ДНК порекло > Историја и генетика

Словенско насељавање Балканског полуострва

<< < (2/58) > >>

Nebo:

--- Цитат: Ljiljan  Фебруар 09, 2015, 08:55:15 пре подне ---
According to iGENEA, the structure of the ancient peoples in Romania, based on Y-DNA test results, is the following:

    29% Slavic
    21% Finno-Ugric
    20% Teutonic (Germanic)
    18% Celtic and
    12% Illyrian


--- Крај цитата ---

Не бих се ја баш много поуздао у резултате iGENEA.
Сигурно постоје неки поузданији извори.
Ако одбијеш Мађаре и Немце, којих има много у румунском Банату и Ердељу, вероватно је учешће словенске генетике међу Румунима много веће.

Небојша:
Мислим да ове карте не приказују реално стање. Погледајте Албанију и Бугарску, готово 100% Словени, иако у тим крајевима има пуно E1b и источне R1b (староседеоци). Претпостављам да је аутор хтео да покаже максималну експанзију Словена у периоду доласка на Балкан (на основу топонима, итд). Ово не значи да су доминирали и бројем у тим крајевима.

Nebo:

--- Цитат: Небојша  Фебруар 09, 2015, 10:53:32 пре подне ---Мислим да ове карте не приказују реално стање. Погледајте Албанију и Бугарску, готово 100% Словени, иако у тим крајевима има пуно E1b и источне R1b (староседеоци). Претпостављам да је аутор хтео да покаже максималну експанзију Словена у периоду доласка на Балкан (на основу топонима, итд). Ово не значи да су доминирали и бројем у тим крајевима.

--- Крај цитата ---

Имењаче, што сам старији, све више ми се чини да је Порфирогенит све био у праву.
Некад сам и сам заступао тезу да је Словена дошло мало јаче од три батаљона, па су овде староседеоцима наметнули име и језик, а етнички се утопили у Балканце. Што више проучавам материју, а и генетика даје неке одговоре, чини ми се да су Словени на Балкан стварно дошли на мање-више очишћену земљу и населили је у прилично великом броју. Наравно, било је заосталих групица старобалканског становништва ту и тамо, али се највећи део повукао у приморје и што јужније су могли, што ближе Солуну, Атини и Цариграду.
Староседелачки E1b и R1b вероватно долазе (враћају се?) касније, са југа, кад наступа развијени средњи век, државе јужних Словена.
За Албанију сам убеђен да је, осим неколико већих градова на мору, од средине 6. века била готово сасвим словенска земља. На југу, епирски део, свакако и Грци / Власи. Албанци су посебна прича (ко су, кад су и одакле дошли), али да не ширим причу и на њих.
Правац ширења Е1b у Македонији, Србији, Црној Гори, рекао бих, указује да су у питању дошљаци (Власи) са југа.

Небојша:

--- Цитат: Nebo  Фебруар 09, 2015, 12:13:18 поподне ---Имењаче, што сам старији, све више ми се чини да је Порфирогенит све био у праву.
Некад сам и сам заступао тезу да је Словена дошло мало јаче од три батаљона, па су овде староседеоцима наметнули име и језик, а етнички се утопили у Балканце. Што више проучавам материју, а и генетика даје неке одговоре, чини ми се да су Словени на Балкан стварно дошли на мање-више очишћену земљу и населили је у прилично великом броју. Наравно, било је заосталих групица старобалканског становништва ту и тамо, али се највећи део повукао у приморје и што јужније су могли, што ближе Солуну, Атини и Цариграду.
Староседелачки E1b и R1b вероватно долазе (враћају се?) касније, са југа, кад наступа развијени средњи век, државе јужних Словена.
За Албанију сам убеђен да је, осим неколико већих градова на мору, од средине 6. века била готово сасвим словенска земља. На југу, епирски део, свакако и Грци / Власи. Албанци су посебна прича (ко су, кад су и одакле дошли), али да не ширим причу и на њих.
Правац ширења Е1b у Македонији, Србији, Црној Гори, рекао бих, указује да су у питању дошљаци (Власи) са југа.

--- Крај цитата ---

Име, могуће да су Власи E1b продрли нешто касније у те крајеве (Македонија, Бугарска, ЦГ), али не верујем да је провинција Далмација потпуно опустела, тј. остала без староседелаца. Данас се код свих јужних Словена (па и код Хрвата који су махом R1a и I2a) кроз аутосомалну днк види утицај староседелачког становништва.

Што се Албаније тиче, осим сверног дела, Словени вероватно нису залазили дубље (реално, коме треба онај крш). :) Прочитао сам негде још давно да је Берат у јужној Албанији некада носио словенско име "Белград", тако да је све могуће.

Nebo:

--- Цитат: Небојша  Фебруар 09, 2015, 01:35:32 поподне ---Име, могуће да су Власи E1b продрли нешто касније у те крајеве (Македонија, Бугарска, ЦГ), али не верујем да је провинција Далмација потпуно опустела, тј. остала без староседелаца. Данас се код свих јужних Словена (па и код Хрвата који су махом R1a и I2a) кроз аутосомалну днк види утицај староседелачког становништва.

--- Крај цитата ---

Не, наравно, јасно је да смо 50-50 мешавина Словена и староседелаца. Него, ја бих рекао да је до већег мешања дошло касније, у време државе Немањића (зато и законске забране бракова између земљорадника и сточара) и нарочито у време јачег померања становништва за турске власти.
То је старо питање како су се Словени доселили на Балкан: као ратници или као породични људи. Вероватно су испрва дошли као ратници (они источни Словени нагнани од Авара, а Срби да протерају те исте Аваре), али су затим временом за њима на Балкан сљегали и остали из позадине - њихове породице, и други којима оружје није било основно средство за рад.
Некако већина људи кад се каже „сеоба“, замишља то као неки епохални подухват, па чак има и онај рад о томе који „доказује“ зашто сеобе Словена нису биле могуће (из техничких разлога), а као закључак се намеће да су Словени одвајкада на Балкану и да одатле нису нигде ни мрдали, нити су ту однекуд дошли.
Aутор je Драгољуб П. Антић: „Континуитет Винчанске цивилизације (од могућих хиперборејских корена до данас) - Техничко-физички услови неопходни за покретање сеобе народа“.
То би можда била немогућа мисија да су Срби и други Словени једног дана решили да се покрену негде из беспућа средње Русије, па пут под ноге до Далмације.
Срби су већ најмање један век раније живели у подручју Бојке (мислим на западну Бојку - Доња Аустрија, југозападна Чешка, део Баварске) и њихов ратнички део је могао брзо да се домогне византијске провинције Далмације, а народ лагано за њима. Реално, осим две три нешто веће реке, није било неких већих природних препрека за то путовање. А није ни неки незнамколико велики пут.
Исто тако, онај део Словена који је источним правцем дошао на Балкан у претходним век или два већ је био у подручју Панонског басена и он је исто тако брзо могао, долином Мораве и Вардара да стигне све до Солуна. Први талас чинили су ратници, за њима народ. То и није сеоба у пуном смислу речи (као што је нпр. сеоба Ираца у Америку у 19. веку), већ територијална експанзија популације на суседне запустеле територије.
Наравно да је остало и ранијег становништва на Балкану и после доласка Словена, али хтедох рећи да је то ипак био мањи број него што сам и сам раније мислио. Моја ранија слика била је отприлике: шачица српских коњаника завојевача и маса старобалканског становништва као нижа класа. Изгледа, ипак, да су Срби дошли у знатнијем броју и то све са породицама, да су се држали одвојено од староседелаца и да је до мешања дошло нешто касније.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију