Аутор Тема: Старо гробље у Петровићима (Стара Херцеговина, данас Црна Гора)  (Прочитано 8792 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4194
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Поред манастира Косијерево налази се гробље са веома старим надгробним споменицима и капелом за коју мештани кажу да је из предкосовског периода (пре 1389.). Међутим, у доступним изворима наводи се да је ова капела саздана крајем 16. века.

Ево неких од најкарактеристичнијих споменика поред капеле:




















Фреске из гробљанске капеле у Петровићима (цар Константин и царица Јелена)



Иконостас



помало "домородачки" призор



капела и гробље су одмах поред манастира Косијерево, који се види у позадини





у овом храму се налази велика хришћанска реликвија - стопало Светог апостола и јеванђелисте Луке



На неколико километара од манастира Косијерево налази се један од најзначајнијих археолошких локалитета у овом делу Европе - Црвена стијена, у којој су пронађени остаци зуба неолитског човека.



« Последња измена: Април 24, 2013, 11:29:28 поподне admin »

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Старо гробље у Петровићима (Стара Херцеговина, данас Црна Гора)
« Одговор #1 послато: Април 11, 2015, 07:06:36 поподне »
Највеће могуће Хвала на прелепим фотографијама!
« Последња измена: Мај 28, 2015, 02:25:35 пре подне Маргита Војвотк. Бањанска »

Ван мреже lastmi

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Старо гробље у Петровићима (Стара Херцеговина, данас Црна Гора)
« Одговор #2 послато: Јануар 23, 2016, 03:55:15 поподне »
И ја захваљујем на одличним фотографијама.

За мене је ово место интересантно, јер је према предању мој предак Спасоје Петровић „око 1750. године, негде из Херцеговине доселио“ у Јадарски крај, села Горњи Добрић, Козјак, Лешница (околина Лознице).

Био бих захвалан, да аутори фотографија или било ко други, напишу да ли постоји неки споменик Петровића, јер као што нађох у литератури, пре 200 година обновили су цркву у селу, али их тамо живих више нема.
 
Покушао сам да анализирам споменике, али када се ове фотографије увећају види се да немају довољно велику резолуцију или нису најбоље фокусиране, и није могуће „очитати“ споменике на фотографији.
 
У сваком случају хвала.