ДНК порекло > Историја и генетика

Истраживање породичног порекла- због чега?

(1/2) > >>

Đorđo:

--- Цитат: Amicus  Август 08, 2015, 09:10:14 поподне ---На макро плану свакако да би било тешко ухватити неку нит у том правцу, али кад се сведемо на истраживања порекла појединих породица, на овом простору се могу наћи подаци о презименима старим и четиристо година, а даљим тестирањем таквих породица добили бисмо податке о њиховом даљем пореклу, што би у неком већем броју могло да понуди неке основне правце миграција у периоду владавине Османског царства на овим просторима.

--- Крај цитата ---
Примера ради, Крајишници су се релативно највише тестирали али и поред тога, за ретко кога се може одредити одакле је тачно досељен.

Потребно је много више тестираних из Црне Горе, Херцеговине и староседелаца са Косова и Метохије по могућству на што више маркера.

Јако је мало људи који су загрижени за све то и који су спремни да одвајају од уста своје деце за тако нешто

Korisnik77:

--- Цитат: Đorđo  Август 09, 2015, 04:48:27 поподне ---
Јако је мало људи који су загрижени за све то и који су спремни да одвајају од уста своје деце за тако нешто

--- Крај цитата ---

Ne bih se bas slozio ds se radi o "odvajanju od usta". Stvar je u tome da li covjeka nesto interesuje ili ne. Da li ima tu vrstu kucnog odgoja. Da se prica o precima, da se govori o porodici i sl. Naravno postoji veliki broj ljudi koji zaista nisu u stanju da izdvoje 50ak evra, ali srecom postoji bar 20% posto populacije koji ovako nesto sebi mogu priustiti. Samo  kad bi ih interesovalo. A to vam je 200000ljudi. Do sada sam pricao bar sa 10 tako imucnih ljudi da bi bez vecih problema po finansije mogli da plate citavom selu testiranje, ali nazalost nikoga to nije interesovalo. Mnogi su secak cudili sto to mene uopste interesuje. Mahom obrazovanije ljude uspijem zainteresovati, ali ne toliko da "ispljunu" 50e.

Đorđo:
Могу се сложити са тобом будући да барем 80% људи са којима сам ја причао порекло и слично уопште не интересује, а 20% ће да те саслуша али неће никакво посебно интересовање да покаже тако да ја у стварном животу, на жалост, и немам са киме да причам о свему овоме и више сам и престао да спомињем своје интересовање јер видим да то људе смара и као да им смета из неког разлога... На жалост.

Маргита Војвотк. Бањанска:

--- Цитат: Đorđo  Август 09, 2015, 04:48:27 поподне ---
Јако је мало људи који су загрижени за све то и који су спремни да одвајају од уста своје деце за тако нешто

--- Крај цитата ---

--- Цитат: Korisnik77  Август 09, 2015, 04:59:37 поподне ---Ne bih se bas slozio ds se radi o "odvajanju od usta". Stvar je u tome da li covjeka nesto interesuje ili ne. Da li ima tu vrstu kucnog odgoja. Da se prica o precima, da se govori o porodici i sl. Naravno postoji veliki broj ljudi koji zaista nisu u stanju da izdvoje 50ak evra, ali srecom postoji bar 20% posto populacije koji ovako nesto sebi mogu priustiti. Samo  kad bi ih interesovalo. A to vam je 200000ljudi. Do sada sam pricao bar sa 10 tako imucnih ljudi da bi bez vecih problema po finansije mogli da plate citavom selu testiranje, ali nazalost nikoga to nije interesovalo. Mnogi su secak cudili sto to mene uopste interesuje. Mahom obrazovanije ljude uspijem zainteresovati, ali ne toliko da "ispljunu" 50e.


--- Крај цитата ---

--- Цитат: Đorđo  Август 09, 2015, 04:48:27 поподне ---Примера ради, Крајишници су се релативно највише тестирали али и поред тога, за ретко кога се може одредити одакле је тачно досељен.

Потребно је много више тестираних из Црне Горе, Херцеговине и староседелаца са Косова и Метохије по могућству на што више маркера.

Јако је мало људи који су загрижени за све то и који су спремни да одвајају од уста своје деце за тако нешто

--- Крај цитата ---

Обоје сте у праву. Мислим да ће прави бум (у вези тестирања) уследити тек за пар година, када се буде анализирала ДНК средњевековне властеле, са позитивним исходом за једног или више учесника у генеаолошкој лутрији.

Небојша:

--- Цитат: Korisnik77  Август 09, 2015, 04:59:37 поподне ---Ne bih se bas slozio ds se radi o "odvajanju od usta". Stvar je u tome da li covjeka nesto interesuje ili ne. Da li ima tu vrstu kucnog odgoja. Da se prica o precima, da se govori o porodici i sl.

--- Крај цитата ---

То је тачно. Када се родбина скупи, може сатима да се прича о прецима, ко је чији, како се звао тамо неки прадеда... То све углавном зна нека баба, која не може да се сети шта је тог јутра доручковала, али добро памти шта је било пре Првог светског рата. :)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију