Аутор Тема: Blažić - Međulužje (Mladenovac)  (Прочитано 3762 пута)

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« послато: Август 12, 2019, 05:39:47 поподне »
Sto se mog i prezimena mojih predaka po muskoj liniji tice, ne znam puno. Blazici su vec dugo ovde, a pise da su dosli iz susednog sela - Koracice. Gde su pre toga ziveli, ne pise konkretno, vec sam na nekoliko mesta nasao "Dinarski kraj". U knjizi "Mladenovacke varosarije" Mioljuba Uzelca, za vecinu stanovnistva Medjuluzja i okolnih sela pise da je poreklom iz jugozapadne Srbije, Crne Gore i Hercegovine. Sto se Blazica tice, mojih predaka, pise da su se ranije prezivali Gojkovic, sto potvrdjuje i ime poginulog borca iz Drugog srpskog ustanka (1815) Blaza Gojkovica, koji se pominje u ovoj knjizi. Prema tome, taj Blazo bi trebalo da mi je direktan predak, a ako je ime pravilno zapisano, verovatno je (ili njegovi preci) dosao sa teritorije Crne Gore, mozda i Hercegovine. Sto se mog porodicnog stabla tice, sa te strane znam pretke do cukundede, a voleo bih da otkrijem i dalje pretke i, verovatno, dodam i pomenutog Blaza. Ako neko moze da mi pomogne u tome ili zna nesto vise, neka mi se javi.

На мрежи ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #1 послато: Август 12, 2019, 05:50:47 поподне »
Поздрав пријатељу,

Која ти је слава?  :D

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #2 послато: Август 12, 2019, 06:05:18 поподне »
Sveti Stefan. Sto pitas, da nisi i ti odavde?  :D

На мрежи ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #3 послато: Август 12, 2019, 06:36:12 поподне »
Нисам, него питам да видим има ли шта о твојим Блажићима/Гојковићима који славе Стевањдан.

У Гацку има стара породица Гојковића која се исељавала ка Србији, али они не славе Стевањдан, тако да не вјерујем да имају неке везе са твојима.

У сваком случају, препоручујем ти да се тестираш, то ће ти доста тога рећи о твом поријеклу. :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #4 послато: Август 12, 2019, 06:51:36 поподне »
У селу Ратаје (Александровац) се помињу Блажићи са славом Св. Стефан, али можда је само случајност ова подударност презимена и славе са твојим родом:
"9. Blažići i Prokići – Na obroncima Kopaonika, južno od sela Crešnice, zapadno od Jelakca, a severno od Graničana i Kijevčana, nalazi se selo Koporiće. Ovo selo se prvi put pominje u Svetosavskoj hrisovulji 1346. godine kao posed cara Dušana. Koporiće je poznato rudarsko naselje što potvrđuju šljaka, topionice, samokovi, rudarska okna i vodovod. Pred Prvi srpski ustanak imalo je 4, a pred prvi srpsko-turski rat 1876. godine 23. kuće. Iz Koporića u Rataje doseljena su braća Milosav, Miljko i Proka Blagojević. Pod prezimenom Blažić prva je upisana Milja (Milosav) Blagojević na dan rođenja, a kao Prokić prva je upisana Cveta (Proka) Blagojević. Na dan rođenja 1845. godine. Blažići su postojali u Osrecima 1847., Radmanovu 1855., Globoderu 1859., Ravnima (Brus) 1864., D. Stupnju 1871., Budilovini 1896., i Gradu (Brus) 1908. Godine. Sa Žabljaka (Crna Gora) pre Prvog srpskog ustanka u Lazaricu (Kruševac) doseljen je Milan Blažić, čiji potomci kasnije nose prezime Milanović. Sa te planine doseljeni su u Kruševac i Lučinu kod Ćićevca. Njihova slava je Sv. Petka. U Globoderu su oni poznati kao Šaranovići. Rodbinske veze svih Blažića, teško je utvrditi. Slava Blažića je Sv. Petka. U Rataju po svemu sudeći Blažići su rod Dolića iz istog sela. Iz Rataja odseljeni su u Laćisled, G. Stupanj, Beograd, Aleksandrovac, N. Bečej, Ripanj i Kruševac. Blažići u Rataju slave Sv. Stefana, a Goran Blažić pored toga slavi i Sv. Arhangela."

https://rataje.in.rs/poreklo-prezimena/

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #5 послато: Август 12, 2019, 10:14:48 поподне »
Нисам, него питам да видим има ли шта о твојим Блажићима/Гојковићима који славе Стевањдан.

У Гацку има стара породица Гојковића која се исељавала ка Србији, али они не славе Стевањдан, тако да не вјерујем да имају неке везе са твојима.

У сваком случају, препоручујем ти да се тестираш, то ће ти доста тога рећи о твом поријеклу. :)

Aha, verovatno ne, ali ko zna. A na koji tacno test mislis? Vidim da pominju ljudi ovde svasta, haplogrupe i mnogo toga, ali se ne razumem u to uopste. Jedino za sta znam su DNK testovi, koji ti pokazu koliko si procenata sa Balkana, a koliko iz drugih drzava i delova sveta. Kad njih uradis, pokazu ti i rodjake kao, odnosno ljude sa kojima imas zajednicke delove DNK, valjda je tako. To su My Heritage, Ancestry.com, 23 and me i drugi.

У селу Ратаје (Александровац) се помињу Блажићи са славом Св. Стефан, али можда је само случајност ова подударност презимена и славе са твојим родом:
"9. Blažići i Prokići – Na obroncima Kopaonika, južno od sela Crešnice, zapadno od Jelakca, a severno od Graničana i Kijevčana, nalazi se selo Koporiće. Ovo selo se prvi put pominje u Svetosavskoj hrisovulji 1346. godine kao posed cara Dušana. Koporiće je poznato rudarsko naselje što potvrđuju šljaka, topionice, samokovi, rudarska okna i vodovod. Pred Prvi srpski ustanak imalo je 4, a pred prvi srpsko-turski rat 1876. godine 23. kuće. Iz Koporića u Rataje doseljena su braća Milosav, Miljko i Proka Blagojević. Pod prezimenom Blažić prva je upisana Milja (Milosav) Blagojević na dan rođenja, a kao Prokić prva je upisana Cveta (Proka) Blagojević. Na dan rođenja 1845. godine. Blažići su postojali u Osrecima 1847., Radmanovu 1855., Globoderu 1859., Ravnima (Brus) 1864., D. Stupnju 1871., Budilovini 1896., i Gradu (Brus) 1908. Godine. Sa Žabljaka (Crna Gora) pre Prvog srpskog ustanka u Lazaricu (Kruševac) doseljen je Milan Blažić, čiji potomci kasnije nose prezime Milanović. Sa te planine doseljeni su u Kruševac i Lučinu kod Ćićevca. Njihova slava je Sv. Petka. U Globoderu su oni poznati kao Šaranovići. Rodbinske veze svih Blažića, teško je utvrditi. Slava Blažića je Sv. Petka. U Rataju po svemu sudeći Blažići su rod Dolića iz istog sela. Iz Rataja odseljeni su u Laćisled, G. Stupanj, Beograd, Aleksandrovac, N. Bečej, Ripanj i Kruševac. Blažići u Rataju slave Sv. Stefana, a Goran Blažić pored toga slavi i Sv. Arhangela."

https://rataje.in.rs/poreklo-prezimena/

Ovi sigurno nemaju nista sa mojima, jer mi je vec cukundeda (najdalji predak sa te strane za kojeg sigurno znam) vec ziveo ovde, a rodjen je oko 1851. Onaj Blazo Gojkovic (koji bi trebalo da mi je direktran predak) je takodje ziveo gde i ja, a poginuo je 1815. godine. Hvala u svakom slucaju.
« Последња измена: Август 12, 2019, 10:18:46 поподне Blazhinho »

На мрежи ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #6 послато: Август 13, 2019, 10:02:53 пре подне »
Ти тестови који одређују твоју "етничку" припадност преко My Heritage су аутосомални, и они су по мени чиста глупост.

Говорим ти о Y хромозом тесту, гдје тестираш вриједности на своја 23 маркера и помоћу њих сазнаш која си хаплогрупа, које породице су ти најближе из табеле Српског ДНК пројекта, којем евентуалном роду/племену припадаш, да ли је твоје предање о поријеклу тачно итд...

Имаш овдје на форуму пар тема о томе под називом Српски ДНК пројекат па прочитај.  :D

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #7 послато: Август 13, 2019, 03:28:27 поподне »
Ти тестови који одређују твоју "етничку" припадност преко My Heritage су аутосомални, и они су по мени чиста глупост.

Говорим ти о Y хромозом тесту, гдје тестираш вриједности на своја 23 маркера и помоћу њих сазнаш која си хаплогрупа, које породице су ти најближе из табеле Српског ДНК пројекта, којем евентуалном роду/племену припадаш, да ли је твоје предање о поријеклу тачно итд...

Имаш овдје на форуму пар тема о томе под називом Српски ДНК пројекат па прочитај.  :D

Meni su zanimljivi My Heritage i ostali  :) Nasao sam malopre i pise da oni testiraju poreklo od svih predaka, sto je valjda bolje, nego Y-test koji testira samo poreklo po muskoj liniji. Kao laiku, tako mi izgleda. Citao sam vise i o Y-testu, nije mi sve jasno, ali kao sto sam vec napisao, to je samo deo tvog genetskog materijala koji se ispituje.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #8 послато: Август 13, 2019, 05:13:43 поподне »
Meni su zanimljivi My Heritage i ostali  :) Nasao sam malopre i pise da oni testiraju poreklo od svih predaka, sto je valjda bolje, nego Y-test koji testira samo poreklo po muskoj liniji. Kao laiku, tako mi izgleda. Citao sam vise i o Y-testu, nije mi sve jasno, ali kao sto sam vec napisao, to je samo deo tvog genetskog materijala koji se ispituje.
Добро ти је Лука објаснио, за конкретно повезивање твоје породице са тестиранима из базе података, а пошто трагаш за пореклом свог рода, аутосомално тестирање ти неће помоћи, него тестирање на 23 маркера. Аутосомално тестирање пружа ширу слику о укупној генетици по свим линијама, али без маркера нећеш моћи да знаш са којим родовима си повезан. Боље за почетак да одрадиш основни тест на 23 маркера где ћеш сазнати са ким си повезан по мушкој линији, а касније, ако те занима шира слика, да одрадиш и аутосомални тест
« Последња измена: Август 13, 2019, 05:19:19 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #9 послато: Август 13, 2019, 07:58:21 поподне »
Добро ти је Лука објаснио, за конкретно повезивање твоје породице са тестиранима из базе података, а пошто трагаш за пореклом свог рода, аутосомално тестирање ти неће помоћи, него тестирање на 23 маркера. Аутосомално тестирање пружа ширу слику о укупној генетици по свим линијама, али без маркера нећеш моћи да знаш са којим родовима си повезан. Боље за почетак да одрадиш основни тест на 23 маркера где ћеш сазнати са ким си повезан по мушкој линији, а касније, ако те занима шира слика, да одрадиш и аутосомални тест

Aha, razumem i za Y-test. Nadam se da cu jednom odraditi i jedan i drugi. Inace, trazim za sve pretke, svi su mi oni jednaki. Voleo bih sto vise da saznam, da prosirim porodicno stablo na svim granama. Zato sam i otvorio jos dve teme pored ove i ukljucio se u jednu postojecu, ali mi u njih 3 niko jos nije odgovorio.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #10 послато: Август 14, 2019, 01:02:01 пре подне »
Zato sam i otvorio jos dve teme pored ove i ukljucio se u jednu postojecu, ali mi u njih 3 niko jos nije odgovorio.
Најбољи одговор ће ти дати лабораторија у Београду, и коментар са Порекла о том резултату...најбоље је да се тестираш  да би отишао корак даље :)
« Последња измена: Август 14, 2019, 01:05:34 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #11 послато: Август 14, 2019, 01:22:17 пре подне »
Aha, razumem i za Y-test. Nadam se da cu jednom odraditi i jedan i drugi. Inace, trazim za sve pretke, svi su mi oni jednaki.
Мораш да будеш свестан  да овде нико неће родослов да ти саставља (то можеш само сам , преко извора да налазиш)...Y тест је порекло по мушкој линији, а аутосомални тест је по свим линијама. Y тест на 23 маркера имаш могућности да радиш у Београду и открива ти сродне родове по мушкој линији (где и слава улази у обзир)
« Последња измена: Август 14, 2019, 01:26:06 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #12 послато: Август 14, 2019, 08:07:40 пре подне »
Pojednostavite čovjeku. Nek poruči BigY700 i sazna sve odjednom a ne na kašičicu apotekarsku...

На мрежи ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #13 послато: Август 14, 2019, 10:20:49 пре подне »
Мало који почетник у истраживању свог поријекла ће дати толики новац за тестирање, а и код нас људи не воле пуно да троше паре на тако нешто...Барем из мог искуства.

Најбоље је за почетак да се уради тест на 23 маркера, да октрије за почетак своју хаплогрупу и евентуално блиске породице, тј. којем роду/племену припада.

Лако се онда одраде надоградње :)

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #14 послато: Август 14, 2019, 02:17:00 поподне »
Hvala svima, samo jos da dodjem do nekih para, pa cu da vidim za ta testiranja  :D Kakav je taj BigY700, sta on obuhvata?

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #15 послато: Август 15, 2019, 05:59:27 пре подне »
Hvala svima, samo jos da dodjem do nekih para, pa cu da vidim za ta testiranja  :D Kakav je taj BigY700, sta on obuhvata?
BigY700 obuhvata sve druge na 23 markera na 37, i na 111... Dobiješ SNP, i novele posle samo posmatraš kako stižu rezultati...

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #16 послато: Август 15, 2019, 01:29:52 поподне »
BigY700 obuhvata sve druge na 23 markera na 37, i na 111... Dobiješ SNP, i novele posle samo posmatraš kako stižu rezultati...


Ne razumem mnogo, ali hvala u svakom slucaju.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #17 послато: Август 15, 2019, 01:51:26 поподне »
« Последња измена: Август 15, 2019, 02:40:54 поподне Amicus »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #18 послато: Август 15, 2019, 11:43:00 поподне »

Ван мреже Vita

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Blažić - Međulužje (Mladenovac)
« Одговор #19 послато: Септембар 18, 2019, 04:04:29 поподне »
Sto se mog i prezimena mojih predaka po muskoj liniji tice, ne znam puno. Blazici su vec dugo ovde, a pise da su dosli iz susednog sela - Koracice. Gde su pre toga ziveli, ne pise konkretno, vec sam na nekoliko mesta nasao "Dinarski kraj".

Na stranicama Porekla može se naći nešto više podataka (Koračica, Priredio Aleksandar Aksić Šarko https://www.poreklo.rs/2012/05/03/prezimena-selo-kora%c4%87ica-mladenovac/ )

Mлађи су досељеници:

Кајачари (Лукићи, Живковићи, Стевановићи, Милојевићи, Радојковићи, Гојковићи, Милетићи, Радојкићи) укупно (29 к., св. Стефан). Њихови су стари дошли из Рајковца (општина Младеновац), а старином су од Високих Дечана у Метохији. У Међулужје (општина Младеновац) су им рођаци Блажићи.
« Последња измена: Септембар 18, 2019, 04:11:47 поподне Amicus »