ДНК порекло > Историја и генетика

Генетичка генеалогија - решена и отворена питања

(1/7) > >>

Јовица Кртинић:
Отварам ову тему с идејом да саберемо шта је у досадашњем периоду утврђено као несумњива и коначна чињеница (заснована на резултатима генетичке генеалогије), а шта је и даље отворено питање.

Можемо кренути од општих сазнања, па до појединачних.

Зрно:
Мени је решена и потврђена чињеница да су Кричке дошле у западне крајеве са севера Црне Горе и да је то заиста племе Крича, које није било словенско. Молим лепо! То се знало од раније, али је тестирањем једног Кричке из села Кричке, који је генетски врло поуздан, јер је из свештеничке породице, све то доказано.

Зрно:
А као најзанимљивије и најмистериозније питање, које треба решити, издвојио биХ српски N1a P-189,2.

Милош:
Зaxвaљуjући гeнeтици пpoнaђeни cу и Tapcки (Лимcки) Никшићи, кojи ce cпoмињу у иcтopиjcким извopимa. Oни cу гeнeтcки глeдaнo, jacнo пpoфилиcaни. Пo cвeму cудeћи ниcу "пpaви" Никшићи, вeћ пpибpaћeни Никшићи. Ocтaje дa ce пpoнaђe вeзa ca xepцeгoвaчким и jужнo-дaлмaтинcким пopoдицaмa ca вpeднoшћу 14 нa мapкepу DYS19.

Nebo:
Мени је највећа загонетка и даље Дробњак.

Добро, испоставило се да можемо закључити да су изворни Дробњаци носиоци ХГ I1 P109, која се, по свему судећи може повезати с Норманима и њиховом војном експедицијом на југозападни Балкан крајем 11. века.
Све остало, од тог доба, па до друге половине 15. века, када се у источној Херцеговини јавља пет родова међусобно сродних, које Лубурић назива "Новљанима", и даље је загонетка. Но, Дробњаци се као племе или катун или веће братство, помињу у овој области још крајем 13. века (1285).
Који су њихови путеви у том међувремену (крај 11 - крај 13. века), тек треба да одгонетнемо.
Имамо носиоце ове хаплогрупе и у пријепољском крају, са предањем о пореклу из Куча. Имамо и међу бјелопавлићким Бубићима, који имају предање о доласку из Хота. Ако се добро сећам, има и међу Албанцима?

Мој тренутни закључак је да њихова сеоба иде правцем северна Албанија - Брда - а затим се гранају: део можда према Метохији (имамо помен оног Дробњака у гњиланском крају 1354. године), део у Стари Влах (мислим касније, са турским освајањима), део према Херцеговини. Ови последњи су и најбројнији.

У сваком случају, до сада (углавном) општеприхваћена прича Андрије Лубурића о словенском (србском) пореклу "Новљана" и њиховом доласку из Босне у Дробњак у 8. веку, највероватније је оборена захваљујући генетским резултатима.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију