Науке и научне дисциплине > Језикословље

Корен и порекло неких средњовековних имена

(1/8) > >>

Ojler:
Да ли неко од упућених у лингвистику може помоћи око одгонетања корена и порекла следећих имена која се јављају у Херцеговини у XIII-XVI веку:

Грилсел
Дуплоје
Тупач
Чепоје
Бубул
Петоје
Тухоја
Шеган
Шиљкут


Исто ме занима и за два "презимена" која се јављају у то време такође у Херцеговини:

Уроровић
Ветериновић

Златан:
Да допуним - мене занима порекло имена "Цола"... хвала!

НиколаВук:
Од свих наведених имена, једино ме Бубул подсећа на албанску реч за "гром" (bubullimë), мада вероватно нису у вези. С друге стране, суфикси -ул у Бубул и -ор у Уроровић би могли бити источнороманског порекла (румунски, цинцарски и сродни језици).

Ojler:

--- Цитат: НиколаВук  Децембар 16, 2018, 05:38:06 поподне ---Од свих наведених имена, једино ме Бубул подсећа на албанску реч за "гром" (bubullimë), мада вероватно нису у вези. С друге стране, суфикси -ул у Бубул и -ор у Уроровић би могли бити источнороманског порекла (румунски, цинцарски и сродни језици).

--- Крај цитата ---

Да, наставак -ул указује на могуће влашко порекло имена Бубул. Трагајући за кореном овог имена наишао сам у нашем речнику на појам бубуљ, са значењем облутак. Не знам да ли Бубул и Бубуљ могу бити два облика истог имена, али свеједно није јасан његов корен и порекло.

Што се Уроровића тиче, пре свега не знам да ли се уопште ради о патронимику, и ако да, како би гласило име из кога је изведен? Урор? Урора?

Vidak:
Zanima me porijeklo prezimena Mrnjavčević. U Klimentima postoji prezime i selo Mrnacaj. U Kučima legenda o porijeklu od Mrnjačevića a i pjesma Zidanje Skadra povezuje Mrnjavčeviće sa ovom oblasti. Da li je to slučajnost?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију