Аутор Тема: Племена Бањани и Пива  (Прочитано 128533 пута)

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #40 послато: Мај 11, 2015, 06:45:49 поподне »
Како год, узимајући у обзир поријекло Добриловића из Плужина гдје углавном живе Бранилови потомци, а и уз информацију да пивски Тадићи, који су од Браниловића, такође припадају N1 P189, могли бисмо закључити да су пивски старосједиоци истог поријекла са бањанским старосједиоцима и да чине један род. Међутим још је рано за дефинитиван закључак. Било би добро кад би Тадићев резултат био потврђен.

Јел потврђено да је тестирани N1-Тадић пивљанин? Има различитих несродних Тадића (Св. Јован, Св.Трифун,Св. Никола) и католика у Херцеговини и Далмацији)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #41 послато: Мај 11, 2015, 07:17:32 поподне »
Јел потврђено да је тестирани N1-Тадић пивљанин? Има различитих несродних Тадића (Св. Јован, Св.Трифун,Св. Никола) и католика у Херцеговини и Далмацији)

Сва презимена са списка су преузета на основу података које је тестирана особа оставила. Неки су остављали више података, а неки чак ни своје презиме нису ставили нити место порекла. Дакле, сваки од тих података морамо узети са извесном дозом опрезности. Ипак, хаплогрупа N1 је већ доказана међу Пивљанима, а и презиме Тадић је из тог краја па је и велика вероватноћа да се ради баш о Пивљанину Тадићу. Велика вероватноћа није и несумњив доказ.
Икавац

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #42 послато: Мај 11, 2015, 07:21:24 поподне »
Сва презимена са списка су преузета на основу података које је тестирана особа оставила. Неки су остављали више података, а неки чак ни своје презиме нису ставили нити место порекла. Дакле, сваки од тих података морамо узети са извесном дозом опрезности. Ипак, хаплогрупа N1 је већ доказана међу Пивљанима, а и презиме Тадић је из тог краја па је и велика вероватноћа да се ради баш о Пивљанину Тадићу. Велика вероватноћа није и несумњив доказ.
Хвала на брзом одговору, штета то Тадић није оставио бар неки лични податак у свом налогу.

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #43 послато: Мај 11, 2015, 07:37:21 поподне »
Сва презимена са списка су преузета на основу података које је тестирана особа оставила. Неки су остављали више података, а неки чак ни своје презиме нису ставили нити место порекла. Дакле, сваки од тих података морамо узети са извесном дозом опрезности. Ипак, хаплогрупа N1 је већ доказана међу Пивљанима, а и презиме Тадић је из тог краја па је и велика вероватноћа да се ради баш о Пивљанину Тадићу. Велика вероватноћа није и несумњив доказ.
Опрости што те гњавим Александре I1, живо ме интересује дали је Таушановић оставио податке на налогу. Пошто је могуће да потиче од пивски Таушана (грана Врачара и даље од Гаговића).

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #44 послато: Мај 11, 2015, 07:58:18 поподне »
Опрости што те гњавим Александре I1, живо ме интересује дали је Таушановић оставио податке на налогу. Пошто је могуће да потиче од пивски Таушана (грана Врачара и даље од Гаговића).

Поред личног имена, оставио је и презимена: Таушановић и Гајић. Претпостављам да му је презиме Гајић женска лоза.
На интернету сам нашао Косту Таушановића из Алексинца.
Такође: http://www.poreklo.rs/2014/02/18/poreklo-prezimena-pljevlja-crna-gora/
Досељеници у Пљевља после 1912. године: Таушановићи су пореклом из Кокорина код Гацка. Доселили су у Пиву 1770. године. Милош – Мујо је био од 1920. године деловођа у Отиловићима, а затим је радио у пошти. Милош је био у интернацији од 1916-1918. године. У Пљевљима је купио кућу. У град је доселио и Петар Таушановић 1923. године. Био је курир у основној школи у Пљевљима.
Икавац

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #45 послато: Мај 11, 2015, 08:11:39 поподне »
Поред личног имена, оставио је и презимена: Таушановић и Гајић. Претпостављам да му је презиме Гајић женска лоза.
На интернету сам нашао Косту Таушановића из Алексинца.
Такође: http://www.poreklo.rs/2014/02/18/poreklo-prezimena-pljevlja-crna-gora/
Досељеници у Пљевља после 1912. године: Таушановићи су пореклом из Кокорина код Гацка. Доселили су у Пиву 1770. године. Милош – Мујо је био од 1920. године деловођа у Отиловићима, а затим је радио у пошти. Милош је био у интернацији од 1916-1918. године. У Пљевљима је купио кућу. У град је доселио и Петар Таушановић 1923. године. Био је курир у основној школи у Пљевљима.
Велико хвала, значи изгледа да предање, да су у сродству са Врачарима а поготову са Гаговићима мало вероватно.

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #46 послато: Мај 11, 2015, 09:55:55 поподне »
Генетика је неумољива :)
« Последња измена: Мај 28, 2015, 02:44:31 пре подне Маргита Војвотк. Бањанска »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #47 послато: Мај 23, 2015, 02:48:49 поподне »
Бањани - село у Скопској Црној Гори. Спомиње се у хрисовуљи краља Милутина од год. 1309. — 1310.

" Ми смо напријед навели неколико примјера за етничку заједницу Херцеговаца и становника Скопске Црне Горе. Томе ћемо додати још нешто што се односи на херцеговачке Бањане. У Скопској Црној Гори кажу тупањ мјесто бубањ. У херцеговачким Бањанима имају села Горњи и Доњи Тупањ. У Гор. Тупању се једно поље зове Оливерово Поље. Име Оливер је Србима дошло преко балканских Латина у 13. вијеку. Један велики властелин цара Душана се звао Оливер. Отуда из Старе Србнје пренесено је име у крајеве данашње Херцеговине. Један савременик војводе Сандаља звао се Покрајац Оливеровић." 

"Поријекло православнога народа у сјеверозападној Босни", Владислав Скарић, 1918.

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #48 послато: Јун 13, 2015, 10:30:32 поподне »
Да ли неко зна, јел постоји књига Милоша Ђ. Слијепчевића " Прилог историји Пиве, велико катуниште у предању и документима", Београд 1976 г. у PDF-у?

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #49 послато: Јун 14, 2015, 10:59:34 пре подне »
Да ли неко зна, јел постоји књига Милоша Ђ. Слијепчевића " Прилог историји Пиве, велико катуниште у предању и документима", Београд 1976 г. у PDF-у?
Маргита ја имам ту књигу ископирану ако је не нађете у пдф могу је искенирати па поставити на интернет или вам могу послати поштом копију

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #50 послато: Јун 14, 2015, 11:13:53 пре подне »
Маргита ја имам ту књигу ископирану ако је не нађете у пдф могу је искенирати па поставити на интернет или вам могу послати поштом копију

Велико Хвала Đorđo! У суштини ми само требају странице где се помињу предања о Петру и Николи. Благодарим!

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #51 послато: Јул 11, 2015, 08:31:11 пре подне »
Делић - Борковићи, Пива - И2а




Делић је први извесни Браниловић који је тестиран, ја сам лично њега прво изабрао да се тестира јер сам сматрао да је највећи степен вероватноће да са њим делим заједничко порекло

Биће још тестираних Пивљана у наредних годину дана па ћемо да видимо шта ће испасти, за пар месеци ће бити Тадић (Браниловић), и Костићи (који су према предању били у Пиви пре Руђа и  Бранила)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #52 послато: Јул 11, 2015, 08:51:39 пре подне »
Неко је раније помињао да су Тадићи (Браниловићи) N1a P189, мада никад нисам видио те резултате.

Ако изузмемо то, није било досад доказа да су Браниловићи N1a P189.

Што се Ђорђових Делића са Златибора тиче, они би требали бити од братства Добриловића из Пиве, а за Добриловиће, који се помињу као старинци, се нигдје стриктно не каже да су у вези са Браниловићима, другим старинцима.

Хоћу рећи да овај резултат за Делиће Браниловиће и није тако нелогичан.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #53 послато: Јул 11, 2015, 09:23:48 пре подне »
Ђорђо,

чији ли је тај хаплотип из Северне Грчке, који се поклапа на 12 маркера са Браниловићким?

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #54 послато: Јул 11, 2015, 10:01:06 пре подне »
Ђорђо,

чији ли је тај хаплотип из Северне Грчке, који се поклапа на 12 маркера са Браниловићким?
У питању је Турчин GÜNER локација маркера на мапи му је тик поред Солуна, може бити интересантно са обзиром да су по предању Делићи из Пиве добили презиме по неком брату потурчењаку који је био у "делијама", мада је вероватно у питању коинциденција

Неко је раније помињао да су Тадићи (Браниловићи) N1a P189, мада никад нисам видио те резултате.

