Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2479790 пута)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4400 послато: Септембар 06, 2017, 09:24:12 поподне »
Могао би радити R1a панел преко YSEQ лабораторије. Они ће ти недвосмислено утврдити којој тачно грани припадаш.
Линк:
https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=27&products_id=56701

Потпуно се слажем, YSEQ је најбоље рјешење.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4401 послато: Септембар 06, 2017, 09:30:24 поподне »
Мислим да би му, уколико би се одлучио на тестирање снп-а код Yseq-a економичније било да тестира Z284 који је предачки за најчешће гране код нас (М458 и Z280) за 15-ак евра и да уколико испадне позитиван на њега иде на Z284 панел.

Мислим да се ипак више исплати наручити R1a Superclade Panel за 85 евра. Скупљи је за 10 евра од осталих панела, али у себи садржи све те остале панеле. Боље да одради све одједном него да се цима са два наручивања, чак га коначни трошак изађе јефтиније (15+75>85)

R1a Superclade Panel

This is a 2 round panel that pinpoints the terminal SNP below R1a-M420. This panel is suggested when you have tested M420+ or if you have a clear prediction for this haplogroup according to your Y-STR results.

In the first round 5 important SNPs will be tested to find out the main category:
L664
Z93
M458
Y2395
Z280

Depending on the prior results this panel includes one of the following downstream panels in the price:
R1a-L664 Panel
R1a-Z93 Panel
R1a-M458 Panel
R1a-Z284 Panel
R1a-Z280 Panel

The test is completed when the unique phylogenetic position on the tree has been determined.
« Последња измена: Септембар 06, 2017, 09:35:47 поподне Sergio »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4402 послато: Септембар 06, 2017, 09:46:39 поподне »
Мислим да би му, уколико би се одлучио на тестирање снп-а код Yseq-a економичније било да тестира Z284 који је предачки за најчешће гране код нас (М458 и Z280) за 15-ак евра и да уколико испадне позитиван на њега иде на Z284 панел.

Атлантише, вероватно си мислио на Z282 уместо на Z284?  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4403 послато: Септембар 06, 2017, 09:49:48 поподне »
Атлантише, вероватно си мислио на Z282 уместо на Z284?  :)
Тачније мислио сам на Z283, да ниси написао не бих ни схватио колико сам се збунио.  :D

Мислим да се ипак више исплати наручити R1a Superclade Panel за 85 евра. Скупљи је за 10 евра од осталих панела, али у себи садржи све те остале панеле. Боље да одради све одједном него да се цима са два наручивања, чак га коначни трошак изађе јефтиније (15+75>85)

R1a Superclade Panel

This is a 2 round panel that pinpoints the terminal SNP below R1a-M420. This panel is suggested when you have tested M420+ or if you have a clear prediction for this haplogroup according to your Y-STR results.

In the first round 5 important SNPs will be tested to find out the main category:
L664
Z93
M458
Y2395
Z280

Depending on the prior results this panel includes one of the following downstream panels in the price:
R1a-L664 Panel
R1a-Z93 Panel
R1a-M458 Panel
R1a-Z284 Panel
R1a-Z280 Panel

The test is completed when the unique phylogenetic position on the tree has been determined.

Пошто ме је НиколаВук подсетио да сам погрешио, ипак је овај твој панел тај који би Платин требао одрадити. ;)

Или овај снп пре тога.
« Последња измена: Септембар 06, 2017, 09:54:32 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4404 послато: Септембар 06, 2017, 09:55:04 поподне »
Атлантише, вероватно си мислио на Z282 уместо на Z284?  :)

Ја сам претпоставио ту његову грешку. Свакако се више исплати наручити R1a Superclade Panel јер је коначна рачуница јефтинија за 5 евра.

YSEQ је убедљиво најповољније решење за тестирање.  :)

Пошто ме је НиколаВук подсетио да сам погрешио, ипак је овај твој панел тај који би Платин требао одрадити. ;)

 ;)
« Последња измена: Септембар 06, 2017, 09:56:40 поподне Sergio »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4405 послато: Септембар 06, 2017, 10:15:43 поподне »
Сада сам прочитао ову целу страну, помало ми је јасније на шта се циља...
Разумем да овај тест https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=27&products_id=56701 треба да да потпуни одговор о подподподпод-групи  :)

Узорак се прави овде, па онда се шаље... где?
Колико се отприлике чека, ако неко зна.
Не гарантујем да ћу тако брзо да направим тај тест, али разумем да је потребан.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4406 послато: Септембар 06, 2017, 10:28:57 поподне »
Сада сам прочитао ову целу страну, помало ми је јасније на шта се циља...
Разумем да овај тест https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=27&products_id=56701 треба да да потпуни одговор о подподподпод-групи  :)

Узорак се прави овде, па онда се шаље... где?
Колико се отприлике чека, ако неко зна.
Не гарантујем да ћу тако брзо да направим тај тест, али разумем да је потребан.

