Аутор Тема: Чока  (Прочитано 908 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Чока
« послато: Новембар 17, 2018, 04:17:47 поподне »
Што је најзанимљивије, постоје неки региони за које сам мислио да су пуне комунистичких амблема, попут Југоисточне Србије. Кад оно, она испаде да је хералдички најразвијенија.
Приморје, наравно, негује добру хералдику; остатак ЦГ - катастрофа. Код Војводине, Срем солидан, Бачка добра због угарске хералдике, а Банат ме је разочарао. Република Српса, сем Семберије и једног дела Херцеговине - тотално разочарање.
Шумадија је исто солидна (за наше хералдичке прилике).
На КосМету се не зна ко пије а ко плаћа.

Невероватно да Чока нема баш никакво обележје. Очекивао бих барем неки стари грб из доба Аустроугарске. Видим да на Википедији, на страници општине Чока, стоји грб мађарске породице Марцибањи:


Вероватно је Чока некада њима припадала.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Чока
« Одговор #1 послато: Новембар 18, 2018, 12:18:47 пре подне »
Невероватно да Чока нема баш никакво обележје. Очекивао бих барем неки стари грб из доба Аустроугарске. Видим да на Википедији, на страници општине Чока, стоји грб мађарске породице Марцибањи:


Вероватно је Чока некада њима припадала.

Изузетно занимљив и сјајан грб, по мени. Али, нисам га могао наћи ни на сајту општине, нити по било каквим другим документима. Мислим да је неко то на Википедију окачио, ето тек тако да има нешто.
Знам да су неки то радили и за моју општину - постављали грб највећег села у општини као грб саме општине.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Чока
« Одговор #2 послато: Новембар 18, 2018, 12:51:20 пре подне »
Изузетно занимљив и сјајан грб, по мени. Али, нисам га могао наћи ни на сајту општине, нити по било каквим другим документима. Мислим да је неко то на Википедију окачио, ето тек тако да има нешто.
Знам да су неки то радили и за моју општину - постављали грб највећег села у општини као грб саме општине.

Да, у праву си, то није садашњи грб Чоке. Чока је некада била у поседу породице Марцибањи. Леринц Марцибањи је 1781. године купио пустару на простору где се налази данашње насеље и почео изградњу дворца. Због тога се они сматрају оснивачима града. Вероватно је из тог разлога неко на Википедији поставио њихов грб.
Kамене рабъ и госодинъ