Ако изузмемо то, није било досад доказа да су Браниловићи N1a P189.

Хоћу рећи да овај резултат за Делиће Браниловиће и није тако нелогичан.
Није нелогично, само сам претпостављао по инерцији да су Браниловићи Н1а јер су са простора Пиве и Бањана до сада сви испадали Н1а

Мада питање је и да ли су Браниловићи сви од једног човека или су конгломерат разнородних породица које славе св Јована, будући да у њих спада баш доста породица са једно 7-8 братстава и са не баш јасним међусобним везама.

Лично сам доста сумњичав према усменим предањима, узимам их са великом дозом резерве и прихватам их као истинита једино када се потврде ДНК тестом.

Полако ће се све то размрсити како све више буде било тестирано

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #55 послато: Јул 11, 2015, 11:44:48 пре подне »
Цитат
У питању је Турчин GÜNER локација маркера на мапи му је тик поред Солуна

Занимљиво.

Ни ја не верујем да је реч о превеликој блискости са Браниловићима из Пиве.

Пре ће бити да  је у питању нека српска грана са дубоког Југа. Већ сам писао о томе да је до 1923. у покрајинама Македонији и Тракији, у данашњој Грчкој, Грка било само у траговима. Турци и Помаци (муслимани словенског језика) су били апсолутна већина становништва.

Колико видим, поклапање на 12 маркера Делићи-Браниловићи имају и са Анастасовским из БЈР Македоније. Он је већ урадио и биг Y, тако да ће резултати моћи да се упореде кад неки Пивљанин једног дана уради биг Y. 
« Последња измена: Јул 11, 2015, 12:03:18 поподне Синиша Јерковић »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #56 послато: Јул 11, 2015, 12:06:57 поподне »

Колико видим, поклапање на 12 маркера Делићи-Браниловићи имају и са Анастасовским из БЈР Македоније. Он је већ урадио и биг Y, тако да ће резултати моћи да се упореде кад неки Пивљанин једног дана уради биг Y.

Да, са Анастасовским има пуно поклапање на 12 марекра, сљедећи је католик Касум из Ловрећа са којим има разлику 1. Међутим мали је број маркера, па ово не значи много.

Чини ми се да ми је Невски рекао за неког Македонца да је радио Биг Ипсилон. Нисам запамтио презиме, па претпостављам да је то овај Анастасовски. Колико сам схватио у најскорије вријеме имаћемо три Биг Ипсилона за Динарик Југ са наших простора: Анастасовског, Аврамијевштака И2а и мене. Поред два постојећа: Невског и Милатовића, ваљда ће се нешто ново открити.

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #57 послато: Јул 11, 2015, 03:44:06 поподне »
Делић - Борковићи, Пива - И2а




Делић је први извесни Браниловић који је тестиран, ја сам лично њега прво изабрао да се тестира јер сам сматрао да је највећи степен вероватноће да са њим делим заједничко порекло

Биће још тестираних Пивљана у наредних годину дана па ћемо да видимо шта ће испасти, за пар месеци ће бити Тадић (Браниловић), и Костићи (који су према предању били у Пиви пре Руђа и  Бранила)

Из приложене карте подударности да се приметити, да Делић-Браниловић-I2a  нема ниједно поклапање на српском простору (тешки црњак :)). Просто невероватно ако се узме у обзир колико се Пивљана иселило у протеклих 150г. у Шумадију, Босну и после 1945 у Војводину! Питам се само oд којих су хаплогрупа били ти исељеници?

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #58 послато: Јул 11, 2015, 05:02:58 поподне »
Цитат
Делић-Браниловић-I2a  нема ниједно поклапање на српском простору

Таман посла, вероватно је у питању један од чешћих хаплотипова у нашој популацији. Само је мали број тестираних па их нема у бази фт дна.

Молим Небојшу и Невскога ако су у прилици да прегледају има ли поклапања у њима доступним збиркама са наших простора.

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #59 послато: Јул 11, 2015, 05:41:53 поподне »
Таман посла, вероватно је у питању један од чешћих хаплотипова у нашој популацији. Само је мали број тестираних па их нема у бази фт дна.

Молим Небојшу и Невскога ако су у прилици да прегледају има ли поклапања у њима доступним збиркама са наших простора.

У табели I2a СДНК-пројекта сразмерно је ређа заступљеност оних са DYS391=10, а и они постојећи већ на 12 маркера одступају напр. -1 Касум, -2 Дапчевић, Томић, Остојић итд.