Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 228945 пута)

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #840 послато: Август 24, 2020, 11:59:25 пре подне »
Увијек сам се чудио како Монтенгрини нису направили своју Википедију, како би могли још ефикасније гурати своју "историју" "језик" и "аутентичну монтенгринску културу".

Biće da ima previše posla.

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #841 послато: Август 24, 2020, 12:07:42 поподне »
Milovan Đilas, rodonačelnik crnogorske nacije, je uklonjen 6 godina nakon raskida sa Staljinom.
Đilas je bio glavni ideolog raskida sa Staljinom, ali se kasnije razočarao u samu suštinu komunističke vlasti i stvaranje "crvene buržoazije".
Nakon godina robije postao je glavni disident Brozovom režimu i ponovo postao Srbin po opredeljenju.

Ne treba ni spominjati da mu je dugo bio zabranjen dolazak u Crnu Goru, a on lično se najviše plašio da će mu zabraniti da se tamo sahrani.

Progon Djilasa pocinje 1954. godine kada je izbacen iz centralnog komiteta, onda uhapsen 1956. godine.

Djilas je rodonacelnik crnogorske nacije SRPSKOG porijekla, kako je on potencirao. Stedimlija je rodonacelnik nesrpske crnogorske nacije.

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #842 послато: Август 24, 2020, 12:15:29 поподне »
Progon Djilasa pocinje 1954. godine kada je izbacen iz centralnog komiteta, onda uhapsen 1956. godine.

Djilas je rodonacelnik crnogorske nacije SRPSKOG porijekla, kako je on potencirao. Stedimlija je rodonacelnik nesrpske crnogorske nacije.

Tja... Nije trebalo da je pravi, kako god da ju je definisao. Kad je nisu kao naciju napravili oni koji su tu državicu postavili na mapu sveta -- kao vladike Petar I, Petar II Njegoš ili knjaz pa kralj Nikola -- nije morao ni Đilas da se trudi baš toliko.  >:(

Ван мреже Дејан Ратковић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 89
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #843 послато: Август 24, 2020, 12:46:15 поподне »
Progon Djilasa pocinje 1954. godine kada je izbacen iz centralnog komiteta, onda uhapsen 1956. godine.

Djilas je rodonacelnik crnogorske nacije SRPSKOG porijekla, kako je on potencirao. Stedimlija je rodonacelnik nesrpske crnogorske nacije.

Зато што је формирањем НР Црне Горе требало формирати и нацију која би оправдала њено постојање, што је у складу са ониме што су уопштено комунисти сматрали.
А реалан ефекат тога је био смањивање српског корпуса и слабљење Србије као државе, што се испоставило да је био и циљ, јер су сви који су иоле били на тој страни
српског корпуса, макар и у неком периоду, Ранковић, а после Блажо и други који су се током 50тих година освестили, били, за дивно чудо, смењени.

У складу са овим горе, нађох сада на интернету да један део из књиге Борислава Лалића о Ђиласу, да је Ђилас изјавио следеће:
"Осећам се Србином из Црне Горе.... О томе сам као министар за Црну Гору разговарао и са Титом и рекао му "Црногорци јесу Срби".
А он ми је одговорио: "Добро, али нама сада треба Република."”

Ако је ово тачно, онда не знам шта још треба рећи.
Ипак, пошто сматрам да овакве ствари не могу да буду "докази" када се ради о овим темама, треба погледати ствари поново из шире перспективе.

Тај задатак постављања "теоријског основа" црногорске нације, на основу чега би НР ЦГ била оправдана и почела да спроводи одлуке,
пао је на Ђиласа. Зато је Ђилас радио на, како кажу, "формирању црногорске нације", али је био свестан да се радило о Србима.
А да је било формирање, а не нешто спонтано из народа, говори управо њихов однос са народом.
А није се ни он сетио те целе идеје, јер не може појединац тако нешто да спроводи, већ је та идеја била циљ и пре тога, а тражено је ко ће да је спроведе на терену.
Отуд толики, слободно могу рећи, логички проблеми које је имао везани за српство и Црногорце, и толика његова тежња да некако покаже је то заправо потекло из народа,
па је то понављао где год је стигао. А опет, са друге стране, готово најзначајнија питања која су имали на конгресима, попут оног у Колашину у време рата,
имали су управо око питања српства, јер народу није било толико јасно шта они тачно желе. Па је Иван Милутиновић рекао оно чувено:
"Другови, ко није добар Црногорац тај није ни добар Србин. Црногорци и Србијанци су народ једног племена."
А да не спомињем и његове расправе које је имао са масом људи из "обичног народа", од којих треба истаћи ону са његовим сопственим оцем
којег би због свега, слободно истакао као представника тих тада старијих генерација обичног народа, а да не ризикујем да направим логичку грешку
јер није анедокталан случај.

Када се погледа Ђиласова прича пред крај живота, добија се шаблон "животног лука" тих комуниста из Блажиног слоја који сам раније навео:
Почну тако што верују у то, пуштени да спроводе шта треба, а онда када добију "задатак превише" и схвате шта се заправо дешава,
буду смењени или хапшени.
И нов слој који је опет ту био од самога почетка, одмах спроведе све што ови нису. Нико га не бира из народа, нити већински народ те одлуке жели,
али на крају оне се увек спроведу.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #844 послато: Август 24, 2020, 03:54:05 поподне »
Зато што је формирањем НР Црне Горе требало формирати и нацију која би оправдала њено постојање, што је у складу са ониме што су уопштено комунисти сматрали.

Ово је поента.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #845 послато: Август 24, 2020, 05:48:27 поподне »
Tja... Nije trebalo da je pravi, kako god da ju je definisao. Kad je nisu kao naciju napravili oni koji su tu državicu postavili na mapu sveta -- kao vladike Petar I, Petar II Njegoš ili knjaz pa kralj Nikola -- nije morao ni Đilas da se trudi baš toliko.  >:(

Poenta da je Djilas bio posten, nije fabrikovao crnogorski identitet. To sto danas rade je od Stedimlije i Ustasa.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #846 послато: Август 24, 2020, 06:14:09 поподне »
Poenta da je Djilas bio posten, nije fabrikovao crnogorski identitet. To sto danas rade je od Stedimlije i Ustasa.

Има их доста овдје који не воле Ђиласа. Лично га цијеним не по садржини увјерења, већ по спремности да за своја увјерења страда. Ако је црногорствовао, чинио је то из увјерења, јер је заиста мислио да је тако исправно. Педесетих је могао да лицемјери и да живи живот, што би се рекло, али није, изабрао је слободу и допао је затвора.

Бећковић је наводио  ријечи Ђиласовог оца: ако Црногорци нису Срби онда Срба и нема. Отац му је био официр црногорске војске, убили су га балисти 1943. године. Практично већи дио те породице је страдао у Другом свјетском рату, Ђиласу су погинули оба брата и сестра.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #847 послато: Септембар 04, 2020, 01:25:02 поподне »
Као што знате, тема је раније закључавана, јер се скретало у дневну политику, што је на форуму забрањено.

Сада је обрисано последњих неколико порука, управо зато јер су опет залазиле у дневну политкику.

Ово је опомена, да не бисмо опет затварали тему.

Хвала на разумевању.



Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #848 послато: Октобар 19, 2020, 02:23:57 пре подне »
а имаш и људе попут мене, којима Е смета јер има везе са црногорцима :) то јест, навијам за херцеговачку верзију исходишта за катуњане и риђане :)
Колико глуп коментар , па управо е хаплогрупа је чувар српства у Црној Гори , само још фали Кучи , Васојевићи и Бјелопавлићи да престану писати да су Срби и оде српство у ЦГ испод 10% . Тај твој жељени херцеговачки исход се најлакше и најокорелије одрицао српства кроз историју. Већина милогораца , усташа и муслиманских злочинаца у БиХ су бивши Срби Херцеговци .

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7268
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #849 послато: Октобар 19, 2020, 02:45:57 пре подне »
Колико глуп коментар , па управо е хаплогрупа је чувар српства у Црној Гори , само још фали Кучи , Васојевићи и Бјелопавлићи да престану писати да су Срби и оде српство у ЦГ испод 10% . Тај твој жељени херцеговачки исход се најлакше и најокорелије одрицао српства кроз историју. Већина милогораца , усташа и муслиманских злочинаца у БиХ су бивши Срби Херцеговци .
Слажем се са коментаром...највише су кохезионо допринели српству Црногораца Васојевићи и Кучи у овим последњим збивањима, јер су као такви колективно наступали и изражавали свој став на највидљивији начин (а монтенегринства у руководственом смислу је било баш код "динараца" (још увек актуелни председник и његов саборац, бивши премијер))...Код Озринића нисам видео такав заједнички наступ, код Ровчана и Жупљана је било, али ако бих "на прву" имао асоцијацију последњих догађаја у смислу колективног племенског отпора бившем режиму, то су Кучи и Васојевићи (ако би гледали племена)
« Последња измена: Октобар 19, 2020, 02:57:52 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7268
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #850 послато: Октобар 19, 2020, 03:00:40 пре подне »
Без E-V13 нема српства Црне Горе, на челу са династијом Петровић, а од самог почетка литија су се истакли управо Васојевићи и Кучи
« Последња измена: Октобар 19, 2020, 03:02:44 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #851 послато: Октобар 19, 2020, 03:03:31 пре подне »
Колико глуп коментар , па управо е хаплогрупа је чувар српства у Црној Гори , само још фали Кучи , Васојевићи и Бјелопавлићи да престану писати да су Срби и оде српство у ЦГ испод 10% . Тај твој жељени херцеговачки исход се најлакше и најокорелије одрицао српства кроз историју. Већина милогораца , усташа и муслиманских злочинаца у БиХ су бивши Срби Херцеговци .

Његов коментар је глуп а твој још глупљи. Изгледа да обојица не схватате да вређате добар део Срба. Ако схватате, тим горе. Али вама на образ и част...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7268
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #852 послато: Октобар 19, 2020, 03:27:05 пре подне »
Његов коментар је глуп а твој још глупљи. Изгледа да обојица не схватате да вређате добар део Срба. Ако схватате, тим горе. Али вама на образ и част...
Ја сам Гргов коментар протумачио тако да може само да увреди оне бивше Србе :) (осим у начину израза у коментару : "глуп" )
« Последња измена: Октобар 19, 2020, 03:35:50 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #853 послато: Октобар 19, 2020, 03:45:18 пре подне »
moj komentar nije glup, jer ja nisam glup covek. moj komentar je saljiv. zamolio bih moderatora da reguje na grgovu i ojlerovu kvalifikaciju. sa druge strane, tvoj komentar o hercegovcima pokazuje dubinsko nepoznavanje realnosti zajednica na terenu kao i tema koje su razmatrane na forumu. hrvati hercegovine nisu ucestvovali u srpskoj zajednici kakvom se formirala u hercegovini (osim genetskom pripadnoscu) za muslimane je izlisno govoriti, a 'milogorce' 'hercegovce' ostavljam crnogorcima da razmotre. plemenska priapadnost je veoma jasan medjas danasnje hercegovine i danasnje crne gore i ja nemam nekih pretenzija na takozvane 'starohercegovce'.
« Последња измена: Октобар 19, 2020, 03:49:52 пре подне dko »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #854 послато: Октобар 19, 2020, 07:41:01 пре подне »
Ја сам Гргов коментар протумачио тако да може само да увреди оне бивше Србе :) (осим у начину израза у коментару : "глуп" )
Ово се пре свега односи на неке чињенице , јер код многих људи у Србији постоји изразит анимозитет према свему што има везе са ЦГ , мада донекле и да разумем . Та мржња често иде толико да крећу да негирају постојање Срба у ЦГ , и говорећи како смо сви исти , невезано како се пишемо национално . Када погледају генетику без дубље аначизе то их још ,,ојачава" и тад креће већ чувено ,,Хвала Богу и ДНК потврдио да немају везе са нама , већ са Шиптарима " . И на тај начин умеју врло неразумно да увреде један значајан део Срба , који је то најмање заслужио .

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7268
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #855 послато: Октобар 19, 2020, 08:17:21 пре подне »
Ово се пре свега односи на неке чињенице , јер код многих људи у Србији постоји изразит анимозитет према свему што има везе са ЦГ , мада донекле и да разумем . Та мржња често иде толико да крећу да негирају постојање Срба у ЦГ , и говорећи како смо сви исти , невезано како се пишемо национално . Када погледају генетику без дубље аначизе то их још ,,ојачава" и тад креће већ чувено ,,Хвала Богу и ДНК потврдио да немају везе са нама , већ са Шиптарима " . И на тај начин умеју врло неразумно да увреде један значајан део Срба , који је то најмање заслужио .
Отишли смо сви у "глуве телефоне", ако је све почело са шалом ДКОа као што каже :) (мада, ове карактеристике ми нису баш јасне које си навео, јер је контрадикторно..."да неко ко се осећа Србином и коме је стало до тога, негира српство Црне Горе")
« Последња измена: Октобар 19, 2020, 08:28:11 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #856 послато: Октобар 19, 2020, 08:45:04 пре подне »
Отишли смо сви у "глуве телефоне", ако је све почело са шалом ДКОа као што каже :) (мада, ове карактеристике ми нису баш јасне које си навео, јер је контрадикторно..."да неко ко се осећа Србином и коме је стало до тога, негира српство Црне Горе")
Тренутно не живим у Србији већ иностранству , али док сам живео један солидан број ,,великих Србенда" је на овај начин резоновало како сам ти рекао . Чак иако уђеш на јутјуб било који видео који се тиче Срба у ЦГ , спазићеш барем седам осам особа са коментарима типа да је увреда за Србе рећи да су Црногорци Срби итд . Мислим свако има право на мишљење , али барем што се ЦГ тиче е хаплогрупа спашава стање што се српства тиче .

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7268
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #857 послато: Октобар 19, 2020, 08:51:40 пре подне »
Тренутно не живим у Србији већ иностранству , али док сам живео један солидан број ,,великих Србенда" је на овај начин резоновало како сам ти рекао . Чак иако уђеш на јутјуб било који видео који се тиче Срба у ЦГ , спазићеш барем седам осам особа са коментарима типа да је увреда за Србе рећи да су Црногорци Срби итд . Мислим свако има право на мишљење , али барем што се ЦГ тиче е хаплогрупа спашава стање што се српства тиче .
Е онда за њих треба неки посебан термин да се смисли , можда "аутосецесионисти"? ( ко куче које јури у круг да уједе себе за реп)
« Последња измена: Октобар 19, 2020, 08:53:56 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #858 послато: Октобар 19, 2020, 10:23:07 пре подне »
Смијешне су ми те приче како су Црногорци доминантно Е-В13. Црногорци су баш доминантно И2а, а и Р1а је доста јака код њих. Е-А18844 је једини Е-В13 род који је добро заступљен међу Црногорцима, остали су јако ријетки.

Ја не прихватам ту авнојевску логику по којој су Брђани Црногорци. Да јесу, не би их разликовали и Петровићи и Марко Миљанов и сви други виђенији Црногорци и Брђани.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #859 послато: Октобар 19, 2020, 10:53:58 пре подне »
Смијешне су ми те приче како су Црногорци доминантно Е-В13. Црногорци су баш доминантно И2а, а и Р1а је доста јака код њих. Е-А18844 је једини Е-В13 род који је добро заступљен међу Црногорцима, остали су јако ријетки.

Ја не прихватам ту авнојевску логику по којој су Брђани Црногорци. Да јесу, не би их разликовали и Петровићи и Марко Миљанов и сви други виђенији Црногорци и Брђани.
На крају крајева и то је истина .