Аутор Тема: Порекло српске динарске струје  (Прочитано 45068 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #180 послато: Децембар 21, 2017, 10:29:53 поподне »
Богосављевић из Житковца Динарик север, је од Караџића старином из Ловца, а за које се каже да су из Којловице код Приштине. Постоје Караџићи из околине Приштине, али их нисмо тестирали. Караџиће имамо тестиране из Сиринићке Жупе

А можда су и из ове приче...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #181 послато: Децембар 21, 2017, 11:39:55 поподне »
- заборавих да напишем да су назив "Стари Колашин" помињали сви аутори антропогеографских истраживања у суседним областима пре него што је др. Лутовац и почео своје, па имамо: Стари Колашин, Митровачки Колашин, Колашин на Ибру ... Није то "бољка" садашњих генерација које се, како велиш упињу да докажу да су ту одувек ... а код осталих Црногорских Колашина се нигде не помиње "стари", то је чињеница.

Моји преци су помињали Колошаин у Црној Гори као мјесто гдје су "заболи први колац" а сва друга предања говоре да су на данашњу локацију дошли са истока, што је контрадикторно. То се једино може обијаснити, ако није грешка, да је прво било миграција од црногорског Колашина ка истоку а онда повратних миграција. Ове прве би могле бити организоване и масовне а ове повратне бјежанија.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #182 послато: Децембар 22, 2017, 12:28:16 пре подне »
Нигде се и не потенцира уско са веза Црном Гором, већ више са ширим простором Старе Херцегоивне (од Цетине до Милешеве). Та генетска веза је јасна већ сада. А и ови из Далмације имају најавише поклапања са Србима из других крајева, често управо тим јужнијим, динарским. Не треба измишљати топлу воду сад. :) I2-PH908 ист. Херцеговина/Буњевци, I2-CTS10228 Мириловићи Херцеговина/Македонија, E-V13 PH1426 Црна Гора/Херцеговина, E-V13>Z5017 Херцеговина/Црна Гора, J2b M205 и N2a такође, J1c Синобади Херцеговина, I2-CTS10228 Родићи Црна Гора/Босна, R1a-M458 читав динарски простор, I1-Z63 очигледна веза са источном Херцеговином и ЦГ, итд. Како не постоји веза?

Наравно да постоји веза, само кажем да није толика као што се очекивало. Као што сам већ рекао огромна већина Крајишника је везивала своје порекло за Црну Гору и Херцеговину (чак више за Црну Гору). Већина је то говорила без икаквих породичних предања или доказа, али има и оних који су имали предања да потичу из Црне Горе, а генетика је показала да то није тачно. Добар пример су Родићи и сродни родови међу којима је било раширено предање да потичу од Васојевића, а генетика је показала да са Васојевићима немају никакве везе. Додуше међу Родићима и сродним родовима је постојало и предање о пореклу из Македоније (Маћедоније), али ова Васојевићка теорија је била популарнија.  Ђујићи из Ковачића код Книна (од којих је војвода Момчило Ђујић) имају предање да су пореклом Бјелопавлићи, занимљиво би било да се неко од њих тестира. Можда грешим али мислим да ће њихово предање о пореклу из Бјелопавлића "пасти у воду" као код Родића у вези Васојевића.  У Крајини се превише форсирало (измишљало) црногорско порекло јер је појединац који је то говорио хтео да уздигне себе и свој род, објаснио сам већ због којих разлога.

Не треба заборавити да из Крајине има мало тестираних (изузев Босанске Крајине), тако да још увек не треба доносити неке коначне закључке.
« Последња измена: Децембар 22, 2017, 12:34:38 пре подне Свевлад »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #183 послато: Децембар 22, 2017, 12:43:26 пре подне »
Наравно да постоји веза, само кажем да није толика као што се очекивало. Као што сам већ рекао огромна већина Крајишника је везивала своје порекло за Црну Гору и Херцеговину (чак више за Црну Гору). Већина је то говорила без икаквих породичних предања или доказа, али има и оних који су имали предања да потичу из Црне Горе, а генетика је показала да то није тачно. Добар пример су Родићи и сродни родови међу којима је било раширено предање да потичу од Васојевића, а генетика је показала да са Васојевићима немају никакве везе. Додуше међу Родићима и сродним родовима је постојало и предање о пореклу из Македоније (Маћедоније), али ова Васојевићка теорија је била популарнија.  Ђујићи из Ковачића код Книна (од којих је војвода Момчило Ђујић) имају предање да су пореклом Бјелопавлићи, занимљиво би било да се неко од њих тестира. Можда грешим али мислим да ће њихово предање о пореклу из Бјелопавлића "пасти у воду" као код Родића у вези Васојевића.  У Крајини се превише форсирало (измишљало) црногорско порекло јер је појединац који је то говорио хтео да уздигне себе и свој род, објаснио сам већ због којих разлога.

Не треба заборавити да из Крајине има мало тестираних (изузев Босанске Крајине), тако да још увек не треба доносити неке коначне закључке.

Изгледа да највећу разлику између црногорских и прекодринских Срба чини Р1а хаплогрупа, те да је управо код прекодринских Срба који носе ту хаплогрупу најмања шанса да воде поријекло из ЦГ. Док је ситуација супротна код оних прекодринских Срба који припадају родовима за које се зна да им је матица ЦГ.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #184 послато: Децембар 22, 2017, 01:02:19 пре подне »
Изгледа да највећу разлику између црногорских и прекодринских Срба чини Р1а хаплогрупа, те да је управо код прекодринских Срба који носе ту хаплогрупу најмања шанса да воде поријекло из ЦГ. Док је ситуација супротна код оних прекодринских Срба који припадају родовима за које се зна да им је матица ЦГ.

Сложио бих се за R1a, она је јача код прекодринских Срба него код Црногораца, а и гране и подгране се баш не поклапају.
Карпатско-далматински кластер R1a-Z280 који је солидно заступњен у Босанској Крајини и на Кордуну/Банији нема везе ни са Црном Гором ни са Херцеговином. 
С друге стране R1a-M458 која чини око 2/3 укупне R1a међу Србима из Лике ми некако више вуче на централни па чак и источни Балкан, мада међу њима сигурно има и оних који су пореклом из Херцеговине (M458 у Херцеговини је око 1/3 укупне R1a).

Додао бих још да ни Крајишници који су I2-CTS10228 у већини случајева немају везе са Црном Гором.

Веза Крајине са Црном Гором и Старом Херцеговином је углавном изражена кроз хаплогрупе N2, кричку J2b1, дробњачку I1-P109 и једним делом кроз I2-PH908.

За крајишку E-V13 ми се чини да није толико повезана са Црном Гором колико се очекивало, јер већина Крајишника са том хаплогрупом спада у општи род. Релативно скоро су се појавили "крајишки Васојевићи" али они су танка мањина у односу на укупну крајишку E-V13.
« Последња измена: Децембар 22, 2017, 01:04:50 пре подне Свевлад »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #185 послато: Децембар 22, 2017, 01:22:14 пре подне »
Сложио бих се за R1a, она је јача код прекодринских Срба него код Црногораца, а и гране и подгране се баш не поклапају.
Карпатско-далматински кластер R1a-Z280 који је солидно заступњен у Босанској Крајини и на Кордуну/Банији нема везе ни са Црном Гором ни са Херцеговином. 
С друге стране R1a-M458 која чини око 2/3 укупне R1a међу Србима из Лике ми некако више вуче на централни па чак и источни Балкан, мада међу њима сигурно има и оних који су пореклом из Херцеговине (M458 у Херцеговини је око 1/3 укупне R1a).

Додао бих још да ни Крајишници који су I2-CTS10228 у већини случајева немају везе са Црном Гором.

Веза Крајине са Црном Гором и Старом Херцеговином је углавном изражена кроз хаплогрупе N2, кричку J2b1, дробњачку I1-P109 и једним делом кроз I2-PH908.

За крајишку E-V13 ми се чини да није толико повезана са Црном Гором колико се очекивало, јер већина Крајишника са том хаплогрупом спада у општи род. Релативно скоро су се појавили "крајишки Васојевићи" али они су танка мањина у односу на укупну крајишку E-V13.

Да, чини се да Срби из ЦГ имају више подударности са Србима из Србије него са прекодринским. У Србији имаш више Бјелопавлића него у матици, док их преко Дрине има јако мало (на табели не видим ниједног). Никшића (чија је матица такође данашња ЦГ) исто процентуално има знатно више у Србији него преко Дрине, према овоме што видим на табели.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #186 послато: Децембар 22, 2017, 01:33:11 пре подне »
Да, чини се да Срби из ЦГ имају више подударности са Србима из Србије него са прекодринским. У Србији имаш више Бјелопавлића него у матици, док их преко Дрине има јако мало (на табели не видим ниједног). Никшића (чија је матица такође данашња ЦГ) исто процентуално има знатно више у Србији него преко Дрине, према овоме што видим на табели.

Васојевића такође има пуно више у Србији него западно од Дрине.
Родова пореклом из Старе Црне Горе нема баш пуно у крајишким крајевима (поготово западно од Врбаса), а у Србији их има доста.
Дробњака има у Крајини солидно, али ипак мање него у Србији (у западној и југозападној Србији има јако пуно Дробњака).

Стара Црна Гора, Брда и Дробњаци су више повезани са Србијом него са западним српским крајевима.

С друге стране чини се да крајишки крајеви имају више везе са Старом и Источном Херцеговином него Србија (изузев Дробњака).






Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #187 послато: Децембар 22, 2017, 01:41:51 пре подне »
Негде сам прочитао да је Метохија још у средњем веку била ијекавска, док је Косово било екавско.
Otome govori Radovan Damjanović , ali ni on nezna odakle se ta jezička razlika pojavila...
 Imate na You tube

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #188 послато: Децембар 22, 2017, 01:49:15 пре подне »
Otome govori Radovan Damjanović , ali ni on nezna odakle se ta jezička razlika pojavila...
 Imate na You tube

Могуће је сам то чуо од њега, ни сам више не знам где сам шта чуо, видео или прочитао.

Он тврди да је екавица најстарија и да су се ијекавица и икавица формирале касније, то ми некако што би се рекло "не пије воду."

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #189 послато: Децембар 22, 2017, 04:29:06 пре подне »
Пpe cвeгa пpeкo cвeштeнcтвa и мaнacтиpa. Jeдинo зa Opлoвићe миcлим дa би мoгли бити cтapиници, кao и нeки poдoви у Зупчу, ocтaли тeшкo. Пocтojи нeки poдoви нa Kocoву и Cиpинићкoj жупи кojи имajу пpeдaњe o И. Кoлaшину, пa ћe њиxoви peзултaти бити зaнимљиви. И. Кoлaшин je пpиличнo "унифopмиcaн" и cкopo cви cу тecтиpaни. Лaкo ћeмo нa ocнoву peзултaтa дoнeти зaкључкe.

Ниједан род у Сиринићкој Жупи нема предање нити постоје записи у лутературама о досељавања из Ибарског Колашина. Питам се откуд ти те информације или пишеш на памет ?

Ти си вероватно мислио на Средачку Жупу. Ево један род који ми пада на памет из Средске је можда пореклом из Ибарског Колашина, а то су Чукаловићи досељени у 17. веку.

Уопште у призренске Жупе и некој околини око Призрена није било никаквог досељавања из правца И. Колашина, иако је било то су веома ретки занемарљиви случајеви. 

 
« Последња измена: Март 16, 2019, 01:22:33 пре подне Иван Вукићевић »

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #190 послато: Децембар 22, 2017, 06:16:01 пре подне »
Могуће је сам то чуо од њега, ни сам више не знам где сам шта чуо, видео или прочитао.

Он тврди да је екавица најстарија и да су се ијекавица и икавица формирале касније, то ми некако што би се рекло "не пије воду."
Искрено момци ја се не бих обазирао на то што премазанија верзија Деретића тврди.
Ко једном слаже више му се не верује, а он константно митоманише.
Таквог ни Тихи океан више не би сапрао.
« Последња измена: Децембар 22, 2017, 06:21:09 пре подне LLL »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #191 послато: Децембар 22, 2017, 08:11:37 пре подне »

Ти си вероватно мислио на Средачку Жупу. Ево један род који ми пада на памет из Средске је можда пореклом из Ибарског Колашина, а то су Чукаловићи досељени у 17. веку.


Дa, нa њиx caм миcлиo. Kao и нa нeкe poдoвe из oкoлинe Вучитpнa.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #192 послато: Децембар 22, 2017, 08:26:03 пре подне »
За крајишку E-V13 ми се чини да није толико повезана са Црном Гором колико се очекивало, јер већина Крајишника са том хаплогрупом спада у општи род. Релативно скоро су се појавили "крајишки Васојевићи" али они су танка мањина у односу на укупну крајишку E-V13.

E-V13 генерално није превише заступљена у Крајини. И поред тога има родова који имају јасну везу са јужнијим крајевима (Бјелице E-V13 Z5017, Васојевићи PH1246). Има наравно и генетски недефинисаних родова, као и оних чија је матица можда у другим крајевима.

