Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2466367 пута)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5240 послато: Јануар 16, 2018, 03:07:15 поподне »
Порекло и једне и друге гране код нас је највероватније норманско

Издвојио бих своје мишљење. :)

Ван мреже Радош

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5241 послато: Јануар 16, 2018, 03:23:18 поподне »
Не, у питању је друга подграна хаплогрупе I1 P109. Грана којој припадају Бухе је ова:

https://www.yfull.com/tree/I-Y13930/

С друге стране, род Дробњака припада овој подграни:

https://www.yfull.com/tree/I-FGC22045/

Порекло и једне и друге гране код нас је највероватније норманско, с том разликом што им родоначелници нису исти.

Да ли се може приближно одредити старост гране пороодице Буха? Први писани документ о породици Буха је из 1211. године. А по легенди, породица је прије носила презиме Бјелокосић.
Да ли ми још можете рећи колика је блискост двојице који су нам слични из пореодице Бачко и Татарин? Ја сам упоређивао маркере у вашој табели и разликују се у два маркера. Да ли се може знати када су нам се преци таздвојили?

Ван мреже Радош

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5242 послато: Јануар 16, 2018, 03:24:03 поподне »
Издвојио бих своје мишљење. :)
Да ли могу да чујем Ваше мишљење на ову тему?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5243 послато: Јануар 16, 2018, 03:30:14 поподне »
Да ли се може приближно одредити старост гране пороодице Буха? Први писани документ о породици Буха је из 1211. године. А по легенди, породица је прије носила презиме Бјелокосић.
Да ли ми још можете рећи колика је блискост двојице који су нам слични из пореодице Бачко и Татарин? Ја сам упоређивао маркере у вашој табели и разликују се у два маркера. Да ли се може знати када су нам се преци таздвојили?

Мислим да се то тешко може одредити на основу 23 тестирана маркера; знатно упућенији да вам одговоре на ова питања су Симо и Небојша.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Радош

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5244 послато: Јануар 16, 2018, 03:35:19 поподне »
Мислим да се то тешко може одредити на основу 23 тестирана маркера; знатно упућенији да вам одговоре на ова питања су Симо и Небојша.  ;)
Да ли је тешко одредити и за блискост са ове двије породице?
Ви сте ми написали да Бухе припадају грани I-Y13930, a Лука на првом коментару о породици да је  FGC21732. Шта је од тога тачно???

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5245 послато: Јануар 16, 2018, 04:02:03 поподне »
Да ли могу да чујем Ваше мишљење на ову тему?

Кад је питању I-FGC22045 тј грана којој не припадају Бухе, основни разлог за моје другачије мишљење се заснива на томе да су људи који припадају подграни најближој њима до сада нађени у областима које немају јасну везу са Норманима. Ради се о I-FGC22046(xFGC22045) и то може да се види на слици испод. Поред тога следећа овој српској најближа подграна I-Y29630 је осим на северозападу Европе забележена и у Русији, што је такође тешко повезати са Норманима.

Оно са чим бих се сложио са већинским мишљењем јесте порекло са Севера, али за разлику од тог већинског мишљења верујем да је ова грана до Балкана дошла континенталном рутом.

Што се тиче I-FGC21732 постоје предвиђени резулати за ову грану у Бугарској и Источној Словачкој што је у њеном случају такође аргумент у прилог континенталног пута ове гране до Балкана.



Ван мреже Радош

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5246 послато: Јануар 16, 2018, 04:12:27 поподне »
Кад је питању I-FGC22045 тј грана којој не припадају Бухе, основни разлог за моје другачије мишљење се заснива на томе да су људи који припадају подграни најближој њима до сада нађени у областима које немају јасну везу са Норманима. Ради се о I-FGC22046(xFGC22045) и то може да се види на слици испод. Поред тога следећа овој српској најближа подграна I-Y29630 је осим на северозападу Европе забележена и у Русији, што је такође тешко повезати са Норманима.

Оно са чим бих се сложио са већинским мишљењем јесте порекло са Севера, али за разлику од тог већинског мишљења верујем да је ова грана до Балкана дошла континенталном рутом.

Што се тиче I-FGC21732 постоје предвиђени резулати за ову грану у Бугарској и Источној Словачкој што је у њеном случају такође аргумент у прилог континенталног пута ове гране до Балкана.



Хвала на исцрпном одговору!
Да ли имате неку теорију како би могли и са којим разлогом прећи Нормани копненим путем до нас?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5247 послато: Јануар 16, 2018, 04:24:06 поподне »
Да ли је тешко одредити и за блискост са ове двије породице?
Ви сте ми написали да Бухе припадају грани I-Y13930, a Лука на првом коментару о породици да је  FGC21732. Шта је од тога тачно???

И једно и друго је тачно, то су два различита назива за исту грану, тј. синоними. Чест је случај да постоји више дефинишућих СНП-ова за одређену грану, па је она позната под више различитих назива.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5248 послато: Јануар 16, 2018, 05:16:15 поподне »
... Да ли имате неку теорију како би могли и са којим разлогом прећи Нормани копненим путем до нас?
I1 нису Нормани, Bane је у праву, али ће остати "Нормани" још једно две-три године због медијске промоције и још нечег другог.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5249 послато: Јануар 16, 2018, 05:19:10 поподне »
Замолио бих све учеснике дискусије да се превише не удаљавају од основне теме.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5250 послато: Јануар 16, 2018, 05:22:48 поподне »
Стјепановић, Никољдан, Забрђе, Угљевик

Припада хаплогрупи I2-PH908. На 17 упоредивих има потпуно поклапање са Матовићем из Пријепоља (такође слави Никољдан) и са Челебићем такође из Пријепоља. Мада, с обзиром да Стјепановићев хаплотип не одудара пуно од модала ова поклапања на малом броју маркера и не морају значити бликост.

Пошто Забрђе није обрађивано у етнографској литератури, нека неко напише нешто о пореклу Стјепановића, ако зна.
« Последња измена: Јануар 16, 2018, 05:26:22 поподне Лука »

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5251 послато: Јануар 16, 2018, 05:45:55 поподне »
Ерић, Никољдан, Цвртковци, Станари

Припада хаплогрупи I2-PH908. Сем комбинације 14-14 на 385a/b, нема ни једну другу вредност која превише одудара од модала за динарик, али и поред тога нема претерано блиских поклапања на пројекту.

Пошто ни Цвртковци као и Забрђе нису обрађени у литератури, ако неко зна нешто о пореклу Ерића, нека напише.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5252 послато: Јануар 16, 2018, 07:41:56 поподне »
Стјепановић, Никољдан, Забрђе, Угљевик

Припада хаплогрупи I2-PH908. На 17 упоредивих има потпуно поклапање са Матовићем из Пријепоља (такође слави Никољдан) и са Челебићем такође из Пријепоља. Мада, с обзиром да Стјепановићев хаплотип не одудара пуно од модала ова поклапања на малом броју маркера и не морају значити бликост.

Пошто Забрђе није обрађивано у етнографској литератури, нека неко напише нешто о пореклу Стјепановића, ако зна.

Тестирани Стјепановић је мој пријатељ. Није превише упознат са даљим поријеклом, осим што мисли да су у Угљевик (Забрђе) досељени однекуд из Херцеговине (Невесиња).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5253 послато: Јануар 16, 2018, 08:37:50 поподне »
Станарчевић, Ђурђевдан, Осмаци, Република Српска, хаплогрупа J1-PF7263

Немања Поповић (Поповићи на метоху манастира Папраћа) наводи да је у овом крају најбројнија досељеничка струја из Херцеговине, Полимља, Старог Влаха, Црне Горе и Западне Србије. Помиње и Станарчевиће ту, који се иначе одлично уклапају у херцеговачки род "Влаховића".

Генетски најближи из тог рода су им они који поседују комбинацију 14-19 на маркеру 385ab:
 https://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=J1

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5254 послато: Јануар 16, 2018, 08:49:56 поподне »
Ћировић, Св. Архангел Михаил, Брезовац, Аранђеловац (раније Сјеница-Драгачево-Венчац, старином Дурмитор), хаплогрупа J2b-M205>Y22066

У Брезовцу се помињу Ћировци као део шире групе Драгачеваца (Аранђеловдан):

"Драгачевци (Симићи, Филиповићи, Петровићи, Пантелићи, Ћировци, Радовановићи, Јовановићи, Тодоровићи) 65 к. Слава: св. Аранђел. Станују у Горњем Крају. Кад су се населили било свега три куће. Много пре Устанка дошли од Сјенице у Драгачево, а пред Устанак овде. Учествовали у Устанку."

Интересантно да ови Ћировићи у предању помињу Дурмитор. У Дробњаку је било Ћировића, али они славе Петровдан. Много су за ову причу интересантнији Ћировићи из Полимља (слава Аранђеловдан), који кажу да су старином из Мораче. Ћировићи из Мораче би иначе требало да су староседеоци у племену.

Видећемо ускоро да ли постоји ова веза. По хаплотипу Ћировићи су ближи овој групи око Годијеља, Усораца, дакле нису класични "Кричи" по хаплотипу (385=15-18, 458=15). Занимљива је ова вредност 13 на маркеру DYS456. Од M205 из пројекта ову вредност поседују још Новаковић (Босанска Крајина), Белић (Остра, Чачак) и Костић (Ивањица).




Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5255 послато: Јануар 16, 2018, 08:55:51 поподне »
Ерић, Никољдан, Цвртковци, Станари

Припада хаплогрупи I2-PH908. Сем комбинације 14-14 на 385a/b, нема ни једну другу вредност која превише одудара од модала за динарик, али и поред тога нема претерано блиских поклапања на пројекту.

Пошто ни Цвртковци као и Забрђе нису обрађени у литератури, ако неко зна нешто о пореклу Ерића, нека напише.
Pa nastavlja se ono sto sam pricao da ce u tom regionu oko Doboja u krugu oko pedesetak Km (Ozren,Trebava,Krnjin,Stanari,Modrica) biti mozda i najveca koncentracija Dinarika kod Srba.Cvrtkovci su oko 20 Km od Doboja i kao i svi Srbi iz te regije znaju samo iz predanja da su porijeklom iz Stare Hercegovine.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5256 послато: Јануар 16, 2018, 09:00:36 поподне »
Pa nastavlja se ono sto sam pricao da ce u tom regionu oko Doboja u krugu oko pedesetak Km (Ozren,Trebava,Krnjin,Stanari,Modrica) biti mozda i najveca koncentracija Dinarika kod Srba.

То сам баш малопре помислио. Не знам да ли ће бити највећи проценат, али чињеница је да тамо за сада доминантно избија Динарик (и то посебно PH908). У крајевима око Дервенте, Модриче, Добоја. Слично је и овамо око Прњавора.

Cvrtkovci su oko 20 Km od Doboja i kao i svi Srbi iz te regije znaju samo iz predanja da su porijeklom iz Stare Hercegovine.

И презиме им вуче на ту страну. :D

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5257 послато: Јануар 16, 2018, 09:59:04 поподне »
Већина породица из краја мог оца (околина Дервенте) има предање о поријеклу из Старе Херцеговине или Црне Горе. Антрополошки и језично се сасвим уклапају у Динарце. Знам да морамо чекати више тестираних из овог краја, али ме не би превише изненадило да овај микро регион има вриједности I2 Din S близу нивоа Херцеговине као исељеничке матице. Ја сам тестиран на PH908 a у Цвртковцима постоје велики број мојих презимењака Тутњевића. Било би интересатно тестирати неке од њих, као и додатне породице из околине.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5258 послато: Јануар 16, 2018, 10:24:13 поподне »
Већина породица из краја мог оца (околина Дервенте) има предање о поријеклу из Старе Херцеговине или Црне Горе. Антрополошки и језично се сасвим уклапају у Динарце. Знам да морамо чекати више тестираних из овог краја, али ме не би превише изненадило да овај микро регион има вриједности I2 Din S близу нивоа Херцеговине као исељеничке матице. Ја сам тестиран на PH908 a у Цвртковцима постоје велики број мојих презимењака Тутњевића. Било би интересатно тестирати неке од њих, као и додатне породице из околине.
Imamo vec oko 30 u ovom regionu testiranih,nije sve javno.Na Ozrenu je trenutno cetvorica,dvojica PH908,jedan Y4882 i cetvrti R1a M458.Mislin da imamo oko  tridesetak testiranih u dobojskoj regiji pa di Prnjavora,mozda i vise,vise od 20 je Dinarik.Trebalo bi opet prebrojati,bit ce ubrzo jos jedan sa Ozrena iz Kakmuza.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2509
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5259 послато: Јануар 16, 2018, 11:27:32 поподне »
Буквић, Стевањдан, Водотеч, Бриње, Лика

Припада хаплогрупи R1a-M458. Најближи му је Кузмић из Општег рода са само 1 разликом на 23 маркера, али у принципу је прилично близак са већином тестираних из овог рода с обзиром да има скоро модални хаплотип. Једина нешто ређа вредност је DYS439=12.

"Годину дана послије Крбавске битке (1526) пала је Лика и Крбава у турске руке. Ибрахим–паша је утврдио своју власт и 1528. годинепочео насељавати „рају“ из српских области на празан простор Лике и Крбаве. Тада су Турци населили преко 150 породица у Турску Хрватску. Услијед зулума Турака над овом рајом, они ступају у тајне везе са сењским капетанима и аустријским генералима да би прешли под плашт аустријског цара. У више наврата мање групице овог становништва успијевају да се пребаце на аустријску страну. Сењски капетани насељавају ове Србе на Брињско подручје 1638. године. Досељеници су настањени у западном и југозападном дијелу брињскога поља и дато им је земљиште: Лучана, Скалића, Водотеча, Прокика, Жупањ Хума, Гушића Поља и Дреновог Кланца све до чардака. Тада су дошли ови родови: „Бањеглави, Божанићи, Буквићи, Бурићи, Галовићи, Гостовићи, Хајдуци, Кнежевићи, Којчини, Косовци, Лончари, Маљковићи, Маричићи, Милошевићи, Орлићи, Орловићи, Платише, Протулипци, Рајачићи, Рапајићи, Скакавци, Смиљанићи, Станићи, Шушњари, Вранеши и Вујићи.“

Милан Дивјак Лички, Лички водац
« Последња измена: Јануар 16, 2018, 11:58:08 поподне Број 1 »