Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 228301 пута)

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #860 послато: Октобар 19, 2020, 01:03:15 поподне »
grg, ne da nisi ukapirao salu nego izgleda nisi pratio tok ove teme... kad je pristigao rezultat bratica, posle cega je rod katunjana i ridjana preimenovan na poreklu u rod mataruga, ukazala se mogucnost da se spekulise da ovaj razgranati rod mozda nije daljim poreklom iz katunske nahije vec negde sa granice danasnje hercegovine i cg (ali ne caradje, nego ovamo od grahova pa ka hercegovini) drugim recima, i sam sam pripadnik ovog roda, hercegovac, pa sam se 'poradovao', to jest, u slucaju da su, ipak, 'crnogorci' u pitanju - E mi ne odgovara. naravno, poenta je politicka. taj deo si pogodio. dubinski se ne slazem sa crnogorskim ponasanjem u odnosu sa srbijom, srbima, povlascenim polozejem sedenja na dve stolice, itd.
« Последња измена: Октобар 19, 2020, 01:04:49 поподне dko »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #861 послато: Октобар 19, 2020, 02:07:48 поподне »
Смијешне су ми те приче како су Црногорци доминантно Е-В13. Црногорци су баш доминантно И2а, а и Р1а је доста јака код њих. Е-А18844 је једини Е-В13 род који је добро заступљен међу Црногорцима, остали су јако ријетки.

Од генетски профилисаних јесте тачно да имамо највише Матаруга, али нису толико усамљени.

Носиоци добро заступљених Е-СНП-ова међу црногорским становништвом су такође Васојевићи, Бјелопавлићи, Клименти и још неки. А ако бацимо поглед на табелу СПДНК видећемо да имамо још доста родова у солидним апсолутним бројевима, који једноставно немају познато средњевековно порекло, па се воде као родови "А, Б, В итд".

Горе стоји
Цитат
"а и Р1а је доста јака код њих"
. Овде нисам схватио у односу на шта конкретно је јака? Регион Зете има око 10% R1a, Стара Херцеговина 8.3% и Брда 5.5%. Јака је можда у односу на неки још јужнији регион Балкана, али је у ЦГ знатно слабија од српског просека.

---

Питање је да ли ћемо икад са сигурношћу моћи да говоримо о још ранијем (до-словенском) географском пореклу Матаруга. Занимљиво је да очински СНП E-Y172393 има старост од 1450 година, а његови низводни СНП-ови, Е-А9739 (који има разноврност у источној Србији и Бугарској) = 1400 год, Е-А18844 = формиран такође пре 1450 год, као и албански E-FT146201, формиран пре исто толико.

Уз све то, имамо тестирана и два муслимана из централне и западне Босне који су такође А-9739 чији низводни СНП-нису познати.

Имали смо радну пројекцију о селидби из правца данашње источне Срб/западне Буг ка југу према Албанији и ЦГ која је узета као тренутно најреалније, јер се из историје зна да огорман део данашње популације ЦГ пре 800 година није тамо живео, а експанзију демографије у ЦГ добили смо за време турског ропства.


Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #862 послато: Октобар 19, 2020, 02:11:06 поподне »
Златане, ниси прочитао цијели мој пост, говорио сам о Црногорцима у изворном смислу, тј. о онима из четири нахије. Васојевићи, Кучи и Бјелопавлићи нису Црногорци, него Брђани, док Клименте нису ни Срби чак.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #863 послато: Октобар 19, 2020, 02:35:43 поподне »
grg, ne da nisi ukapirao salu nego izgleda nisi pratio tok ove teme... kad je pristigao rezultat bratica, posle cega je rod katunjana i ridjana preimenovan na poreklu u rod mataruga, ukazala se mogucnost da se spekulise da ovaj razgranati rod mozda nije daljim poreklom iz katunske nahije vec negde sa granice danasnje hercegovine i cg (ali ne caradje, nego ovamo od grahova pa ka hercegovini) drugim recima, i sam sam pripadnik ovog roda, hercegovac, pa sam se 'poradovao', to jest, u slucaju da su, ipak, 'crnogorci' u pitanju - E mi ne odgovara. naravno, poenta je politicka. taj deo si pogodio. dubinski se ne slazem sa crnogorskim ponasanjem u odnosu sa srbijom, srbima, povlascenim polozejem sedenja na dve stolice, itd.
Буразеру најбољи ортак ми је Херцеговац , ја немам ништа ни против кога , поготово не Херцеговаца Срба , само што сам констатовао да не треба тако да напишеш , управо зато што су Е Црногорци у последње време , а поготову на литијама доказали ко су и шта су и њихов однос према Србима и православљу не треба доводити у питање . А политика је нешто друго и ту су у питању неке друге силе . Геополитика је много широка тема .

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 228
  • G2a-L42
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #864 послато: Октобар 19, 2020, 02:51:06 поподне »
'ладно се препуцавате која се хаплогрупа прва дигла на литије, која хаплогрупа предњачи у издаји а која је била на бранику српства... Нас Срба да нема требало би нас измислити. :D


Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #865 послато: Октобар 19, 2020, 03:10:58 поподне »
'ладно се препуцавате која се хаплогрупа прва дигла на литије, која хаплогрупа предњачи у издаји а која је била на бранику српства... Нас Срба да нема требало би нас измислити. :D
Види то и јесте поента , ја сам можда мало прегрубо одреаговао , али ми се није свидела ова констатација да се е хг не свиђа , јер има везе са Црногорцима . То толико боде у очи , поготово зато што православци са Е хг у ЦГ су доста урадили за очување српства у ЦГ и да њих није питање како би све изгледало . Такође и други људи су ту учестввали (Ровци , Морачани , Братоножићи итд) . Ја сам први против дељења Срба по разним критеријумима , поготово неопрезних коментара који могу да јако увреде један део Срба .

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #866 послато: Октобар 19, 2020, 03:17:30 поподне »
Стварно, вратите се на тему. Ово нема везе с темом о чему пишете на последњих страницу и по.



Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #867 послато: Октобар 19, 2020, 09:19:43 поподне »
Ја не прихватам ту авнојевску логику по којој су Брђани Црногорци. Да јесу, не би их разликовали и Петровићи и Марко Миљанов и сви други виђенији Црногорци и Брђани.

Не прихватам ни ја ту логику, али ако ћемо поштено, она није авнојевска, већ почиње да узима маха још од средине 19. века када су Брда постепено избачена из назива државе, и то на поприлично дискретан (да не кажем нешто друго) начин. Петровићи су у прогласима престали да помињу Брда без икакве формалне одлуке, а на Берлинском конгресу 1878. године су формализовали назив Књажевина Црна Гора. У време свеопште еуфорије око међународно признате независности, ко се још нервирао око назива државе... Како су Брђанима Црногорци били најближи савезници вековима, процес регионалне асимилације (или у најмању руку осећај припадности држави) је још за време књаза/краља Николе мање више успешно завршен, свиђало се то нама или не, јер су Брђани Црну Гору сматрали своју државом. Национална асимилација коју су спроводили другови Тито и Ђидо, а у новије време бивши комунисти на челу са Милом, прошла је са знатно мање успеха. Крајњи резултат је да су се Брђани већински одрекли свог некадашњег регионалног идентитета, што је по мени заиста штета, али не и припадности српском народу.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #868 послато: Октобар 19, 2020, 09:57:05 поподне »
Не прихватам ни ја ту логику, али ако ћемо поштено, она није авнојевска, већ почиње да узима маха још од средине 19. века када су Брда постепено избачена из назива државе, и то на поприлично дискретан (да не кажем нешто друго) начин. Петровићи су у прогласима престали да помињу Брда без икакве формалне одлуке, а на Берлинском конгресу 1878. године су формализовали назив Књажевина Црна Гора. У време свеопште еуфорије око међународно признате независности, ко се још нервирао око назива државе... Како су Брђанима Црногорци били најближи савезници вековима, процес регионалне асимилације (или у најмању руку осећај припадности држави) је још за време књаза/краља Николе мање више успешно завршен, свиђало се то нама или не, јер су Брђани Црну Гору сматрали своју државом. Национална асимилација коју су спроводили другови Тито и Ђидо, а у новије време бивши комунисти на челу са Милом, прошла је са знатно мање успеха. Крајњи резултат је да су се Брђани већински одрекли свог некадашњег регионалног идентитета, што је по мени заиста штета, али не и припадности српском народу.

Наравно, све је то тад почело, а и главне поставке за црногорски сепаратизам су формиране још у доба Петровића (дводржавље + идеологија црногорског надсрпства), оне су у 20. вијеку само активиране.

Међутим, у СФРЈ је свака димензија црногорског сепаратизма добила своју институционалну форму. Највише се је тад радило на културолошкој конвергенцији унутар ЦГ, а уједно и на дивергенцији с околним Србима. Од генерализације катунске дворске ношње као општецрногорске и дијалекатских црта Цетиња и Подгорице као заједничких за све православце унутар авнојевских граница, па до приказивања филмова и серија гдје су Старохерцеговци представљани као типични Црногорци ("Ђекна", серије Миме Караџића итд).
Чисто сумњам да би штета нанесена српском идентитету у ЦГ била овако велика да 1945. није добила своју институционалну форму, без обзира на то што је тај сепаратизам као процес сезао уназад све до позних Петровића.


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #869 послато: Октобар 19, 2020, 10:17:03 поподне »
'ладно се препуцавате која се хаплогрупа прва дигла на литије, која хаплогрупа предњачи у издаји а која је била на бранику српства... Нас Срба да нема требало би нас измислити. :D
Не, баш супротно од тога, поента је да су сви једнаки...само се одговорило ДКОу који је на неки начин фокусирао на једну хаплогрупу у неком контексту, па су му наведени примери тих родова који се боре за српство...а да они за које сматра да су "најпрвији", да међу њима има и "прелетачевића", тако да свуда има оба случаја...То је контекст, а не "ко предњачи у издаји, а ко је био на бранику српства". То и не може ни по родовским основама, ни племенским, свуда има и једних и других (са различитим односима на једну или на другу страну, али свуда постоје обе опције)...Једино можда може неки делимичан образац што се тиче општина, тј. територија (напр. мапа последњих избора по општинама какво је тренутно расположење)...
« Последња измена: Октобар 19, 2020, 10:26:48 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #870 послато: Октобар 19, 2020, 10:29:55 поподне »
И сви толико дуго живе на том простору, а парадокс је да су Цетињани можда и најмлађи, а сада су језгро монтенегринства:


http://www.koreni.rs/zlatiborci-prvi-stanovnici-cetinja/
Мада, овде је зелена боја, хмм  ;D
« Последња измена: Октобар 19, 2020, 10:36:34 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #871 послато: Октобар 19, 2020, 10:32:33 поподне »
Наравно, све је то тад почело, а и главне поставке за црногорски сепаратизам су формиране још у доба Петровића (дводржавље + идеологија црногорског надсрпства), оне су у 20. вијеку само активиране.

Међутим, у СФРЈ је свака димензија црногорског сепаратизма добила своју институционалну форму. Највише се је тад радило на културолошкој конвергенцији унутар ЦГ, а уједно и на дивергенцији с околним Србима. Од генерализације катунске дворске ношње као општецрногорске и дијалекатских црта Цетиња и Подгорице као заједничких за све православце унутар авнојевских граница, па до приказивања филмова и серија гдје су Старохерцеговци представљани као типични Црногорци ("Ђекна", серије Миме Караџића итд).
Чисто сумњам да би штета нанесена српском идентитету у ЦГ била овако велика да 1945. није добила своју институционалну форму, без обзира на то што је тај сепаратизам као процес сезао уназад све до позних Петровића.

Свака ти је к'а Његошева :)
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #872 послато: Октобар 19, 2020, 10:51:57 поподне »
Једино можда може неки делимичан образац што се тиче општина, тј. територија (напр. мапа последњих избора по општинама какво је тренутно расположење)...
Иако политика није дозвољена, можда једино у овом случају може да буде изузетак, пошто је она неодвојиви део саме теме јер у Црној Гори директно утиче на ове процесе, а надам се да ће ови избори утицати и на следећи попис становништва у Црној Гори :) :

