Вјера и култура Срба > Традиционална архитектура

Архитектура инспирисана традиционалном

<< < (7/7)

Селаковић:

--- Цитат: Amicus  Април 28, 2017, 01:04:13 поподне ---Има ли неко слику Спомен чесме из 1912. године, у Призрену, рад архитеткте Момира Коруновића? :)

--- Крај цитата ---

Је л' неко споменуо Коруновића?  :)

Само ово сам нашао:

free image host

Чесма је срушена 2005. године.

Amicus:

--- Цитат: Селаковић  Април 28, 2017, 01:15:20 поподне ---Је л' неко споменуо Коруновића?  :)

Само ово сам нашао:

free image host

Чесма је срушена 2005. године.
--- Крај цитата ---

Хвала, Селаковићу. :)

То би значи требало бити то?

Не чуди овако груб изглед с обзиром да је подигнута 1912. године.

Практично, то је урадила војска, алатом који је она имала при руци.

Не знам да ли је нешто од овога претекло до данас?

Селаковић:

--- Цитат: Amicus  Април 28, 2017, 01:25:45 поподне ---Хвала, Селаковићу. :)

То би значи требало бити то?

Не чуди овако груб изглед с обзиром да је подигнута 1912. године.

Практично, то је урадила војска, алатом који је она имала при руци.

Не знам да ли је нешто од овога претекло до данас?

--- Крај цитата ---

Јесте, војска ђенерала Јанковића је у веома кратком року сазидала чесму, на југо-западном излазу из Призрена.
Комунисти су скидали грбове и тако то, после су следили графити, а пише да је срушена 2005. године.

Amicus:

--- Цитат: Селаковић  Април 28, 2017, 01:33:37 поподне ---Јесте, војска ђенерала Јанковића је у веома кратком року сазидала чему, на југо-западном излазу из Призрена.
Комунисти су скидали грбове и тако то, после су следили графити, а пише да је срушена 2005. године.
--- Крај цитата ---

Шта друго и очекивати, прошла је као и други споменици.

Занимљиво је да неке окупаторске споменике (немачке, аустријске, мађарске...) никада нико није дирао, а они који су били подизани српској војсци, они су у свим могућим приликама рушени (да ли од окупатора, комуниста, новостворених нација на српским просторима...).

На пример у мом граду има и данас, истина у рушевном стању (али од времена и неодржавања), споменик аустроугарским војницима страдалим у Првом светском рату, али споменик српским жртвама логора у нашем граду из истог рата, прво је срушен од стране усташа, а касније обновљен у социјалистичком маниру, како би се избегло подизање крста.

Или рецимо у крајевима где је било Мађара, знам више примера да су сачувани споменици погинулим Мађарима у Првом светском рату, са све грбом Краљевине Мађарске, тако рећи нетакнути, док су споменици српској војсци, или уопште везани за Србе, рушени и у Другом и у овом задњем рату (у неким крајевима чак се иде дотле да се улази у српска гробља и да се руше надгробни споменици!).

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију