну ситуацију са формирањем државе.

Што се Србаља тиче, ако посматрамо Немањиће као пандан Рјуриковичима у Русији, није било неких већих теза о њиховом евентуалном несрпском поријеклу. Иако постоје предања да су од сиромашног пастира, од  римљанина Ликинија. Једино је Дворниковић, додуше опрезно, не успјевајући наћи објашњење успјешности немањићког „пројекта“ записао:
„Поред свих исцрпних приказа и анализа у нашој и страној историографији немањићска средњовековна Србија остала је загонетна појава. Та централна, најснажнија и органским континуитетом свога развитка најсолиднија државна творевина свих балканских Словена уопште, у многом погледу чудно одудара од ранијих несигурних и искиданих периферних  југословенских државних почетака“

Дворниковић као да није вјеровао да оваква организованост може проистећи из словенског друштва.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Руси
« Одговор #68 послато: Децембар 28, 2019, 11:40:23 пре подне »
Углавном теза је да се скоро никад из домицилне структуре не формира владарска династија. Не чини ми се то богзна како убједљиво. Више ми се чини да Руси покушавају на најбезболнији начин да ријеше своју специфичну ситуацију са формирањем државе.

Не кажу то што тврдиш да је теза. Они покушавају веома прецизно објаснити појам господарства и ограничити га од културе,  језика и других наслеђа. Објашњавају да се је господарство онога времена односило на исплату данка за узвратну заштиту одређенога краја; објашњавају да је култура сасвим друго дело и производ зајмодејства разних племенских склопова одређенога краја, те да на том пољу постоје огромне разлике између севера и југа бивше Руси.
Објашњавају све сасвим тачно,  непристрастно и професионално.
« Последња измена: Децембар 28, 2019, 11:42:09 пре подне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Руси
« Одговор #69 послато: Децембар 28, 2019, 11:48:36 пре подне »
Онај појам горе који је навела историчарка - "иституционализација рекета" је можда најисправнији. Раније ми је падало на памет да су државе "легалне мафије", мало је то можда грубо, јер "мафије" су илегалне и баве се илегалним пословима, а владајуће касте су биле на вишем нивоу, пружале су заштиту одређеној популацији и убирале порез или "рекет" од легалних послова становништва ( привреда, земљорадња итд), а и чували су начин живота те популације у чију су се културу касније и сами уклапали (у случају владајуће касте страног порекла)...Код Руса је све то много јасније јер им почеци нису везани за рани средњи век
« Последња измена: Децембар 28, 2019, 11:54:47 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Руси
« Одговор #70 послато: Децембар 28, 2019, 12:11:56 поподне »
Наишао сам на овај податак да Русија планира да уложи преко $3.3 милијарди долара за развој своје сопствене генетичке индустрије и истраживање у наредних осам година. То подразумијева и смањивање зависности од страних база података и компанија које се тим баве. Браво Руси, озбиљно као и увијек!

http://government.ru/docs/all/121600/

 Радостна вијест ! Радоћу неког рођака код њих тестирати. А убјеђенсам да ће да буде и јефтиније...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #71 послато: Децембар 28, 2019, 02:25:43 поподне »
Не кажу то што тврдиш да је теза. Они покушавају веома прецизно објаснити појам господарства и ограничити га од културе,  језика и других наслеђа. Објашњавају да се је господарство онога времена односило на исплату данка за узвратну заштиту одређенога краја; објашњавају да је култура сасвим друго дело и производ зајмодејства разних племенских склопова одређенога краја, те да на том пољу постоје огромне разлике између севера и југа бивше Руси.
Објашњавају све сасвим тачно,  непристрастно и професионално.

Добро, можда сам мало искарикирао да им је то основна теза, али по њиховој реакцији на питање водитеља, каснијем набрајању случајева гдје су странци издоминирали над домицилним становништвом, објашњењем да податке из првих руских љетописа треба користити обазриво, чини ми се да постоји одређени одбрамбени механизам по овом питању. Нисам доводио у питање нити њихову објективност, нити професионалност, напротив, уживам да гледам овај серијал Час истине.

Да је питање "Варјага" код Руса увијек актуелно говори и број емисија управо посвећених овом питању у оквиру овог серијала. Расправе се ту и даље воде.
« Последња измена: Децембар 28, 2019, 02:30:48 поподне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #72 послато: Децембар 28, 2019, 02:37:50 поподне »
Онај појам горе који је навела историчарка - "иституционализација рекета" је можда најисправнији. Раније ми је падало на памет да су државе "легалне мафије", мало је то можда грубо, јер "мафије" су илегалне и баве се илегалним пословима, а владајуће касте су биле на вишем нивоу, пружале су заштиту одређеној популацији и убирале порез или "рекет" од легалних послова становништва ( привреда, земљорадња итд), а и чували су начин живота те популације у чију су се културу касније и сами уклапали (у случају владајуће касте страног порекла)...Код Руса је све то много јасније јер им почеци нису везани за рани средњи век