Овде се не добија нека прецизнија слика , јер приказује само победника у некој општини, али овде су бројке које показују у односу на 2016ту, колико је све то променљиво, а то ће се сигурно показати и на следећем попису (сама разлика у односу на прошли попис) :
« Последња измена: Октобар 19, 2020, 11:01:36 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #873 послато: Октобар 19, 2020, 11:15:57 поподне »
Ни на прошлом попису категорија "Црногорац - црногорски језик - православна вјера" није била процентуално јака. Око 30%.
Од тог броја одузми Србе који су се из страха или материјалне потребе тако изјаснили, што значи да православци антисрпске оријентације чине максимум око 20% популације ЦГ.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #874 послато: Октобар 19, 2020, 11:22:22 поподне »
dusane, najfrekventniji si na diskusiji a ne citas sta sam napisao. grg je razumeo moje pojasnjenje, ti nisi. evo, za tebe, specijal: sala je, dakle, bila na moj racun posto sam pripadnik roda katunskoga i hercegovac a onda i na crnogorski racun. ne u smislu bolje su druge haplogrupe od E, nego ako prodje hercegovacka teza o matarugama kao domicilnim na toj teritoriji onda ne moram da oponiram 'crnogorstvu' a pogotovo ne cetinjskom ishodistu (sto sam napisao i u jednoj, najkracoj poruci koja nije prenesena ovde) nemam snage drugacije od ovoga da ti objasnim...(?)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #875 послато: Октобар 19, 2020, 11:25:23 поподне »
Ни на прошлом попису категорија "Црногорац - црногорски језик - православна вјера" није била процентуално јака. Око 30%.
Од тог броја одузми Србе који су се из страха или материјалне потребе тако изјаснили, што значи да православци антисрпске оријентације чине максимум око 20% популације ЦГ.
A да је оних 29% Срба на попису 2011те било најдоња могућа граница докле се стигло под вишегодишњим притиском...Чак постоје прогнозе да би Срби могли на следећем попису да буду најбројнији народ, а ако не то, онда макар у "егалу" са Црногорцима (што би било преседан, да после периода када Срби нису ни били уставом дефинисани, да постану најбројнији народ)...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #876 послато: Октобар 19, 2020, 11:27:43 поподне »
dusane, najfrekventniji si na diskusiji a ne citas sta sam napisao. grg je razumeo moje pojasnjenje, ti nisi. evo, za tebe, specijal: sala je, dakle, bila na moj racun posto sam pripadnik roda katunskoga i hercegovac a onda i na crnogorski racun. ne u smislu bolje su druge haplogrupe od E, nego ako prodje hercegovacka teza o matarugama kao domicilnim na toj teritoriji onda ne moram da oponiram 'crnogorstvu' a pogotovo ne cetinjskom ishodistu (sto sam napisao i u jednoj, najkracoj poruci koja nije prenesena ovde) nemam snage drugacije od ovoga da ti objasnim...(?)
Е па ти си се шалио на свој рачун, извини  :D Не знам, не пише ти шта си, схватио бих да се шалиш  :D Али, зашто би се шалио на свој рачун по овом питању? Нема потребе
« Последња измена: Октобар 19, 2020, 11:31:35 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #877 послато: Октобар 19, 2020, 11:32:23 поподне »
Е па ти си се шалио на свој рачун, извини  :D Не знам, не пише ти шта си, схватио бих да се шалиш  :D Али, зашто би се шалио на свој рачун по овом питању?
Свеједно није му коментар био на месту , могао је и без тога да се нашали  . Ја сам по оцу из Љуботиња и Србин сам , нисмо ни сви Цетињани исти .

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #878 послато: Октобар 19, 2020, 11:49:12 поподне »
Свеједно није му коментар био на месту , могао је и без тога да се нашали  . Ја сам по оцу из Љуботиња и Србин сам , нисмо ни сви Цетињани исти .
Шала на свој рачун може на свим основама, осим са пореклом...па и да се десе неки греси у прошлости, бити их свестан и стоички их носити, то је моје виђење...а наравно да нису сви Цетињани исти, оно је шала која је кружила уперена против оних других "nuovo nacionale" ;) (нисам је ја измислио него Срби Црне Горе)
« Последња измена: Октобар 19, 2020, 11:54:55 поподне ДушанВучко »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #879 послато: Октобар 20, 2020, 03:43:12 поподне »
Шала на свој рачун може на свим основама, осим са пореклом...па и да се десе неки греси у прошлости, бити их свестан и стоички их носити, то је моје виђење...а наравно да нису сви Цетињани исти, оно је шала која је кружила уперена против оних других "nuovo nacionale" ;) (нисам је ја измислио него Срби Црне Горе)

moramo se saliti, kao je govorila moja pokojna baba josa. na fejsu sam bolje napisao - plasim se da se testiram da ne ispadnem crnogorac :)