Аутор Тема: Историја српске Хералдике  (Прочитано 21576 пута)

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #20 послато: Фебруар 21, 2017, 05:07:30 поподне »
Селаковићу,
кованицу новца деспота Стефана имаш у мом тексту о деспоту Стефану Лазаревићу, који је објављен у "Пореклу". Укуцај само у претрази деспот Стефан Лазаревић, кликни на претрагу и добићеш текст са сликом обе стране кованице.

То није тај динар, Војо, већ смо помињали неке мађарске и друге, из тог периода, који имају такве симболе. ;)

Овај деспотов има само "крст са оцилима" и ништа друго на тој страни. :)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #21 послато: Фебруар 21, 2017, 05:11:06 поподне »
Селаковићу,
кованицу новца деспота Стефана имаш у мом тексту о деспоту Стефану Лазаревићу, који је објављен у "Пореклу". Укуцај само у претрази деспот Стефан Лазаревић, кликни на претрагу и добићеш текст са сликом обе стране кованице.

Поставио је Амикус горе. Ево га.



По мени, то је само нешто што личи на данашњи српски грб.
Да је било намере да се то узме за званични симбол, Стефан би га стављао на сваки свој новчић или бар на грб.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #22 послато: Фебруар 21, 2017, 05:13:01 поподне »
Поставио је Амикус горе. Ево га.



По мени, то је само нешто што личи на данашњи српски грб.
Да је било намере да се то узме за званични симбол, Стефан би га стављао на сваки свој новчић или бар на грб.

Хтедох да цитирам Селаковићево питање о новчићу из 1402.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #23 послато: Фебруар 21, 2017, 05:18:39 поподне »
Хтедох да цитирам Селаковићево питање о новчићу из 1402.

Хвала, Бакс, видео сам и ја то Амикусово. Него хтедох да нађемо детаљније фотографије те можда веома значајне кованице, другу страну, где се налази, ко је власник, како је процењена старост на после Битке код Ангоре, где је нађена и све остале детаље.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #24 послато: Фебруар 21, 2017, 05:20:10 поподне »
Дајте људи да нађемо неки валидан податак и слику ове кованице са "српским тетраграмом" из 1402!  :)

То би било свакако занимљиво али не видим шта би нам тачно потврдило. О поштовању и значају овог симбола говори нам већ његова употреба на Дечанском полијелеју, тако да првих доказа за његово прихватање од стране српских владара имамо већ у 14. веку.

Што се тиче самог новчића, Марко Атлагић се у свом раду "Дечански полијелеј" из 2007. године референцира на текст Сергеја Димитријевића "Нова серија нових врста српског новца" објављен у 20. броју часописа Старинар из 1969. године, кога издаје Археолошки институт у Београду. Према његовим наводима, поменути новчић се чува у Народној банци Србије (?).
Поучен искуством, уз сво дужно поштовање не прихватам баш лако наводе господина Атлагића. Као за инат, баш тај број часописа Старинар не постоји у дигиталној форми, иако је велики број издања овог часописа дигитализован.

Чланак Марка Атлагића са цртежом новчића: http://documents.tips/documents/decanski-polijelej.html
Дигитална библиотека Старинара: http://viminacium.org.rs/e-biblioteka/starinar/
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #25 послато: Фебруар 21, 2017, 05:29:14 поподне »
То би било свакако занимљиво али не видим шта би нам тачно потврдило. О поштовању и значају овог симбола говори нам већ његова употреба на Дечанском полијелеју, тако да првих доказа за његово прихватање од стране српских владара имамо већ у 14. веку.

Што се тиче самог новчића, Марко Атлагић се у свом раду "Дечански полијелеј" из 2007. године референцира на текст Сергеја Димитријевића "Нова серија нових врста српског новца" објављен у 20. броју часописа Старинар из 1969. године, кога издаје Археолошки институт у Београду. Према његовим наводима, поменути новчић се чува у Народној банци Србије (?).
Поучен искуством, уз сво дужно поштовање не прихватам баш лако наводе господина Атлагића. Као за инат, баш тај број часописа Старинар не постоји у дигиталној форми, иако је велики број издања овог часописа дигитализован.

Чланак Марка Атлагића са цртежом новчића: http://documents.tips/documents/decanski-polijelej.html
Дигитална библиотека Старинара: http://viminacium.org.rs/e-biblioteka/starinar/

Полијелеј, иако садржи оба симбола, ипак не можемо повезивати са Србијом, јер је донет из Солуна. На полијелеју су царски симболи, као што двоглавог орла срећемо на амвонима широм византијског комонвелта, ни ово не би требало бити ништа лично.

Док би с друге стране, тај симбол на новцу деспота Стефана ипак могли везати за његову личност, иако опет симбол добијен посредством Цариграда, али је у вези са дворским статусом како Стефана Лазаревић као деспота, тако и Србије као деспотовине.

Иначе, то је тај новчић, што се налази и код Атлагића, али зар је могуће да га нема уврштеног ни у једну нумизматичку збирку средњовековног новца Србије?



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #26 послато: Фебруар 21, 2017, 05:34:54 поподне »
То би било свакако занимљиво али не видим шта би нам тачно потврдило. О поштовању и значају овог симбола говори нам већ његова употреба на Дечанском полијелеју, тако да првих доказа за његово прихватање од стране српских владара имамо већ у 14. веку.

Што се тиче самог новчића, Марко Атлагић се у свом раду "Дечански полијелеј" из 2007. године референцира на текст Сергеја Димитријевића "Нова серија нових врста српског новца" објављен у 20. броју часописа Старинар из 1969. године, кога издаје Археолошки институт у Београду. Према његовим наводима, поменути новчић се чува у Народној банци Србије (?).
Поучен искуством, уз сво дужно поштовање не прихватам баш лако наводе господина Атлагића. Као за инат, баш тај број часописа Старинар не постоји у дигиталној форми, иако је велики број издања овог часописа дигитализован.

Чланак Марка Атлагића са цртежом новчића: http://documents.tips/documents/decanski-polijelej.html
Дигитална библиотека Старинара: http://viminacium.org.rs/e-biblioteka/starinar/

Ја сам за хералдику дудук, тако да не кажем да би нам то ишта потврдило  :)  Ја баш хтедох да поставим то о полијелеју, и да констатујем, као лаик, да ти украси са полијелеја из Дечана мени не наликују на прихватање од стране владара, већ ми наликују на "обичне" украсе. Укапирао сам да би тај новчић био значајнија потврда прихватања од стране српског владара, јер чини ми се Амико у теми о примењеној хералдици констатова пре пар дана како је тај грб и даље "апокрифан". По мени, испаде да је тај један новчић једина спона тетраграма са Србијом пре коначног пада под Турке.

Остављам даље коментаре стручњацима Велибору, Баксу, Амикусу, Сегију, млађи...

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #27 послато: Фебруар 21, 2017, 05:41:20 поподне »
По мени, испаде да је тај један новчић једина спона тетраграма са Србијом пре коначног пада под Турке.

Без сумње је тако, Селаковићу, и баш зато бисмо требали имати немало инфомација о том новчићу, а њега скоро па ни за лека... Нема га дигитализованог, не помиње се међу врло детаљним и врло исцрпним збирникама нашег средњовековног новца, па се човек заиста мора упитати у чему је ствар? Је л' ови у НБС не дозвољавају никоме да га види? Је л' неко забранио да се даље пише о том новчићу? Чему завера ћутања око тако важног извора?

Чак нисам сигуран ни да ли га је Ацовић објавио? Сећа ли се не ко има Књигу, да ли се помиње овај извор?



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #28 послато: Фебруар 21, 2017, 05:47:49 поподне »
Иначе, то је тај новчић, што се налази и код Атлагића, али зар је могуће да га нема уврштеног ни у једну нумизматичку збирку средњовековног новца Србије?

Ово је и мени сумњиво. Добро би било некако доћи барем до тог Димитријевићевог текста на који се Атлагић референцира.

...
Остављам даље коментаре стручњацима Велибору, Баксу, Амикусу, Сегију, млађи...
...

Почастио си ме сврставањем у ову нашу елитну дружину али још сам далеко ја од њих :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #29 послато: Фебруар 21, 2017, 05:49:54 поподне »
ја мислим да је то мађарски новчић

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #30 послато: Фебруар 21, 2017, 06:08:15 поподне »
ја мислим да је то мађарски новчић

У том случају, мало буни ћилирички монограм, на коме видимо Д, С, ако не још једно слово?



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #31 послато: Фебруар 21, 2017, 06:59:19 поподне »
Нађох ове фотографије. Пише да је у питању бајарски отисак (шта год то било).

 
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #32 послато: Фебруар 21, 2017, 07:00:13 поподне »
Нађох ове фотографије. Пише да је у питању бајарски отисак (шта год то било).

Пардон, вајарски отисак... ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #33 послато: Фебруар 21, 2017, 07:02:12 поподне »
Нађох ове фотографије. Пише да је у питању бајарски отисак (шта год то било).

 

Ово ми не делује као нешто наше. У ствари, делује ми као неки аварски новчић из 6. века.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #34 послато: Фебруар 21, 2017, 07:14:49 поподне »
Ово ми не делује као нешто наше. У ствари, делује ми као неки аварски новчић из 6. века.

Добро је ово Велибор нашао... али то опет не даје одговора на раније постављена питања.

Иначе, сам симбол "крста са оцилима" среће се и у антици, и заиста га није проблем сместити у свако могуће раздобље, али зато је проблем убости га у касни српски средњи век. :P



Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #35 послато: Фебруар 21, 2017, 07:41:52 поподне »
Аверс (?) подсећа на ову Тамгу

СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #36 послато: Фебруар 21, 2017, 07:53:09 поподне »
Аверс (?) подсећа на ову Тамгу


Занимљива веза Сол.



Али пре свега, ваљало би утврдити шта је до сада написано о новчићу, и на основу чега је тачно закључено да је тај новац ковао деспот Стефан Лазаревић?



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #37 послато: Фебруар 21, 2017, 08:04:52 поподне »
Али пре свега, ваљало би утврдити шта је до сада написано о новчићу, и на основу чега је тачно закључено да је тај новац ковао деспот Стефан Лазаревић?

Управо сам кренуо ово да питам, одакле је извучен закључак чији је новчић? Да ли се монограм са аверса можда још негде јавља као ознака Деспота Стефана?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #38 послато: Фебруар 21, 2017, 08:11:08 поподне »
Да, Amicus-e, могућа iе Тамга, а може бити и грчки перпер, iербо се мотив (под условом да је горњи део Х, долњи В) ХВможе тумачити: Χριστός βασιλεύς (Христос Василевс /Христ Цар)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Историја српске Хералдике
« Одговор #39 послато: Фебруар 21, 2017, 08:15:30 поподне »
Да, Amicus-e, могућа iе Тамга, а може бити и грчки перпер, iербо се мотив (под условом да је горњи део Х, долњи В) ХВможе тумачити: Χριστός βασιλεύς (Христос Василевс /Христ Цар)

Добро запажање! Можда у ствари овако треба поцматрати аверс:

Kамене рабъ и госодинъ