Региструј се на њиховом сајту и наручи овај панел када будеш имао могућности. Плаћа се преко картице уз посредство PayPal-a. Нећеш добити никакве нове маркере јер је у питању SNP, а не STR тестирање, али ћеш свакако сазнати своју тачну хаплогрупу. Урачунај да ће ти први пут наплатити додатних  5 евра због shipping-а. Пакет путује до тебе  10-ак дана. Послаће ти две четкице из Берлина са којима ћеш узети узорак . Четкице су баш танке и веома захвалне за транспорт. Када им будеш враћао, пошаљи их у обичном писму. До Берлина ће путовати као и долазни пакет (отприлике 10-ак дана). Од момента пријема у лабораторију, требало би да добијеш резултате отприлике у наредне две недеље.
« Последња измена: Септембар 06, 2017, 10:30:43 поподне Atlantische »

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4407 послато: Септембар 06, 2017, 10:37:18 поподне »
Да се надовежем, за СНП резултат чекао сам 2-3 дана, док за нове маркере или панел СТР чекаш до 5 седмица. :)
« Последња измена: Септембар 06, 2017, 10:41:57 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4408 послато: Септембар 06, 2017, 10:42:28 поподне »
Да се надовежем, по пријему за СНП резултат чекао сам 2-3 дана, док за нове маркере или панел СТР чекаш до 5 седмица. :)

За сваки појединачни СНП сам чекао 3 дана.

Мада у овом случају се ради цео панел па ће вероватно потрајати мало дуже. Неће послати све резултате одједном, већ постепено, на сваких пар дана ће пристизати део резултата (та искуства ми је пренео Кочан)...

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4409 послато: Септембар 06, 2017, 10:43:29 поподне »
Ја сам за појединачни СНП чекао неких 7 дана или мало више од тога.

А СТР панел сам ја мислим чекао више од месец дана.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4410 послато: Септембар 06, 2017, 10:45:31 поподне »
Ја сам за појединачни СНП чекао неких 7 дана или мало више од тога.

А СТР панел сам ја мислим чекао више од месец дана.

Ја сам за један једини маркер (DYS449) чекао 23 дана. :P

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4411 послато: Септембар 06, 2017, 11:04:41 поподне »
Аха... сад ми је практично све јасно.

Згодно је да већ имам картицу за преко нета... једино што на њој има тек пар евра.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4412 послато: Септембар 06, 2017, 11:08:02 поподне »
Згодно је да већ имам картицу за преко нета... једино што на њој има тек пар евра.

Направи PayPal налог, ако већ до сада ниси. Требаће ти у случају YSEQ лабораторије.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4413 послато: Септембар 06, 2017, 11:10:24 поподне »
Аха... сад ми је практично све јасно.

Згодно је да већ имам картицу за преко нета... једино што на њој има тек пар евра.

Мора да ти је картица повезана на PayPal, јер другачије се не може извршити уплата...

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4414 послато: Септембар 06, 2017, 11:33:02 поподне »
Направи PayPal налог, ако већ до сада ниси. Требаће ти у случају YSEQ лабораторије.
Ваљда ћу се снаћи. Ипак сам ја неки ит-јевац  ;D

Ван мреже mladend

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
  • I1-BY169301*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4415 послато: Септембар 07, 2017, 11:04:52 поподне »
Однедавно у табели постоје подаци за КРУНИЋ, Василијевдан, Јасеница, Ваљево, I1-M227.
Пошто нам се резултати разликују на 1 од 23 маркера, а нисам примјетио да је на форуму о том резултату дискутовано, хтио бих да ступим у контакт са именованим. Интересује ме на који начин?

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4416 послато: Септембар 08, 2017, 12:49:59 поподне »
Булат, Митровдан, Бузета, Глина, Банија

Припада хаплогрупи E1b-V13. Нема неких претерано блиских поклапања, мада би по појединим вредностима могао бити близак Гавриловићу из Тијања код Лучана. Карактеристична комбинација 16-20 на 385а/b га практично одваја од већине тестираних E1b на пројекту.

Постојала је нека прича о могућој вези Булатовића из Роваца и Булата са Баније због сличности презимена, међутим овим резултатом је та веза оповргнута.

Надам се да ће корисник Брубноград више рећи о самим Булатима.
« Последња измена: Септембар 08, 2017, 04:23:04 поподне Лука »

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4417 послато: Септембар 08, 2017, 01:47:44 поподне »
Булат, Митровдан, Бузета, Глина, Банија

Припада хаплогрупи E1b-V13. Нема неких претерано блиских поклапања, мада би по појединим вредностима могао бити близак Гавриловићу из Тијања код Лучана. Карактеристична комбинација 16-20 на 385а/b га практично одваја од већине тестираних E1b на пројекту.

Постојала је нека прича о могућој вези Булатовића из Роваца и Булата са Баније због сличности презимена, међутим овим резултатом је та веза оповргнута.

Надам се да ће корисник Брубноград више рећи о самим Булатима.

Хвала, Лука.
Тестирана је породица моје мајке, тачније мој ујак.
Њихови Булати поријеклом су из Бузете код Глине. Након пранђедове смрти у партизанима, пранбаба је прешла у Класнић код своје породице (Релићи) са синовима, тако да су они 1948. године пописани у Класнићу. Дио мојих Булата данас слави Ђурђевдан као славу Релића, иако им је матична слава Митровдан.
У самој Бузети било је 9 кућа Булата (1948), а њихова крсна слава је Митровдан.

Булати су српски род са Баније.
Било их је на подручју Вргинмоста (Брњавац, Вргинмост, Кирин, Пјешчаница, Подгорје) и Глине (Брестик, Брубно, Бузета, Дабрина, Драготина, Мајске Пољане), укупно око 50 кућа са преко 260 душа (према републичком попису из 1948. године). Славе углавном Митровдан, али има и оних који славе Никољдан (према црквеним подацима из 1883. године).
На Банију су прешли вјероватно половином XVIII вијека из Лубарде код Бужима (Сува међа, Босанска крајина). У Лубарди и данас постоји дио села који се назива Булатово кућиште (постоји и Булацка крушка на самој међи Босанске крајине и Баније, између Бањана и Љубине), а архивски документи из половине XVIII вијека биљеже Булате као турске поданике баш на подручју Бужима (један документ из 1754. године биљежи Јована, Божу и Саву Булата са подручја Бужима).
Први Булати који су документовани на Банији су кирински Булати. Јован Булат и Лука Булат помињу се 1755. године као инквилини (сељаци без земље), а поп Василије Булат помиње се као поп у киринској парохији 1773. године (постоји податак да је рукоположен 1768. године).

Што се тиче неког даљег поријекла Булата, мислио сам да прије могу имати везе са католицима Булатима са подручја Далмације него са Булатовићима из Роваца. Мада, пошто презиме по свему судећи потиче од турцизма bulat - челик (познато ми је да се име Булат јавља још у Дечанским хрисовуљама из XIV вијека, али ми је ова прва опција вјероватнија), може бити да је презиме настајало на различитим подручјима у различитим временима и да његови носиоци не морају имати везе једни са другима.
« Последња измена: Септембар 08, 2017, 04:24:11 поподне Лука »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4418 послато: Септембар 08, 2017, 01:50:47 поподне »
Булат, Митровдан, Бузета, Глина, Банија

Припада хаплогрупи E1b-V13. Нема неких претерано блиских поклапања, мада би по појединим вредностима могао бити близак Гавриловићу из Тијања код Лучана.

Постојала је нека прича о могућој вези Булатовића из Роваца и Булата са Баније због сличности презимена, међутим овим резултатом је та веза оповргнута.

Надам се да ће корисник Брубноград више рећи о самим Булатима.

Јел од ових Булата певач Марко Булат?  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4419 послато: Септембар 08, 2017, 01:57:23 поподне »
Јел од ових Булата певач Марко Булат?  :)

Вероватно јесте, мислим да осим тих Булата са Баније нема више никог ко носи то презиме. Поменути су Булати Хрвати из Далмације, али Марко сигурно није Хрват.