Аутор Тема: Gruža  (Прочитано 1245 пута)

Ван мреже RadomirPutnik95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Gruža
« послато: Август 04, 2020, 08:47:58 поподне »
Pišem rodoslov familije Ostojić, pa mi treba mala pomoć. Da li neko zna iz kojih Rovina su se doselili Ostojići u selo Vrbeta?Pošto postoje Rovine u Dragačevu i u Crnoj Gori. Mihailo Dragić samo pominje da su došli za vreme prvog srpskog ustanka iz Rovina. Slavimo Nikoljdan. Uspeo sam da ga demantujem i otkrijem da smo ustvari došli u periodu od 1824 do 1829 godine.

Ван мреже Nenad M

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Gruža
« Одговор #1 послато: Август 04, 2020, 09:18:53 поподне »


Pišem rodoslov familije Ostojić, pa mi treba mala pomoć. Da li neko zna iz kojih Rovina su se doselili Ostojići u selo Vrbeta?Pošto postoje Rovine u Dragačevu i u Crnoj Gori. Mihailo Dragić samo pominje da su došli za vreme prvog srpskog ustanka iz Rovina. Slavimo Nikoljdan. Uspeo sam da ga demantujem i otkrijem da smo ustvari došli u periodu od 1824 do 1829 godine.

Михаило Драгић каже и да су Остојићима из Врбета род Ровинци из Милаковца, а за њих каже да су из Ровина у Старом Влаху.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже RadomirPutnik95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Gruža
« Одговор #2 послато: Август 05, 2020, 10:02:14 пре подне »
Hvala na pomoći, to mi je promaklo.

Ван мреже Aleksa_sportske

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Gruža
« Одговор #3 послато: Октобар 26, 2020, 11:43:32 поподне »
Oprezno sa Dragićem, ta knjiga je odrađena slabo. Evo primera, za Guncate nije napomenuo 15-ak familija koje su bile prisutne te 1903. godine, ako se ne varam, kada je radio na projektu.

Ван мреже Nenad M

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Gruža
« Одговор #4 послато: Октобар 27, 2020, 12:09:44 пре подне »
Oprezno sa Dragićem, ta knjiga je odrađena slabo. Evo primera, za Guncate nije napomenuo 15-ak familija koje su bile prisutne te 1903. godine, ako se ne varam, kada je radio na projektu.
Слажем се да има пропуста, у смислу да има непоменутих породица, па ето, на пример, ни моја није поменута. Ипак, што се тиче оних које јесу поменуте, сматрам да су подаци прилично поуздани; ја, бар, нисам чуо да има примедби такве врсте.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Gruža
« Одговор #5 послато: Октобар 27, 2020, 07:27:41 пре подне »
Слажем се да има пропуста, у смислу да има непоменутих породица, па ето, на пример, ни моја није поменута. Ипак, што се тиче оних које јесу поменуте, сматрам да су подаци прилично поуздани; ја, бар, нисам чуо да има примедби такве врсте.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

У принципу све студије одрађене под Цвијићевом "контролом" су сасвим коректне. Знамо да Томићева испитивања Дробњака нису одмах прихваћена, па је морао на поправни :)  Слично се догодило и са Лутовчевом студијом "Рожаје и Штавица". Започео ју је 1926. године, за време Цвијића, а онда, уз Ердељановићеве инструкције успева да заврши рад 1960. Дакле, за Рожаје и Штавицу му је било потребно више од 30 година, а за Ибарски Колашин скоро 20. Као разлог, аутор наводи друге послове и рат. Не знам колико му је деценија било потребно за Бихор и Корита, али знам да ми је г. Слободан Симоновић, приређивач Павловићевог Копаоника, причао да је из поменутог рада Лутовац истргао одређен број села и прикључио их својој Александровачкој Жупи.

Убедљиво најслабији рад, бар што се мене тиче, за ове наше потребе је област Топлице...

Можда се стиче утисак да сам незадовољан учинком наших истраживача - напротив.

 
Тако је говорила моја прабаба Марта.