Аутор Тема: Порекло српске динарске струје  (Прочитано 45056 пута)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #160 послато: Децембар 21, 2017, 07:09:16 поподне »
Који се дијалект може везати за старо Рашко становништво?

Највјероватније косовско-ресавски.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #161 послато: Децембар 21, 2017, 07:19:28 поподне »
Највјероватније косовско-ресавски.

Негде сам прочитао да је Метохија још у средњем веку била ијекавска, док је Косово било екавско.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #162 послато: Децембар 21, 2017, 07:25:39 поподне »
Највјероватније косовско-ресавски.



Можда је косовско-ресавски ишао мало западније, али већ је источно-херцеговачки вероватно имао своје место на тој територији.

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #163 послато: Децембар 21, 2017, 07:46:03 поподне »
Нисам неки познавалац историје дијалеката, ал зар Источно Херцеговачки не спада у мађе дијалекте?
Док би Косовско-Ресавски требаи бити један од старо-Штокавских дијалеката.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #164 послато: Децембар 21, 2017, 08:51:35 поподне »
Зaштo дa нe. To cу били цeнтpи пиcмeнocти,  a зeмљa je билa aгинcкa, кojи je знao дoбpo тoпoнимиjу. Билo je мoждa и пo нeкoг cтapиникa, aли oпeт кaжeм, зa caдa нeмa никaквиx индициja o cтapoceдeлaчкoм cтaнoвништву oд пpe 1690. Кao и кoд нeкиx дpугиx cлучajeвa лингвиcтикa и гeнeтикa тoмe нe иду у пpилoг. :) Cпoмињу ce Koлaшинoвићи из Пoтapja у Цpкoлeзу, пa je мoгућe дa cу имaли вeзe ca И. Koлaшинoм. Jaкшићи cу дoвeдeни oд влacти дa нaceлe ту oблacт, дa би ce пojeдини Jaкшићи дaнac упињaли дa дoкaжу дa cу ту oд пpe Kocoвcкoг бoja.

    Ех та Црна Гора и та Херцеговина!  Не знам  да ли је у ранија  времена било модерно да се људи казују да су пореклом из Црне Горе или Херцеговине? Видим сада  обрнуту моду: негирати  све што је из Црне Горе и Херцеговине... Генетичка генеалогија ће дати коначни суд.
 Када је ријеч о Јакшићима, илустроваћу то са једним истинитим примјером. Прије 40. година
пок. С. Јакшић, проф. Универзитета, причао је да је Црногорац, и да су Јакшићи из Ибарског Колашина из Црне Горе.То је био дио приче , од кв радника до проф. др на Факултету...  Мени није предавао. Прије можда десетак или више година,  имао сам руци његову књигу, ако ме сјећање не вара, кад оно, Јакшићи од памтивијека су ту и старинци.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #165 послато: Децембар 21, 2017, 08:59:52 поподне »
 Ви, са тог терена, вјерујем боље познајете родове, презимена из  свог краја.  Зна се за  знаменитог  Саву Дечанца ( Бараћа) чувеног  попа Вукајла Божовића, плодног писца Григорија Божовића, односно кућу Божовића...  Није ми намјера да умањујем значај других носилаца презимена са тог подручја.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #166 послато: Децембар 21, 2017, 09:25:29 поподне »
Ви, са тог терена, вјерујем боље познајете родове, презимена из  свог краја.  Зна се за  знаменитог  Саву Дечанца ( Бараћа) чувеног  попа Вукајла Божовића, плодног писца Григорија Божовића, односно кућу Божовића...  Није ми намјера да умањујем значај других носилаца презимена са тог подручја.

Приметио сам док са живео у Пришини која је у то време имала доста Срба, да пуно људи који нису Црногорци говоре за себе да су Црногрци иако то нису очигледно. Зашто није ми познато.
 
У томе су предњачили да их тако назовем "ентузијасти' који су на основу прочитаних књига бирали сами шта им највише одговара.

Скоро ме је преко приватних порука контакрирао човек који је потом написао РОДОСЛОВ своје фамилије пун лажи и то поставио на интернет.

Овде је типичан пример лажног Црногорца  који лаже сам себе и још то оствља у наслеђе потомству који ће то за 50 година сматрати за истину. 

То је погрешно, јер је човек оно што је а не оно што би желео да буде.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #167 послато: Децембар 21, 2017, 09:26:13 поподне »
Не знам  да ли је у ранија  времена било модерно да се људи казују да су пореклом из Црне Горе или Херцеговине? Видим сада  обрнуту моду: негирати  све што је из Црне Горе и Херцеговине...

То је било итекако модерно, и данас али ипак мало мање.

У мом крају 99% људи су говорили да су пореклом из Црне Горе или Херцеговине. Што је најнтересантније код већине тих људи није било никаквих породичних предања везаних за Црну Гору и Херцеговину, нити су они те податке нашли у књигама и архивима, него то говорили као мантру.
Црногорско и херцеговачко порекло је значило бити "чистији" и "већи" Србин него се позивати на порекло из неких других крајева.  Позивање на црногорско порекло је значило имати претке који нису дозволили да их Турчин покори, јер постоји раширено мишљење да Црна Гора никад није покорена од стране Турака. Поред тога имати црногорско порекло значи бити земљак Његошу, а можда и рођак, а знамо шта је Његош за Србе.

Међу Србима из Далмације (који су живели углавном у северној Далмацији) једино цетинско-врлички крај је имао већину становништво које је углавном старином из Црне Горе. У том крају су била честа презименма која звуче црногорски као што су Кнежевић, Вуковић, Вученовић, Борковић, Војновић, Мајсторовић, Вучковић, Радуловић итд.  Врбник и Полаче код Книна су имали доста презимена која звуче црногорски, на Полачи је постојало презиме Црногорац, они су према легенди дошли са Његуша у 18-ом веку одакле су побегли од крвне освета а презивали су се некад Петровић.
У другим деловима Далмације где су Срби живели није баш било презимена за која би се могла повезати са Црном Гором.
У Плавну је било око 45 презимена, а од тога можда само 2-3 постоје у Црној Гори. 
« Последња измена: Децембар 21, 2017, 09:33:20 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #168 послато: Децембар 21, 2017, 09:36:46 поподне »

У другим деловима Далмације где су Срби живели није баш било презимена за која би се могла повезати са Црном Гором.
У Плавну је било око 45 презимена, а од тога можда само 2-3 постоје у Црној Гори.

Да, то баш има везе са истим презименима. Какве ти паралеле повлачиш Свевладе. :) Има нешто млађих досељеника у Северној Далмацији пореклом из Црне Горе, али то нема везе са старијим миграцијама из 16. века.

Читао си Рађеновића и Бјелајско Поље. Његов закључак о пореклу становништва (све сами досељеници из Даламције и Лике, даље с југа). Мени је интересантан онај кабинетски рад Скарића, где за становништво Унца и Лике каже да је у доброј мери пореклом из Дробњака и околних крајева (на основу топонимије пре свега). Данас када имамо генетске резултате видимо да у Лици комбинација I1-P109 (Дробњаци) + J2b M205 (Кричи) + N2a (Бањани/Пивљани) прелази 25%. Ове подгране је лако издвојити овако зато што су специфичне, има и других сигурно, а опет има вероватно у мањој мери и оних чије се порекло може везати за западну Босну (Змијање, итд.), иако Рађеновић не помиње такве породице.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #169 послато: Децембар 21, 2017, 09:37:35 поподне »
на Полачи је постојало презиме Црногорац, они су према легенди дошли са Његуша у 18-ом веку одакле су побегли од крвне освета а презивали су се некад Петровић.

Ово предање је записао и Накићеновић почетком 20. века.

Иначе, не знам како је сада, након хрватске "Олује", али ја сам био у војсци у том крају пре тог рата и више пута боравио на Полачи. Црногорци су тамо били најбројније братство. Мислим да у њиховом случају презиме сасвим довољно говори.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #170 послато: Децембар 21, 2017, 09:41:24 поподне »
У Плавну је било око 45 презимена, а од тога можда само 2-3 постоје у Црној Гори.

Презимена су променљива категорија. Нарочито код исељеника. Па, зато баш и нису неко мерило порекла.

Примера ради, у Гораждевцу у Метохији постоји 5-6 родова који потичу од шекуларских Вајмеша, и то нису тако давни исељеници (19. век). Данас они носе презимена, добијена по исељењу, која не звуче ни мало црногорски (нпр. Миловановић, Крстић, итд), па би се олако могло закључити да немају везе са ЦГ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #171 послато: Децембар 21, 2017, 09:42:09 поподне »
Да, то баш има везе са истим презименима. Какве ти паралеле повлачиш Свевладе. :) Има нешто млађих досељеника у Северној Далмацији пореклом из Црне Горе, али то нема везе са старијим миграцијама из 16. века.

Читао си Рађеновића и Бјелајско Поље. Његов закључак о пореклу становништва (све сами досељеници из Даламције и Лике, даље с југа). Мени је интересантан онај кабинетски рад Скарића, где за становништво Унца и Лике каже да је у доброј мери пореклом из Дробњака и околних крајева (на основу топонимије пре свега). Данас када имамо генетске резултате видимо да у Лици комбинација I1-P109 (Дробњаци) + J2b M205 (Кричи) + N2a (Бањани/Пивљани) прелази 25%. Ове подгране је лако издвојити овако зато што су специфичне, има и других сигурно, а опет има вероватно у мањој мери и оних чије се порекло може везати за западну Босну (Змијање, итд.), иако Рађеновић не помиње такве породице.

У Лици да али у Далмацији не. Генетика Срба из Далмације није слична генетици Црногораца, чак и носиоци I2-PH908 и E-V13 немају превише поклапања у Црној Гори.  Генерално Крајина се генетски више разликуј од Црне Горе него што је очекивано, можда Лика још има и највише везе са Црном Гором.
Не значи ни да су они Крајишници који имају поклапања са Црногорцима пореклом из Црне Горе, ко зна где је живео њихов први заједнички предак.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #172 послато: Децембар 21, 2017, 09:48:02 поподне »
Ово предање је записао и Накићеновић почетком 20. века.

Иначе, не знам како је сада, након хрватске "Олује", али ја сам био у војсци у том крају пре тог рата и више пута боравио на Полачи. Црногорци су тамо били најбројније братство. Мислим да у њиховом случају презиме сасвим довољно говори.

Наравно, они су пореклом из Црне Горе без икакве сумње.

На Полачи су били бројни и Вучковићи, за њих сам одувек мислио да су пореклом из Црне Горе, али они су I2-CTS10228, па можда ипак потичу из јужних српских крајева а не из Црне Горе.

Полача је на брду у камењару, сам положај села говори да је становништво било доминантно пореклом из Црне Горе, исти случај је и са Врбником.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #173 послато: Децембар 21, 2017, 09:49:56 поподне »
У Лици да али у Далмацији не. Генетика Срба из Далмације није слична генетици Црногораца, чак и носиоци I2-PH908 и E-V13 немају превише поклапања у Црној Гори.  Генерално Крајина се генетски више разликуј од Црне Горе него што је очекивано, можда Лика још има и највише везе са Црном Гором.
Не значи ни да су они Крајишници који имају поклапања са Црногорцима пореклом из Црне Горе, ко зна где је живео њихов први заједнички предак.

Нигде се и не потенцира уско са веза Црном Гором, већ више са ширим простором Старе Херцегоивне (од Цетине до Милешеве). Та генетска веза је јасна већ сада. А и ови из Далмације имају најавише поклапања са Србима из других крајева, често управо тим јужнијим, динарским. Не треба измишљати топлу воду сад. :) I2-PH908 ист. Херцеговина/Буњевци, I2-CTS10228 Мириловићи Херцеговина/Македонија, E-V13 PH1426 Црна Гора/Херцеговина, E-V13>Z5017 Херцеговина/Црна Гора, J2b M205 и N2a такође, J1c Синобади Херцеговина, I2-CTS10228 Родићи Црна Гора/Босна, R1a-M458 читав динарски простор, I1-Z63 очигледна веза са источном Херцеговином и ЦГ, итд. Како не постоји веза?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #174 послато: Децембар 21, 2017, 10:02:50 поподне »
они су I2-CTS10228, па можда ипак потичу из јужних српских крајева а не из Црне Горе.

Неке гране I2-CTS10228 (нпр. мог братства), до сада су утврђене у ЦГ, Херцеговини, Босни, Лици, Далмацији, али не и у јужнијим србским крајевима. Тако да не треба генерализовати.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #175 послато: Децембар 21, 2017, 10:13:35 поподне »
Неке гране I2-CTS10228 (нпр. мог братства), до сада су утврђене у ЦГ, Херцеговини, Босни, Лици, Далмацији, али не и у јужнијим србским крајевима. Тако да не треба генерализовати.

Тако је. Ово је за сада изразито динарска екипа (без обзира на предање о Македонији, A1328+), а присутна је код једног од најјачих крајишких родова (Родићи са огранцима). Иначе због те потенцијалне везе крајева око Тромеђе са Дробњаком и околином, можда је и њихово порекло одатле. Треба још конкретна потврда негде у тим крајевима.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #176 послато: Децембар 21, 2017, 10:15:44 поподне »
Неке разлике ипак постоје, иако има доста сличности. Нпр. и међу црногорским и међу прекодринским Србима има доста Крича, Дробњака и пивско-бањанске Н2, а има и других подударности.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #177 послато: Децембар 21, 2017, 10:17:22 поподне »
Тако је. Ово је за сада изразито динарска екипа (без обзира на предање о Македонији, A1328+), а присутна је код једног од најјачих крајишких родова (Родићи са огранцима). Иначе због те потенцијалне везе крајева око Тромеђе са Дробњаком и околином, можда је и њихово порекло одатле. Треба још конкретна потврда негде у тим крајевима.

Сетих се сада да имамо Караџиће из Дробњака као потенцијалне A1328, а они имају предање о Македонији такође. Додуше у време када они, по предању, долазе у Дробњак, Родићи су већ увелико у Крајини, па је све то тешко повезати у целину.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #178 послато: Децембар 21, 2017, 10:23:44 поподне »
Сетих се сада да имамо Караџиће из Дробњака као потенцијалне A1328, а они имају предање о Македонији такође. Додуше у време када они, по предању, долазе у Дробњак, Родићи су већ увелико у Крајини, па је све то тешко повезати у целину.

Богосављевић из Житковца Динарик север, је од Караџића старином из Ловца, а за које се каже да су из Којловице код Приштине. Постоје Караџићи из околине Приштине, али их нисмо тестирали. Караџиће имамо тестиране из Сиринићке Жупе, али ћемо на њихов резултат сачекати. Не знам како се Богосављевић "гађа" са Караџићима, али можда на 23 маркера је незахвално било шта рећи...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #179 послато: Децембар 21, 2017, 10:28:43 поподне »
Сетих се сада да имамо Караџиће из Дробњака као потенцијалне A1328, а они имају предање о Македонији такође. Додуше у време када они, по предању, долазе у Дробњак, Родићи су већ увелико у Крајини, па је све то тешко повезати у целину.

Утолико некако реалније звучи предање Караџића о доласку у Дробњак из области Васојевића. А и оно је прилично мутно. Не би ме изненадило да су они били ту негде около дробњачке области, па су касније осмишљене те приче о Васојевићима и "македонским странама".

Био би веома важан СНП Караџића, па да се, можда, утврди веза с шекуларским Ћетковићима или златарским Ђенићима, на пример.
"Наша мука ваља за причешћа"