Не треба заборавити да из Крајине има мало тестираних (изузев Босанске Крајине), тако да још увек не треба доносити неке коначне закључке.

Мени се чини да је Крајина баш добро обрађена (мада увек може боље), у односу на неке друге српске крајеве. Преко 400 тестираних у једној тако изолованој области. Притом се малтене исте подгране јављају, тј. врте у круг, на простору западно од Врбаса. Ово додуше не чуди с обзиром да је тај простор повезан. Не знам шта би значајније могло да се промени.


« Последња измена: Децембар 22, 2017, 08:49:31 пре подне Небојша »

Ван мреже Јадар

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 16
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #193 послато: Децембар 22, 2017, 12:26:31 поподне »
Веома је лако оповргнути наводе у радовима тих таквих зналаца- уради се један научно-истраживачки рад са контра-аргументима и оборе се сва њихова "наклапања"...

Лијепа препорука, али за наивне и беспослене "истраживаче". Да су људи кроз историју трошили вријеме на то да стално оповргавају које-чија писанија, онда се не би ничим корисним бавили. Не би био направљен ниједан нови искорак, већ би се само вртили у круг једне те исте тврдње и негације.
За брзу провјеру неке тврдње постоји алат "логичке провјере", тј. постојања логичких несугласица.
Тако, ако неко напише да се некада у средњем вијеку на простору Рашке развио неки "санџачки говор", онда то једноставно означим као смеће и продужим даље. Јер, је већ потврђено да Завида није био "санџак-бег" већ "велики жупан" Рашке. Те да су тек у другој половини 19. вијека Аустријанци осмислили да прекрсте Рашку област из познатих политичких разлога, а да су неки домаћи папагаји то прихватили и на томе инсистирали током тзв. југословенске ере.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #194 послато: Децембар 22, 2017, 12:34:17 поподне »
Лијепа препорука, али за наивне и беспослене "истраживаче". Да су људи кроз историју трошили вријеме на то да стално оповргавају које-чија писанија, онда се не би ничим корисним бавили. Не би био направљен ниједан нови искорак, већ би се само вртили у круг једне те исте тврдње и негације.
За брзу провјеру неке тврдње постоји алат "логичке провјере", тј. постојања логичких несугласица.
Тако, ако неко напише да се некада у средњем вијеку на простору Рашке развио неки "санџачки говор", онда то једноставно означим као смеће и продужим даље. Јер, је већ потврђено да Завида није био "санџак-бег" већ "велики жупан" Рашке. Те да су тек у другој половини 19. вијека Аустријанци осмислили да прекрсте Рашку област из познатих политичких разлога, а да су неки домаћи папагаји то прихватили и на томе инсистирали током тзв. југословенске ере.

Какве везе има "етикета" са одликама неког говора/дијалекта? Окука га је преименовао у "зетско-рашки", јел сад прихватљивије звучи па ћете нешто и да прочитате о томе уместо што само "згужвате и баците"?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #195 послато: Децембар 22, 2017, 12:43:27 поподне »
Могуће је сам то чуо од њега, ни сам више не знам где сам шта чуо, видео или прочитао.

Он тврди да је екавица најстарија и да су се ијекавица и икавица формирале касније, то ми некако што би се рекло "не пије воду."

У Србији постоје "екавски" дијалекти који то уопште и нису, већ су заправо очували јат, односно затворено Е, које се супротставља отвореном Е, што је такође случај у већини словеначких и хрватских кајкавских говора. Такви су такође и говори Срба у Румунији, укључујући ту и кроатизиране Крашоване. Ијекавски говори су такође на свој начин сачували јат као дистинктивну јединицу (али не фонемску, јер у њима није сачувао вокалну вриједност, већ је постао дифтонг ЈЕ), јер се ту он није стопио ни са Е (као у екавским) ни са И (као у икавским).

Ван мреже Јадар

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 16
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #196 послато: Децембар 22, 2017, 12:47:30 поподне »
Е да, има таквих примјера и за друге српске области. Тако видјех да се неки зналац објавио научни рад у коме тврди да  истом говору припадају нпр. Гласинац и Бирач у источној Српској. Тај вјероватно никада није ни крочио у Зворник и Соколац, јер да јесте све би му било јасно. Ово само наводим из разлога да се не треба олако везати за нешто што смо чули од посредника или прочитали негдје на интернету, па то онда одмах примијенимо за доказивање свог или туђег поријекла.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #197 послато: Децембар 22, 2017, 01:06:09 поподне »
Лијепа препорука, али за наивне и беспослене "истраживаче". Да су људи кроз историју трошили вријеме на то да стално оповргавају које-чија писанија, онда се не би ничим корисним бавили. Не би био направљен ниједан нови искорак, већ би се само вртили у круг једне те исте тврдње и негације.

Нe, oвo je пpeпopукa зa cвe oнe кoje миcлe дa знajу нeштo бoљe и вишe oд људи oд cтpукe, oд мaгиcтapa и дoктopa нaукa и зa cвe кojимa je нajjaчи apгумeнт "тo ниje тaкo, jep ja тaкo миcлим".

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #198 послато: Децембар 22, 2017, 03:28:54 поподне »
Мени се чини да је Крајина баш добро обрађена (мада увек може боље), у односу на неке друге српске крајеве. Преко 400 тестираних у једној тако изолованој области. Притом се малтене исте подгране јављају, тј. врте у круг, на простору западно од Врбаса. Ово додуше не чуди с обзиром да је тај простор повезан. Не знам шта би значајније могло да се промени.

Да ако гледаш Крајину као јединствену историјско-географску област што она никад није била.
Босанска Крајини до 1878. године није била у истој држави са Далмацијом, Ликом, Кордуном, Банијом и Славонијом. У време комунистичке Југославије Босанска Крајина је била у саставу БиХ а ови други крајеви које сам навео су припали Хрватској.
Далмација до 1797. односно 1815. године није била у истој држави са Ликом, Кордуном, Банијом и Славонијом. Чак и кад је Далмација припала Аустрији, она није припојена Војној Крајини него јој је била админисративна краљевина а Задар јој је био главни градом https://sr.wikipedia.org/wiki/Kraljevina_Dalmacija

Ко су прави Крајишници?

- Далмација никад није била у саставу Војне Крајине, међу Србима из Далмације нико се до задњег рата није идентификовао са Крајином нити се у регионалном смислу осећао као Крајишник.

- Лика, Кордун, Банија, део западне Славоније и Славонска Посавина су биле у саставу Војне Крајине, али становништво тих крајева такође до задњег рата није имало регионални крајишки идентитет. Они су себе звали Личанима, Кордунашима, Банијцима и Славонцима.

- Босанска Крајина није била у саставу Војне Крајине, али је тамо постојао крајишки регионални идентитет пуно пре рата.


Из Далмације има само 60 тестираних, из Лике око 80, са Кордуна и Баније 40 и нешто, из Славоније колико ја знам само око 15.
Босанска Крајина је друга прича, тамо је узорак око 200, а то је прилично репрезентативан узорак.

Дакле Босанска Крајина је добро обрађена, али Далмација, Лика, Кордун, Банија и Славонија нису.



 
 
« Последња измена: Децембар 22, 2017, 03:34:47 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #199 послато: Децембар 22, 2017, 04:05:21 поподне »
Ко су прави Крајишници?

- Далмација никад није била у саставу Војне Крајине, међу Србима из Далмације нико се до задњег рата није идентификовао са Крајином нити се у регионалном смислу осећао као Крајишник.


Дакле Босанска Крајина је добро обрађена, али Далмација, Лика, Кордун, Банија и Славонија нису.

Поента је да је то становништво истог порекла. У том смислу имамо пуно Крајишника тестирних. Посебно је Босанска Крајина у том смислу важна. Одатле се становништво селило и у Лику, и у Северну Даламцију и на Кордун/Банију, итд. И посебно су у том смислу повезане Лика, Босанска Крајина и Северна Далмација. Мада се назире да се и на Кордуну/Банији мање-више налази исто становништво.

Дакле причамо о генетском пореклу тих људи, не о томе коме су те области припадале кроз историју и какво су име носиле (то није утицало на њихов генетски код).

Биће и ту вероватно регионалних разлика. Далмација, као специфична област, можда има нешто досељеника из других крајева. Мада тренутно се не виде неке драстичне разлике.

Што се узорка тиче, ове побројане области немају по милион становника, да би узорак морао бити много већи од 50, 100. Узорци за поједине регионе у светским днк базама износе једва 50 испитаника, па се праве читава истраживања (мапе и сл.) на основу тога. Не кажем ни да је то добро, али у Крајини се тешко нешто драстичније може променити. Посебно зато што се већ сада види које хаплогрупе искачу код већих и старијих родова нпр. Али генетика ће то боље објаснити.