Аутор Тема: Неискоришћена местна хералдичка традиција  (Прочитано 44934 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #80 послато: Март 06, 2017, 10:26:03 поподне »
Мислим да су бикови били највећи проблем неуким одборницима. Знаш какви смо ми Срби - и кад нам стручњак објасни да тај бик не стоји ту да исмева грађане Бање Луке, ми ћемо и даље терати по свом.  :)
Можда евентуално променити држаче. Мислим, мени се свиђају и бикови, али ако они остану, могу неки оспоравати грб... Знамо сви, нажалост, како то иде.

Берлину не смета већ 700 година међед на грбу, а Бањолучанима нису прихватљиве две бичине(!), на крају испадну већи визонари у Петровац-Дринићу, него у де-факто главног града Републике Српске.



Сличани аргументи у вези држача су спомињани и у случају грба Пожаревца.  Одрекли су се овог прелепог грба и вратили ону ругобу.  :-\

Знам, и мени су на уму бабе врачаре из Пожаревца, које су обориле овај прелеп грб. ::)



mladjo

  • Гост
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #81 послато: Март 06, 2017, 11:41:58 поподне »
Берлину не смета већ 700 година међед на грбу, а Бањолучанима нису прихватљиве две бичине(!), на крају испадну већи визонари у Петровац-Дринићу, него у де-факто главног града Републике Српске.



Знам, и мени су на уму бабе врачаре из Пожаревца, које су обориле овај прелеп грб. ::)


Проблем је што немамо хералдички ауторитет...а и да га имамо, проблем би били ти непремостиви ”вијековјечити политичари по професији”.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #82 послато: Март 06, 2017, 11:46:22 поподне »
Проблем је што немамо хералдички ауторитет...а и да га имамо, проблем би били ти непремостиви ”вијековјечити политичари по професији”.

Истина!  :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #83 послато: Март 06, 2017, 11:46:38 поподне »
Проблем је што немамо хералдички ауторитет...а и да га имамо, проблем би били ти непремостиви ”вијековјечити политичари по професији”.

Апсолутно. Када би постојала нека стратегија легализације хералдике, прво што би требало да се захтева јесте успостављање хералдичког ауторитета. Без тога је све ово на дивље. А са њим, наравно, политичари не би смели ништа да се питају, јер управо зато би и постојао неко ко би носио епитет ауторитета.

Да међу Карађорђевићима има имало храбрости и идеје, то се питање не би ни постављало, али то су ваљда најуплашенији људи у Србији, и тамо нажалост не можемо погледати ништа у том правцу, нажалост, и нажалост...



Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #84 послато: Март 07, 2017, 12:11:18 пре подне »
Берлину не смета већ 700 година међед на грбу, а Бањолучанима нису прихватљиве две бичине(!), на крају испадну већи визонари у Петровац-Дринићу, него у де-факто главног града Републике Српске.



Знам, и мени су на уму бабе врачаре из Пожаревца, које су обориле овај прелеп грб. ::)

Веома редка шаржа рунолиста у грбу ван-алпског простора :) За сваку похвалу!

п.с. јел има неко у Србији да пече ракију од рунолиста?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #85 послато: Март 07, 2017, 08:42:13 поподне »
Концепција решења грба општине (АНКЕТА)
Линк:
Концепција решења грба општине

Цитат
Графичко решење знамења Општине Лебане вешто је нацртао г. Дамјан Илић из Ниша, у сарадњи са г. Дикић Небојшом из Београда, a блазон, опис грба сачини Ђакон Хаџи Ненад М. Јовановић, такође из Београда.






Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #86 послато: Март 07, 2017, 08:47:55 поподне »
Шта знам, момци су радили свезаних руку, тако ми изгледа. :-\

Нимало оригинално, изузев остатака тврђаве-капије, а то опет није баш неки стандард. :P

То ме толико нервира, да бих законом заштитио хералдичке уметнике од лаика, да не кваре оно што је њима људима посао. ::)



mladjo

  • Гост
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #87 послато: Март 07, 2017, 08:51:54 поподне »
Шта знам, момци су радили свезаних руку, тако ми изгледа. :-\

Нимало оригинално, изузев остатака тврђаве-капије, а то опет није баш неки стандард. :P

То ме толико нервира, да бих законом заштитио хералдичке уметнике од лаика, да не кваре оно што је њима људима посао. ::)


Апсолутно се слажем!
Иначе, чувари штита требало би да придржавају исти...но, често се дешава да то правило није могуће испоштовати.
« Последња измена: Март 07, 2017, 09:03:21 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #88 послато: Март 07, 2017, 08:55:38 поподне »
Шта знам, момци су радили свезаних руку, тако ми изгледа. :-\

Нимало оригинално, изузев остатака тврђаве-капије, а то опет није баш неки стандард. :P

То ме толико нервира, да бих законом заштитио хералдичке уметнике од лаика, да не кваре оно што је њима људима посао. ::)

Аутор је вероватно имао извесне наредбе које је морао пратити, али се мораш сложити да је ово решење много боље него претходно.  :)


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #89 послато: Март 07, 2017, 10:29:37 поподне »
Аутор је вероватно имао извесне наредбе које је морао пратити, али се мораш сложити да је ово решење много боље него претходно.  :)

Мени се свиђа. Штит је доста једноставан, а опет је "самообјашњавајући". Додуше, мало делује круто, али све у свему, мени је супер.
Најбитније је да су испоштована сва правила хералдике и да се одустало од разних грбовних франкештајна.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #90 послато: Март 07, 2017, 10:34:34 поподне »
Шта знам, момци су радили свезаних руку, тако ми изгледа. :-\

Нимало оригинално, изузев остатака тврђаве-капије, а то опет није баш неки стандард. :P

То ме толико нервира, да бих законом заштитио хералдичке уметнике од лаика, да не кваре оно што је њима људима посао. ::)

Па, чек, тамо на линку пише да су аутори Дамјан Илић и Небојша Дикић, а да им је с блазоном помогао ђакон Ненад Јовановић. То су прилично звучна имена наше хералдике.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #91 послато: Март 07, 2017, 10:58:38 поподне »
Тим људима ја немам шта да замерим на њиховом раду, они дају најбоље од себе и најбоље могу и да понуде, али проблем су они који им се мешају у посао.

Замисли грађевинца коме неко диктира где ће да стави носећи зид, а где неће, нама се то дешава у хералдици.

Није сад Sergio поставио Дикићеву обраду социјалистичког симбола града, али Дикић је тада то више мање подвео под хералдику, но тај грб ничим није пленио пажњу осим својом немаштовитошћу и сиромашношћу.

А такве радове не очекујемо од наших најбољих хералдичких уметника.

Ево како ради Дикић кад му нису везане руке.



Дакле, имамо нешто што сасвим личи на хералдику, а погледајмо сад тај несрећни грб Лебана.




Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #92 послато: Март 07, 2017, 11:03:40 поподне »
а погледајмо сад тај несрећни грб Лебана.


Зар није ово предлог?

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #93 послато: Март 07, 2017, 11:04:33 поподне »
Зар није ово предлог?


Лош линк.  ;D

Ево га:
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #94 послато: Март 07, 2017, 11:08:46 поподне »
Нисам пратио правну процедуру отпочетка до краја, да ти сад знам шта је било званично, а шта је (можда још) остало само на предлогу. Знам само да је на Википедији једно време стајао Дикићев предлог, а сад видим да је већ "усвојен" предлог Илић-Дикић.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #95 послато: Март 08, 2017, 12:04:33 пре подне »
Ево свих досадашњих верзија.
Слика:

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #96 послато: Март 08, 2017, 12:24:19 поподне »
Ево свих досадашњих верзија.
Слика:


Некако, што више гледам, све ми се више свиђа овај последњи. Једноставан и стилски лепо одрађен.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #97 послато: Март 08, 2017, 01:42:25 поподне »
Некако, што више гледам, све ми се више свиђа овај последњи. Једноставан и стилски лепо одрађен.

Он највише наликује хералдици. ;)

Али кад га издвојиш, остаје само грб и место за које се везује, а погледај шта су написали за љиљане:

Цитат
Два златна љиљана су унета на грб Краљевине Србије као симбол њеног континуитета са династијом Немањића. Златни љиљани се налазе на грбу Републике Србије, те се налазе и на грбу општине, представљајући припадност општине Лебане Србији као надређеној територијалној целини а такође, застава Србије је представљена и на Великом грбу општине, како је правило и пракса у србској хералдици. Љиљан у хришћанству симболизује чистоту и часност.

Овом логиком, ко не стави љиљан, или макар једно оцило у грб, тај није под суверенитетом Републике Србије. ::)

Тачно ми то и смета, та два љиљана, јер апсолутно везе немају са Лебанима.




Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #98 послато: Март 15, 2017, 08:29:11 поподне »
Ево рецимо грба Хајду-дорошке жупаније:




Нешто слично. Мађарски град Komádi.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #99 послато: Март 15, 2017, 09:12:11 поподне »
Нешто слично. Мађарски град Komádi.


То је омиљени мотив у мађарској хералдици, али и нашој крајишкој, одсечена турска глава. ;)

Позната брука на ову тему десила се при изради грба АПВ-а, кад су лаву отели из руку одсечену турску главу, скандал какав се може десити само овим нашим некрстима и комунистима. ::)



На појединим местима још се очувао стари грб Баната.



Сличан мотив је и на застави Великокикиндског дистрикта. :)