Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2481838 пута)

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7120 послато: Август 01, 2019, 12:59:36 поподне »
Поповић, Никољдан, Бискупија, Книн

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има веома сопецифичан хаплотип, па с обзиром на то, нима ближих поклапања. Од карактеристичних вредности се могу издвојити 456=14, 438=8 (ову вредност једино он има на пројекту), а ту су и не тако честе вредности 389II=32 и 643=22.

За Поповиће се каже: "Поповић, (48), дошли из Гламоча 1689, славе Никољдан. Из овог племена је свештеник био, који је са Гламочанима и арамбашом Пријићем Радованом ово село населио. Све до наших дана Бискупијски пароси били су из овог братства, а из њега је био и свјесни Србин, тежак, Онисим Поповић, кога су Аустријанци 1914, у Сињу устрелили".

https://www.poreklo.rs/2012/06/02/poreklo-prezimena-selo-biskupija-kninska-krajina/

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7121 послато: Август 02, 2019, 02:58:19 поподне »
Izvinjam sam zbog offtop pitanja: na koliko markera minimalno trebalo prosiriti da bi bila potvrdjena R-YP417 grana (ili neka druga)? Ili je samo preko snp testiranje? Vec imam rezultat na Y37

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7122 послато: Август 02, 2019, 04:58:22 поподне »
Izvinjam sam zbog offtop pitanja: na koliko markera minimalno trebalo prosiriti da bi bila potvrdjena R-YP417 grana (ili neka druga)? Ili je samo preko snp testiranje? Vec imam rezultat na Y37

 Само СНП тестирање !

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7123 послато: Август 03, 2019, 12:11:30 пре подне »
Ne znam da li sam nesta propustio, ali u tabeli sa markerima sam mogao videti da je markeru Y 13946 pridodato jos jedno lice. Izvezni Djukic poreklom od Sipova, kao sto i sam vucem poreklo iz tih krajeva. Na 23 markera imamo potpuno poklapanje. Tamo sam uspeo da vidim da je testiran 09.05.2019., ali na ovoj stranici nisam uspeo da pronadjem komentar na njegove rezultate. Moze li mi neko reci, u situacijama kada postoji potpuno poklapanje na 23 markera o kom vremenskom periodu mozemo pricati kada je zajednicki predak u pitanju.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7124 послато: Август 03, 2019, 12:28:37 пре подне »
Ne znam da li sam nesta propustio, ali u tabeli sa markerima sam mogao videti da je markeru Y 13946 pridodato jos jedno lice. Izvezni Djukic poreklom od Sipova, kao sto i sam vucem poreklo iz tih krajeva. Na 23 markera imamo potpuno poklapanje. Tamo sam uspeo da vidim da je testiran 09.05.2019., ali na ovoj stranici nisam uspeo da pronadjem komentar na njegove rezultate. Moze li mi neko reci, u situacijama kada postoji potpuno poklapanje na 23 markera o kom vremenskom periodu mozemo pricati kada je zajednicki predak u pitanju.
Ђукић је тестиран пролетос, за Светски ДНК дан.

Резултат му је објављен и изанализиран овде.

С' обзиром да сте и један и други пореклом из Јања, славите исту славу, и имате тако блиско поклапање (на овом броју маркера потпуно) нема сумње да сте генетски ближе повезани и да делите заједничког претка у последњих пар стотина година.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7125 послато: Август 03, 2019, 12:40:48 пре подне »
Ђукић је тестиран пролетос, за Светски ДНК дан.

Резултат му је објављен и изанализиран овде.

С' обзиром да сте и један и други пореклом из Јања, славите исту славу, и имате тако блиско поклапање (на овом броју маркера потпуно) нема сумње да сте генетски ближе повезани и да делите заједничког претка у последњих пар стотина година.
Hvala.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7126 послато: Август 03, 2019, 06:02:45 поподне »
Булатовић, Лучиндан, Раћи, Подгорица, E-V13>Z1057

Од Јовановића из Дечана и Секулића из Берана се разликује на 3 од 23 маркера, а то су уједно и најближа поклапања на пројекту. Секулићи су грана Заграђана који славе Пантелијевдан и према предању потичу управо из Куча, међутим на основу малог броја маркера се не може рећи да ли су исти род.

Тестирани припада грани Будинића-Бојановића. Према речима тестираног, крајем 19. или почетком 20. века су уместо презимена Будинић узели презиме Булатовић. У Кучима Будинића има у два села и обе породице су према предању пореклом из Роваца. Јован Ердељановић је Будиниће-Бољановиће из Загреде сврстао у старије досељенике:

Будинићи (сад Бојановићи, 3 пор.) у Загреди врло су стари досељеници из Роваца. Славе Лучин-дан и Св. Илију. Од њих се био само Фако Бојанов настанио у Подгорици и потурчио, али му је породица изумрла.

Иако Ердељановић то не спомиње, Будинићи из села Раћи (од којих је и тестирани) потичу од истоименог братства из Загреде, што потврђује податак тестираног да се такође сматрају за Бојановиће. У време када је Ердељановић обишао Куче (1904. године) већ су се презивали Булатовић, а он је све Булатовиће из села Раћеси (данас Раћи) погрешно сврстао у новије досељенике у племену:

Булатовићи у Раћесима (23 пород.) и у Сјеницама (1 пор.) пореклом су из Херцеговине, одакле су се најпре населили у племену Ровцима у селу Мртвом Дубоком. По претку Булату прозвали су се тамо Булатовићи и свакако су узели и ровачка крсна имена: Лучин-дан (18. окт.) и Илин-дан (90. јула), која и сад славе. Пре десет пасова морали су из Роваца бежати од крви и дођу у Куче на место старог, напуштеног села Раћеха. Ту измоле земљиште од тадашњег кучког војводе, па се на њему настане. У Раћесима су њихови родови: Оташевићи (8 пор.), Тодићи (4 поp.), Будинићи (4 пop.) и Томашевићи (6 пор.). За пример навешћемо пасове Булатовића–Оташевића: Радивоје-Глиго-Дмитар-Милић-Лука-Оташ-Бошкс-Дмитар-Вучета-Станоје (досељен у Kyчe)-Вуксан-Булат. — Она кућа Булатовића, која седи на Сјеницама, пребегла је у исто време с осталим рођацима из Роваца у Куче и отишла право на Сјенице. Она има још и презиме Боланџић, а слави сад Cв. Николу и Св. Шћепана, јер је своје старе свеце заменила овима, које слави већина Куча.

Миљан Јокановић у свом раду о Кучима цитира Богишића наводи да Будинићи из села Раћи потичу од Будинића из Загреде:
Булатовићи – Будинићи у Раћима по Богишићу потичу од Бојановића. Вјероватно су са Загреде. Припојили су се Булатовићима. Има их одсељених у Бар. Знају само седам пасова или кољена, славе Св. Луку.
Богишић је иначе први аутор који се бавио пореклом Куча још крајем 19. века.

Будинићи иначе нису једина прибраћена грана Булатовића у Кучима. Према Јокановићу су још и Тодићи прибраћени:
Булатовићи — Тодићи у Раћима припојили су се Булатовићима. Броје само седам кољена. Тодићи су добили презиме по некој Тоди из Албаније, из околине Скадра. Она је дошла, како се у народу каже, трудна а доласком у Раће родила је сина Милоша. Они су узели за славу св. Луку.

Дакле, прави Булатовићи у Кучима су једино Оташевићи и Томашевићи и то под претпоставком да нису прибраћени Булатовићима још у Ровцима. Као што је познато, Булатовићи изворно припадају роду Никшића и грани I2-PH908>Y52621.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7127 послато: Август 03, 2019, 06:20:20 поподне »
Значи покојни Момир није био род Никшића, него неки старосједилачки ровачки род који се је касније прибратио Булатовићима, а затим преселио у Куче?
Ако се не варам, ово је трећа до сад откривена хаплогрупа међу Булатовићима. Једни су Никшићи, други су Р1а (они из Рожаја), а трећи Е-В13.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7128 послато: Август 03, 2019, 06:28:05 поподне »
Значи покојни Момир није био род Никшића, него неки старосједилачки ровачки род који се је касније прибратио Булатовићима, а затим преселио у Куче?
Ако се не варам, ово је трећа до сад откривена хаплогрупа међу Булатовићима. Једни су Никшићи, други су Р1а (они из Рожаја), а трећи Е-В13.
Ово је коментар војиненада са теме "Булатовићи" (стање од "фебруар 09, 2018") :
"Од њих 13 само 4 су ''прави'' Никшићи тј. потомци Гојака Никшина по мушкој линији, док осталих 9 спадају у 3 различите хаплогрупе од којих двојица који су R1a припадају двема одвојеним гранама пре око 4000 год. тако да нису блиско сродни по мушкој линији."
Ако у међувремену није било још тестираних, ово би била пета грана прибраћених Булатовића:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1262.msg54020#msg54020
I2a-CTS10228, I1-P109, R1a>Z280>L1280,  R1a>Z280>Y2613>Y2609 и сада E-V13>Z1057
« Последња измена: Август 03, 2019, 06:35:01 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7129 послато: Август 03, 2019, 06:46:48 поподне »
Значи покојни Момир није био род Никшића, него неки старосједилачки ровачки род који се је касније прибратио Булатовићима, а затим преселио у Куче?

Не, зато не знамо којој он грани Булатовића из Куча припада. Мало је вероватно да су остали Булатовићи из Куча исти род са Будинићима јер су досељени у различито време. Због тога на основу доступних података није могуће рећи којој хаплогрупи припада породица Момира Булатовића.

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7130 послато: Август 03, 2019, 06:59:22 поподне »
Покојни Момир Булатовић би требало да је био од Булатовић-Боланџића. Боланџићи не признају Будиниће за своје рођаке, тако да ово вероватно није хаплогрупа Момирова.
« Последња измена: Август 03, 2019, 07:09:16 поподне Лука »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7131 послато: Август 03, 2019, 07:42:12 поподне »
Покојни Момир Булатовић би требало да је био од Булатовић-Боланџића. Боланџићи не признају Будиниће за своје рођаке, тако да ово вероватно није хаплогрупа Момирова.

Не верујем да је тачан тај податак о Момировом пореклу јер Боланџићи живе у селу Сјенице:
Она кућа Булатовића, која седи на Сјеницама, пребегла је у исто време с осталим рођацима из Роваца у Куче и отишла право на Сјенице. Она има још и презиме Боланџић, а слави сад Cв. Николу и Св. Шћепана, јер је своје старе свеце заменила овима, које слави већина Куча.

Момир Булатовић потиче из села Раћи, а тамо је и умро.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7132 послато: Август 04, 2019, 02:47:21 пре подне »
Поздрав свима.  :)

Булатовић, Лучиндан, Раћи, Подгорица, E-V13>Z1057

Од Јовановића из Дечана и Секулића из Берана се разликује на 3 од 23 маркера, а то су уједно и најближа поклапања на пројекту. Секулићи су грана Заграђана који славе Пантелијевдан и према предању потичу управо из Куча, међутим на основу малог броја маркера се не може рећи да ли су исти род.
Иако нисам пронашао рођаке веома ми је занимљив резултат теститаног Булатовића из Куча. Пронашао сам малопре један интересантан коментар на теми порекла презимена Секулић и овом приликом ћу га цитирати:

Duško Sekulić
26. јануара 2013. у 13:33
Porijeklo moje porodice pratim još od doseljenja u današnju Crnu Goru iz južne Srbije (Pirot, Kosovo i Metohija) i to 1400-1402 godine na teritoriju današnje SO Berane i to naseljavanje na planini Smiljevici. Sa ostalim porodicama, moji su došli sa devet članova i tri porodice. Svojim imanjima su se graničili sa starim narodima Bukumirama, Srbljacima i Ašanima koji su , tada, naseljavali sjeveroistočni dio SO Berane. Dolaskom Turaka sele se u blizini Podgorice, njen istočni dio, naseljavaju mjesto Sjenice u plemenu Kuči. Nakon pokolja porodice od strane komšija Popovića, Ivanovići (tada su se tako prezivali) sele za Smiljevicu, blizu Berana. i to 9. avgusta 1774. godine. Rodonačelnik Sekulića bio je Miloš Ivanović čiji se unuk zvao Sekula i po njemu smo dobili prezime. Tako su i Šćepovići dobili prezime od Sekulovog brata Šćepana.
Krsna slava je sv. Pantelejmon, 9. avgusta a ranija sv. Nikola.
Podaci o ovome sam pokupio kod najstarijih ljudi u svom brastvu.
Moji Sekulići danas naseljavaju sjeveroistočni dio SO Berane, Polica, a selo se zove Zagrađe. Ovih Sekulića danas ima oko 350.
Poslije Zagrađa i Berana najviše Sekulića naseljava Srbiju. Trstenik, Valjevo, Beograd, Smederevo…
Sekulići koji su primili islam danas se prezivaju u Rožaju-Ganići, a u Plavu Radončići….
https://www.poreklo.rs/2012/03/11/sekuli%C4%87/

Булатовићи у Раћесима (23 пород.) и у Сјеницама (1 пор.) Она кућа Булатовића, која седи на Сјеницама, пребегла је у исто време с осталим рођацима из Роваца у Куче и отишла право на Сјенице. Она има још и презиме Боланџић, а слави сад Cв. Николу и Св. Шћепана, јер је своје старе свеце заменила овима, које слави већина Куча.[/b]

Када сам му јавио за резултат тестирани Булатовић ми је написао: "Многи су нагађали да смо Будимићи јер смо родом из Будимља код Берана". О Боланџићима каже: "И ови Боланџићи су Будинићи одн. Бојановићи". У Сјеници су по Секулићу преци Секулића дошли из Берана по доласку Турака и ту су се задржали све до 1774. године одакле се враћају поново за Беране, након сукоба са Кучким Поповићима (сигуран сам да знате ал да напоменем да је Марко Миљанов од тих Поповића). Даље, тестирани Булатовић у својим пасовима стиже најдаље до Милоша, а видимо из предања Секулића да је родоначелник Секулића био Милош Ивановић. Сигурно се не ради о истом Милошу, али рецимо да је након сукоба са Поповићима један Милош (Ивановић) отишао за Беране а да са друге стране имамо још једног Милоша (Будинића), који се родио у Булатовићима, где су његови пронашли заштиту добивши име по овом првом избеглом Милошу а презиме Будинић да се не заборави на даље порекло - Будимље(?). Боланџићи у Сјеницама би могли онда постати од неког њиховог рођака који је остао у Сјеницама (видимо да Секулић у предању наводи да је ранија слава била св. Никола, Боланџићи је и даље славе као и славу или преславу св. Шћепан, по којем је можда Секулин брат у Беранама добио име Шћепан, касније род Шћеповића).

Да ли се може на основу свега овога као и на основу резултата тј. разлике на маркерима Булатовића са Секулићима нешто извести, претпоставити да су некадашњи Будинићи-Бојановићи, данас Булатовићи из Куча (не сви), Боланџићи као и Секулићи из Берана: заиста један исти род, који се можда по Секулићу доселио на просторе данашње Црне Горе са Косова и Метохије, 1400-тих година? Може ли ми неко објаснити који род означава E-V13>Z1057? Кучи нису сигурно. Да ли је то можда нека подграна Бјелопавлића?

Дакле, прави Булатовићи у Кучима су једино Оташевићи и Томашевићи и то под претпоставком да нису прибраћени Булатовићима још у Ровцима. Као што је познато, Булатовићи изворно припадају роду Никшића и грани I2-PH908>Y52621.
Ни помислио нисам да Булатовић (Будинић-Бојановић) ког сам пријавио за тестирање није од "правих" Булатовића, нити сам могао претпоставити да постоје и "прави" и "лажни". Служио сам се изворима (Ердељановић, Кљајевић, за Јокановића рад нисам знао) а и прве преписке са Булатовићем па и крсна слава су ми говориле да је реч о потенцијалном сроднику. Овде се изгледа ради само о подударности презимена Бојановић. Волео бих да пронађем везу између Ровца и Ивањичке Брезове али све више сумњам да ћу је пронаћи међу Кучима, они су ми били циљ због мојих маркера. Покојни Момир Булатовић је наводно био од оних "правих", од којих су настали и Оташевићи и Томашевићи и његових мушких сродника тврди тестирани Булатовић да доста има. Е сад, да ли они изворно припадају роду Никшића или су били прибраћени изворним Булатовићима у Ровцима пре одласка у Куче (не ради се о оним Булатовићима који су се одселили међу Куче негде око 1781. године већ о оним из прве миграције из XVI века), остаје да се види када будем пронашао неког заинтересованог за тестирање.
« Последња измена: Август 04, 2019, 02:56:38 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7133 послато: Август 04, 2019, 05:33:50 поподне »
Ковачевић, Никољдан, Косна, Двор

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120. Од најближих хаплотипова на пројекту са којима би могао Ковачевић бити повезан, ту су двојица Ерора из Бунића код Удбине односно Клокоча код Војнића (слава Врачевдан), са којима дели вредности попут 15 на 19 и 32 на 389ii. Од специфичних вредности се издваја још и вредност 11 на 533. С обзиром на то да би ускоро требало да стигну резултати Ковачевићевог биг ипсилон теста, биће познато и то да ли је Ковачевић и заиста повезан са Ерорима који су I2-S17250*.

О самим Ковачевићима тј. о њиховом пореклу ће више рећи форумаш Петар Демић.




« Последња измена: Август 04, 2019, 05:35:32 поподне Лука »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7134 послато: Август 04, 2019, 07:28:26 поподне »
Ковачевић, Никољдан, Косна, Двор

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120. Од најближих хаплотипова на пројекту са којима би могао Ковачевић бити повезан, ту су двојица Ерора из Бунића код Удбине односно Клокоча код Војнића (слава Врачевдан), са којима дели вредности попут 15 на 19 и 32 на 389ii. Од специфичних вредности се издваја још и вредност 11 на 533. С обзиром на то да би ускоро требало да стигну резултати Ковачевићевог биг ипсилон теста, биће познато и то да ли је Ковачевић и заиста повезан са Ерорима који су I2-S17250*.

О самим Ковачевићима тј. о њиховом пореклу ће више рећи форумаш Петар Демић.
Eror je A1328? Da li bi rezultat BIG Y  Kovacevica mogao biti i prvi nas A1328 na YFULL?

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7135 послато: Август 04, 2019, 07:34:06 поподне »
Eror je A1328? Da li bi rezultat BIG Y  Kovacevica mogao biti i prvi nas A1328 na YFULL?

Не може бити A1328+, ако је S17250* односно негативан на све гране испод.

Ван мреже Мишић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7136 послато: Август 04, 2019, 07:45:29 поподне »

Брајковићи из Мале Косанице су од тих из Синаја, стигли у Косаницу крајем 19. века, у таласу насељавања ослобођених Топлице и Горње Јабланице.

Хвала на одговору, ово ми је значило јер ми је баба са мајчине стране од Брајковића.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7137 послато: Август 04, 2019, 07:47:44 поподне »
Не може бити A1328+, ако је S17250* односно негативан на све гране испод.
Da, nisam vidio. Ali moguce da Kovacevic bude A1328, mada slava ne ide bas tome u prilog.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7138 послато: Август 04, 2019, 08:05:33 поподне »
Његомир, Свети Врачи, Вребац, Госпић

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120>S17250*, роду А у Табели Српског ДНК пројекта.

Његомир има потпуно поклапање на 19 упоредивих маркера са Ерором (Клокоч, Војнић), са којим дели и исту крсну славу, па нема сумње да припадају истом роду.

У литератури се могу наћи Његомирови/Његомировићи у позном Средњем веку у Херцеговини, Боки, Котору... За Његомире у Лици наводе се понегде евентуална старија или алтернативна презимена или надимци - Шушић и Дајакић. 


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7139 послато: Август 04, 2019, 08:27:13 поподне »
Његомир, Свети Врачи, Вребац, Госпић

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120>S17250*, роду А у Табели Српског ДНК пројекта.

Његомир има потпуно поклапање на 19 упоредивих маркера са Ерором (Клокоч, Војнић), са којим дели и исту крсну славу, па нема сумње да припадају истом роду.

У литератури се могу наћи Његомирови/Његомировићи у позном Средњем веку у Херцеговини, Боки, Котору... За Његомире у Лици наводе се понегде евентуална старија или алтернативна презимена или надимци - Шушић и Дајакић.
Супруг Мериме Његомир, Милан, је од овог рода:
ПОРОДИЦА: Деца Љубица, Милица, Јелена и Марко, супруг Милан Његомир.
КРСНА СЛАВА: Свети Козма и Дамјан (Његомир)
https://www.poreklo.rs/2012/04/21/poreklo-merime-njegomir/