Да, кад се разгрну сви слојеви разних друштвених уређења опет негдје на површину избије право јачега као основно начело. И данас кад размишљам о односима између држава, прије свега гледам чија је војничка чизма на чијој земљи и тако одмах у почетку рашчистим ко се ту нешто пита. Његош такође није имао дилеме по том питању кад је написао: "Вук на овцу своје право има, ка тирјанин на слаба човјека" иако је додао: "Ал' тирјанству стати ногом за врат довести га познанију права, то је људска дужност најсветија." Не знам како би овај други  дио стиха преточили у политичку праксу.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Руси
« Одговор #73 послато: Децембар 28, 2019, 04:06:30 поподне »
Његош такође није имао дилеме по том питању кад је написао: "Вук на овцу своје право има, ка тирјанин на слаба човјека" иако је додао: "Ал' тирјанству стати ногом за врат довести га познанију права, то је људска дужност најсветија." Не знам како би овај други  дио стиха преточили у политичку праксу.
Мислим да и први.и други део Његошевих стихова имамо данас у пракси у његовој држави...Први део "игра" власт, а други део је свештенство и народ који је за поштовање права (пребацих се на недозвољени део дневне политике, али ми је заличило у контексту Његошевог тумачења у пракси) ...може паралела да се повуче у контесту Његошевих мисли и на стари Рим...Хришћани су били прогоњени од стране највеће силе, а за мање од три века је захваљујући апостолима и ширењу вере, сам Цар постао Хришћанин...Сила руководи светом, али идеје су оне које опстају, тј. сила ће онолико трајати у зависности од идеје коју носи..тако да Његоша разумем да је поменуо да постоји снага, сила, али и разум и правда

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Руси
« Одговор #74 послато: Децембар 28, 2019, 04:16:09 поподне »
  "Ал' тирјанству стати ногом за врат довести га познанију права, то је људска дужност најсветија." Не знам како би овај други  дио стиха преточили у политичку праксу.
Ваљда хајдучење.
Но залуд и то,  јер ће једном синови хајдука исти тирани постати.  То је људска ћуд и то се вазда врти у круг.
Друга имена а сут једна.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #75 послато: Децембар 28, 2019, 04:18:17 поподне »
Мислим да и први.и други део Његошевих стихова имамо данас у пракси у његовој држави...Први део "игра" власт, а други део је свештенство и народ који је за поштовање права (пребацих се на недозвољени део дневне политике, али ми је заличило у контексту Његошевог тумачења у пракси) ...може паралела да се повуче у контесту Његошевих мисли и на стари Рим...Хришћани су били прогоњени од стране највеће силе, а за мање од три века је захваљујући апостолима и ширењу вере, сам Цар постао Хришћанин...Сила руководи светом, али идеје су оне које опстају, тј. сила ће онолико трајати у зависности од идеје коју носи..тако да Његоша разумем да је поменуо да постоји снага, сила, али и разум и правда

Ево још један цитат Дворниковића, за размишљање:

"Словен је хтео миран и потпуно свој живот: ни он да влада над ким, али ни над њим нико да не влада. Дивљи завојевачки, похлепни немир њему је био туђ- у тој жилици стоји читав тип, сав фатум али и сва историјска трагика Словена. Јер, испунило се само оно прво: Словен није владао над другима! Али зато су други владали над њим и то владали тако како се можда ни над ким у светској историји није владало. Јер стоји написан грозан закон над стубовима историје: Ко неће да гази другога, биће сам гажен!"

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Руси
« Одговор #76 послато: Мај 13, 2021, 08:47:51 пре подне »
Izašao je novi rad o genetskoj kompoziciji Ruske Federacije:"Population genetic data and forensic parameters of the 27 Y-DNA panel Yfiler plus in Russian population". U njemu čak i jedan J1 PF7263 :) Ni jedan PF7257* ali dosta Z1828.

https://link.springer.com/article/10.1007/s00414-021-02599-8

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #77 послато: Мај 13, 2021, 08:55:34 пре подне »
Izašao je novi rad o genetskoj kompoziciji Ruske Federacije:"Population genetic data and forensic parameters of the 27 Y-DNA panel Yfiler plus in Russian population". U njemu čak i jedan J1 PF7263 :) Ni jedan PF7257* ali dosta Z1828.

https://link.springer.com/article/10.1007/s00414-021-02599-8

Одлично, нисам примјетио овај рад. Иако нема SNP-ова и овај STR преглед је прилично користан.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #78 послато: Мај 13, 2021, 09:27:09 пре подне »
Колико сам успио видјети, од ових 691 руских хаплотипова има неких 15 I2-PH908. Значи, нешто мало преко 2% у руској популацији. Гледајући укупно и то је негдје око 3 милиона.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Руси
« Одговор #79 послато: Мај 13, 2021, 09:50:17 пре подне »
Колико сам успио видјети, од ових 691 руских хаплотипова има неких 15 I2-PH908. Значи, нешто мало преко 2% у руској популацији. Гледајући укупно и то је негдје око 3 милиона.
Нас и Руса 10 милијона!