Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2479755 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2620 послато: Новембар 08, 2016, 09:59:32 поподне »
Небојша, још немамо потврђено да су Мајсторовићи N1a, а ли род Латиновић-Бањац свакако јесте, па је претпоставка да су и Мајсторовићи. Чекамо резултат у овом истраживању па ћемо видјети.

Што се Зубића тиче, и ја мислим тако, да су они N1a, а да је нека лабораторија N1a која их је тестирала тај резултат означила као N1b (што заиста има мало логике да се нађе код нас)

Да, чини ми се да је N1b присутна углавном код сибирско-уралских угрофинских популација (конкретно Ненаца, тј. Самоједа). Нисам видео да постоји неки њен европски огранак.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2621 послато: Новембар 10, 2016, 08:37:52 поподне »
Пантић, Ђурђевдан, Каран/Ужице

Припада хаплогрупи I1-P109. Типичан дробњачки хаплотип, мање више близак свим осталим Дробњацима. Не пронађох Пантиће у карану, али је у Карану забиљежена једна дробњачка породица, па је могуће да су Пантићи њен огранак. Ради се о Мурићима. И слава се слаже. Наравно, треба потврда.

"Мурићи су дошли убрзо за претходнима, населили се на леву страну реке. Предак данашњих Мурића је из истоименог братства Мурића у Дробњацима. Мурићи су заузели западни, сунцу упрти део села и дубоко се унели у Гостиницу; данас их је 14 кућа, славе Ђурђевдан."


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2622 послато: Новембар 10, 2016, 08:56:51 поподне »
Пантић, Ђурђевдан, Каран/Ужице

Припада хаплогрупи I1-P109. Типичан дробњачки хаплотип, мање више близак свим осталим Дробњацима. Не пронађох Пантиће у карану, али је у Карану забиљежена једна дробњачка породица, па је могуће да су Пантићи њен огранак. Ради се о Мурићима. И слава се слаже. Наравно, треба потврда.

"Мурићи су дошли убрзо за претходнима, населили се на леву страну реке. Предак данашњих Мурића је из истоименог братства Мурића у Дробњацима. Мурићи су заузели западни, сунцу упрти део села и дубоко се унели у Гостиницу; данас их је 14 кућа, славе Ђурђевдан."

Ово је занимљиво Синиша, сад баш гледах јесам ли то поменуо у последњој серирији података везаних за моје Дугиће, па нема, али последњи пут чувши се са неким својим даљим рођаком, он ми рече да је њему деда причао да Дугићи вуку порекло од неких Панића или Пантића, не сећавши се тачно, из Црне Горе.

Можда је ово први неки траг у том правцу?



Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2623 послато: Новембар 10, 2016, 09:32:36 поподне »
Можда је реч о случајности, али постоји далматинско презиме Каран на српском ДНК пројекту (I1 P109), које се ето поклапа са називом села Каран код Ужица.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2624 послато: Новембар 10, 2016, 11:56:18 поподне »
Кесић, Ђурђевдан, Граб, Грачац, Лика

Припада хаплогрупи R1a-M458. Од тестираних на Пројекту најближи су му Драшковић из Гацка (1/19), Мрђеновић из Војнића (2/18) и Радовић из Фоче (4/23). Са Павковићем из Осредака (такође околина Грачаца) се разликује на 4 од 23 маркера, али Павковић слави Св. Василија Великог, па може бити и да нису превише близак род.
« Последња измена: Новембар 11, 2016, 12:08:27 пре подне Број 1 »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2625 послато: Новембар 11, 2016, 07:35:21 пре подне »
Кесић, Ђурђевдан, Граб, Грачац, Лика

Припада хаплогрупи R1a-M458. Од тестираних на Пројекту најближи су му Драшковић из Гацка (1/19), Мрђеновић из Војнића (2/18) и Радовић из Фоче (4/23). Са Павковићем из Осредака (такође околина Грачаца) се разликује на 4 од 23 маркера, али Павковић слави Св. Василија Великог, па може бити и да нису превише близак род.

Кесића је у Лици било највише управо у околини Грачаца, па није искључено да постоји веза.

Кесићи из Босанске Крајине су углавном досељеници из Лике. Славе Ђурђевдан и Никољдан. Мислим да су ови лички пореклом из Далмације. Није ми при руци литература, па ћу проверити касније.


Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2626 послато: Новембар 13, 2016, 10:21:05 поподне »
Оно што сам имао прилике да видим на интернету су обична наклапања у трт-мрт деретићевском стилу.

Тај човек изгледа не зна ни сопствено порекло. На интернету он пише да је у сродству с Церовићима, који ће ваљда коначно ускоро бити тестирани, али врло вероватно су I1 P-109. Не знам је ли он лично тестиран, али Ашкрабе из калиновичких Јелашца су пивљанска N1. Мого је бар ђеда да пита одакле су му ђедови.

Све у свему, делује као још једна замлата која свесно или још горе несвесно залуђује народ празним причама.
Данас сам наишао на интервју у Новостима са дотичним Петром Ашкрабом из маја ове године, и морам да признам да ме је забавио.
Цитат
Моје братство спада у племе Калиновића. Живимо у кругу од тридесет километара. Са Ашкрабама су исто братство Церовићи у Тушини или Тушињи у Црној Гори, затим, Петровићи Његоши који су са Загорја из рода Љутића Калиновића, чији је предак Богут Љутић прешао на чело племена Дробњака 1340. године.
Човек поуздано тврди да је у сродству са Церовићима и Петровићима, а испоставило се да не само да није у сродству ни са једним од та два братства, већ да ни они међусобно нису сродници.
Овакви људи стварно чине штету јер по правилу не помињу да су у питању њихове теорије, а не чињенице. Многи поверују у оно што им се сервира у медијима без икакве провере, тако да је још већа одговорност на онима који објављују овакве небулозе. Високотиражни дневник Новости нажалост предњачи у објављивању квази-историјских чланака, својевремено су објавили и чланак о пореклу Карађорђевића од Војиновића.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2627 послато: Новембар 13, 2016, 10:35:52 поподне »
Високотиражни дневник Новости нажалост предњачи у објављивању квази-историјских чланака

Ratko Dmitrović "Krst na križu".  :P

Дотични је аутор небулозе под насловом "Зоран Милановић је Србин из Сиња". Нажалост, у Србији је такав уредник дневног листа, јер је публика жељна таквих "открића". На нашем форуму још и некако (проценат иде до 50), али у Србији 99 посто људи верује да је Зоран Милановић Србин.

Србеати-Беатовићи

Врх!  :)


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2628 послато: Новембар 14, 2016, 02:14:25 пре подне »
Високотиражни дневник Новости нажалост предњачи у објављивању квази-историјских чланака

Ratko Dmitrović "Krst na križu".  :P

Дотични је аутор небулозе под насловом "Зоран Милановић је Србин из Сиња". Нажалост, у Србији је такав уредник дневног листа, јер је публика жељна таквих "открића". На нашем форуму још и некако (проценат иде до 50), али у Србији 99 посто људи верује да је Зоран Милановић Србин.

Србеати-Беатовићи

Врх!  :)

Имам пријатеља из Хрватске, и он каже да је Зоран Милановић Србин и да је то тамо опште познато. Пореклом наравно, Милановић се лично не осећа као Србин.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2629 послато: Новембар 14, 2016, 09:34:44 пре подне »
Имам пријатеља из Хрватске, и он каже да је Зоран Милановић Србин и да је то тамо опште познато. Пореклом наравно, Милановић се лично не осећа као Србин.
Пореклом да, можда, али он се вероватно осећа као чистокрвни Хрват, а понаша по узору на усташе. Негде сам читао о њему и то да му се отац зове Анте или тако некако слично, углавном чисто хрватско име је у питању. Не каже се џабе ''потурица гори од Турчина!''.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2630 послато: Новембар 14, 2016, 01:06:16 поподне »
Знам да није овде место али да заокружимо причу о Милановићу, мислим да се може поклонити поверење хрватско удружењу "родословље":

Milanovići prebivaju u pet naselja Cetinske krajine s 64 obitelji i 222 duše a najviše ih je: u Glavicama (49 obitelji, 162 duše), Sinju (9, 28), Otoku (4, 22) itd.

Upravo od te grane je i Zoran Milanović (Zagreb, 30. listopada 1966.), hrvatski političar, pravnik, drugi predsjednik SDP-a i predsjednik dvanaeste Vlade Republike Hrvatske. Njegov otac Stipe rođen je Glavicama pokraj Sinja, a majka Đurđica (Gina) rodom je iz Senja. 

U venecijanskom zemljišniku iz 1709. godine u Cetinskoj krajini je zabilježeno šest Milanovića obitelji sa 61 dušom, i to u tri naselja: u Sinju u banderiji harambaše Pavla Milanovića njegova 20-člana obitelj; u Glavicama u banderiji harambaše Jakova Jadrijevića osmočlana obitelj Petra Milanovića; u Dicmu u banderiji harambaše Ilije Maretića četiri su obitelji s prezimenom Milanović: Matije pokojnog Ivana s 14, Ivana pokojnog Vuke i Luke pokojnog Pavla s po četiri i Vida pokojnog Petra s 11 duša.[11]

I u Alberghettijevu zemljišniku (1725-1729) upisano je također šest obitelji s prezimenom Milanović: u Sinju u banderiji harambaše Mate Žanka obitelj udovice Kate; u Glavicama u banderiji harambaše Martina Jadrijevića obitelj Cvitka Milanovića; u Dicmu u banderiji harambaše Bože Maretića obitelji Matije, Ilije i Andrije Milanovića; u Krušvaru (Dicmo) u banderiji harambaše Ilije Bilandžića obitelj Petra Milanovića.

Milanovića je najviše u Cetinskoj krajini, a podrijetlom su iz susjednog livanjskog područja (BiH). Godine 1687. braća Pavo, Bože i Grgur prebacili su preko Dinare 27 obitelji iz tadašnje Turske (Livno) u Cetinsku krajinu, upravo oslobođenu od Osmanlija.

Inače Pavo Milanović bio je "vojnik u Durakbegovoj kuli u Livnu, pa je s pedesetoricom svojih vojnika uzeo iz kule mužar, brončani top i jednog sokola (falconetto) i sve to predao u tvrđavu Sinj. On je upravo ispod te tvrđave dobio kulu, kuće i dosta zemlje, ali i nešto oranica u Turjacima pokraj Sinja, koje nije uspio ni preuzeti, jer su ih u međuvremenu venecijanske vlasti dodijelile splitskom plemiću Ivanu Albertiju (1688) … a kasnije su dobili i imanje u Otoku.

Prema sačuvanoj predaji dva su brata Milanovića iznenadili spahiju u Otoku na Cetini, ubili ga i tako dobili njegovu kulu, a Venecija im je dala zemlje oko nje, upravo tamo gdje su i danas Milanovića kuće u Otoku. Ubijeni je musliman mogao biti Mujo Bezarnagić iz Krenice (zaselak sela susjednog Gale), koji se spominje u prvoj investicijskoj ispravi, izdanoj Milanovićima. Braća su imali nadimke Trapo i Litre.[9]
.
Примећујем да су и преци Милановића имали политичког дара (знали су да искористе прилику)  :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2631 послато: Новембар 14, 2016, 01:08:09 поподне »
Знам да није овде место али да заокружимо причу о Милановићу, мислим да се може поклонити поверење хрватско удружењу "родословље":

Milanovići prebivaju u pet naselja Cetinske krajine s 64 obitelji i 222 duše a najviše ih je: u Glavicama (49 obitelji, 162 duše), Sinju (9, 28), Otoku (4, 22) itd.

Upravo od te grane je i Zoran Milanović (Zagreb, 30. listopada 1966.), hrvatski političar, pravnik, drugi predsjednik SDP-a i predsjednik dvanaeste Vlade Republike Hrvatske. Njegov otac Stipe rođen je Glavicama pokraj Sinja, a majka Đurđica (Gina) rodom je iz Senja. 

U venecijanskom zemljišniku iz 1709. godine u Cetinskoj krajini je zabilježeno šest Milanovića obitelji sa 61 dušom, i to u tri naselja: u Sinju u banderiji harambaše Pavla Milanovića njegova 20-člana obitelj; u Glavicama u banderiji harambaše Jakova Jadrijevića osmočlana obitelj Petra Milanovića; u Dicmu u banderiji harambaše Ilije Maretića četiri su obitelji s prezimenom Milanović: Matije pokojnog Ivana s 14, Ivana pokojnog Vuke i Luke pokojnog Pavla s po četiri i Vida pokojnog Petra s 11 duša.[11]

I u Alberghettijevu zemljišniku (1725-1729) upisano je također šest obitelji s prezimenom Milanović: u Sinju u banderiji harambaše Mate Žanka obitelj udovice Kate; u Glavicama u banderiji harambaše Martina Jadrijevića obitelj Cvitka Milanovića; u Dicmu u banderiji harambaše Bože Maretića obitelji Matije, Ilije i Andrije Milanovića; u Krušvaru (Dicmo) u banderiji harambaše Ilije Bilandžića obitelj Petra Milanovića.

Milanovića je najviše u Cetinskoj krajini, a podrijetlom su iz susjednog livanjskog područja (BiH). Godine 1687. braća Pavo, Bože i Grgur prebacili su preko Dinare 27 obitelji iz tadašnje Turske (Livno) u Cetinsku krajinu, upravo oslobođenu od Osmanlija.

Inače Pavo Milanović bio je "vojnik u Durakbegovoj kuli u Livnu, pa je s pedesetoricom svojih vojnika uzeo iz kule mužar, brončani top i jednog sokola (falconetto) i sve to predao u tvrđavu Sinj. On je upravo ispod te tvrđave dobio kulu, kuće i dosta zemlje, ali i nešto oranica u Turjacima pokraj Sinja, koje nije uspio ni preuzeti, jer su ih u međuvremenu venecijanske vlasti dodijelile splitskom plemiću Ivanu Albertiju (1688) … a kasnije su dobili i imanje u Otoku.

Prema sačuvanoj predaji dva su brata Milanovića iznenadili spahiju u Otoku na Cetini, ubili ga i tako dobili njegovu kulu, a Venecija im je dala zemlje oko nje, upravo tamo gdje su i danas Milanovića kuće u Otoku. Ubijeni je musliman mogao biti Mujo Bezarnagić iz Krenice (zaselak sela susjednog Gale), koji se spominje u prvoj investicijskoj ispravi, izdanoj Milanovićima. Braća su imali nadimke Trapo i Litre.[9]
.
Примећујем да су и преци Милановића имали политичког дара (знали су да искористе прилику)  :)

Што би рекли ови из приморских градова, све су то влаји...

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2632 послато: Новембар 14, 2016, 01:11:55 поподне »
све су то влаји... :D

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2633 послато: Новембар 14, 2016, 01:14:25 поподне »
све су то влаји... :D

Ево дефиниције са хрватске википедије:

"Vlaji je, najčešće pejorativan, izraz koji se na dalmatinskoj obali koristi za stanovništvo dalmatinskog zaleđa, odnosno Dalmatinske Zagore. Naziv potiče od izraza Vlasi. Uz njega se obično vezuju negativni kulturni stereotipovi kao što su primitivizam, rustikalnost i "barbarstvo" nasuprot "urbane" kulture i civilizacije vezane uz dalmatinske gradove.

Vlaji su negativci u dalmatinskim stripovima."

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2634 послато: Новембар 14, 2016, 01:22:19 поподне »
Njegov otac Stipe rođen je Glavicama pokraj Sinja, a majka Đurđica (Gina) rodom je iz Senja. 
Тако је, Стипе, а ја запамтио Анте. У сваком случају је типично, али знамо сви какво му је порекло чим је презиме Милановић.

Ван мреже Михаило

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2635 послато: Новембар 16, 2016, 11:13:29 пре подне »
Пантић, Ђурђевдан, Каран/Ужице

Припада хаплогрупи I1-P109. Типичан дробњачки хаплотип, мање више близак свим осталим Дробњацима. Не пронађох Пантиће у карану, али је у Карану забиљежена једна дробњачка породица, па је могуће да су Пантићи њен огранак. Ради се о Мурићима. И слава се слаже. Наравно, треба потврда.

"Мурићи су дошли убрзо за претходнима, населили се на леву страну реке. Предак данашњих Мурића је из истоименог братства Мурића у Дробњацима. Мурићи су заузели западни, сунцу упрти део села и дубоко се унели у Гостиницу; данас их је 14 кућа, славе Ђурђевдан."
Пантићи нису огранак каранских Мурића како сте написали. Истражујући порекло дошао сам до закључка да потичемо од Дробкњака, Мандићи?, Јауковићи?, Цвијетићи?, имамо сигурно по пореклу везе са Бањанима. Братство Мићовића из Бањана које истражујем 2-3 године су у могућој родбинској вези са каранским Пантићима и Ждралама из Баљака (Билећа).
Михаило Пантић

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2636 послато: Новембар 16, 2016, 12:00:54 поподне »
Цитат
Пантићи нису огранак каранских Мурића како сте написали.

Хвала што сте се јавили, овим је све постало бар делимично јасније.

Ви сте тестирани као I1 P-109 што је дефинитивно ознака Дробњака. Написали сте да нисте од тих Мурића, од које сте онда породице у селу? Јел од ове породице из Бањана?

Цитат
–Мирковићи и Остојићи су под Границом, дошли из црногорских Бањана. Овде су дошла два брата са доста стада. Један од њих је поповао а други трговао. Од ове породице истакло се неколико попова и трговаца и отишло негде према Јадру; има их овде у Граници 26 кућа, славе Ђурђевдан.

Дуже читам литературу о становништву Србије, и приметио сам да су предања о пореклу неких породица из Бањана најнепоузданија. Опет, могуће је и да је предање "Граничана" тачно, онда би они били заправо Дробњаци "просељеници" кроз Бањане.

Мени је чудно што се у Далмацији јавља презиме Каран, а они су тестирани као I1 P-109. Да нисте ви ипак неки староседеоци у вашем крају? Можда су Карани као Власи Дробњаци населили Каран код Ужица, па одатле под Турцима мигрирали на запад?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2637 послато: Новембар 16, 2016, 12:14:04 поподне »
Пантићи нису огранак каранских Мурића како сте написали. Истражујући порекло дошао сам до закључка да потичемо од Дробкњака, Мандићи?, Јауковићи?, Цвијетићи?, имамо сигурно по пореклу везе са Бањанима. Братство Мићовића из Бањана које истражујем 2-3 године су у могућој родбинској вези са каранским Пантићима и Ждралама из Баљака (Билећа).
Михаило Пантић

Михаило, веза са Мурићима је била само претпоставка, јер је то једина породица у Каранима за коју је записано да је поријеклом из Дробњака, а слави Ђурђевдан. Ваши резултати у сваком случају упућују на Дробњак. Надам се да ћете успјети пронаћи везу о којој пишете.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2638 послато: Новембар 17, 2016, 09:27:00 пре подне »
Радул нам је доставио продужетак резултата на 67 маркера за Перовића из Стубице/Пјешивци.

Сада се могу упоредити резултати Перовића и Перуновића, који се разликују у три маркера на 67 маркера (један на два корака). То је заиста велика блискост. Не знам да ли се може утврдити тачна генеалошка веза између Перовића и Перуновића, али би било добро да се види због поређења брзине мутација.

Иначе и Перовић и Перуновић имају вриједност 425=0 што је јасна одлика Ј2а М92 хаплогрупе.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2639 послато: Новембар 17, 2016, 04:20:14 поподне »
Данас сам наишао на интервју у Новостима са дотичним Петром Ашкрабом из маја ове године, и морам да признам да ме је забавио.Човек поуздано тврди да је у сродству са Церовићима и Петровићима, а испоставило се да не само да није у сродству ни са једним од та два братства, већ да ни они међусобно нису сродници.
Овакви људи стварно чине штету јер по правилу не помињу да су у питању њихове теорије, а не чињенице. Многи поверују у оно што им се сервира у медијима без икакве провере, тако да је још већа одговорност на онима који објављују овакве небулозе. Високотиражни дневник Новости нажалост предњачи у објављивању квази-историјских чланака, својевремено су објавили и чланак о пореклу Карађорђевића од Војиновића.

             Иване,  дијелим мишљење о квази историјским чланцима ( има и таквих књига). Какво је твоје виђење о ништа мање квази чланцима и књигама о поријеклу Карађорђевића од Васојевића?