ДНК порекло > Историја и генетика

R1b-U152 и G2a-L497; историјска и географска поклапања

<< < (2/4) > >>

НиколаВук:

--- Цитат: Atlantische  Фебруар 23, 2017, 11:21:12 поподне ---Крајње ми је интересантан овакав начин сахрањивања. Поставио сам тему о тачно тој култури одакле је та гробница овде: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1769.0 (да бих оне који нису виделу упутио ту, знам да си ти читао :)), али бих свакако желео да те питам о томе.
Пошто је то ритуално сахрањивање, ''богато'' као што се може видети на илустрацији, које је порекло таквог начина сахрањивања? Словени су спаљивали своје мртве, за Германе нисам сигуран, али Келти су их сахрањивали. Да ли је тај обичај у Европу дошао са индо-европљанима или је просто имао другачији развој у различитим деловима Европе?

--- Крај цитата ---

Ово је конкретно кнежевски гроб из доба халштата, сличну појаву си имао у исто време (6-5. век п.н.е.) и на Балкану (чувени кнежевски гробови у Новом Пазару, Атеници и Пилатовићима); овакав начин сахрањивања је чисто индоевропски, јавља се, колико се сећам, пре, за време и после Јамна културе, и увек је у вези са индоевропским ратничким елитама (сахрана под тумулом, посипање тела окером у неким случајевима, богато снабдевена гробница потрепштинама за "онај свет", итд.).

Atlantische:

--- Цитат: НиколаВук  Фебруар 24, 2017, 12:59:32 пре подне ---Ово је конкретно кнежевски гроб из доба халштата, сличну појаву си имао у исто време (6-5. век п.н.е.) и на Балкану (чувени кнежевски гробови у Новом Пазару, Атеници и Пилатовићима); овакав начин сахрањивања је чисто индоевропски, јавља се, колико се сећам, пре, за време и после Јамна културе, и увек је у вези са индоевропским ратничким елитама (сахрана под тумулом, посипање тела окером у неким случајевима, богато снабдевена гробница потрепштинама за "онај свет", итд.).

--- Крај цитата ---
Хвала на одговору.  :)
Тако сам отприлике и мислио, да је такав начин сахрањивања индоевропски, у овом случају у питању је ''луксузно'' сахрањивање припадника ратничке елите.

Небојша:
Погледао сам мало како стоји G2a-L497 у Бугарској, чисто због потенцијалне везе са Скордисцима.

Бургас (узорак 45) - 2.2%
Монтана (80) - 2.5%
Пловдив (159) - 2.5%
Софијска област (257) - 2.7%
Разград (21) - 4.8%

Y-Chromosome Diversity in Modern Bulgarians: New Clues about Their Ancestry

Графички би то изгледало овако:

Држава Скордиска:

Atlantische:

--- Цитат: Небојша  Март 29, 2017, 05:07:30 поподне ---Погледао сам мало како стоји G2a-L497 у Бугарској, чисто због потенцијалне везе са Скордисцима.

Бургас (узорак 45) - 2.2%
Монтана (80) - 2.5%
Пловдив (159) - 2.5%
Софијска област (257) - 2.7%
Разград (21) - 4.8%

Y-Chromosome Diversity in Modern Bulgarians: New Clues about Their Ancestry

Графички би то изгледало овако:

--- Крај цитата ---

Хвала господине картографе! :)
Ево и Петар ми је послао један занимљив сајт (на коме бих посебно издвојио ову карту) који нисам приметио иако сам ''висио'' на мрежи информишући се о Скордисцима.  Сада када поредим ову карту коју си ти направио и ову коју сам окачио, може се видети да је управо та празнина на северу Бугарске проистекла из чињенице у том делу није било келтских насеља, довољно је само погледати ово мапу коју сам окачио и увидети, очигледно је. :)
Такође, када се иде ниже, ка централном делу, ту већ постоји проценат од 2,5-2,7%, а и ту је било келтских насеља.
https://balkancelts.wordpress.com/

Ево како стоје моја YHRD поклапања, самим тим поклапања рода А. Качим пре свега због овог дела јужне Румуније који се црвени, а који је такође био насељен келтима у једном историјском периоду.

Небојша:

--- Цитат: Atlantische  Март 29, 2017, 05:24:36 поподне ---Хвала господине картографе! :)
Ево и Петар ми је послао један занимљив сајт (на коме бих посебно издвојио ову карту) који нисам приметио иако сам ''висио'' на мрежи информишући се о Скордисцима.  Сада када поредим ову карту коју си ти направио и ову коју сам окачио, може се видети да је управо та празнина на северу Бугарске проистекла из чињенице у том делу није било келтских насеља, довољно је само погледати ово мапу коју сам окачио и увидети, очигледно је. :)
Такође, када се иде ниже, ка централном делу, ту већ постоји проценат од 2,5-2,7%, а и ту је било келтских насеља.
--- Крај цитата ---

Нема на чему. :) То је и мени прво пало на памет. Стабилан проценат 2-3% на истоку земље, где би требало бити келтске "оставштине".

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију