Аутор Тема: Карађорђевићи I2-CTS10228  (Прочитано 86174 пута)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #120 послато: Август 16, 2017, 10:00:13 поподне »
Ако мислиш да су наши I2-CTS10228 од њих, можда нека грана (можда баш твоја) и може имати корене од средњевековних рудара из Шлезије, Словачке и тих крајева. Али, већина I2-CTS10228 је тако распоређена на Балкану да је несумњиво дошла са словенским сеобама 6/7 века.

Velika koncentracija I1, I2a2 i I2-CTS10228 u Polimlju bi trebalo da bude dovoljan dokaz da među nama ima i onih čiji su preci bili iz pomenutih etnosa.
Evropa je jedna velika porodica.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #121 послато: Август 16, 2017, 10:08:41 поподне »
Velika koncentracija I1, I2a2 i I2-CTS10228 u Polimlju bi trebalo da bude dovoljan dokaz da među nama ima i onih čiji su preci bili iz pomenutih etnosa.
Све би само да ниси Словен и Србин. Е па рођо шта да ти кажем......помири се са чињеницом.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #122 послато: Август 16, 2017, 10:17:52 поподне »
Све би само да ниси Словен и Србин. Е па рођо шта да ти кажем......помири се са чињеницом.

Ja sam Bogami Slaven, Bošnjak.
Evropa je jedna velika porodica.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #123 послато: Август 16, 2017, 10:22:43 поподне »
Ja sam Bogami Slaven, Bošnjak.
ОК што си Словен, а из ког места у Босни си?

Ван мреже dolinalima

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #124 послато: Август 16, 2017, 10:24:27 поподне »
Значи нису Васојевићи. И како ви сад мислите да ја мирно спавам  :D
Но добро, остају нам још Немањићи па да видимо ко је Србин, а ко не  ;D

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #125 послато: Август 16, 2017, 10:26:49 поподне »
ОК што си Словен, а из ког места у Босни си?

Е то то. Више ја имам основа да се изјашњавам као та измишљена националност јер ми је мајчина фамилија пореклом из Босне него он. ;D

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #126 послато: Август 16, 2017, 10:30:24 поподне »
Е то то. Више ја имам основа да се изјашњавам као та измишљена националност јер ми је мајчина фамилија пореклом из Босне него он. ;D
Па мени је једино логично то да неко ко је из Босне, или барем пореклом из Босне, или има било какве везе са Босном, може за себе да каже да је Бошњак. Све друго ми је потпуно нелогично.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #127 послато: Август 16, 2017, 10:30:37 поподне »
Velika koncentracija I1, I2a2 i I2-CTS10228 u Polimlju bi trebalo da bude dovoljan dokaz da među nama ima i onih čiji su preci bili iz pomenutih etnosa.
Ne moze biti dokaz jer Dinarik CTS10228 jje ravnomjerno rasporedjen gdje god Srbi zive i najdominantni je zasto bi Polimlje izdvajali :) od Hercegovine,Dalmacije,Bosne,Sumadije,Vojvodine,da ne spominjemo kod ostalih naroda,Bugarska,Makedonija.Ubaciti rudare Sase kao da su imal nekui ulogu u etnogenezi Juznih Slovena je neozbiljno u najmanju ruku.

симо

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #128 послато: Август 16, 2017, 10:31:17 поподне »
Што се тиче Клименти, занимљива су нека подударања предања која је забиљежио Јовићевић и података из турског пописа 1485. године.

У попису из 1485. године Клименте су пописане као Нахија Климента. Занимљиво је да је још тада лично име Климент (Келменд) било прилично често међу припадницима племена. Клименте су биле подијељене на катуне, на челу катуна стајали су казнаци. Занимљива је ова употреба српске средњевјековне титуле за вође катуна. Казнаци су били у српском средњовјековљу убирачи владаревих прихода. Постојали су државни и нижи тзв. жупски казнаци.

Занимљиво је да су Клименте тада заузимале простор два села: Селца и Чпаје (ово Чпаја не знам да ли је убицирано). Главни катун се налазио у Селцу. На челу катуна је био казнац Рабјан син Коље. Катун је имао назив Лићени.

А ево шта пише Јовићевић:



Видимо дакле потпуно поклапање предања и података из пописа.

Сви остали катуни су били у Чпаји.

Катун Ђоновић, на челу катуна казнац Мараш, син Лазара

А Јовићевић пише:


Од овог Леке би требали бити Горњаци у Цеклину.

Катун Лешовић, на челу катуна казнац Нико, син Јована

Име овог катуна би можда могло бити повезано са презименом тестираног католика из Хртковаца.

Катун Мурић, на челу катуна Стеван, син Улгашев
Мислим да су од ових Клименте Мурићи око Гусиња и Рожаја.

Катун Колемади, на челу катуна Лула, син Ђорђа

Не знам да ли би се назив овог катуна могао некако довести у везу са насељем Гољемади у Зети.

Иначе, Јовићевић помиње и гране других климентских братстава:



Као што се види из приложеног. Састав племена Клименти је сложен. Свакако доминира грана која носи E-V13>Z16988, међутим вјероватно има и словенских грана.

Оно што сма примјетио на Албанском пројекту, јесте да се словенске хаплогрупе и не објављују. Знамо да их има, јер су већ биле објављиване, али очигледно Албанци који су тестирани са словенским групама повлаче резултате са јавних пројеката.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #129 послато: Август 16, 2017, 10:37:18 поподне »
Оно што сма примјетио на Албанском пројекту, јесте да се словенске хаплогрупе и не објављују. Знамо да их има, јер су већ биле објављиване, али очигледно Албанци који су тестирани са словенским групама повлаче резултате са јавних пројеката.
Да, нажалост ово је тачно. Ко је виђао ''екипу'' која води њихов пројекат јасно му је о каквим се људима ради. Управо оно што видимо на анонимним студијама везаним за албанску популацију никад нећемо видети на њиховим пројектима, ту наравно нису само администратори криви, колико тестирани и њихова родбина, која се из комплекса, незнања и страха од ''више силе'' боји да резултате (уколико су наравно '''лоши'') по њих јавно објави.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #130 послато: Август 16, 2017, 11:02:50 поподне »
Баш ће занимљива бити та статистика са само "пожељним" подацима...Сваком на свету ће бити јасно да су избацивали,ако немају ниједан И2 резултат...

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #131 послато: Август 16, 2017, 11:27:11 поподне »
  Ово је објективан, демократски форум. По томе смо препознатљиви  у региону, како се то сада каже. Нема потребе да пребројавамо једни другима  "крвна зрнца". Увијек је пожељно да се чује и друга страна. Све балканске нације су мјешавине више  етницитета.
 Од  хг Кузмића, сродника Карађорђевића до расправе о нацијама? То је за неку другу тему.
 

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #132 послато: Август 16, 2017, 11:32:07 поподне »
Име једне од махала у Вуклима, поменуте у Јовићевићевом раду, је Анас (онај који је са стране), то је реч коју малисори употребљавају да означе старинце, оне који су на њиховој племенској територији боравили пре доласка њихових предака, нешто слично Лужанима и сличним називима у ЦГ. Можда међу тим Анасима треба очекивати првенствено CTS10228.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #133 послато: Август 17, 2017, 01:29:09 пре подне »
Име једне од махала у Вуклима, поменуте у Јовићевићевом раду, је Анас (онај који је са стране), то је реч коју малисори употребљавају да означе старинце, оне који су на њиховој племенској територији боравили пре доласка њихових предака, нешто слично Лужанима и сличним називима у ЦГ. Можда међу тим Анасима треба очекивати првенствено CTS10228.

Нисам 100% сигуран, али мислим да сам негде прочитао да постоје родови у Климентима данас који су потомство Леке тј. имају такво предање (Лека је иначе и предак Горњака из Цеклина који су I2-CTS10228>Z17855) и које је у Климентима остало након његовог одласка у Пипере и касније у Цеклин.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #134 послато: Август 17, 2017, 07:20:57 пре подне »
Значи нису Васојевићи. И како ви сад мислите да ја мирно спавам  :D
Но добро, остају нам још Немањићи па да видимо ко је Србин, а ко не  ;D

 Куку, леле, што ће бити ако и Немањићи нијесу наши, односно ми од њих? Лелек ће се чути широм  Црне Горе и свих српских земаља. Много је оних који су од Немањића, судећи и по порталу Порекло ( коментари).

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #135 послато: Август 17, 2017, 08:07:33 пре подне »
 Пада ли у воду причање Андрије Лубурића да је име Карађорђевог ђеда по оцу било Ђин Мараш Климента? Ајде, постоји и  пјесма Војвода Јован Мршић Климента Карађорђев ђед и плавски Турци, од аутора католичког мисионара, једног од многих који су у 17. и с почетка 18.вијека мисионарили међу племеном Климената католичке вјере. Има више верзија те пјесме, ђе је опјевано јунаштво Ђин  Мараш Клименте, Карађорђевовог ђеда, коме је пало у дио да убије Муја  Чаковића, највећег непријатеља хришћана  у околини Плава, односно у Горњем Полимљу - Велики, Шекулару...
Јован Мршин Климента, имао је сина Петра, оца Карађорђева. По Лубурићу, "за друге (синове Петрове, прим.) засад   не знамо". Има каснијих сазнања да је Мрша, поред Јована имао још два сина , и то харамбашу Вука и Амет барјактара. Петар се родио око 1690. године. Причало се да је  Мрша, Јованов отац био климентачки барјактар над седам барјака у Скадарској Малесије, значи алајбарјактар. Под његовим барјаком Клименте су ратовале против Турака за преко тридесет година и око 1689.године. Уз свога оца , климентачког барјактара Мршу. Јован је био десна рука климентачком вођи Уљи званом "мали краљ". Био је "краљу Уљи" нека врста министра. Водио је чете и ударао онамо, куда га је уућивао "краљ Уља".  Сукобљавао се са  пећким Махмутбеговићима. Има тога у разним пјесмама. Колико су оне вјерне историји  је друго питање. Многи  су на те изворне пјесме "калемили" своје приче. Тако од  Гуре(и)шића испадоше Ђуришићи из Краља. Ту су и Ђурковићи. Ровца, Кучи, Врањ- Зета, Драговољићи - Никшић,  Мачетиште код Призрена, и ко све не...

симо

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #136 послато: Август 17, 2017, 09:41:48 пре подне »
Гледао сам на албанском ДНК пројекту како стоје ствари са Климентама:

По предању Клименте су потомци петорице браће, од којих су настала сљедећа братства:

1. Селце: Никмартинај, Бујај, Мернаћај, Дедколај, Вушмачај, Никђонај, ова братства се међусобно не жене па су вјероватно повезана. У Селца спадају још два братства која се узимају међусобно,а и са осталим Селчанима, па је могуће да су другачијег поријекла: Реџај и Радатина. У Селце спадају и Љељчаји, који би по оцу требали бити Шекуларци,али су тестирани и повезани су са Климентама из Санџака и још једним тестираним Селчаном Вушајем из Врмоша. Вјерујем да су Селце набројније клименташко братство и да су вјероватно сви ( осим можда Реџаја и Радатина) E-V13>CTS9320>Z16988. И један исељени Климента у Хртковцима овог је хаплотипа, а и већи број Климената из Рашке области.

2. Вукли: Вукдедај, Гилдедај и Делај. Међусобно се не жене, али се жене са осталим клименташким братствима. Њихова хаплогрупа још није позната.

3. Никчи, такође се међусобно не жене, жене се са осталим Климентама. Двојица Никча из различитих братстава су тестирана и припадају хаплогрупи J2b2 L283>Z1297>Y23094, па мислим да се може закључити да је ово хаплогрупа Никча.

4. Боге За Боге нема пуно података. Чини ми се да је неко писао да су Боге придружено племе, а било је спомена и о вези  са Богићевићима Морачанима, па и Марашима из Мосјтира због славе Михољдана. Колико знам нису тестирани.

5. Лекини потомци: Врата и Ђонај(Ђоновићи). Ови су најинтереснатнији, јер је катун Ђоновић забиљежен у Климентама још 1485. године,а цеклињски Горњаци су од овог братства, дакле и ово братство би требало бити I2-CTS10228. Чини ми се да се Ђоновићи спомињу и у оним верзијама о поријеклу Карађорђевића. Било би добро имати тестираног неког од Албанаца из овог братства.

На албанском Пројекту су тестирани и Клименте Мурићи (Kelmendi - Muriqi (Palaj)), као    R1b CTS9219>BY611. Мурићи су такође стар катун забиљежен још 1485. године у Климентама.

Још два катуна Климената из 1485. године су ми интересантна: Гољемади и Лијешевићи, управо због могуће везе са зетским Љешњанима, који су такође I2-CTS10228. Колико ми је познато зетска села Гољемаде и Лијешње су једно до другог, у сваком случају интересантна подударност.
« Последња измена: Август 17, 2017, 09:45:40 пре подне симо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #137 послато: Август 17, 2017, 10:34:12 пре подне »
5. Лекини потомци: Врата и Ђонај(Ђоновићи). Ови су најинтереснатнији, јер је катун Ђоновић забиљежен у Климентама још 1485. године,а цеклињски Горњаци су од овог братства, дакле и ово братство би требало бити I2-CTS10228. Чини ми се да се Ђоновићи спомињу и у оним верзијама о поријеклу Карађорђевића. Било би добро имати тестираног неког од Албанаца из овог братства.

У црмничким селима има пуно породица пореклом са севера Албаније. Тако у Годињу има Никача, пореклом управо из Климента (Никчи), а у Томићима има Ђоновића, пореклом из северне Албаније. Видех код Миљанића да се за Ђоновиће каже да је даље порекло Штип у Македонији (14. век).

Колико је реалан тај миграциони правац? С обзиром да су у питању централни крајеви Балкана, I2-CTS10228 не одудара превише.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #138 послато: Август 17, 2017, 10:47:44 пре подне »


Војвода Јован Климента
(око 1698)

Скупише се тридес' Климената,
У Велики у новоме ану,
И пред њима Климента Јоване,
Сташе пити вина и ракије,
Вина пили док се напојили,
Док им винце удари у лице,
А ракија причу отворила,
О свачему енгел затурили,
О женидби и о удавању,
О булама, и о Влаињама,
О коњима, и о јунацима,
О четама, и о бојевима,
На што рече Климента Јоване,
'''А чујте ме моја браћо драга,
Када би сте мене послушали,
Би ве бели мудро сјетовао,
Већ овако живјет не можемо,
Од курвића Муље Чаковића,
И друга му Рама Сујовића,
Кад нам сташе јагње за пециво,
Испече га Муља Чаковићу,
А кад сташе груда за једиво,
Изије је Муља Чаковићу,
А кад сташу коњи за јахање,
Одјаше их Муља Чаковићу,
А кад сташу момци за женидбу,
Убије их Муља Чаковићу,
Ми те јаде бисмо опростили,
Но кад сташу цуре за удадбу,
Продоби их Муља Чаковићу,
Ја те јаде опрости не могу,
Ако ћете мене послушати,
Опет ћу ве мудро сјетовати,
Да чекамо љета Ђурђев данак,
Док се гора преобуче листом,
Црна земља травом и цвијећем,
Да изгуде бабе по планини,
Да идемо врху и планини,
Да чекамо овце Чаковића,
Отишле су у тој Босни равној,
И ш њима су дванаест чобана,
Не бисмо ли штогод одузели,
Сложна браћа па га послушала,
Исчекаше љетњи Ђурђев данак,
Кад се гора преобуче листом,
Црна земља травом и цвијетом,
Изгуђеше бабе по планини,
Једног јутра кад је освануло,
Скупише се Клименти јунаци,
И пред њима Климента Јоване,
А под руке бистре џефердаре,
А на раме лаке обравнице,
Отидоше врху у планини,
Ту сеђеше једну ефту дана,
Док се пуна напуни неђеља,
Једно јутро кад је освануло,
Освануло и сунце грануло,
Ветра нема а планина јечи,
На што веле Клименти јунаци:
Главо наша, Клименто Јоване,
Ветра нема, а планина јечи,
Али грми ал се земља тресе,
Али бије море о брегове,
Ал пуцају на граду топови,
На што рече Климента Јоване:
А чујте ме, моја браћо драга,
Нити грми, нит се земља тресе,
Нити бије море о брегове,
Нит пуцају на бедем топови,
Но то јаве Муљ Чакове овце,
Оне иду из те Босне равне,
И са шњима дванаест чобана,
И пред њима дванаест угича,
На угиче дванаест чектара,
Куд год иду све јече планине,
Од те трке хиљаду оваца,
И те уке дванаест чактара,
Но чујте ме, моја браћо драга,
Да идемо шуми и омару,
Сад ће овце стигнут у Јечмиште,
Ту те бјеле овце уставити,
Зажељети свога вијалета,
Та пут ћемо њима ударити,
Сложна браћа па се послушаше,
Отидоше шуми и омару,
Ал то неби дуго ни за много,
Ту стигоше Муљ Чакове овце,
У Јечмиште овце уставише,
Та пут им је Јован ударио,
Све чобане листом погубио,
И Муљине овце плијенио,
Овце натраг врати у Цикуше,
У Цикуше овце уставио,
А од вина софре поставио,
Вина пије, ни брига му није,
Но да видиш бјелогорске виле,
Посестриме Муље Чаковића,
Кличе вила с планине Одјела,
У Плав зове Муља Чаковића,
''Побратиме, Муља Чаковићу,
а видиш ли шњима не видио,
пленише ти хиљаду оваца,
погубише дванаест чобана,
погуби их Климента Јоване,
с његовијех тридес Климената,
ако лежиш логом на душеку,
јаки Боже, главе не дигнуо,
ако пијеш вино по меана,
вино ти се на ране излило,
а ракија очи извадила,
ако љубиш ти вјерну љубовцу,
други ти је Муља обљубио.
Но кад зачу Муља Чаковићу,
Ала, рече, шта се учинило,
Удари се шаком по кољену,
Колико се лако ударио,
Од чоје му прскоше чакшире,
Па се отле Муља подигнуо,
Те он оде на своје дворове,
Кол ко Муља бјеше усхитио,
На гола је коња закрочио,
Изагна га на канат капију,
Па окрену право подно Липе,
Машио се шуме и Метеу,
Докле дође равноме Јечмишту,
Кад на велко чудо ударио,
Нађе Муља дванаест чобана,
Свијема су откинуте главе,
Од муке га забољела глава,
Из бисага извади јаглука,
Те је мало главу утегнуо,
Па се отле Муља подигао,
Те он дође у Цикуше равне,
Кад на веље чудо ударио,
Кад ту ево Климента Јована,
С његовијех тридес Климената,
У ливаде овце уставио,
А од вина софре поставио,
Вина пије ни брига га није,
Но да видиш Муља Чаковића,
Ђе се дере из грла бијела:
А чули ме Климента Јоване,
А чије си овце плијенио,
А чобане чије погубио,
Јеси л чуо Чуљу Чаковића,
Па на њега нишан саставио,
На добро га мјесто погодио,
Усред чела ка да печи чела,
Иза њега друга најбољега,
Но да видиш Муљу Чаковића,
Ђе исука оштра јатагана,
Неколико под сабљу турио,
Неколико уз гране зајмио,
И ту Муља бјеше погинуо,
Но да видиш Клименте јунаке,
Она пола што је претекнуло,
Окренуше овце низ Велику,
Но да видиш Рама Сујковића,
Побратима Муље Чаковића,
Он покупи једну чету малу,
Па окрену навиш уз Метехе,
У индату побратиму своме,
Кад је дошо у Јечмишта равна,
Ту су нашли дванаест чобана,
Па се отле они подигоше,
И дођоше у Цикуше равне,
Ђе на велко чудо ударише,
Погинуо Муља Чаковићу,
И до њега Климента Јоване,
И његових неколико друга,
Климената сивих соколова,
Што с Јованом бјеху погинули,
Па кренуше право низ Велику,
Све за трагом од оваца иду,
За Виситор стигоше Клименте,
Ту су њима пушку ударили,
Пуно их је друштво изгинуло,
И овце су натраг повратили,
У Плав овце натраг доведоше,
На шта вели Рамо Сујковићу,
О Плављани моја браћо драга,
Од Плава ми глава погинула,
Убише ми Муљу Чаковића,
Сад устајте ја вас богом кумим,
Јер ће листом устати Клименти,
И нама ће јадом дојадити.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #139 послато: Август 17, 2017, 10:55:29 пре подне »
Р. Вешовић, Племе Васојевићи, репринт из 1935. Ступови, Андријевица – Подгорица, 1998. стр. 271.
 
Неки Љеворечани (Јован Алексин, М. Паунов и др.) који су, веле, слушали признатог паметара, Муша Бојова, казују да је предак Карађорђев прешао с Лопата у лимску долину.
Краљани (Ђуришићи) веле да је он ''одигао'' из Краља, а поп М. Велимировић вели у својим биљешкама како је чуо казивања да је он био испод Берана, из Бихора села Црнче, од васојевићких Србљака, гдје је мало братство Гурешића (чифчије Ћоровића) који као да су рођаци Вождови (славе св. Климентија).
Али предање Гурешића о поклону ''чутуре'' и ''казана'' њиховим прецима од стране Карађорђеве нема довољно основе, јер се зна, да Карађорђе није долазио у Бихор (то је могао бити тек који од војвода које је Вожд шиљао до Васојевића).
Код Куча и у Подгорици се чује казивање да су преци Карађорђеви из Зете са Враке (Врања, примједба Р.Б.), али неодређено и без везе са ма којим братством или племеном (уосталом и Васојевића је било у Зети). Друго је и не изгледа више основано саопштење г. А. Лубурића по којему су преци Карађорђеви од неких Мршића из Климената пресељених код Никшића. (Можда је то поникло на основу њихове прислужбе – св. Климента).