ДНК порекло > Историја и генетика

I1 и R-Z283 као траг Источно-Германских племена

<< < (11/12) > >>

шкрњо:
Ова грешка у рачуну истраживања којим сам се служио натјерала ме је да мало размислим.
Сад да се мало бацимо на "лако уочљиви недостатак источногерманске теорије" о И2а1б Динарику, тј. како то да га нема нпр. на апенинском и иберијском полуострву.
1886. становништво почетком нове ере у римској Италији процијењено је на 6 милиона. У скорије вријеме становништво римске Италије почетком нове ере процјењује се од 10 милиона (http://www.princeton.edu/~pswpc/pdfs/hin/110703.pdf) до 14 милиона.
Теодерик је крајем 480их повео 20.000 војника Гота и осталих источних Германа, и кад додамо народ који је ишао са њима добијемо око 100.000 људи.
Све и да су се доселили почетком нове ере, под идеалним условима њихов генетски удио међу данашњим Италијанима кретао би се од 0.6 до 1.5 посто.
С обзиром на то да су дошли пет вјекова касније, кад је Италија била још гушће насељена, њихов удио кретао би се испод половине процента. Још кад се сјетимо како их је Јустинијанова војска тамо десетковала, видимо да не постоји ни теоријска шанса да су оставили било какав генетски траг у Италији.
Као што сам већ рекао, њихов вођа није ратовао за свој рачун, већ за рачун византијског цара, па му се велики дио балканских и украјинских Гота није ни одазвао на позив. Када је цар умро, Теодорик више није осјећао потребу да служи Византији па је оформио сопствену краљевину у Италији.
Када узмемо у обзир мању насељеност Балкана, то да је етничко језгро остало овдје и у Украјини, као и то да су, како Прокопије каже, остали под византијском влашћу, са много мање жртава него у Италији, добијамо много боље изгледе за опстанак њихових мушких лоза.

Лепеничанин:
Бане, најпре хвала за линкове о Албанцима.

Прва два су ми позната, али овај трећи о Арбрешима први пут видим са хаплотиповима што је изузетно занимљиво.

Очигледно је да Арбанаси и Арбреши имају солидан број I1 хаплотипова.

Него, мене збуњује који су то хаплотипови под I M223 i I P215. Које су то у ствари хаплогрупе? Ако је прва I2a2 онда то битно мења ствари, јер је и Арбанаси и Арбреши имају у значајној мери.

Има једно истраживање о Циганима у ЈИ Европи, и тамо је пронађено да су осим хаплогрупе H1 међу оснивачима циганске популације у Европи били и припадници I P215 и J2 M67 и M92. Арбанаси, нарочито Тоске, имају огроман број припадника тих група?!!

Bane:

--- Цитат: Лепеничанин  Октобар 13, 2015, 10:09:15 пре подне ---Очигледно је да Арбанаси и Арбреши имају солидан број I1 хаплотипова.

Него, мене збуњује који су то хаплотипови под I M223 i I P215. Које су то у ствари хаплогрупе? Ако је прва I2a2 онда то битно мења ствари, јер је и Арбанаси и Арбреши имају у значајној мери.

Има једно истраживање о Циганима у ЈИ Европи, и тамо је пронађено да су осим хаплогрупе H1 међу оснивачима циганске популације у Европи били и припадници I P215 и J2 M67 и M92. Арбанаси, нарочито Тоске, имају огроман број припадника тих група?!!

--- Крај цитата ---

I-M223 је хаплогрупа која је пре неколико година имала ознаку I2b, а сада је ваљда I2a2a. У данашње доба најзаступљенија је у Немачкој. Међутим има неколико I-M223 код узорака старе (древне) ДНК доста јужније и источније од данашње Немачке па нисам сигуран како да тумачим присуство те хаплогрупе код Албанаца. Треба на основу хаплотипова некако препознати о којој грани (или гранама) се ради када су у питању Албанци, а то није мали посао, бар за мене. Иначе слажем се да би та информација могла значајно да утиче на евентуалне закључке управо о теми ове дискусије.

Даље ако се добро сећам код Рома је биo чест I-P259 који је подграна I1, док је I-P215 подграна I2. Лично немам скоро никакве сумње да кад је конкретна студија у питњу I-P215 можемо да заменимо са I-CTS10228, или како је многи зову I2a-Dinaric.

Лепеничанин:
Да, тако је. Прогласих Арбанасе за Цигане, а оно Срби... :-X

Мене је запрепастило колика је различитост хаплотипова Арбреша, има их разних.

Црна Гуја:
Мислим да се за прилично добар показатељ генетске структуре Источно-Германских племена може узети истраживање о У-ДНК 1200 становника Сардиније из 2013 (Francalacci et al. 2013). Вандали су у првој половини петог века основали краљевство које је обухватало Сицилију, Сардинију и Корзику, а Сардинија је посебно битна јер се ниједно друго Германско племе није тамо населило ни пре ни после њих, па се сва (условно речено) германска генетика може приписати Вандалима. По овом истраживању, Вандали би били 35% Р1а, 29% И2а2а, 24% Р1б, 6% И2а1б и 6% И1. Видимо да Р1а и И2а1б чине 41% ових линија, што доказује тврдње да Вандали нису били чисто германско, већ мешовито Германско-Словенско племе (а и само име Вандали би се могло повезати са именом Венда Пшеворске културе). Сасвим сигурно је да су и друга Вандалима сродна Источно-Германска племена имала значајан проценат словенске генетике, пре свега Готи и Гепиди. Оно што изненађује је изузетно мали проценат И1, за коју се сматра да је била једна од главних хаплогрупа Источно-Германских племена.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију