Науке и научне дисциплине > Хералдика

Локална хералдика на територији Краљевине Србије

(1/3) > >>

Бакс:
Да ли је икад заживела локална хералдика на територији Краљевине Србије пре 2. Светског рата? Ја нешто не могу да се сетим да је неки град имао грб, сем Београда, који га је добио на јадвите јаде.
С друге стране Дунава и Саве, прича је била другачија, али мене баш занима да ли је било грбова градова на територији Краљевине Србије пре доласка комуниста на власт након 2. Светског рата.

Бакс:
Грб Скопља из ~1933. године.


Ево шта о грбу каже македонски хералдичар Јоновски:


--- Цитат ---The Coat of Arms of the City of Skopje was only discovered on the book covers of volumes in the private collection of King Alexander Karadjordjevic, as recently as 2007. Here, the Arms of Skopje are shown together with the Arms of the Kingdom of Yugoslavia, which are given in line drawing, embossed in gold on the cover of the albums. The appearance of the Arms is similar to that of today, with the bridge on the Arms having 4 arches. The shield is in the Spanish style and it is crowned with “the crown of Tsar Dushan”. King Alexander was assassinated in Marseilles on 9th October 1934, which means that the Arms of Skopje were established prior to that date. Given that the Arms of the city of Belgrade were established at the end of 1931, it establishes that the Arms of the City of Skopje must have come into being between 1932 and 1934.
--- Крај цитата ---

Сличан грб Скопље користи и данас:

Грабеж:
Ево грб Бањалуке из 1937 године, и данас се користи сличан грб:



Бакс:
Изгледа да је предратна територија државе јужно од Саве и Дунава ипак имала неку хералдичку традицију.
Морам признати да нисам знао ништа о било каквом грбу Ништа до овог који град сада користи.



Ово је једна сјајна вест и било би још лепше ако би неко из Ниша успео да нам услика ове паное постављене у граду, јер на интернету слабо шта може да се пронађе о овоме, а ово је најбоља слика коју сам успео да нађем.

Бакс:
Нашао сам мало бољу слику грба Ниша из 1930-их година. Одрадио реконструкцију и боје ставио онакве какве (колико ја видим) и треба да буду, Али некако ми делује... шта знам. Некако нема смисла да је оваква тинктура.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију