Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 224060 пута)

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #880 послато: Октобар 20, 2020, 04:53:23 поподне »
moramo se saliti, kao je govorila moja pokojna baba josa. na fejsu sam bolje napisao - plasim se da se testiram da ne ispadnem crnogorac :)
Не треба мешати народ са ширим геополитчким интересима и треба бити опрезан са коментарима . Ево нпр ја сам по оцу Цетињанин(Љуботињ) и Србин сам .

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #881 послато: Октобар 20, 2020, 05:14:16 поподне »
ma jasno brate, nego ja volim da se salim sto ne znaci da nisam ozbiljan. jer, kad ozbiljno krenem da obrazlazem zasto sam protiv demokratije, ustava i slicnih modernistickih intitucija, ljudi kazu, uuu, daj malo lakse. a ova crna gora o kojoj pisemo ovde je mnogo bolje funkcionisala sa njegosem, pre demoraktije i ustava i uz sve plemenske svadje.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #882 послато: Октобар 20, 2020, 05:44:01 поподне »
За нас Албанце су Срби и Црногорци један народ. Нипочему ми не делимо једне од других. Друго је политика дал нама одговара подела на Србе и Црногорце. У сваком народу постоје одређене посебности тако и код Срба, а Црногорци су локална посебност и ништа више.
Као што смо и ми Косовари једна део Албанаца који де развио у специфични део Албанаца а не не у посебан народ.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #883 послато: Октобар 20, 2020, 05:48:34 поподне »
e da nam je tvoje pameti, rugovac. to jest, da je modernim crnogorcima te pameti...

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #884 послато: Октобар 20, 2020, 05:55:52 поподне »
e da nam je tvoje pameti, rugovac. to jest, da je modernim crnogorcima te pameti...
Милогорцима не Црногорцима , мада то више и нису Срби , њих једно 15-20% је бесповратно . Мада све више почињу и препуцавања са осталим крајевима где Срби живе .

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #885 послато: Октобар 20, 2020, 05:57:06 поподне »
За нас Албанце су Срби и Црногорци један народ. Нипочему ми не делимо једне од других. Друго је политика дал нама одговара подела на Србе и Црногорце. У сваком народу постоје одређене посебности тако и код Срба, а Црногорци су локална посебност и ништа више.
Као што смо и ми Косовари једна део Албанаца који де развио у специфични део Албанаца а не не у посебан народ.
Meni lično bi bio draži odgovor na pitanje šta vi,Albanci,mislite o Srbima i Bošnjacima?Možda ne na ovoj temi,ali da probam ....da čujem šta mislite....To za Srbe i Crnogorce misle i svi susedski narodi i to je opštepoznata stvar....

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #886 послато: Октобар 20, 2020, 11:31:36 поподне »
Meni lično bi bio draži odgovor na pitanje šta vi,Albanci,mislite o Srbima i Bošnjacima?Možda ne na ovoj temi,ali da probam ....da čujem šta mislite....To za Srbe i Crnogorce misle i svi susedski narodi i to je opštepoznata stvar....


Иако говоре истим језиком и у бити су једно исто Срби и Бошњаци су битно различити по понашању. Са Србима знаш на чему си, са Бошњаци никад ниси сигуран. Бар ми Албанци.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #887 послато: Октобар 20, 2020, 11:46:37 поподне »
Са Србима знаш на чему си

Насмеја ме фино.  ;D

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #888 послато: Октобар 21, 2020, 12:27:40 пре подне »
Насмеја ме фино.  ;D
Брате на пример Санџаклије су људи од принципа и речи , врло агилни и способни . Са друге стране босанци врло љигави , подмукли и баш као што Руговац рече не знаш на чему си .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #889 послато: Октобар 21, 2020, 12:32:47 пре подне »
Брате на пример Санџаклије су људи од принципа и речи , врло агилни и способни . Са друге стране босанци врло љигави , подмукли и баш као што Руговац рече не знаш на чему си.

Као да су пореклом Срби. ;) Верујем да је то тачно. Пошто из искуства, а и прича других људи, могу закључити да су у овим нашим крајевима "најпринципијелнили" Албанци, а преко те везе вероватно и Санџаклијe. Симпатична ми је била ова Руговчева изјава (ништа подругљиво), пошто се код нас баш не зна на чему си. Овде кум убио кума, брат брата, син оца. :)

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #890 послато: Октобар 21, 2020, 12:36:34 пре подне »
Као да су пореклом Срби. ;) Верујем да је то тачно. Пошто из искуства, а и прича других људи, могу закључити да су у овим нашим крајевима "најпринципијелнили" Албанци, а преко те везе вероватно и Санџаклијe. Симпатична ми је била ова Руговчева изјава (ништа подругљиво), пошто се код нас баш не зна на чему си. Овде кум убио кума, брат брата, син оца. :)
Па и код нас из ЦГ ови атрибути се могу највише на пример Кучима приписати , вероватно зато и толика пожељност код многих да су одатле пореклом . Ово за Куче могу исто из искуства рећи , има их пуно у Немачкој , кад год су ми нешто обећали , увек у минут испунили .

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #891 послато: Октобар 21, 2020, 10:52:53 пре подне »

Иако говоре истим језиком и у бити су једно исто Срби и Бошњаци су битно различити по понашању. Са Србима знаш на чему си, са Бошњаци никад ниси сигуран. Бар ми Албанци.
Hvala na odgovoru..

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #892 послато: Октобар 21, 2020, 10:56:54 пре подне »
Брате на пример Санџаклије су људи од принципа и речи , врло агилни и способни . Са друге стране босанци врло љигави , подмукли и баш као што Руговац рече не знаш на чему си .
Drecune,ima smisla u tome što govoriš,može biti da su to relikti"bese",ali bi možda trebali razliku napraviti između  istočnih i zapadnih Sandzaklija,kao što nam i genetička linija razdvajanja sugeriše...

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #893 послато: Октобар 21, 2020, 12:20:06 поподне »
Drecune,ima smisla u tome što govoriš,može biti da su to relikti"bese",ali bi možda trebali razliku napraviti između  istočnih i zapadnih Sandzaklija,kao što nam i genetička linija razdvajanja sugeriše...
Види у пријепољској општини имаш масу муслимана Куча (који генерално имају исте карактерне особине као и Малисори у смислу дате речи и поштовања договора) тако да не бих раздвајао . Е сад у ПП имаш и wanna be Куче . Ове из Прибоја и Пљеваља нисам упознао .

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #894 послато: Октобар 21, 2020, 12:37:04 поподне »
Види у пријепољској општини имаш масу муслимана Куча (који генерално имају исте карактерне особине као и Малисори у смислу дате речи и поштовања договора) тако да не бих раздвајао . Е сад у ПП имаш и wanna be Куче . Ове из Прибоја и Пљеваља нисам упознао .

Има их тамо свакако, али не толико колико у источном дијелу Санџака. Већина муслимана у Пријепољу је ипак херцеговачког поријекла (мислим на Херцеговину у најширем смислу).

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #895 послато: Октобар 21, 2020, 12:44:03 поподне »
Има их тамо свакако, али не толико колико у источном дијелу Санџака. Већина муслимана у Пријепољу је ипак херцеговачког поријекла (мислим на Херцеговину у најширем смислу).
Како онда објаснити толика предања о Кучима . Мени је ово једна врста хобија , кад немам обавеза , ујчевина је мало разочарана , јер се један мој Гојаковић из Комарана у ино тестирао само хапчогрупу основну ев13 испало . Онда неко ушао у ову базу и видео И2а и онда настала паника . Сад кад имам времена покушавам поново да их наговорим да ураде тест па да видимо можда имамо прву Кучку фамилију у пријепољској општини код хришћана . Пријепоље је невороватан феномен , из разлога тих предања о Кучима и генетике која упућује на Стару Херцеговину . Мени је то стварно феномен . За 90% тих који тврде да су Кучи јасно је да нису , али неко мора бити . Зато гледам како да их убедим опет да се дубље тестирају . Више и1а има предање о Кучима него о Старој Херцеговини .

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #896 послато: Октобар 21, 2020, 12:55:58 поподне »
Колико ја знам, за сад у Пријепољу од "правих" Куча имамо братства Подбићанин и Ђурђевић. Остатак су И1-П109, И2-ПХ908, имамо чак и два братства која су Ц2, наводно су турског поријекла (премда немају таква предања, а занимљиво је да су им презименске основе српске).

Не знам имамо ли иједног тестираног Куча међу православним становништвом Санџака. Мислим да је само један из Берана потврђен као Дрекаловић.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #897 послато: Октобар 21, 2020, 01:02:32 поподне »
Колико ја знам, за сад у Пријепољу од "правих" Куча имамо братства Подбићанин и Ђурђевић. Остатак су И1-П109, И2-ПХ908, имамо чак и два братства која су Ц2, наводно су турског поријекла (премда немају таква предања, а занимљиво је да су им презименске основе српске).

Не знам имамо ли иједног тестираног Куча међу православним становништвом Санџака. Мислим да је само један из Берана потврђен као Дрекаловић.
Има их још у Пријепољу(Бродареву поготово) уђи и погледај мало боље . А што се хришћана тиче ја само не знам како су се та предања стварала , мада врв због популарности Куча , која је и данас донекле присутна . Али ајде да неки лупам Морачанин , Пипер или Братоножић на пример узме такво предање , али овде то махом људи који су из скроз другог краја ЦГ на основу хг узимају као релевантно предање . Знам пар Кучких викинга из ПП који су убеђени о пореклу из Куча и кад им кажем да нису , опасно се наљуте .

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #898 послато: Октобар 21, 2020, 02:48:19 поподне »
Као да су пореклом Срби. ;) Верујем да је то тачно. Пошто из искуства, а и прича других људи, могу закључити да су у овим нашим крајевима "најпринципијелнили" Албанци, а преко те везе вероватно и Санџаклијe. Симпатична ми је била ова Руговчева изјава (ништа подругљиво), пошто се код нас баш не зна на чему си. Овде кум убио кума, брат брата, син оца. :)


1. Нисам то мислио што се тиче Срба и Бошњака. Бошњак а поготово из Санџака кад је са Албанцом прича да су пореклом Албанци, са Црногорцом да су Црногорци. Значи увек прича оно што саговорник би желео да чује. Пуно њих је на Косову променилило презиме  јер су сами то хтели. А има и да су били опасни борци за Србију, jaчи од многих Срба.  На то сам мислио кад сам рекао да са њима никад ниси сигуран.


2. Што се тиче нac Албанаца ни ту не треба претеривати са причама о нашој слози.
Код нас се каже “то су наши рођаци са њима смо се убивали али никад женили”.
У пуно селo на Косову има случаја крви између ближих рођака због међа и осталог.


Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #899 послато: Октобар 21, 2020, 04:02:31 поподне »

1. Нисам то мислио што се тиче Срба и Бошњака. Бошњак а поготово из Санџака кад је са Албанцом прича да су пореклом Албанци, са Црногорцом да су Црногорци. Значи увек прича оно што саговорник би желео да чује. Пуно њих је на Косову променилило презиме  јер су сами то хтели. А има и да су били опасни борци за Србију, jaчи од многих Срба.  На то сам мислио кад сам рекао да са њима никад ниси сигуран.


2. Што се тиче нac Албанаца ни ту не треба претеривати са причама о нашој слози.
Код нас се каже “то су наши рођаци са њима смо се убивали али никад женили”.
У пуно селo на Косову има случаја крви између ближих рођака због међа и осталог.
Па Санџе и јесу или Црногорци(Срби Кучи) или Албанци(Кељменди,Хоти или Шкреље) . И за разлику од босанаца истичу своје хришћанско порекло , управо кроз истицање племенске припадности . Овде у Немачкој Санџо Куч и Србин Куч као род рођеног гледају . Санџе нису заборавиле ко су . Ја лично имам на људском и моралном принципу најпозитивније мишљење о Брђанима , Санџама и Албанцима што се лепог нам Балкана тиче .