ДНК порекло > Историја и генетика

Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције

<< < (139/149) > >>

Be like Bill:

--- Цитат: Анђелковић1992  Мај 13, 2021, 12:14:19 поподне ---https://prnt.sc/12vgcj6

https://prnt.sc/12vgcj6

Ово је моје стабло, радио сам само мушку линију, имам податке и за остала имена са стабла. Зна се у породици да је рођен 1771. и да је Коста са братом и синовима дошао са Власине у Кијевац 1820. године али се не зна да ли је рођен на Власини. Тренутно тражим и покушавам некако да сазнам да ли је рођен на Власини ако јесте онда могу да ископам име његовог оца. Остаје ми да проверим црквен попис у Ћустендилу или Врању јер не знам тачно где су пренете књиге од Власине, ако уопште постоји црквени попис из те године. Исто се Коста помиње у Турском попису становништва из 1861.године у књизи Иногоште - Жупа и јужној Србији, али се не помиње место рођења.

--- Крај цитата ---

Pozdrav Anđelkoviću i dobro došao :)

Uvek mi je drago kad se jave ljudi iz istočne Srbije. Dugo je nekako taj deo Srbije bio malo zapostavljen kad su DNK testiranja u pitanju. Mi dinarci smo baš bili preplavili forum. Drago mi je da se sad budi i pogotovo da na ovako dobar način integrišemo naš srpski prostor.

Svaka čast na karti i trudu. Jasno je da su tvoji preci na prostorima Vlasine već dosta dugo. Po jednoj ideji koju imamo moguće je da je u tim krajevima i orginalno mesto porekla za sve srpske PF7263>ZS9951>ZS11470 haplotipove. U svakom slučaju, ako i nije baš u Vlasini mislim da nije ni daleko.

U tvojoj poruci mi je zanimljivo i pominjanje Inogošte. Selo iz koga potiču moji je Jutrogošta kod Bosanske Dubice. Dok mi je prvi deo imena razumljiv, drugi deo mi je uvek bio pomalo nejasna. Neki kažu da znači mesto, gradinu, a neki da označava mesto gde dolaze gosti. Ja sam ga povezivao sa Onogoštom/Nikšićem u Crnoj Gori , ali sad vidim da je postojala i župa u JI Srbiji

Još jedno pozdrav i dobro došao

Анђелковић1992:
Хвала на добродошлици,
реч Иногоште су дали досељеници са планине Гоштац или Гоштач  ;D тако нешто и означава стари завичај, дали су име да их подсећа одакле су дошли. Иногоште се помиње у средњем веку наравно пре Турака. Иногоште броји 138 села на територији Врањске котлине, 90% села су настала у Иногошту пре Турака. Књига ме је заинтересовала јер од 1880. године живимо у селу Алакинце а доста података има у тој књизи што се тиче села, кретања становништва, устанака а и има попис становништва.

Да не скрећемо толико са теме, циљ нам је да одредимо кретање ове хаплогрупе  ;) :D

Be like Bill:

--- Цитат: Анђелковић1992  Мај 14, 2021, 08:18:01 пре подне ---Хвала на добродошлици,
реч Иногоште су дали досељеници са планине Гоштац или Гоштач  ;D тако нешто и означава стари завичај, дали су име да их подсећа одакле су дошли. Иногоште се помиње у средњем веку наравно пре Турака. Иногоште броји 138 села на територији Врањске котлине, 90% села су настала у Иногошту пре Турака. Књига ме је заинтересовала јер од 1880. године живимо у селу Алакинце а доста података има у тој књизи што се тиче села, кретања становништва, устанака а и има попис становништва.
--- Крај цитата ---

Sinoć sam čitao rad Trifunovskog o župi Inogošta i rekao bih da je sam naziv stariji od imena planine ili određenog kraja mada može imati isti etimološki osnov.

http://periodica.fzf.ukim.edu.mk/godzb/GZ07(1954)/GZ07.05.%20%D0%A2%D1%80%D0%B8%D1%84%D1%83%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B8,%20%D0%88.%20%D0%A4.%20-%20%D0%A1%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%9A%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0%20%D0%B6%D1%83%D0%BF%D0%B0%20%D0%98%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%88%D1%82%D0%B0.pdf


--- Цитат ---Да не скрећемо толико са теме, циљ нам је да одредимо кретање ове хаплогрупе  ;) :D

--- Крај цитата ---

Što se tiče kretanja PF7263 i ZS9952 već smo štošta pisali o tome. S obzirom da nemamo ostatke nekog PF7263 iz ranijeg perioda, naše ideje se uglavnom zasnivaju na filogenetskom stablu našeg dela J1 stabla. Ovu kartu si sigurno već video:



Uglavnom, ono što je bitno nalazi se na levoj strani i to kao niz PF7263>ZS4376>ZS4407>ZS9949. Uzorci označeni kao Z28138 potiču iz istraživanja stanovnika Sardinije što je bilo pre pojave BigY testova. Tvorac karte Victar Mas kasnije nije ažurirao taj deo stabla i oni su ostali odvojeni od ostalih PF7263 haplotipova iako su po stablu YFull-a pozitivni na ZS4452 (u ovom slučaju označen kao ZS4407)

Sledeći je ZS4376 na koji su pozitivni svi dosad testirani sa BigY testom pa bi ime grupe moglo biti i ZS4376  (no sad već postoji tradicija imenovanja ove grane kao PF7263). Starost tog SNP je procenjena na 3400 godina u odnosu na sadašnji trenutak, što bi značilo da je zajedniči predak svih ZS4376 (PF7263) živeo negde krajem brončanog doba

Sledeći SNP je ZS4452 (ovde označen kao ZS4407) koji je zajednički za sve ostale haplotipove sem za Nemca Gossa. Starost tog SNp je procenjena na 2900 godina pre sadašnjeg trenutka što bi bilo vreme ranog gvozdenog doba. Od tog pretka potiču sve za sad pronađene grane, čini mi se nekih šest nezavisnih linija.

Naša linija je na karti označena kao ZS9949 mada je FTDNA označava kao ZS9951, imenom kojim se ja najčešće služim. Taj SNP je pronađen upoređivanjem razultata našeg Ljiljana i ostataka gospodina Rudenklaua iz Nemačke (na žalost, zaboravio sam mesto porekla). Vreme života zajedničkog pretka naše i nemačke grane procenjeno je na nekih 1800 godina. Kasnije je testiran i gospodin Kulenski iz Bugarske i upoređivanjem njegovih i Ljiljanovih rezultata određeno je vreme života zajedničkog pretka oko 1000 godina u odnosu na sadašnji trenutak.

S obzirom na sličnosti i razlike u haplotipovima u našoj grani pretpostavljam da bi vreme odvajanja "surduličke grane" moglo biti između 1800 godine kad imamo zadnjeg zajedničkog rođaka sa Nemcima i 1000 godine kad dolazi do odvajanja dinarske i ove grane bugarske linije. Kulenski i Ljiljan dele SNp ZS11470 za koji verujem da ga ne dele pripadnici surduličke grane, mada će tek testiranja u nekom daljem periodu dati bolji odgovor na ovo pitanje.

Be like Bill:
Znao sam da među svim onim silnim Turcima mora biti bar jedan PF7263/ZS4416. Analiza je tek počela ali s obzirom koliko smo siromašni s duboko analiziranim uzorcima i sama pojava pre konačnog rezultata je dobrodošla.

https://www.yfull.com/live/tree/J-ZS4416/

Be like Bill:
Svašta se u poslednje vreme dešavalo sa J1 PF7263 granom:

1) Kad je počelo grananje PF7263 haplogrupe?

Nedavno se na Yfull stablu pojavio novi testirani (uzorak YF83252) koji nije pozitivan na ZS4452

https://www.yfull.com/tree/J-ZS4416/

Na žalost, o testiranom ne znamo ništa. Niti ime i prezime, niti zemlju porekla. Još ranije je bio testiran izvesni Darel Gos koji je bio pozitivan na ZS4376 (po FTDNA stablu snip između PF7263 i ZS4452)a negativan na ZS4452. Ne znam da li se u ovom slučaju radi o njemu. Viktar je starost njegove linije procenio na oko 3400-3500 god pre sadašnjeg vremena što je manje u odnosu na procenu YFull gde se starost kreće oko 3900 god pre sadašnjice

To je prva novost koja me malo izbacila iz dosadašnjeg razmišljanja o kretanjima PF7263

2) BY38106 i njene podgrane

Došlo je do revolucije u podgrani BY38106. Sada je podeljena na dve grane, L256 koja obuhvata Freunda i neke nove testirane iz Francuske i Kanade, i BY45309 koja obuhvata haplotipe koje smo ranije označavali sa BY38105. Sad je BY38105 samo jedna grana ispod BY45309.

https://drive.google.com/file/d/12wZYgJaH7Zbio8tz7oKhnM4q4aMlZxHp/view

Kod BY38105 nema nekih većih iznenađenja sem da se u grani BY137125 pojavio irački uzorak što baš i nisam očekivao. Pre sam očekivao neki levantinski, libanonski ili sirijski, pa i turski uzorak. I sama starost sva tri ogranka ispod BY137125 je dosta velika, sudeći po broju zajedničkih markera. Što se tiče FT22957 za njih verujem da su sa ekspanzijom počeli dosta kasnije verovatno posle ili oko 1000 godine naše ere

3) ZS10589* u Turskoj

Uzorak koji  se pojavio u nedavnom radu o turskoj genetici potvrđen je kao ZS10589* (na žalost, još nije završeno određivanje njegovog porekla). S obzirom da je to grana u kojoj dominiraju Jevreji i Arapi postavlja se pitanje što ZS10589 radi tako severno. Da li bi istoriju te grane trebalo drugačiji pisati.

https://www.yfull.com/tree/J-ZS10589/

Ovi dani, iako su bili plodni sa novim otkrićima ostavljaju me sa više nedoumica i neznanja nego oni pre njih.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију