Науке и научне дисциплине > Језикословље

Погрдни етноними или политичка коректност?

(1/9) > >>

Amicus:
Дакле, као што стоји и у наслову, који су етноними погрдни, за кога су погрдни, и зашто се сматрају погрднима?

Мени лично, пример који у последње време изазива највише пажње јесте прогањање термина Циган, и рекао бих насилног увођења заменског термина Ром.

Други пример, јесте сматрање термина Жидов увредљивим, при чему у једној земљи у суседству, управо се тај термин користи као званчни, када су у питању Јевреји.

Сада можда више не толико актуелан, али некада су Срби сматрали увредљивим назив Рац, који су за њих користили Мађари.

У реду ми је прихватити да се под другим називом, понекад жели провући и нека архетипска, негативна слика о неком другом, али се увек питам да ли треба ићи дотле да се ти термини протерују из језика?

ДушанВучко:
Незнам кад је прихваћен званичан назив Роми,за Цигане,али Цигани се свуда називају тако...Житан у Француској,у словенским земљама Цигани, Цигојнер, Џипси у Енглеској...незнам шта изворно значи Циган,али Ром значи човек на њиховом језику,па би онда значило да Роми значе људи,што ми није баш нека одредница за народ,па према томе ми се чини да је назив Цигани аутентичнији и да се увек тај назив користио...а за јевреје се сем код нас,код Хрвата називају Жидови,код западних Словена Жидиа...то је тако,немају други назив за њих

ДушанВучко:
А остаје питање када се тај назив Цигани,почео карактерисати као погрдан,али су све државе прихватиле као званичан назив Роми (Људи) (док у говору се свуда користи стари назив Цигани)...могуће да је тај назив прихваћен и на њихову иницијативу,у смислу "и ми смо људи" :)

ДушанВучко:
https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Romi
Овде сам прочитао да Роми никада себе нису звали Цигани,већ је реч преузета из грчког "адсинцани"-недодирљиви,они које не треба додирнути" (због веровања у магије"...Они су себе увек звали Роми,а из тога може да се закључи да су имали тај назив још од доласка у Европу (претпостављам са Турцима) и да то јесте погрдан назив који су им други дали,али се као такав користи јако дуго...у том смислу може да се каже да је погрдан назив за неки етнос онај који тај етнос не користи за себе и чије значење нема никакво на њихивом матерњем језику

ДушанВучко:
За Раце не бих рекао да је погрдан,јер су нас Мађари вероватно тако звали још од времена Рашке државе ,па је тај назив остао и после ње,али назив има корен и код нас,па због тога не мислим да је погрдан...

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију