Аутор Тема: Ћирилица  (Прочитано 82108 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ћирилица
« Одговор #240 послато: Јун 27, 2017, 08:17:34 поподне »
Предратна буржоазија није била ништа боља од црвене буржоазије.

Нисам потомак предратне буржоазије, далеко од тога, али морам рећи да је предратна буржоазија до свог иметка дошла трудом, а црвена буржоазија - силом. Разлика, свакако, постоји.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ћирилица
« Одговор #241 послато: Јун 27, 2017, 08:19:49 поподне »
Или су, вероватније, добили новац од неких кругова за овакву работу.

Небо, не треба у свему налазити заверу. Будале се рађају и саме од себе, без туђе помоћи...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Ћирилица
« Одговор #242 послато: Јун 27, 2017, 08:23:09 поподне »
Или су, вероватније, добили новац од неких кругова за овакву работу.
Рекао бих да је ''ситна риба'' оскрнавила споменик, а да они који примају новчане донације од таквих кругова сигурно не прљају руке. То је предвиђено за испране мозгове.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ћирилица
« Одговор #243 послато: Јун 27, 2017, 08:32:13 поподне »
Момци, верујте искуству  ;)
Извршиоци су добили "сићу", да купе себи мало "маре", а они који су их послали, добили су озбиљнији новац.
Гледам тај сценарио од 1990-их... Не само код нас, него и шире.
А за јавност, пласирају се неке идеалистичке приче...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ћирилица
« Одговор #244 послато: Јун 27, 2017, 08:59:45 поподне »
У сваком случају, кроз ово шарање споменика, имали смо прилике чути да је некима ћирилица непријатељ, кога треба уништити. Ко год то да напише, а написано је јавно, требао би да сноси последице.

Ако он не буде сносио последице данас, зато што жели да уништи ћирилицу, ми ћемо врло извесно сносити сутра, зато што пишемо ћирилицом.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ћирилица
« Одговор #245 послато: Јун 27, 2017, 09:06:09 поподне »
Свака ти је на месту, Амико.

Искрено, радим на неких пар стотина метара од споменика Светом цару мученику Николају, кога веома поштујем, али нисам ових дана пролазио онуда и нисам видео оскрнављени натпис.

Овај чин говори и о идиотизму починитеља: ваљда би требало и руски натписи у Београду да буду латинични, да се неко не осети угроженим.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ћирилица
« Одговор #246 послато: Јун 27, 2017, 09:08:10 поподне »


"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ћирилица
« Одговор #247 послато: Јун 27, 2017, 09:45:52 поподне »
Никола, немог губити своју аналитичку објективност само зато што си узнемирен. Питање је на који начин су ти први власници дошли до тих вила. Предратна буржоазија није била ништа боља од црвене буржоазије.

Као што рече Небо, предратна буржоазија је до свог иметка дошла трудом, а чак и ако је тај труд био преко леђа других људи, то је опет неупоредиво мањи грех када се упореди са начином на који је црвена буржоазија дошла до капитала -
 директним отимањем имовине и убијањем (у неким случајевима и својеручно) предратних власника и њиховим закопавањем у неубележене масовне гробнице (преко неких од њих су касније саграђени стадиони, болнице и други објекти), а затим лицемерна прича како је то све "у име револуције"; још један трагичан моменат је што они и њихови потомци и даље држе полуге власти (нарочито преко БИА) и не дозвољавају неко веће суочавање са злочинима које су починили и кажњавање починилаца (јер ратни злочин не застарева). Такође, како год гледали на предратну буржоазију, она је по свом образовању, култури и цивилизацијском нивоу била више степеника изнад црвене буржоазије, чији су први представници били углавном полуписмени бравари, сточари и слично; њихова деца и унуци су садашња "урбана елита". Упоредите само једног Слободана Јовановића, типичног представника предратне елите, са Биљаном Србљановић, типичном представницом црвене елите, и све ће вам бити јасно...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ћирилица
« Одговор #248 послато: Јун 27, 2017, 10:18:29 поподне »
Упоредите само једног Слободана Јовановића, типичног представника предратне елите, са Биљаном Србљановић, типичном представницом црвене елите, и све ће вам бити јасно...

О брате мили, где ти оде... Ја разумем да овде свако има своја политичка убеђења, да постоје одређени анимозитети према неким јавним личностима, али рећи да је Биљана Србљановић типични представник црвене буржоазије или елите, која је била тек мало више него пунолетна када је бивша земља почела да се распада - то је у најмању руку претеривање. Где нађе њу поред читаве послератне комунистичке камариле...
« Последња измена: Јун 27, 2017, 10:21:39 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ћирилица
« Одговор #249 послато: Јун 27, 2017, 10:34:10 поподне »
О брате мили, где ти оде... Ја разумем да овде свако има своја политичка убеђења, да постоје одређени анимозитети према неким јавним личностима, али рећи да је Биљана Србљановић типични представник црвене буржоазије или елите, која је била тек мало више него пунолетна када је бивша земља почела да се распада - то је у најмању руку претеривање. Где нађе њу поред читаве послератне комунистичке камариле...

Зато што је она симбол њиховог размишљања, ставова, њихове "невероватне урбаности", обавезно антисрпске ("јер је то ин") и свега осталог...да се разумемо, ја сам и написао "њихова деца и унуци", дакле нисам мислио на први послератни ешалон. Управо из тог "интелектуалног" миљеа су поникли ови који су жврљали по споменику цару Николају. Тужно је што они себе доживљавају као неку елиту, а своје неистомишљенике као затуцане и глупе гејаке заробљене у средњем веку, што врло јасно показује и Фејсбук објава где "оправдавају" свој вандалски чин.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ћирилица
« Одговор #250 послато: Јун 27, 2017, 11:08:47 поподне »
Зато што је она симбол њиховог размишљања, ставова, њихове "невероватне урбаности", обавезно антисрпске ("јер је то ин") и свега осталог...да се разумемо, ја сам и написао "њихова деца и унуци", дакле нисам мислио на први послератни ешалон. Управо из тог "интелектуалног" миљеа су поникли ови који су жврљали по споменику цару Николају. Тужно је што они себе доживљавају као неку елиту, а своје неистомишљенике као затуцане и глупе гејаке заробљене у средњем веку, што врло јасно показује и Фејсбук објава где "оправдавају" свој вандалски чин.

Ја сам у тој објави на Фејсбуку видео пре свега вандале и глупане, неуке људе са неким полуидејама и ставовима које не умеју ваљано ни да образложе.То што неко користи изразе "клеро-националиста" или десничар, уопште не значи да је левичар. Такође, никад нисам у Биљани Србљановић видео левичара нити "дете црвене буржоазије", шта год то било.
Све ово пишем зато што имам утисак да често постоји склоност активних форумаша да се одређене групе имплицитно дисквалификују. Као да би сваки члан Порекла ваљда требао бити конзервативац, монархиста, антијугословен, верник, итд. Не волим такве ствари. Ми јесмо овде зарад родослова, културе, традиције и историје нашег народа, као и других тема које су предмет истраживања Порекла. А може нас бити разних верских,  политичких и других убеђења. Зато би најбоље било да такве ствари не уплићемо у разговоре, посебно ако за тако нечим заиста нема потребе.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ћирилица
« Одговор #251 послато: Јун 27, 2017, 11:36:05 поподне »
Ја сам у тој објави на Фејсбуку видео пре свега вандале и глупане, неуке људе са неким полуидејама и ставовима које не умеју ваљано ни да образложе.То што неко користи изразе "клеро-националиста" или десничар, уопште не значи да је левичар. Такође, никад нисам у Биљани Србљановић видео левичара нити "дете црвене буржоазије", шта год то било.
Све ово пишем зато што имам утисак да често постоји склоност активних форумаша да се одређене групе имплицитно дисквалификују. Као да би сваки члан Порекла ваљда требао бити конзервативац, монархиста, антијугословен, верник, итд. Не волим такве ствари. Ми јесмо овде зарад родослова, културе, традиције и историје нашег народа, као и других тема које су предмет истраживања Порекла. А може нас бити разних верских,  политичких и других убеђења. Зато би најбоље било да такве ствари не уплићемо у разговоре, посебно ако за тако нечим заиста нема потребе.

Слажем се око приче о политици, само бих додао да ти вандали, колико год били глупи и неуки, су ипак од "мало паметнијих" кругова инструирани у својој слепој мржњи према ћирилици и ономе што она симболише. Довољно је погледати шта се пише на Пешчанику, па ће вам бити јасан начин размишљања Друге Србије - веровање да су они најобразованији и једини позвани да одлучују о свему, од политике до образовања и културе, и огромна нетолерантност према свакој врсти неистомишљеништва, где се одмах траже забране против "клерофашиста" у најбољем маниру њихових комунистичких удбашких дедова, које стоји у оштрој супротности са демократским начином размишљања које наводно промовишу. Толико о томе, што се тиче даље приче о политици - одјављујем се, већ смо ионако сувише скренули ван теме.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Ћирилица
« Одговор #252 послато: Јун 28, 2017, 12:17:40 пре подне »
Ја сам у тој објави на Фејсбуку видео пре свега вандале и глупане, неуке људе са неким полуидејама и ставовима које не умеју ваљано ни да образложе.То што неко користи изразе "клеро-националиста" или десничар, уопште не значи да је левичар. Такође, никад нисам у Биљани Србљановић видео левичара нити "дете црвене буржоазије", шта год то било.
Све ово пишем зато што имам утисак да често постоји склоност активних форумаша да се одређене групе имплицитно дисквалификују. Као да би сваки члан Порекла ваљда требао бити конзервативац, монархиста, антијугословен, верник, итд. Не волим такве ствари. Ми јесмо овде зарад родослова, културе, традиције и историје нашег народа, као и других тема које су предмет истраживања Порекла. А може нас бити разних верских,  политичких и других убеђења. Зато би најбоље било да такве ствари не уплићемо у разговоре, посебно ако за тако нечим заиста нема потребе.

Потпуно се слажем.

Изједначавање једне групе вандала са разноврсним кругом људи који подржавају левичарске, либералне, проевропске или које год друге идеје, а којих сигуран сам има и на овом форуму, је некоректно. Екстремисти се у још већем броју могу наћи међу десничарима, па то никако не значи да су сви конзервативци клерофашисти.

Такође, какве везе има шта је некоме био отац или деда. Па чак и да је био злочинац најгоре врсте. Свако ваљда треба да размишља својом главом, процењује шта је исправно а шта не и сходно томе одговара за своје поступке и одлуке, а не да размишља главама својих деда и баба нити да испашта за њихове грешке.



Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Ћирилица
« Одговор #253 послато: Јун 28, 2017, 08:06:15 пре подне »
Ови стоји.

Али ако ништа, та предратна буржоазија није имала пуна уста једнакости, док ова послератна јесте, што је јако лицемерно.

 Тачно!  У САД-у, Канади, колико хоћеш синова и кћери тзв. комунистичке елите, генерала, политичара, "привредника", функцинера разних фела, са опљачканим капиталом из бивше, тамо њима омражене Југе, који су им  подарили брижни очеви - продавци магле радничкој класи. Живе тамо, издају станове по елитним четвртима Београда... А  интелектуални пролетаријат (научна и културна елита) са  цијеле територије  бивше нам државе, почиње од нуле, за разлику од татиних и маминих синова...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ћирилица
« Одговор #254 послато: Јун 28, 2017, 11:12:40 пре подне »
имам утисак да често постоји склоност активних форумаша да се одређене групе имплицитно дисквалификују. Као да би сваки члан Порекла ваљда требао бити конзервативац, монархиста, антијугословен, верник, итд. Не волим такве ствари. Ми јесмо овде зарад родослова, културе, традиције и историје нашег народа, као и других тема које су предмет истраживања Порекла. А може нас бити разних верских,  политичких и других убеђења. Зато би најбоље било да такве ствари не уплићемо у разговоре, посебно ако за тако нечим заиста нема потребе.

Никола је само рекао своје мишљење, што важи и за мене. Као што ти имаш право на исто, па и ово које си изнео.
Нико никог овде не дисквалификује, нити се очекује да смо сви истомишљеници, нек сте сви здраво и добро.
С друге стране, не видим разлог зашто нпр. ја, као „конзервативац, монархиста, антијугословен, верник“ (што све стоји), морам да се уздржавам у изношењу својих ставова који проистичу из побројаних мојих убеђења, зато што има оних који другачије мисле. Иде ми мало на живце та стално присутна прича о тобожњој угрожености либералних проевропских грађана од нас затуцаних Срба. Па из ње треба да уследи наша реакција „политичке коректности“, због које би требало да ћутим и не износим своје мишљење о људима који отворено показују мржњу и гађење према сопственом народу, - и не само горепоменута „уметница“, или противници ћирилице, или вандали који оскрнавише споменик руском цару (доказаном пријатељу нашег народа), већ и многи други, зато што ће се неки њихов истомишљеник са овог форума наћи погођеним. Богоми, мрка капа.   


Изједначавање једне групе вандала са разноврсним кругом људи који подржавају левичарске, либералне, проевропске или које год друге идеје, а којих сигуран сам има и на овом форуму, је некоректно.

Нико овде није изједначавао починице вандалског чина на споменику Светом цару Николају са круговима „који подржавају левичарске, либералне, проевропске или које год друге идеје“. Ја сам рекао да су вандали инструирани од неких кругова. Ако си ти то повезао са круговима које си навео, то је твој закључак.

Што се тиче „уметнице“ и њој сличних, Никола је писао у другом контексту (предратна и црвена буржољазија), невезано за конкретни вандализам.


Да се вратим наслову теме: жалостан је разлог уништавања натписа на споменику Светом цару Николају, поражавајуће је што неким круговима у Србији смета ћирилица. При том, мислим да није случајно напад усмерен на споменик Светом цару Николају. То је истовремено показивање мржње према Русији, али и православљу.

Ако су већ тако велики борци за право на избор писма и противници форсирања ћирилице, што мангупарија није напала неки ћирилични натпис на неком другом споменику или згради, нпр. на згради неког државног органа? Наравно да нису, јер знају како би се провели...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ћирилица
« Одговор #255 послато: Јун 28, 2017, 11:16:40 пре подне »
Тужно је што се на данашњи дан, кад се сећамо косовских и свих других после Косова србских ратника, погинулих за "Крст Часни и слободу златну", бавимо оваквим стварима, тужно је што у Србији постоје људи који нам дају повод за овакве приче - који се осећају угроженим од ћирилице.

Да је било њима сличних те 1389. године, не би нас сада било.
А шта ће остати иза нас оваквих, ко зна...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ћирилица
« Одговор #256 послато: Јун 28, 2017, 12:40:23 поподне »
Данас на Литургији у цркви Светог Марка, ђакон Драган Ашковић (професор Богословског факултета) одржао је надахнуту беседу (као и иначе) поводом Видовдана и годишњице Косовске битке.

Жао ми је што нисам снимао.

Укратко, један од мотива у беседи био је однос нације и империје. Срби су изгубили битку и рат од империје, али су опстали и у тој империји, и у коначном је надвладали, зато што су остали нација. Империје су пропадале, нације - не. Из тог разлога ни југословенска „нација“ није могла опстати, јер се радило о вештачкој, политичкој нацији, насупрот нацијама које су настале природним током.

Зато и јесте циљ савремене глобалне империје поништавање нација и њихових особености и утапања у једну империјалну нацију. То се врши одрођивањем, ударањем на идентитет, језик, писмо, веру. Сведоци смо тога и данас.

Некако ми се беседа ђакона Драгана надовезала на ову нашу причу о нападу на ћирилицу. И утврђује ме у уверењу да напад није спонтано недело хулигана, већ нешто много озбиљније и организованије. 
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ћирилица
« Одговор #257 послато: Јун 28, 2017, 01:53:17 поподне »
Никола је само рекао своје мишљење, што важи и за мене. Као што ти имаш право на исто, па и ово које си изнео.
Нико никог овде не дисквалификује, нити се очекује да смо сви истомишљеници, нек сте сви здраво и добро.
С друге стране, не видим разлог зашто нпр. ја, као „конзервативац, монархиста, антијугословен, верник“ (што све стоји), морам да се уздржавам у изношењу својих ставова који проистичу из побројаних мојих убеђења, зато што има оних који другачије мисле. Иде ми мало на живце та стално присутна прича о тобожњој угрожености либералних проевропских грађана од нас затуцаних Срба. Па из ње треба да уследи наша реакција „политичке коректности“, због које би требало да ћутим и не износим своје мишљење о људима који отворено показују мржњу и гађење према сопственом народу, - и не само горепоменута „уметница“, или противници ћирилице, или вандали који оскрнавише споменик руском цару (доказаном пријатељу нашег народа), већ и многи други, зато што ће се неки њихов истомишљеник са овог форума наћи погођеним. Богоми, мрка капа.   
...

Наравно Небо, може и тако, да свако износи своје мишљење о свакој теми која му се допадне или не допадне. То бар није проблем. Одавно сам чуо оно поређење да је мишљење као стражњица - свако је има, али не значи да увек и на сваком месту треба да скида панталоне. Ако сви тим путем кренемо форум Порекла ће се брзо претворити у Крстарицу - место за међусобно пљување и јалове расправе. А мислим да би то заиста било велика штета. Зато и имамо различите рубрике на форуму (хвала богу да нема политике) да би се о неким темама причало где им је место. Ти кажеш да си конзервативац, монархиста, антијугословен, верник... И ја сам понешто од тога али не све. Рецимо, нисам верник па се и не оглашавам на делу форума који се тиче вере, осим евентуално у дискусијама о историје религије, верској традицији и слично. Да ли би ти и ја око питања вере требали да се расправљамо на теми која се зове Ћирилица? Мислим да не би...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ћирилица
« Одговор #258 послато: Јун 28, 2017, 01:58:47 поподне »
Добро, картко изађосмо из оквира писма, па бих замолио да се сад вратимо само на ћирилицу. :)



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ћирилица
« Одговор #259 послато: Јун 28, 2017, 02:17:07 поподне »
Да ли би ти и ја око питања вере требали да се расправљамо на теми која се зове Ћирилица? Мислим да не би...

Наравно. Зато и расправљамо о ћирилици на теми "Ћирилица". И о онима који ћирилицу мрзе и у сред Београда скрнаве ћириличне натписе на споменицима...
"Наша мука ваља за причешћа"