Аутор Тема: Неискоришћена местна хералдичка традиција  (Прочитано 44911 пута)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #60 послато: Новембар 30, 2016, 11:12:04 пре подне »
Претјераше са овим ливадама, само им у позадини фали трактор како клизи низ вршачки брег.

Да, заиста чудно.  :D Не знам како су ово успели да блазонирају. Можда је ово данас традиционалан грб због његовог дугог века, али у време када је прављен је сигурно био на ивици хералдичке регуларности. Претпостављам да је подела штита "party per fess" (нисам сигуран) али има ту стварно превише осталих детаља. Могли су се изабрати неки поједностављенији симболи.
Ево маркице са грбом Вршца из времена Краљевине Југослалвије. За време краљевине Југославије је задржано доста месних аустро-угарских грбова у Војводини. То иде у прилог оној тези да је месна хералдика ипак нешто друго у односу на националну. Универзални речик хералдике је свуда примењив.
Слика:

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #61 послато: Новембар 30, 2016, 05:08:56 поподне »
Печати које Бакс помену, јесу посебна у симболици хабзбуршких земаља, и они често нису грбови. То се код нас неретко превиђа, па тако један Вршац бајаги има грб, а у ствари има королисани печат из 1804. године. Сличан је и грб Печуја, или Осека.

Конкретно печат Вршца:



Ово је једина верзија грба Вршца из тог периода, тако да није то био "бајаги грб" или "печат", већ је био грб у званичној употреби. То што се по хералдичким стандардима пре може назвати печатом него грбом је нешто сасвим друго. Ни већина грбова општина у Социјалистичкој Југославији нису били грбови по хералдичким правилима, али то не мења чињеницу да били грбови у званичној употреби.

Није печат данашњег Сомбора, али јесте био печат кад је Сомбор постао краљевски слободни град, пише на њему самом Sigillum.

Не, и у том периоду је коришћен као грб исто као и данас. Једина разлика у односу на Вршац је то што се у оквиру "печата" заиста налазио грб који испуњава услове да се тако назове из угла хералдике, али тај средњи грб готово да није био у употреби као што није ни данас.

Не знам стварно зашто је вама љубитељима хералдике тако тешко да прихватите чињеницу да су и у Аустроугарској нехералдички грбови били у употреби.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #62 послато: Новембар 30, 2016, 05:23:10 поподне »
Ни већина грбова општина у Социјалистичкој Југославији нису били грбови по хералдичким правилима, али то не мења чињеницу да били грбови у званичној употреби.

Ствар је у томе што то никада нису били грбови, него амблеми. Мислим да су овде проблем и расправа настали јер сматраш да је грб свако обележје (за то је крива и власт јер све назива грбовима, иако то нису). Грб је само нешто што прати правила хералдике. Амблем никад не може бити грб, али може бити симбол (рецимо, симбол општине или града). Печат, грб, амблем... те ствари нису исте.

Дакле, ти грбови општина у СФРЈ нису пратили хералдичка правила, и били су амблеми општина. Власт их је погрешно звала грбовима.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #63 послато: Новембар 30, 2016, 06:19:57 поподне »
Људи такође симболе спортских клубова називају грбовима, али то нису грбови већ амблеми.  :)

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #64 послато: Новембар 30, 2016, 06:24:50 поподне »
Мислим да су овде проблем и расправа настали јер сматраш да је грб свако обележје (за то је крива и власт јер све назива грбовима, иако то нису).
Одлично знам које услове обележје мора да испуни да би се назвало грбом са хералдичког становишта. До беспотребне расправе је дошло јер реч грб има двоструко значење што ти никако не желиш да прихватиш као реалност. Свиђало ти се то или не, грб је уједно и хералдички и правни појам. Кад кажем грб тог и тог града говорим о обележју које званично има статус грба не улазећи у то да ли испуњава хералдичке услове да се назове грбом.

Иначе, бројни су примери нехералдичких грбова (ту пре свега мислим на емблазоне), али када су прихваћени од стране ауторитета онда се нико не буни. Рецимо, још 2004. сам приметио неколико хералдичких пропуста на тада усвојеном емблазону грба Србије, али хералдичари су тада ћутали о томе укључујући и извиканог Д. Ацовића на чију је иницијативу тај исти емблазон и усвојен. После се правдао да је то био "привремени емблазон" што је наравно тешка бесмислица.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #65 послато: Новембар 30, 2016, 06:38:00 поподне »

Не, и у том периоду је коришћен као грб исто као и данас. Једина разлика у односу на Вршац је то што се у оквиру "печата" заиста налазио грб који испуњава услове да се тако назове из угла хералдике, али тај средњи грб готово да није био у употреби као што није ни данас.

Данас се средња верзија сомборског грба користи подједнако често као и печатна верзија. На згради општине управо стоји средња (непечатна) верзија.
Слика:


Не знам стварно зашто је вама љубитељима хералдике тако тешко да прихватите чињеницу да су и у Аустроугарској нехералдички грбови били у употреби.

Наравно је било случајева. У праву си.

У суштини у хералдици и вексилологији има неписано правило: "Што једноставније то боље." На неким грбовима има превише елемената (као у случају Вршца). Живописни пејзажи су увек лоше решење за грб.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #66 послато: Новембар 30, 2016, 08:44:19 поподне »
Одлично знам које услове обележје мора да испуни да би се назвало грбом са хералдичког становишта. До беспотребне расправе је дошло јер реч грб има двоструко значење што ти никако не желиш да прихватиш као реалност. Свиђало ти се то или не, грб је уједно и хералдички и правни појам. Кад кажем грб тог и тог града говорим о обележју које званично има статус грба не улазећи у то да ли испуњава хералдичке услове да се назове грбом.

Иначе, бројни су примери нехералдичких грбова (ту пре свега мислим на емблазоне), али када су прихваћени од стране ауторитета онда се нико не буни. Рецимо, још 2004. сам приметио неколико хералдичких пропуста на тада усвојеном емблазону грба Србије, али хералдичари су тада ћутали о томе укључујући и извиканог Д. Ацовића на чију је иницијативу тај исти емблазон и усвојен. После се правдао да је то био "привремени емблазон" што је наравно тешка бесмислица.

Ја једноставно не знам шта да ти кажем... Све што напишем биће "погрешно".
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #67 послато: Март 06, 2017, 08:35:20 поподне »
06.03.2017. 15:34

"Nakon što su dva konkursa bila neuspješna, odlučio sam se za direktan poziv beogradskom heraldičaru Dragomir Acoviću da pripremi nekoliko prijedloga idejnih rješenja. Formirana je i stručna komisija koja treba da pomogne oko priprema prijedloga i trenutno smo u fazi potpisivanja ugovora o javnoj nabavci", istakao je Radojičić.

Nezavisne.com



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #68 послато: Март 06, 2017, 08:52:13 поподне »
06.03.2017. 15:34

"Nakon što su dva konkursa bila neuspješna, odlučio sam se za direktan poziv beogradskom heraldičaru Dragomir Acoviću da pripremi nekoliko prijedloga idejnih rješenja. Formirana je i stručna komisija koja treba da pomogne oko priprema prijedloga i trenutno smo u fazi potpisivanja ugovora o javnoj nabavci", istakao je Radojičić.

Nezavisne.com

"Ај, помоз' Бог", рекох крстећи се три пута.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #69 послато: Март 06, 2017, 08:59:06 поподне »
"Ај, помоз' Бог", рекох крстећи се три пута.

Ацовић је већ имао своје предлоге за грб Бање Луке. Додуше, не баш успешне, рекао бих. Угред, зар нисмо овде имали тему о грбу Бање Луке? ???

Како год, ја не могу прежалити овај предлог, који су непоменици одбили. :(




Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #70 послато: Март 06, 2017, 09:01:58 поподне »
Како год, ја не могу прежалити овај предлог, који су непоменици одбили. :(



Такође.  :-\

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #71 послато: Март 06, 2017, 09:03:01 поподне »
Ацовић је већ имао своје предлоге за грб Бање Луке. Додуше, не баш успешне, рекао бих. Угред, зар нисмо овде имали тему о грбу Бање Луке? ???

Како год, ја не могу прежалити овај предлог, који су непоменици одбили. :(



Можда Ацовић рециклира тај предлог уз мале измене.
Вероватно ће и представити грб пред скупштином града, па ће том приликом објаснити одборницима како стоје ствари.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #72 послато: Март 06, 2017, 09:04:51 поподне »
Можда Ацовић рециклира тај предлог уз мале измене.
Вероватно ће и представити грб пред скупштином града, па ће том приликом објаснити одборницима како стоје ствари.

Имамо тему, а овде је Млађо поставио и Ацовићев предлог, некад из деведесетих, мислим?




Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #73 послато: Март 06, 2017, 09:14:21 поподне »
Ако се добро сећам, Бањалучани желе тврђаву и Брбас на грбу по сваку цену.

Имамо тему, а овде је Млађо поставио и Ацовићев предлог, некад из деведесетих, мислим?

А што се тиче српских симбола на грбу града, чак иако се усвоји нека таква верзија, веровато ће је касније прогласити неуставном јер не представљају сва три констутатива народа која живе у овом граду.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #74 послато: Март 06, 2017, 09:18:50 поподне »
*Врбас

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #75 послато: Март 06, 2017, 09:46:41 поподне »
Ако се добро сећам, Бањалучани желе тврђаву и Брбас на грбу по сваку цену.

А што се тиче српских симбола на грбу града, чак иако се усвоји нека таква верзија, веровато ће је касније прогласити неуставном јер не представљају сва три констутатива народа која живе у овом граду.

Грађани Бање Луке, као и грађани других места, нису упознати са хералдиком.

Да јесу, не би се на крају опет вукло за рукав Драгомира Ацовића, чак су занемарили и ваљане предлоге неких својих суграђана.

Јовић Драгић је по мени урадио леп грб, који би задовољио афинитете грађана Бање Луке, али ни тај предлог није прошао.




Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #76 послато: Март 06, 2017, 10:00:21 поподне »
Имамо тему, а овде је Млађо поставио и Ацовићев предлог, некад из деведесетих, мислим?

Да, сећам се тог предлога, него мислио сам да ће Ацовић можда рециклирати штит из оног неусвојеног грба с биковима-држачима.  ;)

Овај стари Ацовићев предлог нема шансе да прође Уставни суд БИХ.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #77 послато: Март 06, 2017, 10:06:08 поподне »
Да, сећам се тог предлога, него мислио сам да ће Ацовић можда рециклирати штит из оног неусвојеног грба с биковима-држачима.  ;)

Овај стари Ацовићев предлог нема шансе да прође Уставни суд БИХ.

Ја бих то волео, али мислим да је за онај грб могуће само урадити нови блазон, јер тамо нема шта ни да се дода, ни да се одузме.

Да, тај стари би изазвао цунами негодовања, па они су променили грб Пријепоља из истих разлога, а камоли да не утичу на такав предлог грба Бање Луке.

И баш зато, онај предлог Николић-Марловић, био би пун-пунцијат погодак. ;)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #78 послато: Март 06, 2017, 10:09:47 поподне »
Ја бих то волео, али мислим да је за онај грб могуће само урадити нови блазон, јер тамо нема шта ни да се дода, ни да се одузме.

Да, тај стари би изазвао цунами негодовања, па они су променили грб Пријепоља из истих разлога, а камоли да не утичу на такав предлог грба Бање Луке.

И баш зато, онај предлог Николић-Марловић, био би пун-пунцијат погодак. ;)

Мислим да су бикови били највећи проблем неуким одборницима. Знаш какви смо ми Срби - и кад нам стручњак објасни да тај бик не стоји ту да исмева грађане Бање Луке, ми ћемо и даље терати по свом.  :)
Можда евентуално променити држаче. Мислим, мени се свиђају и бикови, али ако они остану, могу неки оспоравати грб... Знамо сви, нажалост, како то иде.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #79 послато: Март 06, 2017, 10:19:28 поподне »
Мислим да су бикови били највећи проблем неуким одборницима. Знаш какви смо ми Срби - и кад нам стручњак објасни да тај бик не стоји ту да исмева грађане Бање Луке, ми ћемо и даље терати по свом.  :)
Можда евентуално променити држаче. Мислим, мени се свиђају и бикови, али ако они остану, могу неки оспоравати грб... Знамо сви, нажалост, како то иде.

Сличани аргументи у вези држача су спомињани и у случају грба Пожаревца.  Одрекли су се овог прелепог грба и вратили ону ругобу.  :-\